• Krátkometrážní

Hluboký spánek (1946)

Detektíva Philipa Marlowea asi fanúšikom noiru a detektíviek netreba predstavovať. Videl som niekoľko adaptácií jeho príbehov a nemôžem povedať, že by ma tento cynický skoro štyridsiatnik nezaujal. Už len jeho charakter sarkastického človeka bez pevnej vyhliadky na budúcnosť, ktorý má však zmysel pre spravodlivosť ak mu z toho niečo "kápne". nebolo možné si nezamilovať. The Big Sleep je čistokrvný noir zo všetkými prvkami ktoré by mal obsahovať takýto žáner obsahovať. Krásne ženy, drsný chlapi, alkohol, cigarety, zbrane hazard, autá____ No, proste, to všetko zo zlatej éry Hollywoodu. 3 hviezdičky dávam za scenár, za jeho formu ktorá bola "vytesaná" na plátno. Verím, že to v takejto forme v knihe fungovalo, no na plátne sa odohrávalo toľko zbytočných zvratov, že som bol mimo obraz. Nechápal som, prečo boli niektoré momenty natoľko skrátené, že divák nestíhal vstrebávať nové informácie v príbehu. Mnoho z tých bolo načrtnutých alebo išli mimo líniu a len to komplikovalo orientáciu diváka. Musel som si to pozrieť dvakrát za sebou, no nebol som si na 100% istý či som príbeh pochopil správne. To ma trocha zamrzelo ale ináč paráda.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Tak, v mojom prípade, lepšie ako knižná predloha. To som zažil málokedy. Knihu Doktor Spánok som prelistoval raz dva. Až na dve či tri scénky, ma počas "listovania" prenasledoval pocit sklamania. Pokračovanie Osvietenia mi prišlo nesmierne zbytočné a silené. A to bude asi dôvod, prečo som od tohoto počinu neočakával veľa Čo sa týka filmu, nesmierne si cením odkaz na Kubrickov opus Osvietenie (1980), Je to v podstate také duchovné pokračovanie. Nevyciciava predlohu iba dáva divákovi jasne najavo o čo ide. Knižná predloha je zachytená perfektne. Počas sledovania som si spomínal na jednotlivé momenty. Celkom sa to podobalo mojej fantázií. Vynikajúce herecké výkony odkladali nudu počas dlhšej stopáže. Bolo to tak dobré, že asi prehodnotím moje negatívne stanovisko ktoré mám voči knihe

Máma (2019)

Herečku Octaviu Spencer mám celkom rád. Hoci filmy v ktorých doteraz hrala neboli po väčšine práve moja šálka (neplatí pre všetky filmy), jej odohraný part ma vždy bavil. Takže som tomuto horroru, kde si zahrala hlavnú úlohu, som nemohol odolať. Už ako tradične film sleduje partiu mladých ľudí, ktorý sa chcú zabávať. S nealkom to však nefunguje, takže poprosia silnejšiu dámu v strednom veku, nech im kúpi "pitie". Tej sa nápad sprvu nepozdáva, no nakoniec sa jej mladí tak zapáčia, že si ich zavolá k sebe domov a v pivnici ich nechá žúrovať každý víkend. Tieto žúrky začnú byť tak časté, že už aj stredoškolákom začnú prerastať cez hlavu. Pani Sue Ann si však vyžaduje ich pozornosť čím si lieči komplex zo strednej kedy nebola obľúbená. Ide o vynikajúci námet pre skvelý psychologický horror. no po 20 minútach divák zistí, že ide o klasický horror ktorý sa nesnaží prekvapiť a tak zahníva vo svojej prostorekosti. Na jedno pozretie však zabaví. S partiou kamarátov ešte viac.

My (2019)

Prvá polovica bola vynikajúca. 4* bez mihnutia oka. Takto spokojný som bol naposledy z horrorom IT. Malo to hutnú atmosféru. Bolo to prekvapivo strašidelné, abstinovali primitívne lakačky, aj Rambo mode hercov. Druhá polovica však tento kvalitný scenár, zničil a tvorca spravil presne to, čomu sa začiatkom vyhýbal. A tak vzniklo ďalšie klasické Hollywoodske prázdne nič. Neviem, možno to spravil naschvál kvôli peniazom. Sklamal som sa.

Miles Ahead (2015)

Trocha ma zamrzel fakt, že miesto toho aby sa snímka vydala životopisným smerom "od začiatku kariéry až po koniec" sa viac zamerala na jednu konkrétnu konšpiračnú.legendu o comeback sessionu. No aj tak celkom obstojne zachytáva komplikovaný charakter tohto prapodivného umelca. Hudba skvelá, záblesky zo života, o ktorom to celé malo byť, takisto a ani herecké výkony sa nedejú opomenúť. Ale malo to na film tohoto typu až príliš veľa akcie, strieľania, krvi atď. Netradičné možno nie tým pozitívnym smerom, no aj tak skvelé.

Dej mi své jméno (2017)

Call Me by Your Name je ťažký, cinefilný film ktorý svojim mdlým tempom bežného diváka trocha uspáva, hoci vizuálne je to nádherné, no hneď ho preberie explicitnými homosexuálnymi scénami. Ide o silný film ktorý padol tematicky na úrodnú pôdu. Mňa sa až tak vnútorne nedotkol, no obhajovať názor, že je to "gay-kravina" rozhodne nebudem. Možno to chce ešte jedno pozretie aby som strávil všetok obsah.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Miestami ma trocha hnevalo správanie hlavnej postavy, avšak po čase som si uvedomil, že sa nedokážem vcítiť do osoby rodiča ktorý stratil dieťa a vstrebal som to pozitívnejšie. Myšlienka boja za spravodlivosť ktorá má byť samozrejmosťou ma úplne pohltila. Tá bezmocnosť ale aj súboj dvoch strán tak protichodných ale vzájomne prepojených ma priklincovali k stoličke. Ide o vynikajúcu drámu a o jeden z najlepších filmov roka 2017. Premenené Oscary a Zlaté Glóby to len potvrdzujú.

Zoku Zatóiči monogatari (1962)

Že ide o priame pokračovanie predošlej časti ma celkom prekvapilo a navnadilo, no popravde neprináša na scénu samurajských filmov 60´s nič čo by stálo za zmienku. Príbeh na 20 minút však tvorcovia natiahli, a to poriadne. Zaitochi sa vracia do mesta z predošlej časti aby po roku zdal hold padlému bojovníkovi ktorého vtedy porazil, no nakoniec sa utká v boji zo svojim bratom, to sa však udeje po veľmi dlhých a nezáživných rozhovoroch ktoré fungujú ako vata. Akoby sa prvý Zatoichi stal úspešným zo dňa na deň a tak rýchlo polepili nejaký scenár. A hor sa do pokračovania.

Kdysi byli bojovníky (1994)

Sledovanie tejto drámy nie je veru dvakrát príjemné. Pretože zachytáva násilie v rodine, bitie ženy a zanedbanie detí. Takéto niečo nie je ojedinelé ani v našich končinách. Once Were Warriors je tak silne realistické dielo, že som mal problémy to dopozerať. Drastické zmeny nálady hlavy rodiny mi emocionálne ubližovali. Uhýbal som sa pohľadom. No nedalo sa inak. Moju myseľ zachrábil iba prekvapivý svojský, ak sa to tak dá povedať, happy end. Chcel som ísť z hodnotením nižšie, ako hovorím, nebolo mi dvakrát príjemné to sledovať, avšak nedá sa. To čo tvorca chcel zachytiť na filmový pás, zachytil, a perfektne..

Vetřelci na Zemi (1980)

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 31/72☠. Fúúúh, je to nuda. Ako sa táto kravina mohla dostať na zoznam zakázaných filmov Video Nasty je mi záhadou. Diváka môže v podstate zaujať úvod v ktorom sa miesi celkom vydarená mysteriózna atmosféra akoby vystrihnutá s Votrelca (1979) Samozrejme v lacnejšom kabáte, no na Taliansku produkciu prekvapivo dobré a slušné gore vybuchujúcich tiel. Keď sa na scénke objavia záhadné slizké vajíčka, čakal som čo za monštrum sa z nich vykľuje. Čakal som a čakal____ čakal a čakal. A nič, tie vajíčka neobsahujú organizmus. Snímka sa do konca. Postavy prechádzali z bodu A do bodu B a videli nudné dialógy.