• Krátkometrážní

Fimfárum Jana Wericha (2002)

Fimfárum je klenotom českej kinemematografie a myslím, že bábková animácia je nesmrteľná a neprekonateľná všetkými tými počítačovo-generovanými rozprávkami. Fimfárum je filmom pre deti aj dospelých a určite by ho mal vidieť každý. Úplne každý. Bez váhania dávam 5x*.

Amadeus (1984)

Amadea som videl na ČT2 v noci (končil o 00:30) a bol to prvý film, ktorý som pozeral o takomto čase a vôbec ma neuspával (2001: Space Oddysey ma uspala už po hodine pozerania :) ). Čakal som nejakú suchú biografiu, ale toto vôbec nie je film, ktorý by mohol nudiť, udržiava si tempo od začiatku do konca.. Samozrejme to nie je tempo šialené, aké zvyknú mať akčné filmy, ale tempo svižné, presne také, aké by mal film takéhoto žánru mať. Forman je naozaj geniálny režisér (resp. v minulosti bol; časom sa všetko mení, uvidíme, čo prinesie čas..). Dávam 5x*, už len preto, že patrí k Formanovej vrcholnej forme a každý filmový fanúšik by ho mal zhliadnuť.

Temný obraz (2006)

Na tento film som sa tešil odkedy som našiel na internete prvé obrázky, pripadalo mi to, keď už nič iné, tak aspoň inovatívne. Po čase som videl trailer, vďaka ktorému som si myslel, že tento film bude úžasný nielen svojou formou, ale aj obsahom. Teraz som ho však videl celý a bol som sklamaný. Forma je fakt pekná, minimálne kvôli nej sa oplatí A Scanner Darkly vidieť, ale obsah mi nejako nesadol. Bolo to príliš chaotické, miestami prepletené tak, že mi trvalo pár minút, než som zistil, čo sa vlastne deje. Keďže ide o adaptáciu knihy, musela sa držať predlohy, ale niektoré knihy sa podľa mňa na plátno prenášajú ťažko a nie vždy je film rovnako kvalitný ako kniha a myslím, že A Scanner Darkly je jedným z týchto prípadov. Žiaľ. Dávam 3x*, ale to len vďaka úžasnej grafickej stránke. Inak by to bolo o hviezdičku menej.

Mechanický pomeranč (1971)

Najprv Kubrick vyrukuje s násilím v tej najbrutálnejšej forme, ale to všetko len kvôli tomu, aby nás neskôr uchvátil úžasným psychologickym filmom.. A vyšlo mu to na jednotku s piatimi hviezdičkami.

Na Borata: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa (uff!) som sa tešil odvtedy, čo som sa dočítal, že vznikne, ale moje záverečné pocity z tohto snímku sú nakoniec trochu zmiešané. Čakal som dokument, v ktorom si bude Borat uťahovat zo skutočných ľudí (= nehercov), ale ono sa to ako dokument iba tvári. Nájde sa tu síce niekoľko scén, ktoré sú skutočne dokumentárne, kde ľudia naozaj o ničom netušia; ale väčšina filmu je len inscenovaná, a to trochu slabo - hlavné postavy sú OK, ale neherci hrajú fakt neprofesionálne a nereálne, čo veľmi uberá na autenticite tohto kvázi dokumentu. Netvrdím, že som sa nebavil, ale od Borata som čakal trochu viac a fekálny humor à la nudistický wrestling už bol fakt trochu veľa, ten patrí skôr do súčasnej veľmi podpriemernej parodickej tvorby, ku ktorej si Borat zaradiť nezaslúži.

Futurama (1999) (seriál)

Futurama je seriál od tvorcov Simpsonovcov, v tomto prípade ale došlo k zriedkavému úkazu - pokračovateľ predčil originál. Na čo si už Simpsonovci netrúfnu, to si Futurama dovoľuje každú chvíľu; postavy, či už hlavné alebo vedľajšie, sa nedajú nemilovať a na mnohé paródie, karikatúry, vtipy, hlášky, či situácie do smrti nezabudnete. Škoda len, že Simpsonovcom žehnajú producenti už 20 rokov, ale Futuramu sa rozhodli prestať produkovať už po piatich (puritáni jedni bojazliví!). Chvalabohu za tie 4 nové filmy, ktoré si fanúšikovia vymodlili... Ak by som to mal zhrnúť, pre fanúšikov Simpsonovcov je Futurama povinnosť, pre zvyšné percento populácie Zeme vydarenejšia alternatíva Žltej rodinky.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Kult, ktorý sa nedá opísať. Kult, ktorý treba vidieť. Zamrzia jedine čoraz častejšie kvalitatívne výkyvy epizód najnovších (19.) sérií.