Tantra (2010)

Taková malá kolektivní řezničina stříknutá žvásty o prozření, hekáním a funěním různých intenzit, to vše za doprovodu kolozubého pupkatého guru. Lze konstatovat, že jsem konečně nalezl důstojný pořad pro silvestrovskou noc.

Zoufalci (2009)

Film rozhodně ne špatný (minimálně v kontextu současné české produkce), ale již nyní - 24 hodin po zhlédnutí - mám takové nekonkrétní vzpomínky na to, jaký vlastně byl. A mám strach, že po 14 dnech si budu sotva s to vybavit jména alespoň dvou herců, kteří v něm hrají. Takže mám-li pojmenovat hlavní nevýhodu filmu, je to jeho nevýraznost, uhlazenost a ... no, taková lehká šedivá zoufalost kudy kam.

Hra na vraha (2009)

Sledování filmu vám přinese ztrátu 82 minut životního času. Víc nic.

Děkan Spanley (2008)

Nemám zřejmě v poslední době úplně šťastnou ruku při výběru filmů. Když si tady pročítám recenze velebící hloubku, lehkost, zároveň vážnost atd. tohoto filmu, získávám neodbytný pocit, že jsem pravděpodobně viděl nějakou jinou, hrubě sestříhanou pracovní verzi. Film, jak jsem ho já vnímal, byl mimořádně nudný a banální. Přibližně ve 20. minutě jsem získal pocit, že jednotlivé dialogy na sebe ani nenavazují. S narůstajícím časem se tento pocit měnil v suchý fakt. Každá z postav cosi blábolí a někdo jiný na ni zavile kouká, aby ze sebe následně vypravil další salvu moudrostí o psech a lidech a Tokajském. Měl-li bych najít ideálního zástupce pro film typu "devadesát minut (pardon) o hovnu", našel bych jej bezpochyby právě v tomto dílku.

Děti (2008)

Stupidní film se stupidními postavami stupidně reagujícími na stupidní námět. Vskutku "důmyslný nízkorozpočtový horor britské provenience".

Návrat do ráje (1983) (seriál)

Zcela souhlasím s uživatelem gudaulin - kdesi hluboko v hlavě jsem měl uloženo, že tenhle seriál byl poměrně kvalitní, svižný, napínavý a dobře nasnímaný. No, z toho seznamu kvalit nyní zbyla snad jen ta kamera. Australané dokázali, že i oni umějí točit bezduché tuposti romanticko-dramatického charakteru. Pokud by se seriál sestříhal tak, že z každého dílu by se vzalo 15 minut, mohl by z toho býti průměrně dobrý TV film. Ale stopáž 6 x 45 minut tento výtvor prostě nedokáže smysluplně vyplnit.

Musíme si pomáhat (2000)

Krásný film. Bez diskuse. Ale plné hodnocení mu nemůžu dát, protože ty uměle zpomalené rozmazané sekvence mi lezly krkem při celém jeho sledování. Ukázkový příklad toho, jak poměrně bezvýznamná maličkost může poškodit celkový dojem z díla.

Protektor (2009)

V technických stránkách dobrý až výborný český film. Ale také film mimořádně chladný. Nebyl jsem s to ztotožnit se v celém filmu byť jen s jedinou postavou. Jak už napsal movie: "...na konci mi bylo docela jedno jak to dopadne". To jsou i mé pocity, bohužel.

Závod s ďáblem (1975)

Původně jsem před mnoha lety filmu udělil tři hvězdy. Avšak s nekontrolovatelně se rozrůstajícím zlem ve formě domácích seriálů a balkánských telenovel si čím dál tím více uvědomuji, že je třeba velmi oceňovat i filmy, které sice nejsou dokonalé, ale aspoň nejsou prvoplánově bezduché. A mezi takové Závod s ďáblem jednoznačně patří. Film má velmi pěkně budovanou atmosféru strachu a nejistoty. Všichni herci, kteří zde hrají, jsou - ano, dnes již téměř neuvěřitelné - jsou skutečně HERCI a dokáží skutečně HRÁT, nikoli přehrávat. Jejich postavy se navíc chovají velice LOGICKY - opět faktor, který v současné filmové (a především thrillerově-hororové) produkci aby člověk pohledal. Je zajímavé, že to, co jeden recenzent považuje za vynikající, není druhému úplně po chuti. Konkrétně: Pokud bych filmu měl něco vytknout, byla by to tři slabá místa: scéna s hady je zbytečně uměle protahovaná; nemluvě o tom, že takové dvě obří hadice museli Satanisté asi hodně dlouho shánět. Za druhé "akční" honička - ta si myslím filmu hodně ublížila, protože nejsilnější je film právě v okamžicích, kdy zlo explicitně nezobrazuje, kdy navozuje pouze mrazivou atmosféru. Akční honička a la 70. léta se tam prostě nehodila. A za třetí: Satanisté v tomto filmu byli všemocní - byli všude, vše věděli, měli k dispozici nekonečně velký vozový park včetně školního autobusu a nebylo před nimi úniku ani úkrytu. V jinak velmi realisticky promyšleném příběhu poněkud slabší místo. Celkové resumé: Važme si i takovýchto filmů, protože přijde čas, kdy je budeme (díky Ordinacím a Šeherezádám) považovat za oscarová veledíla!

Oáza (1972)

Hudba zde je hrozná. Ta snad už musela být zastaralá i v době vzniku filmu. Jaký analfabet ji dovolil použít v tomhle snímku mi není jasné. Už dlouho předlouho jsem neviděl film, ve kterém by hudba působila skutečně jako pěst na oko. Psychopat Hrůša a svině Vinklář vytahují po herecké stránce tento film nad průměr. Ostatní herci - bohužel i pan Brzobohatý - jsou mimořádně zapomenutelní a obávám se, že po pár dnech si už ani nebudu s to vybavit, kdože tu vlastně hrál. Mám také bohužel pocit, že tam, kde jakýkoliv jiný film má něco a la akční scénu, zde je nasazena scéna "psychologická". Zkrátka tam kde Čechům chybí buď prachy anebo nápad, tam začnou okecávat. Výsledkem jsou divné scény, které mi přišly nelogické a zbytečné. Těžko to popsat, to se musí vidět. Zkrátka a dobře: na komorní psychologický film příliš málo komor a psychologie, na válečný dobrodružný film příliš málo války i dobrodružství. Padlo-li tu již srovnání s filmem Tobruk, pak musím říci, že Tobruk je o třídu lepší, protože minimálně ví odkud a kam jde. U filmu Oáza jsem měl pocit silné fragmentovanosti a tvůrčího tápání. Škoda, velmi jsem se na tenhle film těšil.