Bod varu (2021)

Brilantně natočený, napsaný a zahraný. One take tady není jen "na efekt" ale je organickým vypravěčem celého gastrovečera. Válečný film odehrávající se v kuchyni, kde spojenec a nepřítel je všude a nikde. Vlastně za to může každej a zároveň nikdo.

Euforie - Snažím se dostat do nebe, než zavřou bránu (2022) (epizoda)

Chytré, temné, vtipné, šokující, sexy. HBO síla in the nutshell. Sice tam všem táhne na 30, ale ty děcka hrajou tak perfektně, že jim to odpustím. Švenková jednozáběrovka v baráku TOP

Matrix Resurrections (2021)

Asi jsem viděl jinej film, ale já jsem velmi spokojený. Nejen, že to Matrix posunulo v příběhu a motivech do nové dekády, ale zároveň Lana Wachowski si zde dělá prdel z Hollywoodu, sama ze sebe a z celé té mánie kolem sequelů. Má to hlavu a patu, narozdíl od Reloaded a Revolutions. 4 hvězdy jsou u mě na hraně, ale seru na vás. Brečte si, že to není "jako jednička", ale já dostal, co jsem chtěl.

Podfu(c)k (2000)

Kdyby to byl jediný film Guye Ritchieho, kerý jsem viděl, je to top. Bohužel jsem tenhle film viděl až po Lock Stocku, takže mi to přijde jako to samé přes kopírák, jen ne tak rázný. Cikáni, Boris a Vinnie Jones vedou. Zbytek je jen "hodně dobrej". Ritchieovskej střih je tady asi nejvíc vymasterovanej, jen to v několika bodech dost drhne. Gentlemani a Sbal Prachy budu mít asi vždycky radši. 8/10

Shock Treatment (1981)

Bez funkčního scénáře. Možná úplně bez scénáře. Strašně blbě se mi to chápalo, protože ten film je jak Truman Show, Black Mirror, Rocky Horror a tucet dalších žánrových filmů v jednom. Ani jeden ale nehraje první roli a vše působí nesourodě a zmateně.

Karel (2020)

Reklama na manželku. Dokument by měl něco předat. Nové informace chybí, je to zbytečně dlouhý, v důležitých momentech málo pokrytý. Povrchní, bez emocí, rozvleklý  a celkově strašně o ničem.

K zemi hleď! (2021)

Hvězdně obsazená satira, která není tak vtipná a ani tak vážná jak by měla. Průměrná epizoda South Parku by tuhle látku zpracovalo lépe. Dicaprio je zde až moc civilní. Jennifer Lawrence a Jonah Hill si film kradou pro sebe, ale jen jeden z nich zde má hrát i něco jiného,než karikaturu. Vůbec mi nesedl střih a celková kamera, kde je příliš moc a přílíš často detailů. Asi to McKay udělal záměrně, ale je to tak zmatený, že to spíš ruší.

Klan Gucci (2021)

Proč? 1) Je to strašně dlouhý. A zbytečně. Celej ten příběh jsem vůbec neznal, takže jsem ani nevěděl, o čem to má být. Gucci znám asi stejně, jako znají fanoušci Babovřesků David Lynche. Jediný důvod, proč jsem na to šel, byl to, že jsem starýmu Ridleymu dlužil lístek do kina, páč jsem Poslední Souboj v řijnu nestihl a v Ústí už zkrátka neběží. Zpátky k délce. Nebo spíš k tempu. Jelikož se film snaží pokrýt prakticky vše důležité v jejich rodině od 70.let do konce století, skáče se tu dost rychle od místa k místu. Místo toho, aby se ten film soustředil na jedno téma a prozkoumal ho detailnějí (manželství Gagy a Drivera je zdaleka nejsilnější linka), tak tu máme milardu podpříběhů, témat a "epizodek". Měl jsem fakt problém pochopit o co v tom filmu má jít. teprve na konci, kdy proběhli takové ty klasické dovětky k filmu podle reality jsem pochopil tu pointu. Pointu, která asi nešla ale lépe říct ve filmu. Buď se ten film měl vysrat ne všechno ostatní a nechat jen hlavní zápletku, nebo rozvést do nějaké HBO 10 hodinové série. Tady čekám, že opět Ridley vydá nějakou extended 5 hodinovou verzi. 2) Konflikt kde? Souvisejíc s předchozím bodem, film sice toho řeší hodně, ale taky je to dost prázdný. Postavy chodí po drahých interiérech v drahých hadrech a mluví. O čem? A proč? To 24 hodin poté nevim. Až někde v poslední půlhodině se postavy nějak o něco přeli, dohadovali a bojovali. Bez konfliktu, není tempo, bez tempa není zábava. Bohužel si myslím, že ta látka prostě není tolik zajímavá, aby o ní natočili takovej film. Ridley a scénář se chytá úplně všeho, ale je to marný. Větší a zajímavější věci řešímeu u nás doma a ve firmě téměř každý měsíc. 3) Tohle je asi spíš osobní problém ale co. Herecký výkony některých postav mě vyložně srali. Já chápu, že se tu snažili o co největší autenticitu, ale v první půlhodině jsem se několikrát akcentu Gagy smál, protože jsem si myslel, že je to úmyslně vtipný. Úmysl to asi nebyl. Mám problém se sžít s postavou, co tak očividně mluví jinak a nepřirozeně, že to zavání parodií. Ale co, zvykl jsem si. JENŽE. Zhruba ve 40.minutě se objevila postava Jareda Leta, který je krom očí úplně k nepoznání. Leta, kterého mám docela rád jako herce a hudebníka, jsem v tomhle filmu nesnášel a dlouho mi nějakej hereckej výkon nepřišel tak špatnej. Asi to byl úmysl, ale jeho přízvuk, grimasy a "Mariovské" přehrávání mi přišla jako největší parodie a skoro urážka italů a těch skutečných postav. Nejsem Ital, nevim jak moc to bylo mimo nebo dobře a ani jestli ten jeho předobraz opravdu takhle mluvil. Sere mě to, že mi to zničilo imerzi. A já chápu to rozhodnutí. Buď prostě jdete po autenticitě, nebo únosnosti. Dle recenzí a reakcí mi přijde, že to ostatním přišlo únosný a dokonce brilantní. Osobně bych ty akcenty vypustil úplně a nechal je mluvit tak nějak normálně. Nejlíp za mě určitě vychází Driver, který ten pízvuk moc neměl a Al Pacino, který je Ital a mluví v každym filmu od roku 1990 stejně. 4) Režijně mi to přijde hrozně nevýrazný a krom pár hezkých kompozic mi ten film přijde studenej jak zítřejší pizza. Asi je to zase záměr, který je mnou, intelektuálem nepochopenej, ale film o známé módní značce by neměl být tak chladnej v barvách, rutinní v kameře tu módu použít jen jako akcie ve Wall Street. S nadšením vzpomínám na letošní Soho, kterej tu módu a kulturu, která je zde podobná prodává daleko lépe a živelněji. Tady prostě bohatí italové sedí a mluví o něčem hezkym, místo toho aby nám to bylo až na pár scének ukázaný. Kdyby se prostě vysrali na skoro celou linku Pacina a Leta vyprávěli příběh manželství s mnohem větším důrazem na události před, během a po Švýcarsku, byl by z toho příjmený drama thriller o zlých bohatých lidech. Tohle je bohužel zbytečná rádoby kmotrovská freska nezejámavých lidech v nezajímavém prostředí, kde se pitvoří top herci. Kdyby to nakonec dělal ten Scorsese, asi bych byl spokojenější. Scott je skvělej řemeslník a režisér, ale nemá to co bý látce dalo život a význam. Styl.

Duna (2021)

“Začátek je doba, kdy je potřeba pečlivě dbát o co nejpřesnější rovnováhu. To ví každá sestra z Bene Gesseritu." Ačkoliv jsem čekal, že mě ten film odpálí asi mnohem do vyšších sfér, musím uznat, že tenhle film, je přesně důvod, proč nejen rád stále chodím do kina, ale i proč mám rád filmy. Nemá cenu sáhodlouze vysvětlovat, co všechno je na Duně tak skvělé, protože bych tady byl dlouho, a vím, že nemáte rádi dlouhé texty, takže vypíchnu jen pár bodů: 1) Rozměr. Velikost toho filmu je patrná snad ze všeho. Denis Villeneuve (režisér) umí strašně dobře pracovat s perspektivami. Vidíme např. lidské charaktery pohybovat se vedle MEGAobrovských lodí, které pak letí kolem ještě třeba 50x větší lodě prolétavají. Všechno je v tomhle filmu tak masivní, že opravdu máte pocit, že jste někde úplně jinde a úplně jindy. Navíc ten design toho všeho na vás hází tak strašně cizí atmosféru, že jste na těch 160 minut součástí toho světa. 2) Zvuk. To, co předvádí Hans Zimmer v tomhle filmu, se úplně v pohodě může řadit mezi ty nejlepší soundtracky ever. Není to "prvoplánově" epický jako např. Inception, nebo Gladiátor, ale ta jeho strašně různorodá kompozice všemožných vokálů, nástrojů a technik neskutečně dobře podtrhává každou jedinou scénu. Hans se do světa Duny zamilovat totiž tolik, že nevydal pouze jeden soundtrack, ale rovnou 3 alba! Pominu-li hudbu, tak i celkový střih zvuků, ať jde o zvuk štítů, lodí, parakompasu, Hlasu (moudří ví), nebo pokřiků, je asi nejzajímavější stránkou celého filmu. Pokud tady Duna nedostane Oskara, tak jsou členové akademie asi fakt úplně hluší, nebo úplně v prdeli. 3) Vystavění světa. Přestože jsem do kina šel jako jediný se znalostí předlohy, a ostatní přátele byli Dunou takřka nepolíbeni, troufnu si říct, že na konci filmu všichni věděli a chápali všechno co měli. Ona není prdel během 150 minut vysvětlit takhle složitej a novej svět, představit postavy a odvyprávět s tim všim nějakej dobrej příběh. Dávkování informací je naprosto v pohodě. Věci, které nejsou pro současný příběh potřeba jsou z adaptace úplně šktrnuté. Divák fakt nemusí vědět, co je CHOAM, kdo je Irulán a proč Yueh. Jen je zkrátka fakt potřeba u toho dávat pozor. Informace, třeba i klíčová je tam vyřčena třeba jen jednou. Takže pro ty z vás, co se bojí, že to vůbec neznáte a proto na to nejdete: Běžte na to do kina, budete z toho nejen úplně vodvaření, ale zároveň poznáte novej, skvělej svět,kterej pochopíte a zamilujete si ho. 4. Je to skvělá adaptace. Tohle je spíš pro fanoušky knihy. Uměním není jen to, do puntíku zreplikovat to, co je v knížce a narvat do filmu. Je potřeba taky některé věci vynechat a upravit tak, aby to bylo stravitelnější. Kniha je z 60. let, a některé věci jsou zkrátka v tom textu mimo. Postavy mluví jak v Shakespearovi, všichni jsou na sebe paranoidní a každá postavy je nejen vážná jak prdel, ale zároveň docela nezábavná a bez duše. Ve filmu se povedlo zanechat význam, ale změnit např. charakter Jasona Momoy, aby to bylo "modernější" Paul je v knize fakt takovej divnej quiet kid, co je sice hrozně cool, ale fetovat koření do baru byste s ním asi chtít nechtěli. Chalamet ho sice jen lehce, ale polidšťuje a díky tomu, mu nechcete každou scénu něco hodit do pití, aby s ním byla aspoň nějaká prdel. Ještě bych chtěl neznalé Denis Villeneuvea a filmu jako takového připravit a varovat: 1) Nejsou to noví Strážci Galaxie, Star Wars nebo ani Pán Prstenů. Tohle je pomalé, hloubavě scifi drama, kde je prostor spíše pro svět a postavy, než pro akci. Připravte se, že to asi nebude pro všechny z vás, ale také na to, že pro nekteré z vás, to bude první setkání s tímhle krásným světem, ale i s trošku nemainstremovou stránkou filmu. Můj brácha, kterej je spíše ten nenáročnější divák, který si užívá marvelovky, Too hot to handle a Ricka a Mortyho, byl třeba úplně odjebanej a teď ten film miluje a má ho jako jeden z nejlepších filmů co viděl. 2) Je to první část. Takže ten film nemá "dokončený" příběh. Jedná se o adaptaci první půlky první knihy. Druhý díl na 90% bude, ale musí se na to chodit do kina, aby se v téhle težké pocovidové době vyplatilo. Závěrem jen obrovský apel: Běžte na to do toho nejlepšího kina, které máte v okolí. Nejlépe IMAX. Film je už teď na torrentech normálně ke stažení, jen prosím, nedělejte to. Nejen, že díky těmhle pirátům se nemusí nutně odklepnout dvojka, ale hlavně fakt přijdete o část toho spektakulárního zážitku. Čím větší plátno, čím hlasitější repráky, tím lépe. Viděno 2x v Cinema City Ústí nad Labem a v Praze IMAXu na Floře. "This is only the beginning"

Není čas zemřít (2021)

Dlouho jsem nebyl tak moc proti většině. Ale nová Bondovka je pro mě naprosto nezáživnej film, kde jsem vůbec nechápal rozhodnutí tvůrců. Čekal jsem solidní akční a velkolepej film, který se bude loučit s Craigem. Spectre mi přišel sterilní a emočně prázdnej a podle traileru na tohle jsem čekal skvělé stunty, velkolepé scény a osudovost až na půdu. Střední spoilery, tak bacha Místo toho jsem dostal rodinné drama, kde postava Ley Seydoux, která mě srala už ve Spectre, dostala až moc prostoru brečet, křičet a dramaticky šeptat pokaždé, když jde do tuhého. Celkově vztah Bonda a Seydoux mi přijde tak strašně umělej a nepřesvědčivej, že jsem si reálně myslel, že jde o nějakou parodii, či záměr. Ti dva mezi sebou mají nulovou chemii a fakt jsem si myslel, že ji Fukunaga na začátku na dobro odklidil, protože to viděl už ve Spectre. Nedokážu uvěřit tomu, že Bond, který jen za Craigovu sérii ohnul aspoň tucet random holek, najednou tak seriozně miluje o 30 let mladší francouzku. Že se z něj stane patetickej sugar daddy, co místo toho, aby ho poháněla touha po pomstě, nebo čemkoliv jinym, řeší reálně to, že hlavního záporáka co ohrožuje svět, chce zastavit, protože miluje tuhle slečnu. Vždyť ve Spectru se defacto z generické bond girl, která je prakticky bez charakteru, stala totálně na sílu nejdůležitější žena v historii Bonda. Akční scény, na které jsem se těšil nejvíce tam prakticky nejsou. Je tam jedna skvělá scéna na Kubě, kde se představí postava Amy de Armas, na kterou jsem se těšil a vlastně mě z postav bavila jako jediná. Byla vtipná, roztomilá, nebála se tam někomu rozbít hubu a držet krok s Bondem. Říkám si "jo, konečně dobrá Bond girl, díky který mě to začne bavit" Nejvíc nasranej jsem byl, když Ama na konci té pasáže se s Bondem rozloučí, zavře dveře a už se tam nikdy neobjeví! Zbytek akčních scén jsou sice hezky natočené, ale postrádají energii. V době Johnů Wicků, Mission Impossible atd. člověk čeká víc než honičku 2-3 aut, které do sebe bourají, nebo Bonda co chůzí jde s puškou v ruce a na jeden hit zabíjí bezejmenné goony. V Casinu byla honička na jeřábu, setpiece na letišti, ve Skyfallu finále v baráku, nebo vlak. Tady nedokážu vypíchnout žádnou zábavnou akční scénu. Možná s přihmouřeným okem tu Kubu. Příběh a záporák? Rami Malek se tam objeví na 3 minuty jednou za 40 minut, aby velkohubě a rádoby osudově vedl monolog o něčem, co vůbec nedává smysl. Překombinovanost příběhu, kde do půlky člověk nemá šanci pochytat o co jde, aby ve finále dostal na poslední chvíli vycucanou záchranu světa. (Byla to teda osobní pomsta, nebo pokus o zničení světa a jaká byla vůbec záporákovo motivace, proč si ty dva chtěl na konci nechat a z jakého důvodu chtěl všechny zabít? A co má společnýho s Bondem? Asi jsem kretén ale význam záporáka mi fakt skoro úplně ušel. Jestli by byl někdo tak hodnej a vysvětlil mi to, byl bych moch vděčnej) Vedlejší postavy zas a znova jen předávají (ne)zbytnou expozici, jsou, a pak nejsou v příběhu využití. (Jakou roli tam měla ta 007? V důležitej moment prostě zmizí ze scény, aby se mohla ta důležitá scéna odehrát, i když tam měla být dřív než Bond a Seydoux?) Nejsem typ člověka co hledá chyby v příběhu, ale tenhle příběh mi fakt přišel úplně mimo mísu. Ve výsledku je to míň sterilní, ale víc na sílu protlačený kýč, kde interakce herců nefunguje, akční scény jsou rutinní a osudovost (až na nutných posledních pár minut) nulová. Spectre měl aspoň toho Hoytemu za kamerou, takže to hezky vypadalo. Fakt jsem chtěl vidět epickou akční rozlučku. Dostal jsem unavenou, špatně zahranou a překomplikovanou, téměř 3 hodinovou nudu. Nikdy se mi nestalo, že jsem reálně přemýšlel, že z toho sálu normálně odejdu. A že to bude zrovna u nejočekávanějšího filmu minulého, i letošního roku, který má průměrné hodnocení 81%, jsem fakt nečekal. V čem je to tak revoluční, jak píše Rimsy? Kde jsou ty nápadité akční scény jak píše MrHlad? 4/10