• Životopisný

Benedetta (2021)

Verhoeven šokuje aj po 80-ke. Ďalej už obsahuje (SPOILERY). Nechýba výsmech z cirkvi a provokácia veriacich, nahota, vlastne - veľa nahoty (opäť), úchylné detaily ako vibrátor z vyrezávanej sošky Panny Márie, mocenské hry a v neposlednom rade zaujímavý, aj keď v podstate komornejší príbeh. A neokukaní herci. A hlavne, bola Benedetta Carlini svätica, alebo jej slušne povedané len preskočilo, alebo to mala všetko dokonale premyslené? Najviac sa prikláňam práve k poslednej možnosti, keďže odznie v úvode filmu, keď ju ako dievča prijímajú do kláštora a jedna mníška jej hovorí, že je inteligentná a to nie je veľmi dobre... Len neviem prečo som nemal pocit, že sa to odohráva v 17. storočí... Dôležitý fakt na záver, netreba zabúdať, že tento príbeh je natočený na základe skutočných udalostí (myslím, že až na tie detaily, ktoré sa zrodili v hlave starého chlípknika a provokatéra Verhoevena).

Černý víkend (2019)

Na mňa to fungovalo. A poriadne. Mám rád podobné dramatické snímky, keď sa stretne celá rodina a pomaly vyplávajú na povrch kadejaké tajomstvá. Atmosféra hneď od príchodu prvej sestry s rodinou je pozoruhodná. Vierohodne vykreslené trápne ticho, neskôr také klasické rodinné záležitosti, že veľakrát už vlastne chcete, aby to skončilo... Lenže tu je pointou niečo úplne iné. Asistovaná samovražda nevyliečiteľne chorej matky. Krásne kontrasty medzi napätím v rodine a vlastne výborne stráveným časom s najbližšími pri hrách či modelovaných Vianociach. A v podvedomí máte stále to, že sa takto stretávate naposledy a za 48 hodín vaša matka umrie. Divák prežíva každú jednu chvíľu s touto rodinou, neskutočne precízne vás vtiahol režisér Roger Michell (bol to jeho predposledný film v živote, jheo najznámejší snímok bol Notting Hill) do deja, nechýba ani tajomstvo, nevypovedané veci... Prirátajme si k tomu hviezdne obsadenie a absolútne skvelú Susan Sarandon, ktorej parádne sekundovali Kate Winslet, Mia Wasikovska a aj Sam Neil či Bex Taylor-Klaus a je to pre mňa jasných 5 hviezdičiek. Áno, niekto môže namietať, že to bolo možno zdĺhavé prípadne príliš hrané na city, čo nie každému bude po chuti, to uznávam, ale zakončím to, ako som začal – na mňa to fungovalo a zhltol som to aj s navijákom.

Elvis (2022)

Vo viacerých komentároch čítam akúsi paralelu a porovnávanie s filmom Bohemian Rhapsody. Mne sa však automaticky vynáral iný film – Walk the Line (jeden z mojich najobľúbenejších). Elvis na Walk the Line v mojich očiach nemá ani zďaleka, ale nemôžeme hovoriť o žiadnej katastrofe. Krásne, načančané, ligotavé, pompézne, veľkolepé - jednudcho americké. Toto sú prívlastky, ktorými by som počastoval tento film. Nechýba skvelá hudba, strih, kulisy a kostými. Herecky nad všetkými vyčnieval Tom Hanks. Na Butlera v úlohe kráľa rock nad rollu som si musel zvykať veruže dlhšie. Mierne prekáža nesmierne dlhá stopáž (aj keď som sa nenudil ani chvíľu) a možno by sa príbehu dalo vyčítať, že sa viac nezameral na Elvisovu závislosť, ale vo výsledku je to veľmi vydarený snímok.

Úkryt (2014)

Silný film (ponurý a depresívny) o čistej láske v špinavých uliciach New Yorku. Moja obľúbenkyňa Jennifer Connelly, pre ktorú jej manžel (v tomto prípade režisér) Paul Bettany ušil túto úlohu na mieru. A ona sa mu odvďačila skvelým výkonom. V podstate to bol najmä jej herecký koncert a taktiež aj Anthonyho Mackieho. Ako som písal, je to veľmi silný film (jediné čo mierne ruší, je to náhodné nájdenie voľného domu), ktorý zanechá vo vás stopu. Vďaka malej náhode prerastie priateľstvo dvoch bezdomovcov do veľkej lásky a sú zohratý tím, jeden bez druhého by neprežil a navzájom sa ťahajú. Spravila by pre neho viac, než pre vlastného syna a tak je v kritickej situácii ochotná kvôli nemu poskytovať aj sexuálne služby. Páči sa mi aj zapadnutie príbehov o ich živote predtým, ako sa dostali na ulicu.

Seveřan (2022)

Ja fakt neviem. Chcel som si pozrieť niečo zaujímavé o Vikingoch, ale výsledok je za mňa slabý. Zachytené drobné detaily o Vikingoch, ktoré si vlastne ani neuvedomíte, ale miestami je to jeden veľký chaos. Čo to vlastne chce byť? Príbeh o vikingskej pomste (ale veľmi slabý a nevýrazný) alebo Barbar Conan? Efekty ma neohúrili už vôbec, brutality bolo až-až, ale vo výsledku pôsobila skôr komicky, po hereckej stránke tiež nič moc, chválabohu aspoň za Annu Taylor-Joy, Nicole Kidman a Willema Dafoa. Ešte celkom ušla hudba. Miestami na ***, miestami *, vo výsledku ** - celkovo myslím, že keď sa pozriem na počet percent tohto filmu o nejaký rok, pôjde veruže rapídne nižšie... Uvidíme...

Pam a Tommy (2022) (seriál)

Skvelá Lily James (fakt som ju nespoznal) sa v mnohých záberoch dokonale podobala na Pamelu, výborný Sebastian Stan. Parádne kostýmy, hudba a retro 90. rokov (v ktorých som vyrastal a o tom, že táto kazeta unikla, vedel snáď každý). Lenže tu klady končia, okej, pár scén bolo ozaj dobrých (začiatok Pamelinej kariéry), ale zvyšok je v podstate všetko veľká zbytočnosť. A hlavne, bolo to veľmi umelo naťahované, mohli sa zmestiť do 4 častí a nikto by nenamietal. Každopádne je to skôr oddychovka ako nejaká veľká dráma.

Iveta (2022) (seriál)

Tak toto je dosť veľký prúser. Veľké PR a reklama okolo tejto minisérie právom vzbudzovali veľké očakávania, výsledok je však dosť tragický. Je to hrozne zdĺhavé, nepresvedčivé, povrchné a lacné. Anna Fialová je úplne iný typ ženy ako Iveta Bartošová, takže skôr sa mi podobala na Lady Dianu ako Ivetu. Vojtěch Vodochodský bol vyslovene nesympatický a odporný, Alena Mihulová mi na moje prekvapenie tiež vadila v úlohe matky, z hercov potešil akurát Miroslav Hanuš v úlohe otca a Gregor Brzobohatý ako Ladislav Štaidl. Do akej miery je všetko založené na skutočnosti sa môžeme len dohadovať, no Sepéši tu bol vykreslený ako čurák, Iveta ako totálna naivka. Je tam aj viacero faktových a časových nezrovnalostí (SPOILER: v závere, keď jej do telefónu Štaidl púšťa úryvok pesničky „Málo mě znáš“, bol v seriáli rok 1988 a táto skladba vznikla v roku 1987). Tá dejová linka s vojakom a jeho milou mala byť akože metafora na vykreslenie doby pre mladých? Že sa chodilo na 2 roky na vojnu a všetci vojaci boli zaľúbení do Bartošovej? Ak áno, tak stále je to totálne nelogické a zbytočné. Vlastne zbytočné ako celá táto miniséria, ktorej chýba šmrnc, noblesa a spád. Pre mňa to bola už druhá séria od Voyo (po Prípad Roubal) – a ďakujem, viac si neprosím od nich už nič.

Profesor a šílenec (2019)

Famózny Sean Penn a výborný Mel Gibson (až tak ho nemusím) sú hlavnými zbraňami tohto filmu. Uznávam, že zrejme mnohí namietajú, že pomaly odsýpa, ale že by sa v ňom nič nedialo, to nesúhlasím. Krásne spracovaný príbeh nezvyčajného priateľstva, pričom každý z nich je na úplne odlišnej strane spoločnosti. A oboch spojuje láska k slovíčkam... Veľkým plusom filmu sú vkusne zapracované zábery z psychiatrickej liečebne. V úvode oveľa viac baví dejová so Seanom Pennom, ale keď sa pretnú osudy dvoch hlavných hrdinov, je to ešte lepšie.

Kvíz (2020) (seriál)

Milionár fičal na celom svete a ovplyvnil celú jednu televíznu generáciu. Nepoznám človeka, čo by nevidel aspoň jednu časť a ani ja som nebol výnimkou. O tomto mega škandále v Británii som však až doteraz nemal potuchy. Mini séria je spracovaná veľmi pohodovo, nevtieravo, niekedy priam dokumentárne. Veľmi sa mi páči, že je tam totálne vierohodne (po videní originálu zápolenia) zobrazená Charlesova cesta k miliónu. Herecky absolútne vyčnieval Martin Sheen ako Chris Tarrant, skvelá bola aj Helen McCrory (R.I.P.) a Sian Clifford – veľká podoba so skutočnou Dianou Ingram, Matthew Macfadyen ako Charles bol až príliš milý ťuťko, oproti originálu. Ako celok je to príjemná oddychovka.

Obleva (2022) (seriál)

Vyšetrovanie zaujímavého prípadu vraždy tehotnej dcéry prokurátora a zmiznutia jej niekoľkodňového dieťaťa sa odohráva v ponurej (škandinávskej) atmosfére poľského mesta Štetín. Všetko do seba krásne zapadá, výborná a sympatická hlavná predstaviteľka Katarzyna Wajda, skvelé výkony ďalších hercov, najmä nechutný vrah Kreutz bol vskutku výborný (áno, nechýba paralela s Mlčaním jahniat a legendárnou scénou, kedy Hannibal Lecter pošepká Clarice Starlingovej indície ku prípadu), dovtedy to bolo na 5 hviezdičiek, ale ako píše vo svojej recenzie Enšpígl, záverečná časť (u mňa od prestrelky v bunkroch) dosť zrazila celkový dojem – veľa klišé a niekoľko nezmyselností, ale aj tak je to nadpriemer.