• Krátkometrážní

Malá Miss Sunshine (2006)

Takto pozitívny film sa len tak nevidí, úsmev na tvári mi zotrval až doteraz. Sympatické postavy z filmu si zamilujete počas prvých piatich minút a hoci by ste mohli mať občas pocit, že sa kvalita snímku nepatrne zmenila k horšiemu, okamžite to napraví nasledujúca scénka alebo nejaká udalosť, ktorá vám úsmev na tvári opätovne rozšíri na maximum. Rozkošný filmík.

Alvin & the Chipmunks (1983) (seriál)

Vďaka Bohu za youtube, bez ktorého by som možno zabudol na jeden z kreslených seriálov, ktoré som mal ako malý veľmi rád...

Městečko Twin Peaks - Pilot (1990) (epizoda)

Povedal by som, že tento pilot je trošičku precenený (žeby zaujatosť spôsobená kvalitami samotného seriálu?), ale svoju primárnu úlohu - navnadiť na prichádzajúci seriál - spĺňa dokonale. Na seriál sa už teším, ale najprv musím prekonať menší šok z toho, že tento snímok dáva zmysel. Čakal som totiž, že na konci budem úplne dezorientovaný, Lynch však tentokrát sklamal. :)

Kmotr (1972)

Skutočné majstrovské dielo, ktoré je právom vyryté veľkými písmenami do histórie kinematografie. Trochu som sa desil tej trojhodinovej dĺžky, nakoniec som však len ľutoval, že som sa si túto ukážku perfektne odvedeného filmárskeho remesla nepozrel skôr. Herci sú vynikajúci (Don Corleone Marlona Branda je skutočnou lahôdkou), hudba takisto, podobne je na tom vlastne všetko. The Godfather je rozhodne jedným z filmov, ktoré musíte pred smrťou vidieť a ak máte možnosť si ho pozrieť, neváhajte ani chvíľu, len by ste to neskôr oľutovali (môj prípad).

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Večnému svitu nepoškvrnenej mysle nechýba nič - ani vynikajúci herci, ani vynikajúci scenár, ani dobrý soundtrack a ani nápaditá réžia. Tak prečo mu neudelím plné hodnotenie? Sám presne neviem, ale niečo mi tu na tých päť hviezdičiek predsa len chýbalo. Vraj ale snímok vyznie lepšie po viacerých pozretiach, tak možno nabudúce... EDIT: Ani druhá projekcia ma o plnom hodnotení nepresvedčila, tak možno ešte nabudúce...

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Po prvé, som sklamaný. Nie úplne a nie sklamaný v zmysle, že by sa mi Sweeney Todd nepáčil, rozhodne to tak nie je, ale jednoducho som čakal niečo (dosť) iné. Prekvapilo ma najmä pomalšie tempo piesní, diania a vlastne aj celého filmu, ktoré je však spôsobené jednoduchým príbehom, ktorý by sa "akčnejšie" na 2 hodiny roztiahnuť nedal. Po druhé, jednoduchý príbeh nie je žiadnou vadou či negatívom snímku, stačí ak si uvedomíte, že nepozeráte nejakú drámu, či thriller, ale muzikál. Po tretie, Depp nespieva spomedzi hercov najlepšie, ale spievanie mu rozhodne ide a čo sa jeho hereckého výkonu týka, ten je tradične dobrý (konštatujem; nevychvaľujem len z dôvodu, že Depp je Depp), Helena Bonham Carter mu zdatne sekunduje a Alan Rickman sa v postavách zloduchov zjavne vyžíva. Po štvrté, Sweeney Todd je "burtonovkou" už na prvý pohľad a tí, ktorí majú problém s tým, že Burton vykráda sám seba, resp. že nedokáže natočiť nič "nové", nech si pustia Pulp Fiction a Death Proof, resp. Mulholland Drive a Inland Empire. Potom zistia, že Burton vykráda sám seba len tak ako Tarantino, či Lynch. Kto má s Burtonovým štýlom problém, tak nech sa na jeho filmy nedíva alebo nech ich aspoň nekritizuje, že sú opäť raz "burtonovské". A po piate, Sacha Baron Cohen si ukradol každú jednu sekundičku filmu, v ktorej sa objavil na plátne (áno, aj tie zábery, v ktorých sa objavil spolu s Deppom). Trochu ho ľutujem, že ho má drvivá väčšina ľudí zaškatuľkovaného ako Aliho G, resp. Borata, je totiž veľmi talentovaným hercom... Celkovo mi to je ľúto, ale nad 4 hviezdičky nepôjdem. Bolo tu síce zopár momentov, keď som chrochtal blahom, ale tých zopár scén ma rozhodne neuspokojilo. Trochu viac dynamiky (vrátane piesní) a mohlo to byť na plný počet hviezdičiek.

Superbad (2007)

Lepšia alternatíva k Prci, prci, prcičkám, ktorá sa však pravdepodobne - možno až na McLovina, ako si tu tak čítam komentáre ostatných užívateľov - nestane až tak kultovou. Humoru v Superbad rozhodne nie je nedostatok, v prvej tretine však zamrzia občasné kŕčovito-nasilu-vtipné dialógy, potom sa to už len zlepšuje a po dojemnom konci s pravdivým posolstvom budete dostatočne u(spo)kojení. Pre istotu ale tvorcovia ozdobili ešte záverečné titulky vtipným "dickovským" umením, takže sklamanie sa po skončení filmu určite nedostaví. Už len kvôli spomínaným záverečným titulkom, kvôli strážnikom Michaelsovi a Slaterovi a kvôli tiež spomínanému McLovinovi Superbad odporúčam každému, komu nie je proti srsti trochu fekálnejší humor. Ostatní nech si pustia nejakú "kvalitnú" televíznu tvorbu.

Zbouchnutá (2007)

Dospelý (a vtipný) humor, popkultúrne odkazy, fungujúca romantická rovina a sympatickí herci, to všetko má svoj podiel na vydarenosti tejto komédie. Som spokojný.

Pelíšky (1999)

Horkosladké ako život. [93%]