Dámský klub (2018) odpad!

Nemám rada hollywoodské žánrové filmy, uráža ma ich absolútna blbosť a debilné scenáre. Tieto filmy majú za cieľ len a len profit, pretože vedia, že nech to je akokoľvek blbé ľudia na to proste zájdu. Ono to je jedno, že či to je Book Club alebo iný film rovnakého typu všetko je tak isto debilné. Ale keďže nechcem byť úplný pokrytec vždy hodnotím len to čo celé (s ťažkosťami) dopozerám. Je to presne také aké som čakala, humor ako keby napísaný trojročnými deťmi, zápletka vycucaná z prsta, fakt strašné, nedá sa na to pozerať a nezvracať. Film, ktorý sa volá Book Club a jedinú knihu, ktorú tam rozoberajú je Fifty Shades of Gray je nevyslovne trápne, pretože horšia kniha na trhu ani neexistuje.

Co děláme v temnotách (2019) (seriál)

Absolútne fenomenálny nápad Taiki Waititiho a Jemaina Clementa sa dočkal i seriálového spracovania. Čo viac si priať? Síce tam už nehrajú v hlavných úlohách, ale casting je perfektný. Zachovali si vttipnosť filmu a zároveň priniesli niečo nové (hlavne upírka Nadja je skvelou alternatívou a povedala by som, že vo filme vyslovene chýbala). Len tak ďalej.

Hra o trůny - Železný trůn (2019) (epizoda) odpad!

Posledná epizóda si nezaslúži nič iné ako totátálny odpad. Celá 8 séria bola iba fraškou a úprimne som ani nečakala aby sa to skončilo nejako normálne. O to ako sa to skončilo mi vôbec nejde, ani ma už veľmi nezaújimalo čo sa stane ale je vrchol, že tak megaúspešný seriál sa skončí tak strašne neskutočne nemožne. To si fakt nezaslúžil. Aj keby neviem čo sa udialo za celý čas ta posledná epizóda má byť niečím výnimočná. A všetci tam len chodia dakde, spomalené nudné zábery a smutné pohľady, žiaden zvrat (pretože všetko predpokladáte už po predposlednej epizóde). Hodina a pol straty času. Ta epizóda bola tak blbá, nudná, nezaujímavá, podradne napísaná, že si normálne prajem vrátiť čas a nikdy GOT ani nezačať pozerať. Načo keď to takto doničia?

Peterloo (2018)

Tvorba Mikea Leigha je neskutočne plodná a zaujimavá a stále ma udivuje, že je v oblasti filmu značne nedocenený a to najmä tu v Česku a na Slovensku. Jeho historické filmy sú síce až umorne presné, no Leigh veľmi dobre vie čo robí. Značne pomaly rozbiehajúce sa tempo sa vygraduje masaktom zvanom Peterloo, o ktorom skoro nikto z nás ani netuší. No o to viac sme zasadení do deja a dokážeme sa lepšie vcítiť do obyčajných nevvinných ľudí bojujúcich za spravodlivosť. Áno Leighove historické filmy nie sú pre laického diváka a tiahnú sa, no aspoň nám dokazuje, že nemusí pracovať s pátosom aby sme sa dokázali vžiť do utrpenia druhých. Jednoducho predstaví životy ľudí, ktorí nechcú nič iné len slušne žiť a to čo sa s nimi stane na konci je neprijateľné. Ak by každý historický film bol tak detailne presný, ľudia by sa možno aj mohli z filmov niečo naučiť, no to je samozrejme útópia.

Avengers: Endgame (2019) odpad!

Prajem si mať 5 zázračných kamienkov aby som mohla raz lusknúť a všetky marvelovky by zmizli z povrchu zemského.

Mr. Turner (2014)

Je to strašná škoda, že keď sa konečne natočí dobrý a presný historický film tak je riadne nedocenený. Mike Leigh je majster remesla a aj napriek dĺžke filmu dokáže zaujať od začiatku do konca. Samozrejme exceluje Timothy Spall, a som mimoriadne smutná, že si ho ľudia často spájajú len ako potkana z Harryho Pottera. Je to nesmierne charizmatický a talentovaný herec a určite by ho mal svet viac doceniť. Nuž čo sa dá robiť, ja som si Mr. Turnera neskutočne užila, milujem tohto maliara, no absolútne som nepoznala jeho život a Leigh mi ho perfektne ukázal.

Nahý (1993)

Prvý krát som videla Naked asi pred dvoma rokmi a zanechal naozaj silný zážitok. No až potom čo som ho videla druhý krát na lfš 2018 som si uvedomila, že je to vlastne majstrovské dielo. Samotný Mike Leigh prišiel podiskutovať o filme a to vo mne vyvolalo absolútnu spokojnosť... a i istý strach z budúcnosti. Keď som naživo mohla počuť ako tento film vznikal, čo znamenal a ako sa to vlastne všetko, čo Johnny predpovedal prakticky postupne stáva realitou, to bol skrátka nezabudnuteľný zážitok. Úžasne chytrý, perfektne zrežírovaný a skvele zahraný film. Mám proste len samé nudné superlatívy. Ale úprimne David Thewlis aka Johnny ma doslova a dopísmena zničil."No matter how many books you read, there is something in this world that you never ever ever ever ever fucking understand."

Příběh služebnice (2017) (seriál)

Tak toto je sila! Od prvého dielu po zatiaľ 5 diel druhej série som to pozerala so zatajeným dychom. Ono sa na to ale strašne zle pozerá. Ale nedá sa prestať. V každom diely som mala chuť vrieskať. To, čo robia ženám je neodpustiteľné a to, čo robia aj ženy ženám nepredstaviteľné. Úžasne natočené, absolútne skvelá práca s kamerou, perfektne vytvorené kostými, z tej červenej ma mrazí po celom tele. A tí herci, ja osobne milujem celú talentovanú rodinu Fiennesovcov a Joseph je briliantne zlý. A tie ženské predstaviteľky. Elizabeth Moss ma totálne zničila, tá to hraje tak dobre, že ma to až psychicky vyčerpáva. Nemám slov. Je to tak silné, že sa klaniam Atwoodovej. Presne toto sme potrebovali, príbeh o ženách, o ich utrpeniu a ich sile.

Narozen 4. července (1989)

1,2,3,4....We don´t want your fucking War! 1,2,3,4....We don´t want your fucking War! Úžasný film, neskutočne silný a tak pravdivý. Od zasnených ideálov až po totálny rozpad akýchkoľvek snov. A to všetko kvôli zbytočnej vojne, ktorá zničila toľko životov, psychicky i fyzicky. Krásne poporiadku rozpovedané, bolo mi smutno, zle až mdlo. Príbeh rovnako silný ako Remarque-ov "Na Západe nič nové",kniha, ktorá ma zasvätila do hrôz vojny ako prvá! Réžia úžasná, strih perfektný a herci dychberúci! Nedá sa to lepšie popísať. Anti Vietnam War Must-See!

Cesta do fantazie (2001)

Cesta do fantázie je rozprávka môjho detstva. Pamätám sa, ako som to s nadšením pozerávala stále dookola. Nemám viac slov. Proste dokonalé. Sám veľký Miyazaki tvrdí: „Verím v silu príbehu. Verím, že príbehy hrajú dôležitú rolu vo formovaní ľudských bytostí, verím, že vedia povzbudiť, ohromiť a inšpirovať.“ Cesta do fantázie to všetko spĺňa, povzbudzuje, ohromuje a inšpiruje! :)