8 MM (1999)

Andrew Kevin Walker je zajímavej týpek. Nejdřív Se7en, pak 8 mm. Sice tím svůj arzenál nápadů vyplýtval, ale to zatím nevadí. 8 mm není tak scénáristicky (spousta scén, kdy se netlačí na pilu), režijně (z šokující pásky vidíme prd, málo deprimující atmosféry) a herecky (Cage to v emotivních scénách moc nezvládl) vypiplaný, i tak je to ale celkem mrazivé a po mdlém prostředku filmu se v poslední třetině opět rozjede, je plný napínavých scén a hlavního hrdinu dožene Ďábel.

Sedm (1995)

12 let po mém sedmém shlédnutí této perly jsem se ujistil, že toto je vskutku nejmrazivější počin filmových dějin. Každý záběr je ponurejší než ten předchozí (jediný nádech přichází v knihovně), vraždy jsou skutečně plodem choré mysli (u mě "vítězí" lenost, smilstvo a samozřejmě hněv), hudba skřípe a závěrečných 15 minut s Kevinem Spaceym v hlavní roli je naprosto grandiózní vyvrcholení. Hlavní herecké duo též nesmím opomenout, casting nemohl být lepší. Suma sumárum film, jenž nemá chybu a po jehož posledním titulku ve vás bude rezonovat uznání nad dokonalou prací v kombinaci s divným pocitem v žaludku.

Katyň (2007)

Osvětlující, nicméně strašně utahané. Zachraňuje to závěrečná půlhodina.

Na návštěvě (2015)

Film vyvolá spoustu nepříjemných pocitů (u mě zvítězila schovka a "do tý trouby musíš zalézt celá až do zadu"), casting se vyvedl na výbornou, záběry nejsou nijak roztřesené ani uspěchané. Škoda, že pointa se dá uhodnout hned na začátku a na konci si člověk řekne" Hm, to bylo všechno?" Shyamalan je každopádně ve formě. Snad ještě něco z rukávu vytáhne.

Batman vs. Joker (2016)

Chvíli jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec volím horší variantu. I přes parádní Jokerův origin, skvělý dabing a atmosféru tomu chybí šťáva. Chtělo by to trochu zkrátit začátek (prokreslit vztah -mana a -girl se dá během kratší doby) a více se věnovat Jokerově prohnanosti.

Nic nás nerozdělí (2012)

Co se týče zachycení katastrofy a atmosféry zdecimovaného pobřeží a lidí, nelze filmu nic vytknout. Člověku se jen z představy sebe sama na podobném místě udělá špatně. Zbytek filmu je hledání členů rodiny (chytré drama, hezký vývoj postavy nejstaršího syna) a boj se zraněními zakončený happyendem. Ne že bych si přál opak, ale člověka tu už nic nepřekvapí.

Sebevražedný oddíl (2016)

Pokud jde o filmy, kde jsem "donucen" fandit záporákům, vždy nastražím uši a naleštím bulvy, jelikož je to neokoukané a poněkud ožehavé téma. V tomto případě, kdy se navíc jedná o komixovku z nově rozběhlého univerza, jsem byl zvědav ještě víc. Na výbornou to sice nedopadlo, ale i tak je návštěva kina a vícero shlédnutí jasnou volbou. Ayerova pevná ruka, plejáda osobitých postav (jejichž postupné představení na začátku je svižné a jasně definující) a našláplý soundtrack zaručí zábavu celé dvě hodiny. Scénář není nijak převratný, nicméně jeho koncepcí (jdi a zneškodni) a zápornou postavou (hodně povedené zahrnutí magie, z toho plynuly mé největší obavy) se jedná o podobný koncet jako v Age of Ultron, přičemž se v případě Suicide Squad jedná o snímek povedenější. Jednak díky umravněné stopáži, jednak i díky temnějšímu tónu (popravy členů týmu a Amanda Waller řešící nedostatečné pověření členů jsou nejlepším příkladem). Co mi zde chybělo bylo nějaké památeční vystoupení Jokera (tohle například Nolan zvládl pouhým trikem s tužkou). Letův Klaun má parádní vizáž, nicméně (alespoň v kinoverzi) nemá moc prostoru. Na jeho eskapádách DC musí zamakat, nicméně věřím, že hlavní slovo dostane později ve filmu s temným rytířem.

Sabotáž (2014)

Pro mě velice příjemné překvapení, hlavně díky Ayerově režii a kameře, která neuhýbá ani hodně pokročilým gore efektům. Arnie je drsňák (přesto herecky na postavu zmítanou traumaty nemá), zbytek obsazení je též dost nadstandardní, akce je ucházející, ale nohy tomu podkopává scénář (Woods je jeden z nejhorších scénářopisců, opravdové dřevo, ale přesto nemá o práci nouzi...). Děr, které vám vysloveně budou žrát mozek, je tu mnoho a zážitek to dost kazí. Přesto je to jednohubka, na kterou se díky výše zmíněným kladům dá koukat i vícekrát.

8. míle (2002)

Ačkoliv jsem nečekal žádný zázrak, tak to bylo ještě horší. Příběh absolutně o ničem, básničky svou trapností trhaly uši. Za zmínku stojí posledních 10 minut (básničkový souboj) a ústřední song (Em má výborných songů spoustu, ale Lose Yourself je majstrštyk).