Nymfomanka, část I. (2013)

Negativní pohled hovoří o pornu, pozitivní pohled o otevřené studii ženské sexuality, a v reálu to není ani jedno. O vztyčeném prostředníčku upnuté morálce by se dalo taky pochybovat. Jako psychologická sonda do duše (nebo něčeho úplně jiného...) vnitřně rozervané ženy to ale působí velmi dobře, uteklo to jako voda. Vynikající scéna s Umou Thurman a song od Rammstein jsou pak neopominutelnými bonusy.

Kawasakiho růže (2009)

Těžké téma. Česká kinematografie dospěla do fáze smysluplné reflexe nejen doby protektorátu a nástupu komunismu, ale i normalizace, což je samozřejmě o to problematičtější, že se to týká nás a našich rodičů, ne našich prapředků. Zajímavé a potřebné téma navíc není zpracováním zabito, což v českém filmu rozhodně není pravidlo...

Krvavý diamant (2006)

Hollywoodský filmový spektákl z reálné historie Afriky s Leonardem v hlavní roli, to zavání rovnou průserem. Tím spíše, když scénárista evidentně má nutkavou potřebu vměstnat do dvou hodin všechno o sierraleonské válce (krvavé diamanty jako zdroj rebelů, jejich pašování do Libérie, s nimi spojený kimberleyský proces, násilím budovaná atmosféra strachu, problematika dětských vojáků a jejich poválečné repatriace, jihoafričtí žoldnéři suplující roli domácí armády, všehoschopní cyničtí bílí dobrodruzi bažící po rychlém zbohatnutí, problematická role západních novinářů a další). Nemohu se zbavit dojmu, že (spoiler) kdyby se Danny choval takhle, tak by ho odstřelili mnohem dříve, jenže to by pak nemohl pomoci černému příteli dostat diamant do Evropy a zachránit syna, že? (konec spoileru). Celkově z toho ale tvůrci vychází poměrně se ctí, film drží vcelku solidně pohromadě a ani tam není tolik dějových blbostí, jak bych čekal.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Fantasy není úplně můj šálek kávy, nicméně jsem se nakonec rozhodl pod tlakem zdejšího hodnocení celou první sérii nahrát - protože smazat se to dá vždycky, že. A nakonec jsem dostal něco naprosto nečekaného... Fantasy poskrovnu (podle wikipedie v první sérii skutečně moc fantasy není, tak asi proto...), zato velkolepá historická freska, která by mohla být klidně odrazem reálné historie z temného středověku. Tři znepřátelené rody ve stavu faktické občanské války, výborné, ale přitom poměrně decentní zobrazení brutality jejich střetu, dobře promyšlené sítě intrik, vedoucí až k sekání hlav, navíc skvěle zahrané, mladý pan král je svině od pohledu. Občas roztomilý psík, trocha sexu a dračí vejce. Well done.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Propojení politiky, vysokého úřednictva, bezpečnostních složek a byznysu do jednoho neproniknutelného propletence, jehož existence a přežití je založeno na osobních vazbách, vzájemných službách a protislužbách, penězích, korupci, výhružkách, násilí, vraždách, šukání a bůhví čem dalším. A mezi tím jeden snad neúplatný agent, který to ale stejně sám neprorazí. Ne, to není Česká republika v 21. století, to je Amerika ve 20. letech století minulého. Takže zase až tak světoví nejsme, všechno už tu jednou bylo... Jenom snad že Lenka Bradáčová (doufám) netopí v rybnících své méně schopné kolegy :) Rozhodně hodně povedená věc, jejíž první sérii jsem zhltnul během víkendu a ani mi nepřišlo, že jsem u toho strávil v součtu půl dne. Pečlivá výprava, nic zásadního nebije do očí. Dobře postavený scénář, strhující režie. A Steve Buscemi výjimečně nehraje slizkýho úchyla a ta role mu dokonale sedne.

Dům pro dva (1987)

A do třetice pozdní československé osmdesátky, které příjemně překvapily. Čtyři hvězdičky jsou zejména za příliš schematický scénář: /spoiler/ extrémní dobro v podobě jednoho bratra a extrémní zlo (minimálně na tehdejší dobu) v podobě druhého bratra, kde dobro umírá a zlo si uvědomuje, co si předtím neuvědomovalo... /konec spoileru/. Ne že by se to nestávalo i v reálu, ale přeci jen takhle přímočarý a jednoduchý život není. Ale jinak není co vytknout, vztahy v rodině jsou vykresleny docela přesvědčivě a nálada ve společnosti snad ještě víc. Nicméně přiznám se, že po skončení filmu mi zůstala v hlavně jediná otázka: jezdila 117 vždycky do Modřan? Wikipedia říká, že ano, již od roku 1952, takže to asi bude modřanské sídliště...

Prokletí domu Hajnů (1988)

Váhám, ale nakonec dávám za pět, neovlivněn knihou ani původní televizní inscenací. Pro mě další z doposud neznámých skvostů konce osmdesátých let. Zajímavé je, že v ČT uvedeno v bloku Velikáni filmu - Radoslav Brzobohatý, přitom v tomto případě film na jeho výkonu v podstatě nijak nestojí. Což neznamená, že by byl špatný, prostě jen odpovídá postavě, kterou hraje, a tudíž je zastíněn velmi povedenými výkony Emila Horvátha, Petry Vančíkové a Valerie Kaplanové, kteří mají ve filmu víc prostoru a využívají jej na sto procent. Velmi dobře vystavěná psycho atmosféra, podpořená dobrou hudbou a kamerou, určitě stojí za vidění.

Vlčí bouda (1986)

Soudě podle posledního týdne v televizi, československá kinematografie druhé poloviny 80. let skrývá řadu doposud nepoznaných skvostů! Skvěle vykreslená atmosféra postupujícího psycha, které mění lyžarský kurs na horách v boj o život a kde si nikdo není jistý ničím, zejména pak ne svými "kamarády". Vlastně taková variace na deset malých černoušků, akorát že tady stačít zabít jednoho a trochu se nám do toho motají mimozemšťané :) Po pravdě řečeno, sci-fi ani horor to není, je to spíš psycho/drama, a stejně tak souhlasím s tím, že dva vedlejší mimozemšťané přehrávají natolik, že to až negativně zastiňuje famózní výkon Miroslava Macháčka. A souhlasím i s tím, že banda puberťáků taky zrovna hereckým talentem neoplývá a zasloužila by pár facek, na druhou stranu to, že jsou mi nesympatičtí, ale neznamená, že takoví nejsou v reálu. Dost pravděpodobně jsou. Ale i přes tyto drobné výtky vynikající film, námětem, režií, hudbou i tím prokletým filozofickým přesahem, který rozhodně nebije do očí tak, jak někteří píší. PS: "vedoucí vede, odvede, zavede a svede..." - že by cenzura už v roce ´86 poněkud spala? :)

Gravitace (2013)

První komentář a první film viděný v 3D, že by nějaká symbolika? :) Cuarón již ve filmu Potomci lidí ukázal, že umí velmi dobře navodit tísnivou existenciální atmosféru, v níž se všechno nezvratně řítí do kopru, přitom ale zůstává byť minimální světélko naděje, kterého je možno se držet. A to někdy stačí k přežití, i když neumíte azbuku ani rozsypaný čaj. Nestačí to ovšem na pět hvězdiček - film je sice úžasná vizuální orgie umocněná velmi dobrou hudbou, ale těžko bude zakrývat, že forma zvítězila nad obsahem. Asi jako když při fotbalovém zápase bude po hřišti běhat dvacet tři nahých žen: jistě je to efektní, ale když se ani jedna netrefí do míče, bude ten zážitek jaksi poloviční... Jinými slovy jako exkurze do planetária vynikající, jako film v kině něco málo k dokonalosti chybí.