Čachtická paní (2009)

Lacnejší, ale podľa môjho názoru aj lepší, zaujímavejší a pútavejší film o Čachtickej panej než Jakubiskova verzia Bathory. Možno som z filmu tak nadšený len preto, že Jakubiska verzia ma veľmi sklamala. A tak som teraz spokojný aj s tým málom, čo som dostal. Neviem. Každopádne, verzia Delpyovej obsahuje všetko, čo od filmu o Bátoryčke očakávam. Načrtnutie doby v ktorej žila a jej mladosti, dôvodov prečo (pravdepodobne) vraždila a mučila mladé dievčatá, ako to približne mohlo vyzerať a ako nakoniec dopadla.Bodka. Spracované jednoducho,zrozumiteľne, bez zbytočných dejových odbočiek,omáčok,poetiky a dlhých nič nehovoriacich záberov. Ako málo niekedy stačí ku spokojnosti. Objektívne by to bolo za lepšie 3, ale priznám sa že téma Báthoryovej ma už od mala zaujímala a fascinovala, takže 1 hviezdu si tam subjektívne prihodím. 70%

Bathory (2008)

Jakubiska a jeho režijný štýl nemusím. Ale priznám sa, že téma Čachtickej panej Alžbety Báthoryovej(ktorá je mimochodom zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšia vražedkyňa všetkých čias) ma zaujíma a tak som dal Jurajovmu "veľkofilmu" šancu. Bathory moje presvedčenie o "majstrovi z Kojšova" len podčiarkla. Príliš poetické, pomalé, nudné a navyše s nezvláduteľnými davovými scénami(ten zmätený komparz čo tu všetci spomínajú si pamätám aj napriek tomu že som videl film pred x rokmi). A tých 400 miliónov korún(13,5 milióna eur) čo film stál. Uf, taká škoda peňazí. Herci nie sú najhorší, s Annou Friel v hl. úlohe som nemal problém a Karel Roden tiež potešil. Jedno z mála pozitív. Osobne som mal však dosť veľký problém, s SPOILER vykreslením Báthoryovej ako dobrosrdečnej bylinkárky, ktorá bola len obeťou systému a vlastne nikoho nezabila. Je pravda, že ani historici nemajú 100%ne jasno v tom, ako to bolo. Ale väčšina z nich sa prikláňa k všeobecne známej teórii Báthoryovej ako sadistickej a krutej vražedkyne.(samozrejme s omnoho triezvejšími číslami zabitých, než tvrdia povedačky miestnych a všelijaké legendy)KONIEC SPOILERU Ak chcete vidieť film o Báthoryovej skúste radšej francúzsku verziu Julie Delpy. Tá za omnoho menej peňazí než Jakubisko dodala lepší a pútavejší film. Teda aspoň podľa mňa. 15%

Socialistický Zombi Mord (2014)

Ťažko hodnotiť a porovnávať rovnakým metrom zahraničné filmy s miliónovými rozpočtami a filmy ako je tento, ktorý vznikal 6 rokov zo súkromných zdrojov a ako nadšenecký amatérsky film. Vzhľadom na rozpočet 19 000 eur musím písať k snímku iba samé chvály. Cítiť z neho, že tvorcovia do neho dali množstvo úsilia, energie, času a hlavne srdca. Film ale zrejme oceníte tak ako ja, iba ak máte pochopenie pre filmy, v ktorých nejde o nič iné iba akciu a kosenie zombíkov sprevádzané dostatkom krvi a gore. A teda tiež vám nevadia béčkové filmy. Spomínané aspekty filmu(akcia,masky,gore,krvavosť) fungujú veľmi dobre. Akcie je na prekvapenie dosť a je aj pomerne prehľadne a zručne natočená. Miestami som len pozeral čo všetko tvorcovia dokázali natočiť, tak aby to nepôsobilo amatérsky a trápne. Za toto naozaj obrovská pochvala. Herci sú neherci, čo vidno. No aj z ich strany cítiť obrovskú snahu. Jedine ten školník bol trocha cez a prehrával jedna radosť, čo však bolo asi aj zámerom. Efekty v závere, vrtuľníky, tanky už neboli najlepší nápad a tu ten minimálny rozpočet bolo cítiť veľmi. V rámci amatérskych filmov by to bolo za 5*, ale keďže musím zohľadniť to čom som spomínal v úvode, tak objektívne nad 3 ísť nemôžem... 65%

Důvěrný nepřítel (2018)

Na to že sme na Dôverného nepriateľa pozerali v kinách reklamy hádam aj 2 roky a pred jeho uvedením ho sprevádzala masívna marketingová kampaň tak nič moc. Z filmu cítiť, že tvorcovia mali ambície a chceli natočiť na slovenské podmienky originálny a netradičný film, ale mierne sa im to rozpadlo pod rukami. Samotný námet a pointa v závere, ktorá odhalí prečo sa dom správa tak ako sa správa je podľa mňa pomerne originálna. No scenár ako celok už dobrý nie je. Postavy sa v mnohých momentoch správajú hlúpo a nelogicky, niektoré dialógy sú až príliš scenáristické a umelé a čerešničkou na torte je počínanie si polície pri naháňačke mestom a v nemocnici. To je už skutočne dementné aj na pomery našich filmov. Kostyméri sa tiež príliš nenarobili, a to najmä s kostýmami pre Gabiku Marcinkovú, ktorá väčšinu filmu pobehuje veľmi sporo odetá a niekedy nemá na sebe absolútne nič. Ale tak aspoň niečo upútalo pozornosť, keď všetci herci boli úplne nevýrazní.(možno s výnimkou Roba Rotha, ktorého hlas ako hlas "Alfreda" celkom zapasoval). Karel Janák, ktorý má za sebou hlavne ztreštené komédie a seriály typu Horná dolná tiež asi nebol najšťastnejšou voľbou na režisérske kreslo. V globále: odvážny a originálny námet, no spracovaný veľmi nevýrazne. 45%

Hell House LLC III: Lake of Fire (2019)

Tretí film zo série je určite najslabším. V podstate súhlasím so všetkým, čo napísal Raziel cz. Všetkého je menej. Menej strašenia(ktoré je už 3. diel koncipované rovnakým štýlom a keď pozeráte všetky 3 diely s krátkym časovým rozostupom tak v 3ke sa tohto štýlu už určite prejete), menej rozširovania mytológie, menej nových zaujímavých postáv alebo nového príbehu(ten v podstate iba s jemnými obmenami kopíruje 1. diel), menej originality. Aspoň záver ukončí príbeh ako tak uspokojivo a zodpovedá všetky podstatné otázky. Tvorcovia sa nepoučili a aj tu nacpali podobne ako v 2ke jednu CGI scénu, ktorá je znova strašná. Celkovo je to škoda, vzhľadom na kvalitu 1. a 2. dielu by si séria zaslúžila lepší koniec. 35%

Bratislavafilm (2009)

Film, ktorý prebudil do roku 2009 absolútne mdlý a nemohúci slovenský filmový priemysel a po ktorom aj u nás pomaly začali vznikať filmy vo väčšom počte a kvalite. Žánrovo film skutočne zaplátal dieru, keďže u nás dovtedy vznikali len rozprávky alebo filmy, ktoré bežných konzumných divákov vôbec nezaujímali. Bratislavafilm sa dá popísať ako odvážne, rozporuplné a kontroverzné dielo. Nikto nad 50 rokov ho podľa mňa nedopozerá-film cieli primárne na mladšiu generáciu. Netypický je svojim príbehom( prelínanie viacero menších príbehov a absencia 1 hlavnej postavy), technickým spracovaním(otrasná kamera a celkovo vizuál, pri ktorom to vyzerá ako by film točili s kalkulačkou) a hercami(široká škála výkonov od dobrých cez priemerné až po úplne katastrofálne, resp. miešanie profesionálov s nehercami). Vykreslenie Bratislavy ako mesta plného mafiánov, feťákov, zlodejov a ojebávačov, chce tiež odvahu. A Jakub Króner ju v 22 rokoch mal. Za to palec hore. Jeho režisérsky debut nie je ani zďaleka dokonalý a nejde o žiadne veldielo. Čo sa však pri minimálnom rozpočte a skoro až amatérskych podmienkach vzniku čakať nedalo. Ako debut však podľa mňa Bratislavafilm splnil svoj účel. Upútal pozornosť(rozporuplné reakcie kritiky a divákov), vyvolal v spoločnosti diskusiu, prelomil niektoré tabu našich filmov(nadávky ktorými sa nešetrí a neboli v našich filmoch v tak hojnom počte zvykom) aj zarobil nejaké tie €. Mne osobne film prišiel zaujímavý aj keď určite s viacerými chybami, a to hlavne veľmi rušivým vizuálom a kamerou. Jeden z tých filmov,kde pochopím hodnotenia od odpadu až po 5. 60%

Mŕtvola musí zomrieť (2010)

Celkom bizár, skutočne vtipných momentov minimum. Miestami sa však zasmejete nad absurdnosťou niektorých scénok(Nogove nezmyselné snové sekvencie vedú) a bezmocnosťou tvorcov dať filmu nejaký ucelený tvar. Takto je to žánrovo nezaraditeľný mix situačnej a trochu čiernej komédie, erotiky, drámy a čo ja viem čoho ešte. Z hercov je tu asi polovica všetkých známejších slovenských hercov, nikto z nich však nepodá výraznejší výkon. Keď sa ma niekto spýta na nejaký slovenský film, čo by som mu odporučil, Mŕtvola musí zomrieť to určite nebude. A nebude to kvôli tomu, že ho nakrútil človek s menom Jozef Paštéka. Raz som tento skvost videl a nejakým zvláštnym a ujetým spôsobom ma dokázal udržať do konca. Ale znova by som sa k tomu už určite nevrátil. 49,99%

Dubček (2018)

Laco Halama odviedol kus roboty. S minimálnym rozpočtom a bez nejakých známejších slovenských hereckých "hviezd" nakrútil pútavý životopisný film. Čím viac o udalostiach z roku 1968 a života Dubčeka viete, tým budete spokojnejší. Film sa totiž až prekvapivo vo veľkej miere drží faktov a obsahuje minimum udalostí, ktoré by si vymyslel alebo nejak inak zjednodušil. Herci stvárnili historické postavy vierohodne a film nepokazili. Nízky rozpočet, je vidieť najmä na tom, že film je zväčša len konverzačkou a udalosti pri ktorých by bolo treba vyšší rozpočet neukazuje vôbec alebo si pri ich zobrazení pomáha dobovými historickými zábermi. Čo mi však vôbec neprekážalo. Ako človeka, ktorého najobľúbenejší predmet na škole bol dejepis, ma tento film zaujal. Aj keď objektívne si myslím, že pre väčšinu ľudí bude Dubček nudný, pre absenciu základných znalostí z našej histórie zmätočný a že v kinách zrejme žiadne milióny nezarobil... 75%

Nina (2017)

Komorná, artová a ľahko depresívna dráma v hlavnej úlohe s deckom, ktoré sa snaží vysporiadať s rozvodom rodičov. Z dejového hľadiska veľmi strohé, ale celkovo uveriteľné a civilné. Pochváliť treba výbornú kameru. A hercov. Najmä Roba Rotha, ale ani hlavná detská herečka nebola zlá. Nepovedal by som, že ma podobný film zaujme, keďže artové pomalé filmy nemusím, ale stalo sa. Aj keď možno iba kvôli tomu, že má Nina iba hodinu dvadsať. Ktovie. Každopádne, na festivaloch(ak to na nejakých bolo) sa kritici museli roztekať. Ninu totiž nepochybne ocenia viac oni, než komerčné slovenské publikum. 60%

Jan Palach (2018)

Film obsahuje cca všetko čo by mal obsahovať(z hľadiska toho že ide o životopisný film), ale všetko je len také priemerné a nie príliš zaujímavé. Z priemeru sa vymyká akurát záverečná scéna upálenia ,ktorá je dostatočne emotívna a nepríjemná. Z hercov zaujme najmä Zuzana Bydžovská, ktorá si odniesla Zlatého Leva za svoj výkon( zaslúžene, v roli Palacha by som si vedel predstaviť aj výraznejšieho herca. Celkovo nie zlý film, ale potenciál bol určite väčší. Aspoň to však tvorcovia úplne nepokazili. 55%