• Životopisný

Případ: Ponorka (2020) (seriál)

Veľmi zaujímavý a nevšedný pohľad (páchateľa neuvidíte ani raz) na vyšetrovanie skutočného a pomerne šokujúceho prípadu, ktorý otriasol Dánskom a Švédskom. Nechýba typická chladná severská atmosféra, kde exceloval Soren Malling, potešili aj Pilou Asbaek, Laura Christensen či Rolf Lassgård. No nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa miestami skutočne nič nedialo a stačilo by z tohto spraviť celovečerný film. Jasné, tvorcovia sa snažili zamerať a vierohodne zobraziť detaily vyšetrovania, ale nie vždy to fungovalo ako malo, no tiesnivá a pomalá atmosféra tomu dodávali napätie. Trošku mi tam chýbala stopa, ktorú tiež podľa médií dánska polícia preverovala – doteraz nevyriešenú vraždu 22-ročného japonského turistu v Kodani 1986, chvíľu si spájala tieto dve úmrtie do súvislosti. Každopádne, je to zaujímavá sonda do vyšetrovania ohavného činu vyšinutého magora, ktorý sa dlho pohrával s dánskou políciou a menil výpovede podľa dôkazov, ktoré našli...

Nekonečná bouře (2022)

Myslím, že ani Naomi Watts netušila pri produkovaní a neskoršom natáčaní, že sa to vo výsledku nepodarí. Inak si neviem predstaviť, že by vzala túto úlohu... Chýba tomu atmosféra, väčšie napätie, iritovali ma aj dialógy... Absolútne nezvládnutá réžia. A pritom to malo veľký potenciál, vraj je to aj pomerne vierohodne natočené podľa reálnej záchrany Johna, aj časovo, aj jeho podivné správanie...   Nasledujú SPOILERY: Aj keď čas výstupu i zostupu by mali sedieť so skutočnosťou, tak to vyzerá vskutku nelogicky, pretože k nim nesedia vôbec zábery, takisto zábery už na vrchole sú dosť nelogické a chaotické, takisto pri schádzaní dole s Johnom. V scéne, kde ho Naomi Watts hľadá vo vode a zrazu je záber ako je niekde opäť v snehu a fujavici (ale môže byť, že som to len nepochopil ja) a opäť dole. Od úvodu filmu sa hovorí, že bude poriadne mrazivo, a nie som si istý, či aj niekde pod kopcami v horách by nebol ľad... a aj keď to vyzeralo podľa dĺžky vidna počas dňa na jar, v závere sa dozvedáme, že je november, ehm... A aby som nezabudol, tá výstroj skúsenej záchranárky..., no neviem, neviem... Námet je pritom výborný, život skutočnej záchranárky Pam Bales (ale okrem videa s ňou a Naomi som veľa o tomto nevypátral) by rozhodne stál za nakrútenie filmu, ale oveľa podarenejšieho. Veľká škoda takéhoto prevedenia, veľmi, veľmi rád by som niečo pochválil, ale žiaľ, nemám čo. Strata času. Jednu hviezdičku dávam z úcty ku skutočnej záchranárke a obľúbenkyni Naomi Watts, ktorá však filmami, ktoré točí v posledných rokoch toho vytúženého Oscara nezíska (má len 2 nominácie)...

Oběť (2019) (seriál)

The Victim - Neskutočná a výnimočná miniséria BBC – jednoducho, emočná bomba! Kto je vlastne obeť? A kto páchateľ? Je morálne právo viac než zákon? Je dostatočný trestom smrť? Vynikajúco rozohraná partia s divákom, skvelá práca s emóciami a postavami, keď divák nedokáže zaujať jednoznačný postoj ku viacerým postavám. Pomalé tempo a absolútne bravúrne zahraté hlavné postavy v podaní Jamesa Harknessa a Kelly MacDonald, ale vyzdvihol by som skutočne celý kasting. Chvíľami mi to pripomenulo Defending Jacob, ale ak tak, tak tvorcovia tejto minisérii sa skôr inšpiroval touto. Nejdem ani viac prezrádzať z deja, ale toto sa istotne u mňa radí ku top minisériám ever!

V síti (2020)

Uff, silná káva a v podstate človek nemá slov. Klobúk dole pred babami, že sa na to dali. Klobúk dole aj oted tvorcami tohto ojedinelého dokumentu. Jediné, čo mi tam chýbalo bolo viac pohľadu od odborníkov na konkrétne situácie, pripadne chovanie sexuálnych predátorov.. Spoiler: Chlap z Ústí, ktorí pracuje s deťmi bol odporný slizák a pri konfrontácii úplne mimo, tie jeho argumenty... Ľudia, kontrolujte internety vašich ratolestí

F1: Touha po vítězství - Série 5 (2023) (série)

Rozhodne je 5. séria lepšia než predošlá, ale aj pri tejto platí – že lepšie príbehy napísala samotná sezóna, ako sa im ich podarilo zachytiť tvorcom Drive to Survive. Nič nové sa fanúšik, ktorý F1 sleduje pozorne, nedozvie, možno pár debát zachytených z diaľky, nejaké vysielačkové komunikácie, ktoré sa nedostali do prenosov/zostrihov. Najzaujímavejšia tak bola zákulisná politika - ako prebiehali ťahanice o Piastriho, ale najmä kauza prekročenia rozpočtu od tých „majstrov“ z Red Bullu, aj keď tam sa dalo ísť tiež viac do hĺbky, no tu chápem, že pri takejto téme, to zrejme ani nie je možné... Ale celkovo to už začína strácať šťavu. F1 zažíva stále obrovský príval nových fanúšikov (jasné, že aj vďaka Netflixu), ale tvorcovia tejto série akosi stagnujú a boja sa riešiť konfliktné témy (aj keď predpokladám, že nikto by im už nič nepovedal a pomaly, ale isto F1 ako taká Netflix nepotrebuje) – a že ich bolo. Veľkým sklamaním je, že vôbec sa nevenovali rozlúčke Seba Vettela, ako by si zaslúžil. V záverečnej časti, ani len jeho donuty neukázali a už keď nič mohli tam strihnúť z úcty k 4-násobnému majstrovi sveta aspoň ten rozhovor po posledných pretekoch... Chápem, že štáb nebol na každej VC, no dookola omieľané zábery z pár pretekov (najmä Silverstone, Baku a Suzuka), len z pohľadu iných tímov, už nenadchnú... Taktiež chýbali pohľady do Alfy, Williamsu a Astonu. Haasu a Gunthera už je priveľa, Yuki je v podstate decko, ale už sa mu v DtS venovali, skôr som čakal predstavenie Guanyu Zhoua, chýbal aj Valtteri... Taktiež by bolo zaujímavé viac rýpať do tímu Ferrari, ktorý chcel bojovať o titul a po mnohých vlastných chybách sa obával o druhé miesto v konštruktéroch. Čakal som, že aspoň obrazom sa dostaneme ku Leclercovej chybe v Imole. Oveľa viac priestoru mohla dostať VC Brazílie (keďže po Silverstone bola zrejme najzaujímavejšia v uplynulej sezóne), double Mercedesu a prúseru v Red Bulle, či súbojom Lewisa s Maxom práve na Interlagose. A keď som vyššie spomínal, že Haasu je priveľa, tak v kontexte brazílskych pretekov, sa viac mohla rozobrať senzačná pole position Kevina Magnussena. No, aj keď piatu sériu pomerne dosť hejtujem, tak na druhej strane musím povedať, že jasné, že ma to bavilo a dávam tomu ****, keďže som sa k tomuto športu vrátil po rokoch - aj vďaka prvým dvom sériám tohto seriálu, ale najlepšou (a myslím, že už sa to prekonať nepodarí) za mňa ostáva druhá séria. P.S.: A jednoznačne najviac bude chýbať Daniel Ricciardo a jeho perly!

Ztracená brána (2012) (seriál)

Voľné pokračovanie Strachovej minisérie Ďáblova Lest dopadlo na výbornú a za mňa je oveľa lepšie. Policajné duo Geislerová-Dvořák je oveľa zábavnejšie a sympatickejšie, v podstate je to nosné vystavané na nich. Baví ma aj príbeh o „Zednářské lóži“, aj keď uznávam, že tieto konšpiračné teórie sú vhodné akurát tak pre dezinfo weby. Potešilo aj množstvo českých hereckých hviezd v menších úlohách, akurát mi doslova vadil Pavel Kříž v úlohe Goldsteina juniora. Aj keď je tam menej temna, mystery nádych nechýba. Zapasovala do toho všetkého aj hudba, jednoducho, mňa to nesmierne bavilo.

Tichý les (2022)

Je to pomalé, ponuré, ale dlho neviete o čo vlastne ide. Ale práve tá neistá atmosféra (trocha ako pri severských filmoch), len viete, že sa stane niečo, no netušíte čo a kedy, vás udrží v napätí. Už keď sa postupne rozmotá celý príbeh, dávajú veci zmysel, avšak takýto silný príbeh by si zaslúžil istotne lepšie a zrozumiteľnejšie spracovanie. Veľmi tomu celému nepomohli herci a ani dialógy a až príliš pomalý dej, čakal som od toho viac, ale za jedno pozretie to stojí.

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Neviem o  podobne tematicky ladených českých snímkoch, kde sa rieši okultizmus, rituálne vraždy prepletené s históriou a faktami. Preto som bol veľmi zvedavý aj po rokoch. Prvé dve časti boli skvelé s výbornou atmosférou, aj keď neuveriteľne bolo cítiť, že ide o televíznu tvorbu. Tretia časť však celý dojem mierne pokazila, keď bolo jasné, že Trojanova dcéra bude obeťou, necítil som žiadnu emóciu z neho, aj to vyšetrovanie, kde malo gradovať napätie, tak to celé odišlo kamsi do stratena. Škoda. Aj keď šlo o prvotriedne obsadenú televíznu minisériu (a mnohých Strachových obľúbencov), nie všetkým hercom som veril ich postavy. A asi prvýkrát čo mi nesedela ani Aňa Geislerová. Ale za jedno videnie to stojí. Od Stracha som videl naozaj lepšie snímky (za všetky spomeňme Brainstorm či úžasnú inscenáciu Povodeň - ale uznávam, že zrejme to chcelo odvahu ísť do tohto projektu).

Newsroom (2012) (seriál)

Na tento seriál som sa chystal už dlho. Moje obľúbené novinárske prostredie a vysoké hodnotenia ako bonus. No priznám sa, že pri prvých dvoch častiach som veľmi rozmýšľal, či vôbec budem pokračovať v ich pozeraní, alebo teda, že zrejme bude stačiť prvá séria. Postupne však tento seriál odhaľoval svoje krásy, časom sa každá postava vryla do vašej pamäte a obľúbili ste si ich. Aj keď mi v v úvodnej sérii prišli romantické a vzťahové línie akési zbytočné, postupne počas ďalších dvoch sérií do seba všetko zapadalo a boli oživením Newsroomu. Skvelý bol aj občasný svieži humor a celkovo prepojenie fiktívnej redakcie so skutočným dianím v USA. Dovolím si tvrdiť, že toto bola aj zlomový seriál pre kariéru Jeffa Danielsa (po päťdesiatke), ktorý dokázal, že vie hrať seriózne a dramatické úlohy – aj keď nikomu ič dokazovať nemusel (až neskôr hviezdil aj v Godless či Looming Tower). Daniels bol ozaj skvelý, herecky ešte vyčnievali aj Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Olivia Munn a Sam Waterson. Prvá séria na plný počet nemala, ale postupne sa všetko menilo. ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Druhá séria sa prakticky točila okolo jednej nepravdivej správy, ktorú spravodajstvo odvysielalo, ale bolo veľmi zaujímavé vidieť, tú retrospektívu, čo tomu predchádzalo, ale je pravda, že pokým človeku došlo a začal spájať, to trocha potrvalo. Aj keď niektoré časti mi vyslovene nesedeli a boli zbytočne naťahované, finálové dve to celé zachránili a dojem vyšperkovali. Plusom bolo to, že okrem spravodajskej línie sa čoraz viac odkryli aj súkromné životy hlavných predstaviteľov. A konečne som si aj našiel cestu k Alisson Pill. ----------------------------------------------------------------------------------------------------- Záverečná séria mala azda najväčší šmrnc (aj vďaka 6. častiam) a bolo to veľkolepé finále. Tajný zdroj správ, obvinenie a uväznenie Willa McAvoya, na pozadí sa dávali dokopy a urovnávali všetky vzťahy, predaj televíznej stanice, až po smrť jednej z hlavných postáv. Nechcem napísať, že nečakanú (pre mnohých síce možno áno), lebo nejako mi to trklo v hlave už počas prvej série, ani neviem prečo. Každopádne Aaron Sorkin opäť ukázal svoju extratriedu, aj keď pátosu a americkým klišé sa nevyhol, no aj na mňa to fungovalo. Newsroom sa tak celkovo zaradil ku jedným z mojich top seriálov.

Šťastně až do smrti (2022)

Vynikajúci snímok s parádnou atmosférou, ktorú vedia navodiť len Severania. Málo predvídateľný sled udalostí pri milostnom trojuholníku, kde sa každý, aby dosiahol svoje, zájde až za hranice „normálneho“. Herca Dara Salima môžem, nesklamal ma opäť, Sonja Richter mi až tak nesedela, najmä vo vypätých situáciách. Je to film dvoch polovíc, kde najmä v druhej naberú veci rýchlejší spád a dosť nereálne zvraty, treba to brať s nadhľadom. Je to ako z rýchlika a mierne nedotiahnuté, vytráca sa aj atmosféra, no stále je to nadpriemer. Mňa to bavilo, pokojne by som si to pozrel znovu.