Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Tak toto sa vážne podarilo, pozeral som na to ako puk na nové vráta - ten láskavý Svěrákovský humor sa vám tu zaryje až pod kožu. Niektoré dialógy by som počúval aj do rána ďalšieho dňa. Super. Dokonca ani samotný krimi príbeh nebol zlý. Keď si k tomu pripočítam celú plejádu špičkových českých hercov tak nie je o čom, jasný plný zásah.

Koloseum - římská aréna smrti (2003) (TV film)

Verus vs. Priscus - najlepšie zdokumentovaný gladiátorský zápas histórie, ktorý prebehol v lete r. 80 v prvý deň zahajovacích hier nového Kolosea. Takéto minimalistické polohrané dokumenty sú presne pre mňa. Navyše tento mal zaujímavý príbeh a jeho celková realizácia, vrátane hercov, bola veľmi dobrá. Pútavé a informačne bohaté. Je dobré si pripomenúť, že nie všetko, čo sa týkalo gladiátorských zápasov, muselo nutne končiť zle. Šikovným a odvážnym šťastie praje.

Hell on Wheels (2011) (seriál)

Pokiaľ vás už nebaví stále hľadať nové a nové filmy, ktoré by vás zaujali a ktoré by neboli len stratou času, tak tu je riešenie - Hell on Wheels. A nejaký ten čas máte po probléme. Ide o ukážkový prototyp moderného westernu, ktorý so sebou prináša aj pridanú hodnotu v podobe bohatých informácii ohľadom výstavby transkontinentálnej železnice krátko po americkej občianskej vojne - väčšina problémov, s ktorými sa potýkali hrdinovia seriálu sedí s realitou, teda až na mená postáv (dve súperiace železničné spoločnosti, taliansky a írsky robotnici na východe, Číňania na západe, špekulanti s pozemkami, mŕtve mestá, kriminalita, problémy so zásobovaním, indiáni...). Ide o nesmierne bohatý dej, kde každá jedna časť má čo povedať (aj keď nájde sa pár dielov, ktoré za ostatnými trochu zaostávajú). Čo sa týka postáv, predstaviteľ Cullena Bohannona už ani nemohol byť vybraný lepšie - neskutočnú charizmu má ten chlapík. Páčil sa mi aj charakter postavy - v srdci dobrá duša, no ktorá v mene dobra a spravodlivosti dokáže robiť aj veci zlé a kruté... Na zahodenie tu nebol ani vývoj jednotlivých postavičiek - z niektorých sa stali zlí, z iných dobrí, veľa ich pozomieralo a z takých, čo by ste ani nečakali sa stali úspešní... Samozrejme nemôžem zabudnúť na postavu Švéda, ktorý bol jeden z tých najlepšie stvárnených záporákov akých som za dlhú dobu videl. V piatej sérii síce seriál čo sa týka pútavosti dejovej linky trochu poľaví, no doháňa to krásnym nostalgickým vyznením celého príbehu. Osudovosť a epika je v tomto prípade kolosálna, a to aj napriek tomu že seriál (odmysliac si občasné flashbacky) sa pohybuje v rozpätí iba štyroch rokov. Keď si človek predstaví, čím všetkým si tam museli ľudia preskákať až pokiaľ pribili ten posledný zlatý kliniec.... No skrátka, je tu na čo pozerať, jednoznačne westernová megabomba v modernom kabáte - pútavá, dobovo atmosferická, výpravne vynikajúca, drsná, krutá, špinavá až na kosť, emotívna a obsahovo bohatá. Jednoznačne odporúčam, všetkými desiatimi.

Černobyl (2019) (seriál)

Strhujúci príbeh na všetkých úrovniach. Od príbehov jednoduchých ľudí a rodín až po všeobecné dopady tejto katastrofy a jej riešenie. Sú tu síce faktografické chybičky, no ide iba o také nepodstatné malichernosti, ktoré kvalitu tejto minisérie vôbec neovplyvňujú. Napríklad hneď v prvej časti, to ako ukázali popálenú ruku toho požiarnika. To je samozrejme hlúposť, popáleniny zo žiarenia tak rýchlo nevznikajú. Trvá to aj dni. A práve to je na tom to strašné, človek ani nevie, zhrýza ho neistota, potom nádej, že však sa nič nestalo... no stalo sa, rádioaktivita je neúprosná. Zato v tretej časti ten postup choroby z ožiarenia bol ukážkovo zvládnutý, klobúk dole. V poslednej časti v samotnom závere je potom uvedené, že Ing. Ďatlov zomrel na chorobu z ožiarenia, no pravdou je, že zomrel na obyčajný infarkt. Rádioaktivita ho nedostala, bol odolný ako šváb. Nechápem ako niekomu môže vadiť, že to nebolo v ruštine. Keby to v tej ruštine bolo, tak sa zase ozývajú hlasy z opačného tábora, ktorým je bližšia angličtina. Táto miniséria nebola určená iba pre ruského diváka, ale hlavne pre tých ostatných, ktorým je určite bližšia tá angličtina. Ľudom sa stopercentne nedá zavďačiť. Pripadá mi to len ako také umelé negatívum vymyslené nasilu, z dôvodu len aby som mal preboha čo tomuto projektu vytknúť. Lebo inak bez chybičky, pre mňa jeden z najlepších seriálov od HBO (ak nie vôbec najlepší) za veľmi dlhý čas. A to viem o čom hovorím, keďže sa žiarením a ochranou pred ním živím. Jasný plný zásah. Viac v mojej recenzii na: www.moviesite.sk.

Medicejové (2016) (seriál)

Keď si to porovnám s inými podobnými historickými projektmi z poslednej doby, tak tento seriál je jasný víťaz. Tomu poviem šachová partia. Človek si tak niekedy povie, že ako je alebo bolo dobre takým boháčom, no obyčajne za ich bohatstvom je aj veľa práce a hlavne veľa intríg, ktoré treba od závistlivcov prekonať. A to boli presne Mediciovci - zaujímavé, atmosferické, dobovo reálne, historicky verné (nie ako napr. Da Vinciho démoni), poučné, napínavé a s výbornou muzikou, ktorá celkový obraz krásne dopĺňala. Druhá séria, ktorá sa venovala Lorenzovi bola absolútna bomba. Sledovať, ako na každý problém existovalo nejaké riešenie, pritom nikdy nemusel prekročiť tú pomyselnú hranicu svojho svedomia... nádhera. A záver bol asi najrealistickejšie spracovaný, čo som na túto tému videl. Žiadne čačky-hračky, iba realita, no zaujímavá ako fras. Jasný plný zásah.

Geniální přítelkyně (2018) (seriál)

Tak vážne neviem čo kto na tomto seriály má, no mňa to veru veľmi nechytilo. Vzhľadom na veľké časové rozpätie v rámci ľudského života (od detstva až po starobu), by som čakal aspoň malé epické vyznenie, ktoré by ma minimáne po pocitovej stránke trochu zasiahlo, no nestalo sa tak. Postavy si tu len tak behajú, často bez rozmyslu a sú momenty vo filme, kedy mi ich jednanie nadvihlo obočie. Proste nechápačka. Priemer, čakal som viac. 60/100 15.7.2023: Hanbím sa za to, že som pred rokmi tento seriál po 1. sérii tak kruto podhodnotil. Toto sa mi vážne stane raz za sto rokov.  Po dramatickej stránke geniálne, hotová sága. A to vo všetkých smeroch - rodina, spoločnosť, škola, práca, priateľstvo, láska, nevera, manželstvo.... A ku koncu keď sa k tomu všetkému pridá aj taká zvláštna nostalgia plná emócií, spomienky.... človek sa od toho nemôže odtrhnúť. Nádhera!!!!

Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

Hejteri pravdepodobne nič nepochopili. Zaujímavé, že väčšinou ide o takých, čo si vždy pozrú nový diel ešte v pondelok ráno hneď ako to je možné, len aby mohli dať odpad alebo jednu hviezdu medzi prvými, aby sa náhodou nestalo, že si ich nikto nevšimne. Proste niečo v štýle som cool, som pózer.... Koho to nebaví nech to nepozerá a basta! Nemám vo zvyku hodnotiť jednotlivé epizódy seriálu, no v tomto prípade mi nedalo a urobil som výnimku. Takto nízke hodnotenie si táto časť nezaslúži. Jediné čo bolo trocha škoda tak to, že som sa nedočkal trocha epickejšej smrti Cercei. Na druhú stranu dalo sa to čakať (kvôli tehotenstvu.... masaker a mučeníčko by už bolo cez čiaru). Inak vyšperkované a vymazlené do posledného detailu - obsažne aj po technickej stránke. A k tomu tá hudba.... no čo poviem, nič seriálovo lepšie tu ešte nebolo. A tento diel je EPIC, krásne to do seba zapadá.

O těle a duši (2017)

Nádherná, pocitovo bohatá a hlavne netradičná vzťahová dráma. Láska dokáže vyrásť aj tam, kde by ju jeden nečakal. Len jej treba dať šancu. Stretnutie dvoch telesne či duševne zmrzačených ľudí tu predstavuje pekný poetizmus v podobe snového sveta, kde sú obaja normálni, silní a krásni, aj keď nie sú ľuďmi. Taký útek do niečoho lepšieho, veď predsa nie každý dokáže zapadnúť a udržovať štandardný spoločenský vzťah (na pracovisku napríklad). To ale neznamená, že sú horšími ľuďmi. Žiaľ nie každý ma pochopenie.... Jasný plný zásah.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Trocha možno nadhodnocujem, ale netrápi ma svedomie, pretože som už dávno nevidel nič tak zábavné. Navyše, aj keď je téma pomerne šteklivá, ani raz v žiadnej scéne sa nestalo, že by to padlo do nevkusu. To klobúk dole. Autorom sa podarilo namixovať skvelú zmes zábavy, situačnej komédie ale i vážnejšej drámy. Poukázali, že aj háklivé témy sa dajú riešiť s nadhľadom a humorom, aj keď sa nám to tak vtedy nemusí zdať. Zároveň seriál dokázal vniesť do pomerne ošumelého námetu zo života v stredoškolských laviciach niečo nové a svieže. Určite sa už teším na druhú sériu, ktorá by mala vyjsť niekedy počas r. 2020.

Paddleton (2019)

Pre mňa osobne ide o najlepší Duplassov film. Zároveň som mal možnosť vidieť jeden z tých najlepších snímkov o umieraní, a to som si len nedávno povedal, že tohto námetu už mám dosť, že som toho prejedený. No nie som... len treba na tému iný pohľad a hneď to ide. Nezávislá dráma, s horkokomediálnym nábojom a reálnym civilným vyznením, ktorá ma po pocitovej stránke totálne rozložila. Ešte dlho po filme som nad tými dvomi premýšľal, je tu toľko pekných dialógov, situačných scén a smútku, až sa jednému nechce veriť, čo všetko sa do filmu zmestí. Zasiahlo ma to, a veľmi. Tomu skrátka poviem priateľstvo, až za hrob... Nie je nič horšie ako keď uzavretejší človek, introvert, príde o jediného blízkeho človeka, ktorého ešte má. Potom už len... prázdno. Dojemné, smutné.... pocitovo aj myšlienkovo ešte lepšie ako napr. 50/50 (2011).