Příchozí (2016)

Určitě to není film pro všechny. A určitě si to všichni nepřelouskají (v kině v každém případě narazíte na "to byla ale píčovina" kritičku. Ne, nebyla to píčovina, jen ona je blbá kráva). Když ale budete dávat pozor a zapamatujete si i zdánlivě nepotřebné scény, všechno vám zapadne a sami hlavní hrdince budete její schopnost závidět. Sám jsem nyní na vážkách, zda je téma času a existence lépe zpracováno v Interstellaru nebo tady. V obou případech se ovšem jedná o jedinečnou podívanou. A stejně jako má Nolan Zimmera, má Villeneuve Jóhannssona. Ten se tu místo atmosférické hudby vydává cestou atmosférických zvuků, až místy pěkně hryže do podvědomí. Suma sumárum je to vlastně strašně jednoduchej film s velkým přesahem, donutí vás přemýšlet o životě úplně jinak. Villeneuve je hodně nadějná budoucnost. Teda vlastně "budoucnost"...

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Melova trefa do černého. Začátek se sice každému bude zdát zbytečně dlouhý, ale udělal dobře, když to neuspěchal, protože je to kvalitní základ pro emocionální zátěž, která přijde poté. Ať už na cvičišti, u soudu, nebo na bojišti. Na cvičišti se šikanuje, u soudu se šikanuje, na bojišti se umírá a děkuje se hubenýmu vidlákovi za to, jaký naštěstí je. Válečná mlata je navíc něco, co jsme nejspíš neviděli od Saving Private Ryan. Divák nekouká na plátno, ale je přímo ve vřavě, trefují ho šrapnely, kulky, granáty, kolem hlavy lítají části těl a do toho všeho všichni řvou o pomoc medika. Na konci pak nejedno oko nezůstane suché. Náboženský ocasoviny mi zážitek sice kazily, ale to je holt na jiné povídání. Sundat hodnocení mě to nepřinutí. Potlesk z Academy Awards už se blíží...

Zúčtování (2016)

Role šitá Affleckovi na míru, stejně jako je scénář šitý přímo O´Connorovi. První jmenovaný nemusí nic hrát, jen nezúčastněně čumět a sázet jeden headshot za druhým. Musíme ale Benovi přiznat kredit za chladnokrevný výraz, se kterým servíruje svoje odpovědi, z nichž je díky tomu většina přetavena do hlášek. Druhý jmenovaný dal parádní akci třešničku ve formě dramatu, jemuž stejně jako u jeho předchozího kulinářského kousku jménem Warrior nelze absolutně nic vytknout. Paráda. A vidět J. K. Simmonse ucedit slzu? K nezaplacení.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Působivý digitální kabátek, ale absolutně tady nepůsobí žádná naléhavost ohledně vyhubení lidstva a potřeby se změnit. Jenny to párkrát Keanovi řekne, a on najednou zčista jasna (opravdu tu není žádný podnět) změní názor a lidstvo zachrání. A to na něj předtím padlo pár raket. Hodně promarněná příležitost.

Ostrov (2005)

Ani po letech po opětovném skouknutí nemohu změnit názor. Velice se mi líbí nápad klonování (jen pro bohaté, pojistka na orgány či nositelka dítěte, aby si panička moc neroztáhla vagínku) i způsob chovu (zrození z vody, poté výchova na úroveň dětí). Bay tomu dal navíc svůj typický háv, plus se mi líbí, že po městech jezdí jak dobová auta, tak i futuristicky vyhlížející (což jsem u žádné jiné sci-fi neviděl, v těch jezdí jen sci-fi povozy). Akce je někdy over-the-top (pád R - na druhou stranu jsem fakt strnule čekal, jak tohle přežijí), ve většině případů je parádí a efektní, v případě honičky po dálnici se jedná pro mě o absolutně dechberoucí záležitost, která překonává i honičku v Matrix Reloaded. Škoda béčkového konce, protože tenhle film má i hlavu a akce není vyloženě cílem, tudíž vybočuje z řady.

Hardcore Henry (2015)

Šílená jízda s množstvím parádních detailů, které bohužel v tom velerychlém tempu a splašeném střihu zanikají. Nehledejte v tom košatý příběh ani dramatické proměny personalit vybraných postav, jede se zkrátka s nohou na plynu a před ničím se nezastavuje. Jako experiment, který to dotáhl až do kin, je to výborné, hlavně pro milovníky gore efektů. Až podobný pokus dostane do rukou režisér, který nebude mít takové sklony k frenetismu, bude to bašta akčních filmů.

Dívka ve vlaku (2016)

Ač příběh těží z klasického zatajování informací divákovi, stále však poutá divákovu pozornost po celou dobu. Navíc Emily Blunt je velice schopná herečka a se zbytkem ansámblu jsou opravdu dobrý herecký tým. Jenže po odkrytí tajenky o vrahovi a jeho motivaci je bohužel jasné, že se jedná o doprovodný film ke knize (která je zpracovaná lépe a konec v ní opravdu překvapí), který má knihu ještě více popularizovat. A s Gone Girl se to ani srovnávat nedá. Jedno skouknutí OK, více není potřeba.

Infiltrátor (2016)

Wow, pro mne veliké překvapení. Samozřejmě, Cranston je výborný herec, což jako jediná věc nepřekvapuje. Překvapuje ale rychlý spád této víceméně konverzačky, skvělý casting na ostatních postech (včetně uklízeček) a velice zručná režie. Škoda nedořešených témat typu Fed či alespoň nějaké info o Escobarovi. V titulkách bylo na informace o něm a jeho obratu místa dost. Doporučuji, takovýchto filmů se točí málo.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Ačkoliv zábavné a s rychlým spádem, po polovině filmu se postaví pocit "ale tady furt není nic navíc". Naštěstí to zachrání poslední dvacetiminutovka, díky které i mé hodnocení o prsa čínské maratonské běžkyně překoná metu 4 hvězd. Příště už to bude chtít nějakou invenci.

Buchty a klobásy (2016)

Opravdu promarněný potenciál. Několik scén a vtipů je opravdu vynikajících a kvalitativně dosahují na tvorbu dua Matt Stone - Trey Parker, ale jinak je to místy přepísklé (závěrečné broušení všech všemi), ve zbytku nudné. Přitom stačila konzultace s někým zkušenějším (alespoň co se týče scénáristiky) a mohla to být opravdu výhra.