Hamilton (2020) (divadelní záznam)

Na poli muzikálů docela ojedinělá záležitost. Tříhodinový, převážně hip-hopově rapový muzikál o prvním americkým ministru financí. Já vim, na papíře to zní divně. Ale když vám povim, že to má neskutečnej drive, super písničky, nápaditej set design a tempo, že mi to přišlo jako dvou hodinovka, tak možná zbystříte. Lin-Manuel Miranda, který hudbu složil, slova napsal a hlavní roli zahrál je podle mě výbornej. Až na tu hlavní roli. Téměř každý z účastněných je zde výraznější než on. (Jonathan Groff na hrad), ale to nevadí. Revoluční dílo, které si chci hned pustit znovu. 8/10

Avatar: The Way of Water (2022)

Když to porovnám s kvalitou a hlavně důležitostí předchozích Cameronových filmů, tak se revoluce nekoná. Druhá návštěva Pandory je standartní pohádka pro dospělejší děti, kde dobráci jsou dobráci a padouši jsou padouši. Pro diváka, který si zajde do kina 2x za rok je to možná "obyčejný" CGI film. Jenže když se podíváme na podobné blockustery, které za posledních klidně 5 let vyšly, je to úplně jiná liga. Teprve v rámci tohoto porovnání lze teprve říct, jak vlastně geniální tenhle film je. Výstavba příběhu, i když šablonovitá je zde přesná, efektivní a naprosto vymazlená. Každý střih, zoom, dialog a kamerový posun je zde perfektně vymyšlený a ve finále naprosto skvěle funguje. Jasně, je to čitelný, ale právě. Je to čitelný. Je to jako kdyby přišel Gordon Ramsay do mekáče a ze stejných surovin, ze kterých se dělá obyčejenej Big Mac udělal ten nejbožejší Big Mac, kterej dokáže. V tom je Cameron mistr. 8/10

Víly z Inisherinu (2022)

Hřejivý humorem, depresivní přesností jak se lidé vyrovnávají se svým životem, smrtí, samotou a ukončenými přátelství. Každý herec tady je naprosto perfektní. Nádherná kamera, výborné dialogy, kde se neplýtvá slovy a i přesto, že má film 109 minut mi přijde, že se tam furt něco dělo. I když tam jde reálně nejde vůbec o nic, v očích postav se mění celý svět. Teprve zpětně mi dochází, kolik různých přesahů do válek, lidstva, a tak vůbec ten film má. McDonagh je bůh. 8/10

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Kdyby to nebyla Marvelovka, byl by to fajn film. Protože Coogler si umí pohlídat, aby ten film nejen vypadal osobitě v obrazech, akčních scénách a atmosféře, ale hlavně propsat ze scénáře všechny motivy a témata, které chtěl. Vývoj hlavní postavy je díky tomu to nejdůležitější a zdaleka nejzábavnější na celém filmu. Ludwig Göransson opět dokazuje, že je s tou hudbou úplně jinde a doufám, že opět si tu sošku odnese. Nejhorší je ovšem práce se záporákem a záporák jako takový. Namor je bohužel neskutečně necharismatický, divně vypadající týpek, kterej mě v první hodině tak brutálně nudil, že jsem se bál že usnu. Ostatně vysvětlení celé zničeho nic nové říše a jeho zapojení do příběhu je expozičně podle mě dost špatně zvládnutý. Nenáším špatnou expozici a tady se to scénáristicky úplně posralo. Rád bych dal víc, ale bohužel. Narozdíl od Thora 4 to funguje jako film a narozdíl od Strange 2 to zase funguje jako celek. Až teda na toho Namora. 6/10

Athena (2022)

Strhující podívanáná, které dost brutálně podkopvává debilní příběh, kterej ještě navíc patetickej až na půdu. Co deset minut jde kvalita z top filmu letoška postupně dolů a po 90 minutách se zastavíí na pomezí 3 a 4 hvězdiček.  Asi by to letos měl vidět každý, koho zajímá, co se dnes dá s kamerou vyvádět i v nehollywoodských podmínkách. Díky filmu jsem pochopil, že jsem asi rád, že bydlim v Ústí a ne na předměstí Paříže :) 6/10

Hádej, kdo je vrah (2022)

Vynikající hororová satira o současné mladé generaci. Tihle zoomeři nejsou jen strašní kreténi a měli by si zasloužit umřít. Film nádherně poukazuje na to, jak v prdeli vlastně tahle generace je, bez toho aby to z nich dělalo nutně ty nejhorší lidi. Ať už je to Davidsonova super vila, nebo Twitter a Instagram, tyhle děcka (sebe nevyjímaje) zajímá, jak se v tom splečenským a kulturním chaosu zorientovat a přežít. To, že jejich telefony slouží p0 50% stopáže jako jejich jediný zdroj světla a naděje na přežití je nejen skvělej filmařskej nápad, ale zároveň skvělá metafora. Smrt všem veteránům. Maria Bakalova je zlatíčko. 6.5/10

Rick a Morty - Omortěná VesMeta (2022) (epizoda)

"Did you get any of that?" Dan Harmon se zas a znovu opíjí vlastní sebereflexí jako tvůrce a tentokorát jsme z vlaku šli dál a hlouběji do spisovatelove duše. Tohle už víc meta snad být nemohlo. Joseph Campbell potěšil. Ale příště prosím zas normální díly.

Clerks III (2022)

Strašně rád bych tomu dal víc, ale většinu stopáže je to tak strašně o ničem a zbytečný. Ten film má prostě strašně slabej scénář a ikdyž se ke konci snaží dát celé sérii nějaké emotivnější zakončení, vůbec to nefunguje. Kdyby tam byl aspoň víc ten meta humor, kterej mě na konci Jaye a Boba Rebootu tak strašně bavil. Je tady to očekávaný, bez žádného velkého překvapení. Kevin Smith se stal novým Georgem Lucasem a tímto filmem mi navždy nahořkl celou tuto sérii. Je mi to fakt líto.EDIT: Po několika dnech a hodinách trávených tvorbou titulků mi to nějak víc sedí. Je to stále nejhorší díl Clerks, který je místy trapný, ale má to srdíčko.. See what I did there? 5/10

Bullet Train (2022)

Ritchieovskej hranej animák pro velký kluky. Leitch si tenhle styl dost ošahal v Deadpoolovi, takže když se tu začali opakovat vtipy se štěstím/smůlou, Brad Pitt jakoby nahrazoval svým charakterem Reynoldse (mrk, mrk), a obecně se to dost vezlo v tom self aware modu, na kterej jsme u Deadpoola zvyklí, nebyl jsem ani trochu uražen. Naopak si myslím, že tahle látka všem zúčastněným sedla jako had do záchodu a já se bavil od začátku, téměř do konce. Vynikající tempo, vtipy, porušování vypravěcích pravidel, brutální a dost nečrekaný killy a mnoho dalších z toho dělá nejzábavnější blockbuser roku. Třetí akt bohužel až moc sjede z daných kolejích přejede svoji cílovou stanici, takže tu nakonec máme CGI bordel, který podle mě vůbec nebyl potřeba. Kdyby se za záchranou brzdu zatáhlo o 15 minut dřív, vyšl by z toho o hvězdičku bohatší film. 8/10

BANGER. (2022)

Sedlák nám všem ukázal, jak může vypadat moderní český snímek, které natáhne do kina i nějaké lidi z tohoto století, formálně nás vykoupe ve velmi kontroverzním stylu natáčení, snímání a hlavně střihu a nabídne všem těm Zoomerům "reality check. Hadry, čísla, keťák, Svarta, párno, feat, drip, hustle a další hovnoty současné mladé, převážně pražské mládeže, která do Forbesu 30 pod 30 nechce jít za 7 let, ale hned. Protože pokud neuděláš ve světě Banger, nemáš ve světě místo. Nebýt až moc odkazů na českou popkulturu, poslal bych to okamžitě do světa. Je to fresh, mám to rád. 7,5/10