Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Peaky Blinders som objavila úplnou náhodou keď som chcela pozerať niečo, v čom by hral Cillian Murphy. Od prvej sekundy, a to doslova, som si tento seriál zamilovala. Ani poriadne neviem odkiaľ začať, pretože toho je tak veľa, čo môže Peaky ponúknuť. Jednoznačne perfektný výber hercov, už len to, že sa hlavnej úlohy chopil Cillian Murphy naznačuje, že sa bude jednať o niečo na riadnej úrovni. Ale to, čo predvádza ako Tommy Shelby som vážne nečakala. Tomu sa hovorí herectvo. Stále sa divím, ako môže byť tento herec tak málo docenený? Ostatní herci nie sú o nič horší, Sam Neil ako slizký ochranca zákona jje skrátka úžasný. Okrem iného pozerať to v angličtine a sledovať všetky druhy prízvukov je taká neskutočná zábava, je to úplne niečo nové, klobúk dole. Ďalej prostredie, skrátka nádherne desivá atmosféra mesta po 1. sv. vojne, doplnená perfektnými kostýmami s nezabudnuteľným "hair-cut"-om. Každá jedna scéna je do detailu prepracovaná a je nádherné to sledovať. Umelecké dielo priamo pred vašimi očami. Soundtrack k Peaky je osobitná kapitola, ku ktorej sa musím vyjadriť, keďže som aj veľkým fanúšikom hudby a na tom si aj dosť potrpím. Úprimne nemám rada ak hudba nezodpovedá dobe, napr. najnovší Great Gatsby, kde sa mi "experiment" s hudbou absolútne nepáčil. Ale v Peaky to zvládli na jedničku s hviezdičkou. Len výber hlavnej piesne hneď na začiatku by si zaslúžil Oscara (Red Right Hand). Proste seriál presne podľa môjho gusta. Nechýba mu absolútne nič. Som nadšená, že to pokračuje aj naďalej, a pevne verím, že ľudia dostanú rozum a začnú pozerať aj seriály na úrovni (čo tento rozhodne je), pretože bohužial žijeme v dobe, kde vysoká sledovanosť určuje "kvalitu" seriálu. Jeho zrušenie by som naozaj nezvládla. Má príliš dobrý potenciál, je príliš perfektný. Na záver by som len skopírovala slová, ktorými sa o Peaky vyjadril Cillian Muprhy, totálne to totiž sedí: “That show completely takes over your life. It’s very hard to walk away from. And you’re left with the fucking haircut as well!" ~ Cillian Murphy

Walk the Line (2005)

Predtým než som pozrela tento film, Johnny Cash bol pre mňa iba obyčajným menom. Síce mi bol známy, no keby sa ma niekto spýtal nech vymenujem aspoň jednu jeho pieseň, len by som pokrčila ramenami. Avšak po zhliadnutí filmu sa všetko zmenilo. Nečakala som, že ma jeho pesničky tak hlboko oslovia. Teraz sú pre mňa také známe, že až niekedy nechápem ako som ich predtým mohla nepoznať. Inými slovami, tento film je veľkolepý. Po celý čas máte chuť spievať s ním a keď sa piesne skončia máte chuť kričať na obrazovku a žiadať aby vám zaspieval ďalšie. Hudba je len jedna časť geniality tohto filmu. Hranie je perfektné. Joaquin Phoenix nie je dychberúci len svojim spievaním a hraním na gitare, jeho výkon je skvostnou ukážkou ako sa herectvo stáva umením priamo pred vašimi očami. Je až neuveriteľné, že za to nezískal Oscara. Skvele mu asistuje Reese Whiterspoon, ktorá si Oscara jednoznačne zaslúžila. Toto bol naozaj úžasný film, vyplnený nádhernou hudbou, skvelými hereckými výkonmi, ohromným scenárom, ktorý bol perfektne zrežírovaný. Jednoznačne jeden z najlepších životopisných filmov vôbec.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Myslela som si, že celý film bude až príliš preplnený rôznymi postavami, no každý jeden mutant bol využitý úplne perfektne. Dynamika medzi Fassbenderom a McAvoyom je neskutočná. Títo dvaja sú predurčení k tomu, aby dostali Oscara. Fassbender hrá úlohu „toho zlého“ geniálne a jeho dôvody sú skutočne logické. McAvoy teraz pre zmenu hrá charakter, ktorý sa „topí“ v sebaľútosti a už nezvláda ovládať svoje schopnosti. Je schopný to zahrať bombovo, samozrejme, ako vždy. Jeho utrpenie je vidieť v jeho očiach a vy skrátka nemôžete robiť nič iné len ticho trpieť s ním. Nechýbala ani poriadna dávka humoru a to najmä v prvej polovici filmu, kde sa stretli mutanti s Qucksilverom. Myslím si, že Quicksilver má taký silný potenciál, že by ho bola až škoda v budúcnosti nevyužiť . Dúfam, že takýchto x-menov tu budeme mať ešte veľa, pretože ak to takto pôjde ďalej,budeme sa mať vždy na čo tešiť :)

Sherlock (2010) (seriál)

Keď sa skončil House myslela som si, že už nikdy nenájdem seriál, ktorý by sa k nemu svojou kvalitou a hereckými výkonmi aspoň trocha priblížil. No očividne som sa mýlila a to veľmi. Sherlock si ma získal od absolútneho začiatku. Martin Freeman v prevedení Johna Watsona je perfektný, ale to čo stvára Benedict Cumberbatch je neuveriteľné. Tá jeho charizma by sa dala krájať. V prevedení Sherlocka je tak dokonalý, že to lepšie ani nejde. John predstavuje srdce a Sherlock zasa mozog a spolu tvoria perfektné duo, ktoré je jedno z najlepších aké som kedy videla. Niet teda pochýb, že celé je to postavené najmä na nich dvoch a bez nich by to skrátka nebolo ono. Tá hodina a pol, čo to trvá mi vždy prejde ako jedna sekunda, pretože to má skvelý spád, tempo, zápletku, zvrat a rozuzlenie. Ešte k tomu ten geniálny anglický humor s neskutočne zábavnými dialógmi na pozadí nádherného Londýna, no čo viac si môžem priať?

Sviňák (2013)

Priznám sa, že Jamesa McAvoya mám tak rada, že ma dokonca neodradil ani vyslovene dosť "špinavý" trailer. No po pozretí som bola v riadnom šoku. Ono to totižto bolo úžasné a vlastne to vôbec nebolo také vulgárne ako som si myslela. Nakoniec sa z toho vykľula úžasná čierna komédia s psychologickými prvkami. A James McAvoy hraje tak ako nikdy predtým. Už dávno som vedela, že je herec s veľkým H a ani na sekundu som nepochybovala o jeho schopnostiach. Ale predsa len predčil moje očakávania. Stal sa z neho neskutočne odporný, skazený sociopat, ktorý si aj napriek tomu udržiava nesmiernu charizmu. To, čo vyvádza na plátne je nenormálne, hnusné, odporné, slizké, zlé, no zároveň zábavné od začiatku do konca. On totižto nie je zlý človek a nakoniec sa dozvedáme, čo ho k tomu byť takým vôbec viedlo. Nesmiem zabudnúť na fakt, že soundtrack je úžasný a to je teda veľmi veľké plus. K tomu všetkému ešte pridám škaredé škótske počasie a perfektne zvládnuté, vtipné dialógy prednesené škótskym prízvukom a vznikne z toho niečo, čo nenudí ba skôr baví až do konca. A po poslednej scéne budete ešte minimálne týždeň "predýchavať" skazenosť a úchylnosť dnešného sveta.

Království (2013) (seriál) odpad!

To je ten najtrápnejší seriál aký som kedy videla. Jediný dôvod prečo nedávam odpad je asi ten, že nemám rada kritizovať niečo až tak brutálne, no je to pre mňa veľmi náročné nedať ho. Bože mám sto chutí napísať tým nafúkaným američanom, že čo si vlastne o sebe myslia. Ja osobne milujem históriu a historické seriály patria k mojim naj, ale toto. Veď jediné, čo sa zhodovalo s históriu bol iba fakt, že Mária Stuartová sa naozaj volala Mária Stuartová. Ešte to, že hlavná hrdinka je síce škótka, ale prízvuk ma totálne odveci anglický (škóti by to radšej ani pozerať nemali), a že všetci sú tam "zmachlení" jak keby niekde v škótskej dedine bola veľká drogéria, by som zvládla. Ale to, že tam pobehujú s rozpustenými vlasmi namachlené puberťáčky a smejú sa na tom jaký "sexy" je francúzsky princ a vyzujú (!!!) sa uprostred tancu a spoločne (uvrieskané tínedžerky!!) tancujú na súčasnú modernú hudbu a zo stropu im tam vylietava dajaké perie už je na mňa priveľa. Odkedy nosili v 16-stom storočí také šaty? Odkedy mali rozpustené vlasy? Odkedy? Pilot som dopozerala s takým sebazaprením, že to by mi za to mohli dať rovno nejakú prestížnu cenu. Ak niekto chce pozerať tento seriál s cieľom získania nových historických vedomosti tak "je vedľa jak ta jedľa". Ako tínedžerská telenovela je to fajn (strašne sa namáham napísať vôbec slovo "fajn"), ale ak toto má byť nejaký seriál na pozadí historických faktov, tak s prepáčením: WTF?! Som smutná, že to dokonca vyhralo People´s choice awards (ale aspoň môžeme vidieť na akej úrovni tento seriál asi je....) a potom sa všetci divíme, že mládež (najmä tá americká ) vie o histórii veľké Ň...

Zkrocená hora (2005)

Ako začať ? Len tak tu popísať silné zážitky z filmu sa skrátka nedá. To by som musela pravdepodone napísať román a ani to neviem, či by stačilo na objasnenie mojich dojmov. Začnem asi odvážnosťou Anga Leeho. Nakrútiť film o homosexuáloch z kovbojského prostredia je teda odvaha. Najmä preto, že ľudia majú predsudky. To je skrátka fakt, ktorý trvá od nepamäti a pochybujem, že sa ľudia tochto zlozvyku zbavia. Napriek tomu si myslím, že to režisér zvládol bravúrne a dokonca mám pocit, že aj tí, ktorí film odpísali hneď od začiatku si pri jeho pozretí uvedomili aké vlastne skvelé to celé je. Proste mám radosť keď všetko do seba pekne zapadá, keď city nie su vynútené, keď to má pekný spád a keď vás to nechá premýšlať o živote. Veď si predsa treba uvedomiť, že takíto ľudia za to vôbec nemôžu. Oni sa takí už narodili a na tom nie je nič zlé. Ešte k tomu všetkému, láske sa nedá rozkázať koho má milovať. Ona si robí, čo chce, taký je život. Preto to malo na mňa hlboký vplyv, pretože si proste treba uvedomiť, že niektoré veci sú neovplyvniteľné. Preto tento film patrí k najsilnejším filmovým zážitkom vôbec. A ak si ešte aj uvedomím, že duo Ledger-Gylenhall malý medzi sebou väčšiu "chémiu" ako polka romantických filmov na svete tak o to ten zážitok je silnejší. Tak skvelé herecké výkony som videla len málokde. Tie ich pocity zahrali tak precízne, že sa mi nechcelo veriť, že to len hrali. Bravó. No ťažko je si priznať, že Heath Ledger už nie je medzi nami pretože také talenty sa nerodia každý deň. Stratili sme herca s veľkým H a mne bude zaiste navždy chýbať....

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Wau, je až neuveriteľné uveriť, že celá trilógia má už vyše 10 rokov. To ale nič nemení na jej nesmiernej kvalite . Tento príbeh o priateľstve, láske, čestnosti a oddanosti, kde dobro víťazí nad zlom si ma získal hneď od prvého filmu. Predchádzajúce dve časti boli bezchybné a Návrat Kráľa to dokonale zakončil. Dojatie,radosť, spokojnosť, to boli tri základné pocity, ktoré som pri pozeraní prežívala. Môžem povedať, že som sa do príbehu úplne vžila. Ja som ten film nepozerala, ja som ho naozaj prežívala od začiatku do konca. Toľkokrát som mala chuť vziat meč či luk a bojovať na strane dobra, toľkokrát som chcela usmerniť malých hobitov na tú správnu cestu.A keď sa to celé skončilo, cítila som obrovskú úzkosť, že moja spoločná púť spolu s hlavnými hrdinmi je u konca. Takéto pocity nevie vyvolať len taký nejaký obyčajný film. Práve preto bude Pán Prsteňov nesmrteľný, pretože Peter Jackson spolu s výborným štábom a perfektnými hercami, spravil kus práce, ktorá iste nebola ľahká, no viem, že teraz si každý jeden z nich môže povedať, že to stálo za tú námahu. Vždy budem vďačná, že mi umožnili vidieť ale hlavne prežiť niečo také. J.R.R. Tolkien by bol viac než nadšený trilógiou ako aj my všetci. K tomu všetkému perfektné bonusové CD-čka, ktoré mi umožňujú "nakuknúť" aspoň trocha do zákulisia tohto veľdiela a tak bravúrne zakončia celú sériu. Nikdy to neprestanem pozerať znova a znova. Už navždy bude Pán Prsteňov nevyhnutnou časťou môjho života.

Hon (2012)

Je mimoriadne náročné opísať všetky pocity z tohto filmu do jedného komentára a neviem, či to vôbec dokážem vzhľadom na to, že to ešte stále "rozdýchavam". Všetko do jedného do seba zapadalo postupne, pomaly ako puzzle a nakoniec z toho vzniklo doslova umelecké dielo. Niet pochýb, že dáni patria medzi expertov na psychologické drámy. Uź dávno som nevidela film, pri ktorom by som sa tak bála o život hlavného hrdinu, kde by som tak nesmierne túžila vysvetliť tým luďom, čo sa v skutočnosti stalo. Tento "lov" na nevinného človeka dokonale stvárňuje všetky negatívne vlastnosti ľudskej bytosti: nevraživosť,nedôvera,ponižovanie, osočovanie, klamstvo a hlavne bezdôvodná nenávisť. Až mi z toho všetkého bolo na zvracanie. Príbeh tak nabitý emóciami, tak perfektne zahraný ma dokonale prikoval na stoličku. Uź s istotou viem, že niektoré scény si budem pamätať navždy (scéna v kostole). A keď som si myslela, že ma už nič nemôže prekvapiť tak v závere som sa snaď viac ani mýliť nemohla. V tomto filme sa nikto na nič nehrá. Je to čistý príbeh o nespravodlivosti, ktorý sa bohužial môže stať každému z nás. Hon vo mne stále prebúdza nové pocity a stopercentne patrí medzi filmy s najsilneším zážitkom vôbec. Je až neuveriteľné, že tento skvost u nás v kine vôbec nehrali. Dánska tvorba ma asi nikdy neprestane udivovať, vždy ma prekvapí niečim novým ale hlavne nikdy nesklame. Nech žije dánska kinematografia........

Královská aféra (2012)

Historické filmy patria k jedným z mojich najobľúbenejších žánrov,preto je jasné, že keď som sa dozvedela o Kráľovskej afére bola som viac než nadšená. No keď som sa k tomu všetkémmu ešte dopočula, že je to dánsky film, tak som bola štastím bezseba. Totižto keď si všetko zosumarizujem dokopy, vyjde mi fakt, že som vlastne zlý dánsky film ešte nevidela. No po pozretí tento film dokonca predčil moje očakávania. Aj napriek tomu, že severskú tvorbu milujem, veľa o jej histórii neviem, už vôbec nie o Dánsku. A teda som videla film, kde som sa dozvedela niečo pre mňa dosiaľ neznáme zároveň tak nesmierne zaujímavé. Okrem toho tie herecké výkony boli ako inak bravúrne. Ako je možné, že Dánsko má tak talentovaných a charizmatických hercov ? Samozrejme hovorím najmä o Madsovi, ktorého charizma ma vždy priková na stoličku a ja nemôžem z obrazovky odtrhnúť oči. To ale neznamená, že ostatný boli len tak do počtu. Krásna švédka Alicia Vikander je taktiež výborna a spolu so skvelým Folsgaardom tvoria perfektne ladiace trio. Naozaj filmový zážitok na vysokej úrovni.