• Krátkometrážní

Návrat tří mušketýrů (1989)

Mne sa aj pokračovanie vynikajúcich troch mušketierov páčilo. Sú už síce o niečo starší a tučnejší, ale to na dobrodružnosti ich putovaní nič nezmenilo. Spočiatku síce stoja na rôznych stranách barikády, ale spoločný nepriateľ a záchrana kráľa z rúk zradného kardinála spoja silnú štvorku opäť dokopy. Keď sa k tomu pridruží snaha získať postavenie, majetok, zažiť dobrodružstvo alebo postup v cirkevnej hierarchii, hrdinov veru nič len tak nezastaví. Príbeh po neúspechu s polapením nepriateľa kráľovského dvora zavedie hrdinov do Anglicka, kde si takmer chlipnú vína zmiešaného s krvou z hlavy urodzenej; potom putujú zase späť a túžba po dobrom portskom (až výbušne dobrom) im zachráni život, na lodi prepravujúcej ich späť do Francie, o ktorý ich chce neustále pripraviť krásna blondínka, aby tak dokonala pomstu za zabitie vlastnej matky. Zradný kardinál unesie mladého kráľa, mušketieri však využijú prítomnosť Cyrana z Bergeracu, práve sa chystajúceho letieť na Mesiac a s pomocou jeho cestovného prostriedku sa dostanú na hrubostenný, dobre pevnený a vodnou priekopou opevnený hrad. Na príbehu som sa zabavil a potešil, aj keď úplne dokonalý návrat ku koreňom sa pánovi Lesterovi nepodaril.

Posedlost Ayn Randové (1999)

Príbeh známej americkej filozofky ruského pôvodu, zastávajúcej pozície vypätého egoizmu, antikolektivizmu, kapitalizmu a antialtruizmu, jej utiahnutého manžela, a páriku nadšených obdivovateľov. Zaujal svojím dejom, presvedčivým obsadením a výkonmi najmä hlavnej hrdinky v podaní Helen Mirrenovej - na zahodenie nebol ani Peter Fonda v úlohe manžela navonok sa starajúceho len o svoje kvietky, fajku a kľud v kresielku. Obdiv mladého psychológa k myšlienkam a dielu ženy o 25 rokov staršej sa častým stretávaním postupne mení na milenecký vzťah s vopred vyžiadaným súhlasom partnerov oboch milencov. Príbeh sa mi už menej páčil spracovaním - až veľmi tradičným, ba priam televíznym.

Intimita (2001)

Detailne zobrazený upotený, reálny a neartistný sex medzi samotárskym mužom a paničkou túžiacou po uspokojení sa odohráva vždy v stredu takmer bez slov, bez ďalšej snahy o komunikáciu. Muž sa však raz snaží dozvedieť viac, sleduje po odchode z prenajatého provizórneho kutlochu ukojenú dámu -zisťuje jej záľuby, zoznamuje sa s jej mužom a spoznáva viac jej život. Chladné a studené dielko, ukazujúce sex bez vzťahu a nemožnosť vytvoriť z takéhoto vzťahu niečo viac je zároveň pohľadom na tú časť citovo vykorenenej spoločnosti, túžiacej po cite, realizujúcej však len súlož (okrem iného aj scéna, keď si barman nabalí mladú dievčinu na jednu noc). Výborné herecké výkony predovšetkým hlavnej hrdinky a jej filmového manžela Timothy Spalla.

Anatomie vraždy (1959)

Kdesi raz dávno som napísal: "a na filmy Otta Premingera nikdo sa už nepamätá". Nielen preto som veľmi rád, keď si nejaké médium alebo festival spomenie na vynikajúce filmy tohoto tvorcu, charakteristické premyslenou stavbou, zaujímavým príbehom, výbornými hereckými výkonmi a suverénnou réžiou. Dnes už sa také filmy netočia. Strhujúci príbeh obhajoby pomsteného znásilnenia vyniká predovšetkým výkonom Jamesa Stewarta v úlohe obhajcu, George. C. Scotta v úlohe prokurátora, zaujímavými odbočkami odľahčujucími inak zaujímavý dej zo súdnej siene (predvolanie psa ako svedka obhajoby, narážky na alkoholizmus obhajcovho pomocníka) a interesantným záverom. Celkove ide o dielo, ktoré je rovnako dobre pozerateľné dnes ako v dobe vzniku.

Ztracený na Sibiři (1991)

Veľmi ľahko dokázala stalinská ČEKA urobiť z anglického archeológa v Iráne špióna troch mocností a uvrhnúť ho do pekla gulagov. Drsný príbeh odsúdenca, ktorého dajú medzi zlodejov a vrahov. V extrémnych podmienkach a strádaní vo väzenskom tábore je ťažké nestratiť súcit a ľudskosť.

Touha po Jackovi (2000)

Neviem prečo ale vykreslenie fínskych reálií očami bratov Kaurismäkiovcov mám veľmi rád a neinak tomu bolo aj v tomto príbehu, hoci napoly sa odohráva v Nemecku, a čiastočne v pohraničnej rusko- fínskej zóne. Mládenec Jack žije na hromádke so staršou kórejčankou, ktorá by mu mohla byť matkou, a spoločne obhospodarujú autodielňu a núdzový servis. Jedného dňa na vrakovisku zastane parádny rolls royce s dymiacim motorom a v ňom, okrem snobskej milionárskej vdovy-paničky, vodiča aj krásna dcéra túžiaca po normálnom živote. Núdzovo opravený motor vydrží potiaľ ako vydrží Jackovo autíčko, s ktorým ide vyrovnať dlhy zlodejskej minulosti. Neodvratne sa dáva dokopy s mladou slečnou zasľúbenou grófovi s pochybnou povesťou. Začína tak cesta do Fínska, medzi ľudí, ktorí zbytočne veľa nehovoria, na zasnežené neveľmi vyjazdené cesty, do barov s mlčky popíjajúcimi bradáčmi a so svojráznym karaoke, na ruskú hranicu a možno aj niekam inam.

Jean-Marc aneb Život v manželství (1963)

Druhá časť dvojdielnej série o jednom manželstve raz z pohľadu ženy a druhýkrát z pohľadu muža trošíčku stráca dych za prvou časťou, možno preto, že ženský pohľad na vec bol v tomto prípade sympatickejší. V každom prípade je však výsledkom zaujímava konfrontačná štúdia, ako vnímajú ten istý vzťah obaja jeho aktéri. Zo zhliadnutého som mal pocit, že na obidvoch stranách prevládal príklon k vonkajším osobám a vzťahom čím neostalo miesto na komunikáciu medzi partnermi. To vždy vedie k odcudzeniu.

Děti přírody (1991)

Kinematografia sa veľmi málo venuje starým ľuďom ako hlavným postavám (na rozdiel od detí)- zrejme preto, že ide o ekonomicky nedôležitú kategóriu, ktorá navyše ani veľmi nechodí do kina. Občas však vyletí nejaká tá lastovička, a niekedy sa jej podarí aj tak nádherný let ako dobrodružná cesta dvoch starčekov naprieč Islandom; magická road movie na miesta krásneho detstva. Podmanivá atmosféra pustej skalnatej krajiny, popretkávanej vodopádmi, bublajúcimi jazierkami a rôznymi odtienkami farieb, lemuje jednoduchý, no nevšedný príbeh okrem iného aj o tom, že na splnenie životných snov nie je nikdy neskoro.