Columbo - Vražda podle knihy (1971) (epizoda)

Vynikajúca časť. Steven sa ukázal. Columbo bol parádny, Jack Cassidy sa potom objaví ešte dvakrát a vždy zahrá parádne. Steven vzdal hold Falkovi, keď predstaviteľ Columba zomrel. Vraj sa od neho veľa naučil.

Californication (2007) (seriál)

Sadol som si, pustil prvú epizódu prvej série a po pár minútach mi klesla sánka až po zem. Toto som nečakal. A potom som už len sekal jednu sériu za druhou. Myslím, že takto dekadentná je naozaj vyššia spoločnosť v Kalifornii. Hank Moody má podobné sebedeštrukčné sklony ako Dr. House, ale tak to mnohí z nás. Šiesta séria šla s kvalitou dosť dole, bolo to také nemasné-neslané, ale inak slušný seriál. David Duchovny chytil druhý dych. Je fajn vidieť, že tie jeho suché hlášky, ktoré trúsil v Aktoch X ako agent Mulder, si priniesol aj do tohto seriálu.

Najväčšie tragédie Slovenska (2007) (seriál)

Viac sa tu hralo na city. Ale inak slušný dokument. Klasika, nestalo by sa, keby nebolo ľudskej blbosti, ľahostajnosti, atď., atď. Keď sa zamyslím nad tým, ako sa tu dbá na občana Slovenskej republiky, tak si musím spomenúť na podporučíka Hamáčka, keď mu Kefalín hovorí: "Ale pane podporučíku, nám jde hlavně o lidi." A Hamáček odpovedá: "Kefalíne, tyhle starosti klidně pusťte z hlavy, lidí je na světe jako sraček."

Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006) (seriál)

Slušne spravený dokument. Keď už na Slovensku takmer nevieme točiť filmy a seriály, tak aspoň dokumenty sú tu na akej-takej úrovni. Krásne vidieť, že starý zlatý socík, ako ho mnohí nazývajú, nebol až taký ružový a bez kriminality, ako si ho mnohí pamätajú. Podané fakticky a bez obalu.

Nemoc třetí moci (2011)

Že je Slovensko v prdeli? Že tu nefunguje súdnictvo, pardon, je pod palcom mafie a záujmových skupín? Áno, to všetci aspoň trochu používajúci rozum vidia, ale Zuzane Piussi dávam hold, že mala na to, aby vyšla s mikrofónom a kamerou do ulíc a porozprávala sa priamo s aktérmi. Čo budete overovať? Všetko, čo tam bolo povedané jednotlivými protagonistami, hovorí za seba. Proste zapla kameru a nechala ich hovoriť. Zuzka, dúfam, že natočíš ešte niekoľko takýchto dokumentov a že ťa nenájdu niekde v stoke s tridsiatimi siedmymi bodnými ranami v chrbte, ktoré naše nefungujúce súdnictvo označí za sebevraždu. Slovenské súdnictvo je rakovina v poslednom štádiu. Obávam sa, že aj samotné Slovensko. Raz niekto povedal, že po režime, aký skončil v 89-om treba, aby sa vystriedali aspoň dve - tri generácie. To som sa teda fakt blbo narodil.

Temný rytíř povstal (2012)

Tak na trojke som bol v kine, vychutnal som si ju. Zakončenie skvelé, Bane bol naozaj tvrdý oriešok. Aj keď niektoré veci tu už fakt prehnali. Bane zlomí Batmana v páse, vyskočí mu platnička, ktorú mu dávajú dobre že nie dlátom a kladivom späť vo väzení. Batman, ktorý je na dôchodku, sa rozhodne vrátiť sa späť a z týpka s atrofovanými svalmi sa má zasa stať extrémne výkonný obranca spravodlivosti. Ale nechajme tak detaily, trojka nám ukazuje prostredie, s ktorým sme sa dôverne zoznámili v minulých dieloch, Gotham City sa ako-tak spamätalo, aby na neho zasa mohol vletieť ďalší ťažký cvok. Také množstvo magorov na kilometer štvorcový môže mať iba Gotham City. Ako obvykle je film nabitý akciou, nečakanými zvratmi a koniec takmer ako z rozprávky. Som zvedavý koľkých Batmanov sa ešte dožijem. Ale pokiaľ to bude zarábať, tak ich bude ešte asi neúrekom.

Temný rytíř (2008)

Dvojka kráčala dôstojne v šľapajách Batman začína. Keď som pri Batman začína povedal, že tu bola dusná atmosféra, tak vďaka psychopatickému Jokerovi to platí trojnásobne. Ťažko tomuto filmu niečo vyčítať, bol natočený výborne. Aj keď z Batmana sa stal skôr thriller, na každom rohu ulice cítite nebezpečenstvo, potenciálnu hrozbu, strach. Batman nachádza v Jokerovi extrémne ťažkého protivníka a koniec je taký, aký je, otvára brány trojke. Tento film mi ale ako oddychovka nepripadá.

Batman začíná (2005)

Priznám sa, že som dlho odkladal tento film. Potom som si ho pozrel a bol som veľmi príjemne prekvapený. Výborne vykreslené postavy, skvelý dej, herci, aj keď Christian Bale sa mi až tak za Batmana nehodí, ale inak nemôžem nič vytknúť. Atmosféra síce na môj vkus trochu dusná, pesimistická, ale fungovalo to slušne. Batmanovi dali nový šat a funguje to.

Star Trek X: Nemesis (2002)

Nečudujem sa, že tento film bol prepadák. Star Trek mám veľmi rád, ale toto bola katastrofa, ktorá spolu s neúspechom Star Trek Enterprise na pár rokov pochovala Star Trek. Ako 2 časti seriálu by to mohlo byť stráviteľné, ale ako film? Neexistuje. Aj päťka si na seba zarobila, nech už dopadla akokoľvek. Tá urobila chybu, že sa až príliš podobala na pôvodný seriál. Ale toto? Pôvodne to mal režírovať Nicholas Meyer (Star Trek II, VI, + scenár na IV), ale ten prikázal prepísať scenár a miesto toho, aby ho poslúchli, tak tam dali iného režiséra. Chyba. Mohli ešte osloviť Frakesa, ale to neurobili. Pôvodná posádka sa rozlúčila naozaj dôstojne. To sa o Picardovej posádke povedať nedá. Škoda. Nápad dať sem Romulanov, bol dobrý, ale inak? A zabiť Datu? Aj keď je teda možnosť, že sa nejako "prepísal" do B4, ale aj tak! Ak by nešlo o Star Trek, tak dám ešte o jednu hviezdu dolu. Nejako to proste nefunguje, akoby Novú Generáciu vykastrovali.

Batman a Robin (1997)

Nie je to až také zlé. Treba si uvedomiť, čo je Batman. Je to komiks. Málokomu sa to podarilo urobiť z toho niečo viac. Schumacherovi sa to nepodarilo. A tak toto je komiks s lepšími efektmi. Nič viac, nič menej. Tak trochu sa nečudujem, že potom, ako nás Burton namaškrtil, sme tak nemilosrdní na jeho nasledovníka. Ale 33 %? Zaslúži si to o niečo viac.