Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Priemerný film so skvelým, no bohužiaľ nevyužitým potenciálom a prepálenou stopážou. Asi tak by sa dal v skratke zhodnotiť Scorceseho najnovší počin, ktorý nezachránilo ani hviezdne obsadenie. Najväčší problém Killers of the Flower Moon nespočíva ani tak v jeho prestrelenej dĺžke, v tomto prípade podľa mňa film najviac trpí pre nešťastne vystavaný/prerozprávaný príbeh. To, že človek pozerá približne dva a pol hodiny na život indiánov na vidieku z pohľadu nesympatického charakteru Leonarda DiCapria môže byť síce pekné a miestami hypnotizujúce, no nie efektívne. Scorceseho mám rád - filmy točiť vie, a vie si aj vhodne vyberať námet. Čo však nepochopím je, že človek po 150 minútach zistí, že ide vlastne o netradičnú detektívku, ktorá vám všetky zápletky prezradí dávno predtým, než sa nimi začnú zaoberať muži zákona. Nie, nie je to dobre spracované, a aj napriek tomu, že ide o skvelý kúsok histórie s dobrým obsadením, nedokáže človeka ničím prekvapiť či zaujať. Je to naozaj veľká škoda, že taký skvelý a najmä skúsený režisér doplatil na to, že s príbehom experimentoval a divákom neposkytol klasickú dejovú líniu. Malé plusy však dávam za výborný soundtrack od Robbieho Robertsona a skvelý démonický výkon De Nira.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

"Mám ji sprznit hned, nebo až potom, pane?" Čo viac dodať, legendárna a hlavne nadčasová československá klasika, ktorá si získala moje srdce už v detstve. Čím viac ju pozerám, tým viac sa jej neviem napozerať.

Cobra Kai (2018) (seriál)

Ja osobne som o niečo viac preferoval Cobru Kai v jej začiatkoch, kedy sa poberala viac komickým štýlom a neriešila dejové linky milión postáv. 3. a 4. séria podľa mňa v istých momentoch trpí práve na príliš veľa prepletených dejových línií charakterov, pričom niektoré dostávajú zbytočne veľa priestoru a iné sú zasa ponechané v pozadí. Celkovo je to ale veľmi štýlová a príjemná zábavka bez ohľadu či ste fanúšikom Karate Kida, alebo ako ja - nie. Osobne si myslím, že Cobre pomaly dochádza šťava a verím tomu, že v priebehu 1 až 2 sérií bude seriál ukončený, pretože by bola veľká ak by to autori naťahovali, keď sme podarilo stvoriť niečo tak unikátne a príjemné. Určite odporúčam, je to skvelá nenáročná podívaná.

Peacemaker - Úplně nový svět (2022) (epizoda)

Primeraný pilotný diel, ktorý ničím neurazí, ale zároveň ani nijak extra neprekvapí a nenadchne. Určite by som sa ale nenechal odradiť, pretože to vyzerá, že James Gunn pomaly pripravuje diváka na všetko, čo má tento seriál ešte prichystané na ďalšie epizódy.

K zemi hleď! (2021)

Majstrovské dielo, ktoré dnešná doba potrebovala ako soľ. Síce sa Don't Look Up nesnaží nasilu tlačiť žiadne názory, ani presvedčenia, a nestavia sa vyložene na niečiu stranu, za to humorným a veľmi kritickým štýlom prináša neprifarbený obraz našej doby, v ktorej sa nachádzame. Keby tento film vznikol inokedy, možno by vôbec nebol taký diskutovaný a kontroverzný, ale práve jeho dokonalé načasovanie je jedna zo silných stránok, z ktorých ťaží. Už dlho vo mne film nevyvolal záchvaty smiechu, ktoré striedali vnútorné úzkosti či momenty ticha, v ktorých mi neostávalo nič iné len sa zamýšľať na tým, ako veľmi v prdeli sa ľudstvo v tejto dobe nachádza. A to všetko je obohatené skvelými dialógmi, vtipnými hláškami a momentami, výborným hereckým obsadeným, v ktorom bezkonkurenčne exceloval pán Mark Rylance (ktorý ak za toto nedostane Oscara, tak sa len potvrdí, že ľudstvo nemá nádej). Samozrejme vyzdvihnúť treba aj výkony Meryl Streep, Leonarda DiCapria a prekvapivo aj výborného Jonaha Hilla či Cate Blanchett, ktorí sa dokopy skvelo dopĺňali. Netreba zabúdať ani na bravúrne hudobné vsuvky od Nicholasa Britella, ktoré boli síce veľmi netradičné, no presne sedeli do tematiky celého snímku. Verím tomu, že v tomto filme sa nájde každý človek, ktorý má aspoň štipku sebareflexie, pretože Don't Look Up dokázal pokryť extrémne veľké spektrum problémov a oblastí, s ktorými sa naša spoločnosť každodenne stretáva, a ktoré častokrát prevažne ignoruje. PS: Negatívne hodnotenia a komentáre by som veľmi neriešil, sú presne od takých ľudí, čo zjedli všetku múdrosť sveta a pravidelne sa o ňu delia s ostatnými v horlivých facebookových debatách.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Veľký priemer a silne nevyužitý komediálny potenciál Ryana Reynoldsa. Free guy má hneď niekoľko problémov, na ktoré v mojich očiach dopláca - v prvom rade strašne vyžiera celý koncept Ready Player One, ktorý bol milionkrát lepšie zrežírovaný, akčnejší a pútavejší, v druhom rade mu veľmi uškodil PG 12 rating, ktorý je tam veľmi cítiť a Reynoldsovi ani filmu sa nehodí. Vskutku možno povedať, že je to rodinný film pre malé deti, kde sú prevažne vyzobrazené referencie na ktorých si fičia 10 ročné deti - a to nie je zlé, ale ide to mimo mňa. Každopádne, humor, na ktorý som sa vo Free Guyovi najviac spoliehal je takmer nulový ak vôbec nejaký. Celkom sklamanie, až na pár príjemných momentov sa jedná o veľmi tuctový snímok. Ďalšia filmová jednohubka.

Ptáci (1963)

Vtáci patria medzi Hitchcockove najznámejšie a najpovestnejšie filmy - osobne som si pôvodne myslel, že to je najmä pre hororovú tematiku, ktorú v tomto snímku zvolil, no povedal by som, že práve tá je nakoniec najmenej výraznou linkou za celé 2 hodiny stopáže. V čom Hitchcock vo Vtákoch vyniká je práve ľahkosť, ktorou dokáže prenášať príjemné konverzácie do vyhrotených situácií, ale aj napätie, ktoré je schopné vyeskalovať behom niekoľkých sekúnd len na základe série statických snímkov. Vtáci jednoznačne patria medzi výnimočné filmy, ktoré v kinematografii nemajú obdoby, ale povedal by som, že minimálne z môjho pohľadu dosť doplácajú na zmes romantiky, drámy, thrilleru a sugestívneho hororového podmazu, ktorý sa v tom všetkom mieša. Tento film by omnoho lepšie fungoval len ako konverzačný thriller s neviditeľným nepriateľom, pretože akčné scény sú jedny z tých horších aspektov, no na ten rok sú stále veľmi obstojné. Posledných 10, možno 15 minút filmu tempo a moment prekvapenia úplne zmiznú a to je asi najslabšia časť filmu, od ktorej som očakával o dosť viac. V neposlednom rade by som vyzdvihol hlavne skvelú scénu kde Tippi Hedren čaká pred školou na malú Cathy- to bol moment, kedy som sa ja sám necítil komfortne a z úžasom som čumel na obrazovku.

Keoma (1976)

Keomu by som zaradil medzi slabší nadpriemer westernov, kde si človek zaiste nájde aspoň zopár aspektov, ktoré sa mu budú páčiť. Či už to budú súboje, Keomove myšlienky a spomienky z minulosti, alebo príbeh, ktorý nie je úplne typickým v tomto žánri. Avšak zaradzovať tento film medzi vrchol spaghetti westernov je podľa mňa nemiestne. Jednoducho tomu chýbajú režisérske kvality na to, aby to dokázala konkurovať ostatným velikánom v žánri. A súhlasím s tým, že sa jedná o nie úplne najmenšiu vykrádačku nápadov z Djanga, ktorý bol aspoň pre mňa o level vyššie. Western to však nie je zlý, no ani z ďaleka nemá kvalít, ktoré opisujú viacerí hodnotiaci na čsfd.

El Dorado (1966)

Na mňa je El Dorado až príliš veľké klišé, aj v rámci westernového žánru, aby som ho ohodnotil lepšie ako priemerný film. Postráda to nejaký silnejší náboj, ktorý by či už príbehu alebo postavám dodal šmrnc. Dej je pomalý a pôsobí strašne klasicky. Akcia je vo filme takmer vynechaná, a ak už k nejakej dôjde, skončí skôr, než začala. Pozitívnymi stránkami sú naopak sympatické herecké zloženie a občas vtipné dialógy, ktoré ťahá prevažne James Caan a jeho postava. Neviem, asi mi tento klasický štýl úplne nesadol, no El Dorado považujem skôr za jednohubku, ku ktorej sa už zrejme nevrátim.

Django (1966)

Trvalo veľmi dlhú dobu, než som sa konečne dostal k tomuto legendárnemu spaghetti westernu, ktorý podľa viacerých definuje tento subžáner ako taký. Musím povedať, že pôvodný Django je absolútne nekompromisný a jeho predstavenie divákovi patrí medzi jedno z najlepších v histórii westernov - otrhaný sympaťák, ktorý za sebou ťahá záhadnú truhlu je setsakramentsky štýlový a nekompromisný, charizmatický, ale zároveň strašidelný. Presne tak na mňa pôsobil aj celý film. Bol zablátený, špinavý, surový a na nič sa nehral, no aj tak dostatočne zaujímavý na to, aby udržal moju pozornosť. Až na pár nudných pasáží a Corbucciho občas nešťastné strihy, ktoré som už adresoval pri zhliadnutí jeho filmu Veľké Ticho sa jedná a skvelý zážitok. Akurát mi je ľúto, že Tarantino nečerpal trochu viac z tejto predlohy, pretože ako podklad by bol tento film veľmi vďačným a sľubným.