Jméno růže (1986)

Vynikající film, dost možná i proto, že předlohu jsem nečetl, a zatím se k tomu ani nijak nechystám - byť je to samozřejmě jen obtížně odpustitelný hřích proti téměř povinnému základnímu vzdělání...

Noční hlídka (2004)

Bohužel jsem při sledování tohoto filmu nebyl v náladě na složité dějové konstrukce, takže se bez mučení přiznám, že jsem za celé dvě hodiny nepochopil, o čem to vlastně mělo být. Pravdou ovšem také je, že v určité fázi jsem se to už ani pochopit nesnažil...

T.M.A. (2009)

Prvního ledna, dvě hodiny v noci, horská chata v Krkonoších, jen ve dvou, já se bavím (důvody v zásadě popsali jiní přede mnou), zástupkyně něžného pohlaví již výrazně méně, ani to nechce dokoukat, a tak nezbývá, než se začít věnovat jiným věcem a přivést ji na jiné myšlenky... Takže to asi funguje a ještě navíc to má neočekávané pozitivní vedlejší důsledky, takže si to říká o pět hvězdiček :) I při druhém shlédnutí se nicméně nemůžu zbavit dojmu, že si pan Herz ukousl příliš velké sousto. Udělat z toho decentní psychologický film, v němž se hlavní postava vrací po letech do místa svého dětství a odhaluje děsivé okamžiky rodinné historie, asi by to celé drželo pohromadě mnohem více. Celá dějová linie s nacistickou minulostí je opravdu naprosto zbytečná a navíc občas i dost nelogická. Ale když nad tím člověk moc nepřemýšlí a nesnaží se to nějak do hloubky pochopit, dá se to přežít, filmařská a herecká část v tomto případě (naštěstí) porazila scénáristickou část těžkým k. o.

Krátký film o zabíjení (1987)

Film, který zanechá velmi silný dojem. Zatímco americké filmy s podobnou tématikou obvykle až příliš tlačí na pilu v boji proti trestu smrti, tady vlastně nevíme, zda v nás chce režisér vyvolat souhlas, nebo odsudek. Protože extrémně nesympatický hrdina, který zabije náhodnou oběť jen proto, že má blbej den (pravděpodobně ovšem spíš blbej celej život) a že se mu připletla do cesty, si opravdu nějakou zvláštní lítost nezaslouží a trest smrti se jeví jako zcela adekvátní trest. Ale je to všechno opravdu tak jednoduché, že mu strčíme hlavu do oprátky, zmáčkneme padací dvířka v podlaze a pak utřeme hovna? No, není, samozřejmě že není. Velmi inspirativní film.

Krátký film o lásce (1988)

Kieslowski a komorní příběhy ze života, to jde hodně dobře k sobě už pěkných pár let. Film vlastně nic moc nenabízí, jen vlastní vzpomínky, na šedivé sídliště, na nenaplněnou lásku, na upjatou bytnou, na nesmělé pokusy o ztrátu panictví...

Ztraceno v překladu (2003)

I když jsem to viděl raději dvakrát během týdne, abych si byl jist hodnocením, mě to prostě neoslovilo. Přestože herecky je to nadprůměrné (Murray, Johansson, Ribisi), přestože je výborně zachycen kontrast znuděných frustrovaných Američanů a pozitivně naladěných a občas trochu vlezle pozitivně naladěných Japonců, přestože film příjemně plyne a i se na něj docela dobře kouká. Vlastně ani nevím, co bych tomu přesně vytknul, ale prostě to jako celek nějak nefunguje. Odcházet od filmu s pocitem "o čem to jako bylo?" pozitivní hodnocení moc neusnadňuje. A Oscara za scénář prostě nechápu.

Sanitka 2 (2013) (seriál)

Hodnocení je vždycky subjektivní a dost záleží na tom, co od toho člověk dopředu čeká a jaká měřítka pak při hodnocení aplikuje. Obávám se, že mnoho zdejších hodnotitelů dávno předtím, než ČT odvysílala první díl, vědělo, že to bude sračka, protože to napsal Hubač, režíroval Renč, bude to vykrádat původní Sanitku, kterou se to bude snažit převést do moderní podoby, samozřejmě neúspěšně, a ze spousty dalších důvodů. Pak se na to podívali, každou sekundu podrobili přísné kritice a vyšel z toho, nečekaně, odpad. Proboha, je to prostě seriál na televizní obrazovku na páteční večer! Jakékoliv srovnání s Ordinací a podobnými seriály jen ukazuje, jak jsou všichni mimo. Ano, děj je občas naprosto nelogický až pitomý, ano, akčnost zásahů občas balancuje na hraně parodie, ano, občas je to trochu červená knihovna (oni snad záchranáři nemají soukromý život???), přesto to celé až nečekaně drží pohromadě a pro mě tedy výsledek předčil to, co jsem od toho čekal (očekávání jsem totiž taky neměl vysoká). Neviděl jsem po týdnech, ale zpětně celé během jednoho víkendu a neměl jsem žádný problém to celé dokoukat, a to prosím bez újmy na svém duševním zdraví. Ne že by to byl vrchol televizní tvorby ČT, to rozhodně ne, ale žádnou extra ostudu v tom nevidím.

Ve stínu (2012)

Z české produkce posledních let to určitě patří k tomu lepšímu, nicméně do plného počtu tomu stále ještě něco chybí. Výtku zaslouží zejména ta šablonovitost většiny hlavních postav, snad s výjimkou "experta z NDR", to je zajímavě napsaná a zahraná postava. Z pohledu děje a scénáře to vystihl Tetsuo, víc pečlivosti by tomu určitě neuškodilo. Na druhou stranu dusná atmosféra roku 1953 vystihnuta docela dobře, řemeslně zvládnuté na vysoké úrovni, dobré obsazení a herecké výkony, a vůbec tak celkově se na to dobře kouká. A ještě si člověk zavzpomínal na vlastní fotbalové začátky a drhnutí škváry z kolene :)

Žralokonádo (2013) (TV film) odpad!

S každou minutou jsem stále usilovněji přemýšlel nad tím, jestli je film myšlen vážně, nebo je to povedená parodie. Pokud by platil první případ, pak je to jednoznačný odpad. Pokud by platil druhý případ, dalo by se uvažovat o solidních třech hvězdičkách, protože takovouhle šou hned tak nevidět. A hle, on je to podle popisu horor. Takže oni to fakt mysleli vážně??? PS: chápu, že na film typu Sharknado nikdy nemůžeme mít nějaké vyšší intelektuální nároky, ale, omlouvám se, čeho moc, toho příliš. Tohle byla fakt kolosální hovadina.

Nymfomanka, část II. (2013)

Váhám. Zcela bez debaty výrazně slabší než první díl, i když závěr aspoň trochu napravil dojem. Zatímco v prvním díle šly životní epizody nymfomanky jedna za druhou v rychlém sledu, najednou se druhý díl zasekává na popisu sadomasochistických rituálů a orgasmu o knižní vazbu. A bohužel zcela zbytečně. Sestříhat druhý díl na hodinu, trochu zkrátit i první a udělat z toho jeden dvouaůlhodinový film by bylo akorát. Představa tříhodinového režisérského střihu mě teda upřímně děsí. A navíc bez Rammsteinů :( Takže když si zprůměruju pět hvězdiček za první díl a tři hvězdičky za druhý díl, vychází mi z toho Nymfomanka jako celek za čtyři hvězdičky.