• Thriller

The Ghostmaker (2011)

Toš tak. No. Horror - hehe! Sci-fi - sci-fi je hlavne to, že tento film existuje. Thriller - kde? Neviem, asi zlyhal systém na kryostanici a Mauro Borelli sa omylom zobudil po 25 rokoch. Ďalší omyl bol, že sa nejakým spôsobom dostal na režisérsku stoličku a rozhodol sa natočiť film v r. 2011. Film by to bol asi aj celkom dobrý - pred 25 rokmi. Ak si teda odmyslím ochotnícke herecké výkony, ktoré by neboli dobré ani v časoch Gilgameša. Zaslúži si 2-3 hviezdy, samozrejme ale len vo svojej kategórii ochotníckych filmov spred 25 rokov. Doporučujem Maurovi zostrojiť stroj času (talent na to má) a uviesť tento film na konci 80-tych rokov. Počkať, on to vlastne už urobil, ale námet mu ukradol a spracoval Schumacher a vznikli Flatliners, s ktorými sa Ghostmaker nemôže vôbec porovnávať. Dávam 1 zvezdu za smiešnosť.

Nařčení (2012)

Tak čo to tu máme?: jeden akože psychopat na jednom konci linky a 5 akože postáv na druhom konci. Ani jednému z tých piatich naozaj nepripadalo to čo sa deje natoľko divné, aby sa aspoň pokúsil aktívne zasiahnuť? Koho je obeť obeťou, keď so všetkým súhlasí? Síce sa tvári, že nechce, ale nakoniec povie OK... je jedno či to je podľa skutočných prípadov, pretože ani jeden z tých piatich nevyzeral na takého blbca, čo by konal/nekonal tak ako vo filme. Ak chceli mať filmári a filmušky z námetu na základe naivných udalostí uveriteľný film, mali do hlavných úloh obsadiť Adama Sandlera, Paris Hilton a Pamelu Anderson, tí by diváka presvedčili o každej hlúposti, pretože takéto príbehy, to je ich prirodzenosť ako je pre DeNira prirodzenosťou jeho šošovica. Chudáci herci, boli celkom dobrí, ale výsledok nakoniec žiadny. Hviezdičku dávam, pretože ma zaujímalo, ako z toho nakoniec tvorcovia vybruslia a dopozeral som to. Pol hviezdy by som ešte pridal za hercov a za to, že autá na parkovisku sa neleskli akoby by práve prišli z výrobnej linky (to sa často vo filmoch nevidí). Tu spomínané The Divide, keby som mu dal 2 hviezdy, tak je oproti tomuto filmu balzamom na oči.

The Bay (2012)

Horor/Sci-Fi/Thriller? Určite nie. Skôr dokument, ktorý sa zúfalo snažil prehrýzť ako parazit do niektorého z uvedených žánrov. Zúbky však boli tupé a vylámané. Slepačie výkaly + rastové hormóny + únik rádiaktívneho materiálu = kopa mŕtvol v mestečku, nepríjemné parazitické organizmy a videozáznamy, z ktorých je to všetko posplátané a pokope to držia asi len tesné gate začínajúcej repotérky. Tieto námety podľa mňa dosiahli vrchol filmami ako Aligator alebo Piranha okolo roku 1980 a netreba ich nanovo spracovávať a ak áno, chce to o 100% viac fištrónu než mali tvorcovia The Bay. Hviezdičku dávam za záverečné titulky, ktoré u takýchto filmov nesmierne potešia.

Zabít tiše (2012)

Tešil som sa na gangsterku s Bradom Pittom, Rayom Liottom, no a obaja prišli. Gangsterka však nebola ani len v tesnom závese, šlapala niekde v hlavnom pelotóne priemernosti. James Gandolfini tiež potešil a Ben Mendelsohn príjemne prakvapil, ale pár dobrých hercov a 3 dobre vložené skladby, to samotné film neurobí. Scenár sa asi počas nakrúcania niekde stratil, nuž a bolo to treba dokončiť bez neho. O čom boli dlhé dialógy medzi postavami, ktoré nikam neviedli, to naozaj neviem. Ale rozhodne to nebudem pozerať druhýkrát, aby som to zistil. Tie dialógové historky nemali šťavu ako v iných filmoch, naozaj sa divím, že to Brad Pitt vzal, bol všaknakoniec jediný, kto držal film na akotak na troch hviezdach.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Konečne aj film, ktorý sa oplatí stiahnu ., teda na ktorý sa oplatí ísť do kina. Film, u ktorého ma nezaujímalo jedlo, pitie, či iné malé aj veľké potreby. Je tam všetko, okrem Bruca Willisa v krvavobielom tielku a startrekovských masiek. U mňa mínus jedna zvezda za tetu Helen (Melanie Lynskey alias Rose z 2 a 1/2 chlapa), pretože bohužiaľ vždy, keď bola v zábere, čakal som s pripraveným úsmevom, kedy sa zjaví aj Čárli Hárper. Nuž, a ten nikde. Ale to je pre tento film len dobre. Tak trochu zbytočne a nedotiahnuto pre príbeh vyznieva aj psychický stav hlavnej postavy, aj keď rozumiem, že to nemal byť druhý Klub bitkárov. A ozaj, tá neznalosť Bowieho - film sa odohrával pred 20 rokmi, možno bol vtedy Bowie legenda, ale určite ešte nie taká ako je z neho dnes. Nakoniec Iman si vzal práve v r. 1992 a to až bolo marketingové haló. Skôr by som za filmársku chybu považoval plagáty v kafetériach/jedálňach, ktoré neboli pôvodné zo začiatku 90-tych. Nakoniec mi však ostáva len zatlieskať a dúfať, že do Falloutu 4 pribudne nový perk - Wallflower.

Let (2012)

Taký normálny obyčajný ttrojhviezdičkový film, musím však dať jednu hviezdu dole za zbytočnú rozťahanosť, chcelo by to skrátiť asi tak o 3 hodinky. Potom by možno udržali pozornosť aj tí, ktorí Denzela radi nemajú. Hneď druhú scénu uvádza prsník Nadine Velazquez a myslím, že by odohral hlavnú úlohu lepšie než Denzel, ktorý v tomto filme nič moc nepredviedol, teda ak nepočítam výraz tváre, ktorý sa asi naučil od Foresta Whitakera. Alebo to bolo opačne? Škoda, že John Goodman alias Harling Mays sa objavil vždy len nakrátko. Dúfam, že Harling sa ešte v nejakom filme objaví,najlepšie v hlavnej úlohe.

Patrola (2012)

Všetko na/vo filme bolo perfektné, a ak aj nie, tak určite dokonalé. Super príbeh so všetkým, čo k tomu patrí, americký pátos nevynímajúc. Peňa a Gyllenhaal sú dvojka ako má byť, ostatní herci tiež nie sú vôbec na zahodenie, charaktery zaujímavé, má to spád jak sviňa, človek si pri tom rozhodne neoddýchne, keby som mal behať v tých stresoch s nimi tak teda neviem.

Králova řeč (2010)

hm, hm, hm. Veľmi dobrí herci + dobrý, avšak dosť jednoduchý príbeh, kde sa postavy príliš nevyvíjajú, samozrejme až na kráľa, ktorý sa nakoniec - POZOR SPOILER - trochu odkokokce. To všetko = 3 hviezdičky, možno by som dal aj 2, ale je tam pár humorných situácií. Oscara si to podľa mňa zaslúži asi len za casting. Koho však zaujímajú historky z histórie kráľovskej rodiny, ten to asi ocení.