Veteráni (2009)

O tom, že niekedy si môžu vzájomne pomôcť aj dvaja úplne odlišní ľudia, vekovo aj povahovo. Život tak nečakane môže dostať nový rozmer a svieži pohľad na svet... Ďalšia výborná severská záležitosť, kde sa veľmi príjemným spôsobom mieša komédia s drámou. Chvíľu sa človek smeje, chvíľu je vážny a tak to ide až do konca. Pocitmi teda tento film rozhodne nešetrí, čoho žiarivým príkladom je aj nádherne hrejivý koniec. Silný nadpriemer. 85/100

Hotel Modrá hvězda (1941)

Veľmi príjemne strávený filmový čas, relax a pohoda. Prostredníctvom tohto filmu je krásne vidno, ako sa zmýšľanie ľudí a vlastne celá naša spoločnosť za tie roky zmenila... Oldřich Nový bol proste pán. K tomu ešte niekoľko užitočných životných múdrostí vypovedaných láskavo a príjemne staromilsky platných dodnes, očarujúco krásna Nataša Gollová a všadeprítomný humor. Čo viac si môže divák priať? Silný nadpriemer. 85/100

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Svet Terryho Pratchetta veľmi dobre prevedený na filmové plátno... Úžasná atmosféra Zemeplochy, veľa zaujímavých postavičiek, humorné situácie, vážnejšie momenty, strelené momenty, radosť tu strieda smútok v rýchlom slede a tomu všetkému kraľujú vynikajúce herecké výkony všetkých hlavných postáv... Príbeh je síce dlhý a skladá sa z dvoch častí, no nenudil som sa ani chvíľu. Inak, niet nad starú dobrú poštu, dostať list obyčajným spôsobom je určite milšie ako nejakým semaforom... Slušný nadpriemer. 80/100

Kundun (1997)

Meditatívne, miestami až poetické a s nádhernou hudbou a ešte krajšou prírodnou panorámou, skrátka po technickej a vizuálnej stránke hotové filmové veľdielo. Čo sa týka obsahovej stránky, tak tam je to trocha slabšie. Niežeby nebol život Dalajlámu dostatočne zaujímavý, no nechytilo ma to tak, ako som čakal. Niektoré myšlienky boli pekné, niektoré ma oslovili menej a niektoré vôbec. Možno to chcelo aj lepšiu dynamiku a výraznejšiu prácu s postavami. Preto slabší nadpriemer je v hodnotení tak akurát. 70/100

Vražda na večeři (1976)

Veľmi príjemná, humorne ladená konverzačka, ktorá paroduje snáď všetky možné slávne detektívky a ich nemenej slávnych hrdinov. Tiež sa jej darí celkom zaujímavým spôsobom parodovať ich niektoré najznámejšie metódy pátrania po vrahovi. Pár scénok mi dokonca mierne rozvlnili brucho. Možno len blbinka, ale sakramentsky funkčná a zábavná. 80/100

Scare Campaign (2016)

Slušný krváčik, plný všakovakých dejových zvratov. Nič nie je tak ako sa na prvý pohľad môže zdať, a práve to je na tomto snímku to najzaujímavejšie. Nadpriemer. 75/100

Snowden (2016)

Prvá tretina snímku nič moc - len veľa mne nič nehovoriacich technických záležitostí, úvod do Snowdenovho životopisu a suchopárne predstavenie amerického špionážneho systému. Uznávam ale, na informácie je snímok bohatý dosť, pritom niečo z toho sú veci, ktoré by mal každý z nás poznať. Minimálne preto, aby sme nemali príliš ružové okuliare ohľadom svetovej politiky. Avšak našťastie už od momentu, kedy sa do príbehu zaplietla Shailene Woodley, to dostalo tie správne grády a snímok sa posunul trochu viac do osobnej roviny, čo bol po dramatickej stránke výborný ťah. Konečne tak divák pomaly a inteligentným spôsobom začal dostávať aj odpovede na tie otázky, ktoré ho v spojitosti so Snowdenom zaujímajú asi najviac - prečo to spravil? Ako sa dokázal vzdať toho všetkého?... Málokto si to možno všimol, ale Snowdenova charakterová premena v myslení a jeho chovaní tu prešla kus cesty a bolo zaujímavé ju sledovať. Nadpriemer. 75/100

Fetih 1453 (2012)

Bitka, kde malo hlavné slovo obrovské delo a jeho ohrdnutý výrobca... Zmiešané pocity, ale prevládajú tie pozitívne. Myslím, že na turecký projekt ide o vydarený výpravný film, plný akcie, bitiek, romantiky a to všetko za účasti výbornej kamery a nádhernej vizuálnej stránky. Ani hudba nebola zlá. No na druhú stranu je aj plný priam až smiešneho hrdinstva a patriotizmu. Z filmu vlastenectvo priam až vytekalo, no takéto vlastenectvo sa samozrejme bez výdatnej pomoci pitvorenia dejín ale nezaobíde. Vlastne príbeh sa historických udalostí drží len v hrubých rysoch a dátumoch, celá romantická časť dejovej linky ako aj väčšina udalostí okolo postáv je dotvorená. Hlavne čo sa týka postavy hlavného obrancu mesta - janovského kapitána Giustinianiho. Napríklad jeho smrť nebola taká ako vo filme. A samozrejme ani patetická smrť jeho najväčšieho soka v láske... Na druhú stranu páčil sa mi casting - herci boli celkom sympatickí a ženy vo filme na turecké pomery veľmi pekné. Na slabší nadpriemer v rámci pukancovej zábavy to stačí. 70/100

Jmenuji se Oliver Tate (2010)

Príjemná, pohodová romantická komédia v retro kabátiku, ktorý sem náramne zapasoval. Všetko tu malo svoje čaro, vrátane jednotlivých postáv, ich oblečenia, ich jednania a tiež ma milo prekvapila väčšina situácií. Skrátka to ako bol snímok podaný divákovi malo svoje zvláštne, podmanivé kúzlo a to aj napriek tomu, že samotná dejová linka je vlastne hrozne jednoduchá a skratkovitá. Nadpriemer. 75/100

Sladká Jane (1998)

Myslel si o nej, že je anjel, no nakoniec bol anjelom on pre ňu... Výborná existenciálna dráma o dvoch nešťastníkoch, v ktorej hrajú hlavnú úlohu drogy a AIDS. Zo začiatku ma to síce moc za srdce nechytilo, no ako sa postupne začal príbeh rozmotávať, tak ma to bavilo viac a viac. Ku koncu to už bola nádhera - emotívne vypäté, smutno-romantické a výborne zahrané. Slušný nadpriemer. 80/100