Oz (1997) (seriál)

Seriál vás vtiahne do seba už po prvej časti. Páči sa mi nápad prestrihu deja s vozíčkárom a jeho súvisiaco-nesúvisiace prirovnania, herci sú výborní, atmosféra, príbeh tiež, ľudia zomierajú ako na bežiacom páse, skorumpovaní dozorcovia, znásilnenia, skupinky talianov, hispáncov, čiernych, árijcov, snažiaci sa získať navrch, dvojica väzňov-dôchodcov a ich častokrát vtipné storky, "obďaleč stojaci" moslimovia a šéf projektu Emerald City, tvrdohlavo snažiaci sa o utopickú nápravu trestancov - to všetko geniálne naservírované v diele menom OZ.

Dexter (2006) (seriál)

Zaujímavý a originálny námet, prvé série určite plný počet bodov, ale posledné až príliš zvoľňujú tempo. Dexter už len ťažko vdychá a zo sebavedomého, svoje činy ľahkotráviaceho sympaťáka, sa stáva trošku nudná postava. Seriál istotne dopozerám, no už sa na nové časti nevrhám s takou vervou, ako na začiatku. (Prídavok po dopozeraní seriálu): Nakoniec posledná séria vystrelila Dextera naspäť medzi špičku serialóveho sveta. Bolo zaujímavé sledovať premenu osoby forézneho detektíva, happy end sa nekonal, a nečakaný koniec zanechal trvalé stopy na diváckej duši.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Tak toto je nárez! Pre mňa jeden z najleších sci-fi kúskov, remake-ov a vôbec seriálov. Premakaný dej od začiatku do konca, skvelí herci, výborne vykreslené postavy, úžasne realistický vizuál a do ňho vsadené civilne pôsobiace scény, geniálna hudba... Proste nie je nič, čo by sa mi v tejto pecke nepáčilo. Najviac ma odrovnal záver, dej sa neoodohráva v budúcnosti, ale v minolosti a vetou: "Toto bude Zem", mám Galacticu navždy zaklincovanú v hlave. Vrele odporúčam, nie len sci-fi fanúšikom.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Akcia, vtipné dialógy, akcia, ohromujúci vizuál, akcia, nádych akcia...Na jedno-dve pozretia to stačí, ale ja chcem viac! Ako človek vidiaci ST po prvý raz by som sa asi pokakal, lenže som treker a tak mi tam čosi chýba. J.J. je majster akcie, herci sú príjemní, vizuál dychberúci, no stále tam vidím málo z Roddenberryho odkazov a nezachráni to ani znovazmŕtvychvstanúci Leonard. Nápad z predošlého filmu so zmenou časovej línie vyzeral zpočiatku fajn, ale koniec koncov to len viac oddeľuje neoddeliteňé a z novej generácie ST filmov sa stáva samostatne stojace dielo, neberúce ohľady na Trek históriu a jeho podstatu. Mám pocit účelového vykradnutia predošlej, pre mňa hodnotnejšej ST tvorby pre potreby naplnenia kín za každú cenu. Podarilo sa, ale ST mal aj inú, výchovnú úlohu, ktorú v J.J.ových filmoch nevidím. Star Trek prestal byť pre mňa Star Trekom je to už len ďalší z mnohých akčných scifákov, aj keď remeselne na veľmi vysokej úrovni. Btw, čo sa dopekla stalo Klingónom?!

Star Trek: Enterprise (2001) (seriál)

Zatiaľ najnovší ST seriál, nás paradoxne zavedie do časov z pred slávnej éry kapitána Kirka. Ľudstvo sa po prvom stretnutí s Vulkáncami snaží dostať do hlbokého vesmíru. Vulkánci na nás dozerajú, ale skutočná pomoc od nich neprichádza, tvrdia, že ľudia ešte nie sú pripravení. Tvrdohlavosťou sa nám podarí skonštruovať prvú intergalaktickú loď s názvom Enterprise. Velenie dostane konštruktérov syn Jonathan Archer (Scott Bakula), ale pri prvom lete Enterprise narazí na civilizáciu, ktorá ľudstvo považuje za hrozbu a tak musí posádka zachrániť zem v blížiacej sa vojne...Celkovo ma toto dielo potešilo slušným vizuálom, dobrým príbehom, fajn hercami a napínavým dejom. Príjemne prekvapila aj Jolene Blalock. Moc nemusím tieto nabotoxované anorektičky, ale úloha chladnej Vulkánky-vedkyne jej naozaj sadla. Takisto postava mimozemského doktora v podaní Johna Billingsleyho stála zato. Teší ma, že ešte stále existujú seriály, ktoré nehrajú v prvom rade na masy, a napriek tomu si nájdu dostatok svojich fanúšikov aby mohli fungovať tvorcovia ďalej. Tvorenie trvalých hodnôt v dnešnom svete peňazí je naozaj ťažké a preto majú ľudia stojaci za zrodom fenoménu Star Trek môj večný rešpekt.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1995) (seriál)

Vesmírna loď Voyager sa nedopatrením veľmi vyspelej rasy dostane do neznámeho kvadrantu galaxie, kde sa osamotená posádka snaží dostať domov. Cestov stretávajú priateľské aj nepriateľské civilizácie, zažívajú rôzne dobrodružstvá, romance, mnohokrát čelia bezprostrednému zničeniu a popritom sa snažia zachovať etický kódex a pravidlá Federácie. Popri nových rasách, stretávajú Borgov, kybernetické bytosti, násilne asimilujúce celé svety a tak je nosná zápletkaka na svete. Aj napriek relatívnemu množstvu akcie, radím Voyager tak trochu do rodinných seriálov, čo ale neuberá seriálu na kvalitnom sci-fi prevedení a príjemnom vizuále ladenom prevažne do zelena. Hlavnú úlohu kapitánky stvárňuje Kate Mulgrew, Doktora skvelý Robert Picardo a oči vám poteší Siedma z deviatich, zahratá Jeri Ryan. Za zmienku stojí aj úvodná hudba tradične od Jerryho Goldsmitha.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Star Trek seriály nemajú kontinuitu iba sami o sebe, ale aj ako jeden veľký celok a tak DS9 začína tam, kde The Next Generation končí - odletom lode Enterprise z doku stanice DS9. Patricka Stewarta vystrieda v úlohe kapitána nemenej charizmatický Avery Brooks, obajvia sa ďaľší skvelí herci ako Calm Meany, Armin Shimerman, Jeffrey Combs, a zhruba v polovici prichádza Michael Dorn, opäť v úlohe Worfa. Už ako býva v ST zvykom, uvidíte desiatky kvalitných hosťujúcich hercov, známych z iných seriálov, alebo filmov, častokrát v prekvapivej úlohe. Mnoho divákov považuje DS9 za najslabší ST seriál, ale veľmi pochybujem, že ho videli celý. Začína dosť pozvoľna, chvíľami až nudí, ale keď vydržíte obligátne dvojsériové zoznamovačky s pstavami, dostanete kvalitne prepracovaný napínavý príbeh o ohrození našej časti galaxie inou rasou. Na prvý pohľad nezaujímavé zápletky dostanú komplexný pohľad na celú story, herci excelujú (Brooks, Shimerman), zážitok zaručený. Zaujímavá je aj premena Ferengského skrblíka Qarka na nie až tak sebeckú bytosť, vedľajšia postava Morna, ktorý za celý seriál neprehovorí ani slovo, až mu nakoniec tvorcovia venovali celú jednu epizódu. Zo všetkých častí by som vypichol epizódu Far Beyond The Stars, odohrávajúca sa v prvej polovici minulého storočia, venujúca sa téme rasizmus, kde sa objavia herci bez masiek, ktoré ostatných 175 časí museli mať :)

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Asi najznámejší seriál z rodiny Star Trek, naštartoval vo mne lásku k sci-fi tvorbe. Žiadni super hrdinovia, konflikty riešené inteligenciou a ľudskosťou, celá rada kvalitných hercov, či už "kmeňových", alebo hosťujúcich, akcia, humor, rozprávka, romantika, dráma a mnoho ďaľšieho, všetko zabalené do sci-fi sveta budúcnosti. TNG je navyše aj priekopníkom v technológiách, ktoré dnes bežne používame. LCD monitory a tablety sa prvý krát objavili práve v tomto seriály, MP3 formát a operácia laserom vznikla zas inšpiráciou pri sledovaní niektorých epizód, vedci sa dnes pokúšajú zostrojiť ozajstný warp pohon...Samotný seriál sa rozbieha dosť vláčne, na trikoch a hereckých výkonoch bezpečne zaregistrujete osemdesiate roky (to zlé z nich) , to sa však zmení po druhej sérii, kde sú herci už viac zohratí, zlepší sa vizuál a objavuje sa kontinuálny príbeh každého protagonistu. Posádka Enterprise skúma neprebádaný vesmír, stretáva najrozličnejšie civilizácie a životné formy, pričom musí často riešiť mnohé etické otázky, pomocou čoho tvorcovia poukazujú práve na ľudstvo a jeho problémy. Roddenberryho odkazy sú aktuálne aj dnes a tak by TNG mohol pokojne slúžiť ako etická výchova pre dospelých.