Americká krása (1999)

Geniální a neotřelá satira, u které se človek rozbrečí i rozesměje. Ovšem 5 hvězd bych nedal nebýt dokonalého Kevina Spaceyho, který podává výkon hodný 10ti oscarů a Annette Bening, které role ''dokonalé'' ženy sedí na míru. Mendes si lepší debut nemohl přát.

Ztraceno v překladu (2003)

Sofia Coppola jde ve stopách svého otce a připojuje se k oscarovým členům rodinny Coppolových. Oscar za scénář je naprosto zasloužení, ovšem i režie(stylem podobná F.F.Coppolovi) je rovněž výborná. Film by ovšem ztratil na kráse, kdyby hlavní roli nehrál Bill Murray. Jeho znuděný výraz by sám o sobě zasloužil oscara.

Santa je úchyl! (2003)

Na první pohled v celku obyčejná komedie, ovšem sklvělé hlášky v geniálním podání Billy Bob Thorntona z toho dělají nadprůměrnou záležitost.

Zlomené květiny (2005)

Stylem může připomínat Ztraceno v překladu, ovšem mě se Zlomené květiny líbily ještě o něco víc. Celý film stojí a nepadá na famózním Billu Murrayovi a jeho výkon je skutečně úchvatný. Jim Jarmusch stvořil opravdu geniální road komedii.

Bezstarostná jízda (1969)

Kultovní klasika, která položila základní kámen Road movie.

Krvavý příliv (1995)

No co, mohlo to být lepší, ale i přesto je se na co dívat. Ovšem nemohu se zbavit dojmu, že film drží nad průměrem pouze silné obsazení.

Sloní muž (1980)

Nečekal bych, že někdo, kdo natočil Lost highway dokáže natočit něco takového. Emociálně nabitý příběh o lidskosti ukazuje, že i někdo jako je Lynch má city. Sloní muž je mistrovsky natočené drama s úžasnými hereckými výkony(zejména Hopkinse) a scénářem hodným oscara.

Může to potkat i vás (1994)

Ukázkový příklad naivního hollywoodského slaďáku. Cage ovšem hraje slušně a Rosie Perez je ukázková mrcha, takže díky nim je to za 2.

Million Dollar Baby (2004)

Eastwood s věkem zraje jako víno. Kdo by čekal, že ně kdo, kdo natočil např. Absolutní moc, nebo Vesmírné kovboje natočí něco jako je tohle. Million Dollar Baby je precizně zrežírované, pozvolna plynoucí drama s dojemným příběhem a vynikajícími hereckými výkony, ze kterých mě nejvíc uchvátil né všemi opěvovaná, oscarová Hilary Swank, ale Morgan Freeman a (hlavně) Clint Eastwood.