Superbad (2007)

Každý z nás má v sebe kúsok McLovina.

Zlaté ruce: Příběh Bena Carsona (2009) (TV film)

Pekne natočený kúsok, ktorému povrchovo vlastne ani nič nechýba. Herecké výkony sú v pohode, proti scenáru taktiež nemám väčšie výhrady, ale asi jediná vec, ktorá mi vyslovene vadila a v konečnom dojme veľmi hodnoteniu uškodila je dejovosť. Pretože príliš veľký úsek filmu poukazuje na Benovo detstvo (asi tak 60 minút celého filmu) a skáče v deji ako sa mu zachce. Tým myslím najmä 30 minútove ukazovanie na to ako chlapec naberá vedomosti a potom to hodí dej o 5 rokov dopredu, ukáže nám to jeden moment a cestujeme v čase ďalej. Taktiež zameranie na operáciu smeruje dosť bokom, čo mi síce nevadí ale zarazilo ma to. Fakt pekné, ale našiel som až príliš veľa chybičiek krásy.

Babovřesky (2013) odpad!

Odpad, čistý nepoškvrnený Troškovský odpad. A to si myslím, že som bol doteraz k jeho tvorbe ešte celkom tolerantný. Človek, ktorý natočí jeden film a potom už 20 rokov recykluje svoju vyschnutú studňu humoru u mňa nemá miesto, ale teraz už nemá čo recyklovať, a to je potom teda sakra veľký problém. Bol som už z jeho predošlej tvorby zvyknutý asi fakt na každý extrém českej kinematografie, a tak som sa nevinne rozhodol si pozrieť niečo z jeho novšej majstrovskej poézie, ale na Babovřesky (a to teraz vôbec nepreháňam) sa pripraviť nikto nedokáže. A i keď som pečlivo hľadal, nenašiel som ani najmenšiu štipku, náznak nejakého humoru (dokonca ani toho vyschnutého). Už sa teším na trilógiu, notyvole to bude ale pecka.

Zmizelá (2014)

''Vždy, keď myslím na svoju ženu, spomeniem si na jej hlavu. Chcel by som jej ju rozmlátiť a pozrieť sa do nej, čo si asi tak myslíš? Čo sme si to spravili?'' Priznávam sa, prvých asi tak 20 minút som na to tupo pozeral a hľadal v tom kus Finchera a to stratenú Amy som sa vykašľal, lebo úvod, teda až na intro mi Finchera veľmi nepripomínal. A však následne sa filmový kotúč rozbehol a Finchera sme mali opäť na svete. Film je veľmi kvalitné remeslo, postupne sa vyhrocujúce až do takej miery, že sa nemá čo vyhrotiť a stále to ide. Osobne som vôbec netušil, že Fincher vie takto tvrdo tlačiť na pílu celé dve hodiny a bezproblémovo to bravúrne zakončiť. Prechádzanie zo situácií mi najprv nedávalo zmysel, a sprosté chovanie Bena Afflecka, ktorého veľa ľudí odsúdilo ma taktiež neskutočne iritovalo, ale v konečnom výsledku bol herecký výber správny a na meno Rosamund Pike tak skoro nezabudnem. Nové Fincherovské Psycho v rodinnej tématike mi po prvej pomalo-rýchej polovici začalo neskutočne lichotiť a čierne vtípky zakomponované do takého extrémneho dusna ma začali chytať za dušu. Skvelo prevedené na pomery dnešnej novodobej filmovej kinematografie, a trúfnem si povedať, že niečo také v kine už asi dlho neuvidím. Fakticky skvelé, hodnotenie rozhodne neklame, a Finch rozhodne nesklame.

Muž z oceli (2013)

Ja som s konečným dojmom spokojný, i keď ešte stále zarazený. Man of Steel som mal tú možnosť vidieť v kine na plátne v plnokrásnom 3D, čiže možno mu to aj trochu pomohlo k hodnoteniu. Človek sa ale rozhodne nenudí, aj napriek tomu, že réžia je Snyder, ktorý teda vôbec zlý režisér nie je, ale bolo tam cítiť a to veľmi silno (najmä v tých drama záberoch) Nolana. A ja si nemôžem odpustiť a doložiť, že tomuto projektu veľmi pomohla práve jeho produkcia. Chvála patrí nie len grafikom a kameramanovi, ale aj scenáristovi (ktorý narozdiel od marvelovských filmov) tlačí na pílu aj druhou stranou, respektíve nevsádza len na priemernú osnovu zbúchanú za 10 minút a aj keď sa nezaprú niektoré, ako ja ich volám marvel prvky, ktoré tento snímok obsahuje, nezaprú sa ani tie, ktoré robia MOS iným filmom než jeho predchodcovia.

Six Figures Getting Sick (1966) (studentský film)

Prvý Lynchov obrazec je jednoduchý a prostý, ale aj napriek tomu na mňa zaberá jak má. Oprava - 7 Figures getting sick (do budúcna by mal započítať aj diváka).

Čokoláda (2000)

Trochu inak pobratá romantika s viacerými peknými momentkami, ale na rok 2000 mi to príde až príliš zastaralo podaté a herecké obsadenie ako Depp a podobne v tom veľkú dieru nespravia. Čokoládu buď beriete ako životnú vášen, alebo ako niečo na spestrenie života (teraz nenarážam na film ale na normálnu čokoládu) a podobne je to aj u tohto film. Pre mňa ako spestrenie filmových chutí zaujímave a dobré, ale vášeň z toho malého plamienka chutí nikdy nevznikne. Navyše na takéto Lovestory som alergický, ale tento snímok som bol schopný v klídku dopozerať. Ako hovorím, pôsobí to nesmierne staro, a to mi proste nesmierne prekáža a nedokázal som to v celom filme predýchať, česť výnimkám pri pár funny oldshool momentoch.

Transformers (2007)

Graficky prepeckovaný monument, ale obsahovo a dejovo plochý, pre mňa nezáživný. I keď nepopieram, že z takéhoto filmu je v kine radosť (samozrejme 3D), ja sám by som uprednostnil radšej niečo zaujímave v inom smere. Pre mnohých divákov epos dokonca života a Bayovské Pulp Fiction, len si pripomenme, že scenár je priemerný a žiadne kultové výroky v ňom neodznejú. Na mňa veľmi dlhé a v spojení s robotmi až veľmi cudzé, Michael Bay sa netrafil u mňa, za to narobil chúťky miliónom ďalším divákom. Ako marketingový ťah skvelé, ale pre náročnejšieho diváka to bude stále len pobehujúci (síce krásne spravený) kus železa.