Matrix Reloaded (2003)

Rovnaký koment a hodnotenie pôjde ku všetkým 3om dielom, vnímam ich ako neoddeliteľný celok. Originálne, prevratné, niekedy až moc coolové, vizuálne dokonalé, hudba nadpriemerná, herecky uspokojivé, režijne nápadité. Povinnosť každého sci-fi fanúšika a ľudí s otvorenou mysľou.

Matrix (1999)

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Keďže som fanúšikom sci-fi a SW sú opisované ako jeden z kultov žánru, musel som si konečne mrknúť komplet ságu. Stálo ma to veľa energie, aby som sa cez to vôbec prehrízol a už sa k tomu zrejme nikdy nevrátim. K špičkovému SCIENCE FICTION si SW nečuchne ani náhodou, ide skôr o kulisu k rozprávkovému príbehu o dobrých a zlých rytieroch, princeznách, kráľovstvách a tajomnej sile. Z celku si budem pamätať scénu porazeného Anakina z 3jky, nálet na Death Star zo 4ky, zopár dobrých postáv (Han Solo, Leia, Obi-Wan aka Ewan McGregor) a veeeľký kopec plyšákov, bábok, idiotsky reagujúcich droidov, hnusnú postavičku Jar Jar Binks, na nervy drásajúce zvuky Chewbaccu a do toho síce graficky brilantne prevedenú, ale predsa len detskú fantasy sci-fi. Naveľa sa k životu prebral aj Darth Vader (paradoxne). Škoda tých lacných postavičiek a ich prejavu, určite by Return Of The Jedi pri ich lepšom spracovaní nabral na vážnosti. Ale o to zrejme Lucasovi nešlo. Ešte raz, škoda. Na druhej strane, je záverečný diel z tých menej nudných a tak sa dal pozrieť.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Kupodivu, oproti najnovším filmom, tu sa mi viac páčili animované efekty, ako živí herci v dosť odfláknutých maskách. Lenže efekty nie sú všetko. Klasika to je, o tom potom, SW majú svoju osobitú auru, ale film je dosť nuda, žiadne ozajstné napätie, dopredu viete, že sa hlavným hrdinom nemôže nič stať (sorry Obi), z Darth Vadera nejde vôbec strach a Chewbaccove zavíjanie začne časom poriadne liezť na nervy. Holt, nie je to celkom moja šálka kávy. Ale viem si to predstaviť ako nedeľnú televíznu kulisu namiesto 1000 krát obohratého Winnetoua. Jediným plusom je záverečný nálet na Death Star.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Tak tento film sa podaril. Konečne bolo pridanej trošku drámy, vďaka čomu oproti predošlím dvom dielom, stratil infantilný feeling. Aj tu sa síce zo začiatku objavujú stupídnosti (zbytočnosti), ako napríklad čudne kvíliaci drak, nasilu "vtipné" citoslovcia droidov, alebo Chewbacca naskakujúci pri bitke na loď a pritom ujúkajúci ako Tarazan (wtf?!), ale druhá polovica filmu je moderne poňatá bezchybná jazda svetom SW so vsetkým, čo k nej patrí. Skvelé postavy, boj dobra so zlom, láska a zrada, inteligentnejší humor, kopec dizajnových nápadov vesmírnych lodí a iných dopravných prostriedkov a samozrejme špičková grafika, isto potešila nejedného fanúšika ságy. Scéna porazeného Anakina je určite vrcholom filmu, ale ďaľších dobrých nebolo málo. Zlepšili sa aj dialógy, namiesto postavami preanimovaného fimu, sa objavuje viac skutočných hercov v nápaditých maskách a tak 3jka baví takmer po každej stránke. Takto to malo vyzerať aj v predošlích epizódach. 3,5

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Niekto považuje nové SW za lepšie sci-fi, no tu musím nesúhlasiť. Lietajú tu síce kozmické koráby, všetko bliká a môžme vidieť kopec mimozemšťanov, ale všetko je spracované skôr pre mladšieho diváka. O trikoch sa nemusíme baviť, tie sú prvotriedne. Výsledok mi však podsúva ďaľší žáner - fantasy, lebo science fiction je aj o niečom inom, ako iba o vizuálnych efektoch. Tvorcovia inteligentného sci-fi študujú najnovšie vedecké publikácie o vývoji najnovších technológií, zapájajú do príbehov najpravdepodobnejśie scénáre budúcnosti a tie sa naozaj postupne aj plnia. Práve preto mi takéto Star Wars nikdy nesadli, a tento typ "sájfáj" nevyhľadávam. No musím povedať, že dvojka je o čosi lepšia ako jednotka, aj keď aj tu sa to hemží milučkými ksichtíkmi animovaných kreatúriek a kadejakými inými patvormi, ktoré tak veľmi v sci-fi filmoch neznášam. Lucas ale vie čo robí a dokáže svoje predstavy výborne zhmotniť vo fantastických obrazoch. Snáď splnil sen mnohým fanúšikom, mne ale nie.

Nevědomí (2013)

Pozreté po druhý raz a zmena názoru: Oblivion je masaker! Vizuál, réžia, Cruise, fantastická hudba...čo mi totálne odpálilo dekel, bola hen tá divnosť-entita na konci filmu. Sila! (úprava po treťom pozretí) - Fakt neviem, čím som bol tak nesmierne unesený, možno originalitou, ale hviezdu uberám. Napriek tomu, je to dobré sci-fi.

District 9 (2009)

Čakal som všeličo, ale toto fakt nie. Tak do obrazu reality zapadajúce triky sú veľkou vzácnosťou a nenachádzam pre ne slová spokojnosti. Ale film je celkovo výborne natočený, Sharlito Copley bol vynikajúci, téma originálne spracovaná, narážky na rasizmus cez sci-fi obraz...Jedinečný film s jedinečným vizuálom, klobúk dole.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Vizuál bol fakt geniálny, ale inak je to rozprávočka pre detičky s debilne sa správajúcimi animovanými postavičkami, primitívnymi dialógmi a ešte primitívnejšim humorom. Takéto spracovanie si SW sága naozaj nezaslúžila.