Dr. House (2004) (seriál)

Nedávno som si ešte raz pozrel tento seriál, od tretej série až po poslednú časť. A musím aj po pár rokoch povedať, že nič lepšie už v tomto smere nie je. Možno tak Dobrý doktor sa tomu trochu blíži. Nielenže tu bavia aj jednotlivé medicínske prípady, no omnoho viac zaujímavejšie sú osobné patálie hlavnej postavy, ktorá je zaujímavá už len svojim charakterom a minulosťou. To ako sa postupne Dr. House vyvíja a mení, jeho výhry i prehry, v súvislosti aj na neskorší vývin udalosti, je niečo neskutočne geniálne, priam až ságovité. A posledná séria je vôbec to najlepšie. Temné, ponuré, smutné a s krásne ukázanou predzvesťou trpkého konca. A posledný diel je totálne najlepšia posledná časť zo všetkých seriálov čo som videl. Obyčajne to tak chodí, že posledné série či časti myšlienku alebo príbeh seriálu aspoň trocha pochovajú a skazia dojem, no tu nie... tu je to hotový klenot medzi klenotmi, diamant, ktorý človek uvidí priamo až na tom konci. Aj mizantrop môže byť dobrým priateľom, možno ešte lepším. Nádhera.

Bludné kruhy (2020) (seriál)

Tak opäť raz niečo, čo ma totálne dostalo a posadilo zmoreného na stoličku. Presne ako na tom obraze s Napoleonom po bitke pri Waterloo. Obsahovo mnohovrstvové dielo, šikovne natiahnuté na ságu a plné tak hutnej drámy a osobnej mizérie, že zoschnutá podrážka od topánok vyžratá týždňovým slnkom je proti tomu nič. Prvé časti sú temnou jazdou touto mizériou, tie ďalšie zase inteligentne rozpletajú celý príbeh, a to aj so vsuvkami do minulosti, ktoré boli výborne zapracované do deja. Zároveň je tu mnoho podnetov na premýšľanie, filozofia o tom, čo je svedomie, morálka, láska, a tiež o tom, ako vlastne žiť a čo má v živote význam a čo nie. Marka Ruffala síce moc nemusím, obyčajne si vyberá filmy pre mňa s nie moc zaujímavými námetmi, no tu sa trafil do čierneho a odohral to priam geniálne. Toto je masterpiece!

Potvora (2017)

Žena v úlohe potvory či vampa. Dosť častý prípad inak. Ženy totiž dokážu využívať toho, že sú ženy a že chlapi pri nich ani často nevedia ako sa volajú, nieto ešte, že by mali reálne zhodnotiť situáciu. No funguje to iba v prípade slabocha, tak ako bol ten chalan, nečudo, že nakoniec ostanú iba oči pre plač. Ja by som tú ženskú obrazne povedané kopol do riti už keď vešala ten nechutný obraz na stenu. A aký z toho plynie záver? Keď nerozmýšľaš, dostaneš to, čo ti patrí... Často je životne dôležité povedať ľuďom NIE. Ach tá láska, niekedy z nej ľudia vážne osprostejú. Jasná plná paľba.

The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Tak tomuto dám veľmi rád plnú paľbu. Tá dvojica ma dokázala baviť po celý čas, ani jeden diel nesklamal, ani jeden diel nenudil. A aká to bola že zábava! Čierny humor sa tu v podaní týchto absurdne ladených (iba z pohľadu väčšiny) postavičiek valil ako prílivová vlna a prskal sarkazmus a iróniu na všetky strany. Hlavne zo strany Alysse. Zaujímavé bolo aj sledovať vzťah otca so synom, ktorý sa tu dokázal tváriť dokonale chorý a narušený, robiť si z toho srandu, no pritom smutnou skutočnosťou je, že v súčasnosti je to v mnohom aj realitou. Áno, tento rýchlo plynúci mini seriál toho povie viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Len treba natrčiť uši.

Le Mans '66 (2019)

Minimálne sa to vyrovná Rivalom (2013) ak nie viac. Dynamické, napínavé tak až sa vám gumička od trenírok začne sama krútiť, pútavé... A k tomu famózny Bale, ktorý si kradol pre seba všetku moju pozornosť. No stálo to za to. Nuž, nie darmo sa hovorí, že tie najlepšie príbehy píše život sám. Tiež o tom, že niekedy dokáže zabíjať aj vášeň. Jasný plný zásah, pre mňa rozhodne prekvapenie, pretože nemám rád pretekárske filmy, formule a pod.

Poslední představení (1971)

Ostal som ako obarený, toľko clivoty a pocitu stiesnenosti v jednom filme sa len tak nevidí. Sledovať ako sa z filmu postupne vytráca radosť a bezstarostnosť žitia, nebolo veru jednoduché. Miestami ma riadne stislo na hrudi. Miesto nich sa postupne vkrádali do deja pocity opustenosti, márnosti a bezútešnosti. A to veľmi umne a príhodne načasované. Skrátka jedinečná atmosféra panuje v tomto filme, ktorá zalieza až pod kožu. Nuž, čas sa nedá zastaviť, raz sa všetko dobré skončí, ostanú len spomienky a nostalgia. No tie ten pocit prázdnoty ešte viac zhoršia.... Smutná myšlienka, no pravdivá. Jednoznačne ide o Bogdanovichov vrchol.

Příběh dušičkový (1964) (TV film)

"...taková ženská, pod pořádným mramorovým monumentem, je nejbezpečnější." Jedna z najpohodovejších komédií a s výkvetom českého herectva. Niektoré bonmoty, hlavne od J. Marvana, by mali vytesať do kameňa. Pokiaľ nemáte zrovna dobrý deň tak si to pustite. Za pokus to určite stojí, jasný plný zásah.

Joker (2019)

Prirodzene ako neznalec som čakal, že tam bude poletovať Batman v tom svojom plášti a smiešnej maske, no našťastie nebolo tomu tak. Čo sa toho týka, mne Batmana znechutil predovšetkým Noel Schumacher, ktorý z toho spravil riadny paškvil. Trocha to zachraňuje Nolan, no trauma je tak veľká, že sám dobrovoľne si Batmana nepustím asi nikdy. A teraz k veci... Tak toto bola učinená, zhmotnená paráda. Temná ako najčiernejšia noc o polnoci bez mesiaca a bez hviezd. Hutná, depresívna a ťaživá ako staré kožené podrážky vyžraté týždňovým slnkom. Toto presne čakám od temnej drámy, kde atmosféra skrátka priklincuje na stoličku. Úžasná premena jedného nešťastníka na génia zločinu. A čo sa týka Joaquina Phoenixa, na jeho herecký tanček nemám žiadnych slov. Onemel som. Myslím, že nominácia na budúceho oscara je jasná a prial by som mu, aby to aj vyhral. Určite si to zaslúži. Tu vážne nie je čo vytknúť, len pustiť film a vychutnať si to temno. To jediné sa dá.

Dívka s mušlí (1980)

Rozvrátené rodiny to za socializmu nemali veru ľahké (ale to ani teraz). A zachovať si ľudskú tvár v tom ťažkom sociálnom marazme vyžadovalo nadľudský výkon, za čo si Vendula zaslúži potlesk. Dnes už sa takéto niečo nevidí, že by súrodenec nemyslel iba na seba, to je v týchto časoch už žáner scifi. Zároveň oceňujem veľký emotívny náboj, ktorý sa smerom ku koncu rapídne zvyšoval... až do... no pri niektorých scénach mi trhalo srdce. A skvelá Hapkova hudba tieto pocity ešte znásobovala. Nuž, niektoré ženy by sa nemali stať matkami, to je známa vec. Je to neskutočná smola, keď sa dieťa narodí práve takejto žene, zažil som na vlastnej koži. Smutné, veľmi smutné... majstrovský kúsok, pre mňa určite.

Vzestup a pád třetí říše (2010) (seriál)

Dychberúce, mrazivé, desivo reálne.... Na základe skutočných archívnych a súkromných filmových záberov, s odborným komentárom no zároveň veľmi pútavým... Nemám slov a ani dosť superlatívov, ktoré tomuto dokumentu rozhodne prináležia. Ten, kto sa zaujíma o vznik, priebeh a pád nacizmu, tak toto je to pravé orechové. Nič lepšie v tomto smere už nenájdete. Masterpiece.