Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Přesně takové, jaké to každý očekával. V podstatě se jedná o remake jedničky s tím rozdílem, že vše je větší (mothership přicuclá na Zem je ale hodně efektní, to nepopírám), výbušnější a přeplácanější (emzácká mluvící koule a skrytá planeta uprchlíků - ehm...). Ovšem vlivem inflace všech možných (post)apo i invazních filmů už dvojka nepůsobí tak nevídaně a bombasticky. Ani hlášek není tolik (málo Goldbluma), Smith tu chybí, snoubení starých a nových postav pro mladou generaci spíše nefunguje. Alespoň Fichtner potěšil. Scénář se bere moc vážně a je navíc hrozně uspěchaný, všem je všechno hned jasné (lovci podmořských pokladů mají dokonce software pro měření hloubky vrtu do zemského jádra - ehm...), logika jde stranou, hlavně, že se stále táhne na bránu. Což je plusem i minusem v jedné podobě. Jedná se zkrátka o ještě větší blbost, než jakou byla jednička, jenže i tak musím uznat, že se jedná o zábavu, která člověka donutí alespoň na dvě hoďky nemyslet na žádné povinnosti. Dvojku ovšem už neuvidím tolikrát, kolikrát jsem viděl jedničku. Trojka má mnoho potenicálu, chce to však, aby se jí alespoň po scénáristické stránce ujmul někdo schopný. PS: Když už lidstvo okopírvalo od emzáků všechny možné technologie, proč neokopírovali ty jejich štíty? :)

Poseidon (2006)

Všichni už od počátku znali ambice tohoto snímku. Proto se scénář nezabýval postavami a to, co mělo být dechberoucím obratem v osudech posádky, na nás bylo vrhnuto po 10 minutách. Nesympatické hlavní postavy potom bloudí vrakem, postupně umírají, až se předvídaná hrstka dostane tam, kam chtěla. Po 90 minutách. Což alespoň znamená, že film rychle odsýpá. Jak tomuhle mohl někdo přiklepnout 160 000 000 $ mi zůstává záhadou.

Majestic (2001)

Hřejivé a idealistické, nemá nic nového k nabídnutí. Vážný Carrey už tu taky byl...

Ave, Caesar! (2016)

Coeni jsou mými oblíbenci, ale tohle mě míjí opravdu velkým obloukem. Všechny scény jsou ubíjející (zbytečně dlooooooooooooooooooooooooooooouhé) a veškerý přesah, který film měl mít na papíře, se někde ztratil. Nefunguje zde humor, detektivka, politika, nic. Akorát vše hezky vypadá. Zííííív.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Něco mezi 3 a 4 hvězdama. Příběh je velice dobře vystaven, veškeré informace a detaily jsou pečlivě dávkovány, každá rekvizita zde má své místo a opodstatnění. Herecky však lze vystihnout pouze Goodmana a prostředek nedlouhého filmu je přeci jen bez tempa. Pilot k seriálu. Ale kvalitnímu.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Pro mě kvalitativně obrovské překvapení - detailní a živé prostředí, zajímavě a vtipně polidštěná zvířata (lenochodi!!!), tuna vtipných situací, ale hlavně kvalitní příběh (detektivka), který se nezaměřuje na klišé typu "nejdůležitější je láska" nebo "peníze nejsou důležité", ale věnuje se víře v sama sebe a v přijímání výzev. A hlavně za to putuje pátá hvězda.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Bay´s Hawk Down. Asi je nakonec dobře, že Míša ztrácí čas s další a další tranformeří dojírnou dukátů, protože odměna, o kterou si řekne, stojí za to. A tím myslím jak jednohubku z posilovny, tak i tuhle laskominu. Stopáž sice vypadá hrozivě, ale opravdu je ku prospěchu. Z filmu sálá nejistota každého kroku, nejistota ze spojenců (jsou s námi nebo ne?), atmosféra rozpadlého státu a samozřejmě adrenalin hnaný (opět) perfektní akcí (u mě asi vyhrál úprk v neprůstřelném merglu). Ta je naprosto intenzivní a nedává dopřát odpočinku (byť se nějaký mezi vlnami nepřátel samozřejmě najde na pár keců o rodině apod.). Chytrým tahem je i nevyužití žádné známé tváře v castingu, takže člověk nemůže s klidem prohlásit, že by někdo na 100 % přežil. Film nemá žádný přesah, nicméně tu není ani žádný kompromis. Jedinou výtkou má Bay ode mě za nuznou práci s postavami. Alespoň nějaké charakterizování by neuškodilo. Defacto si vybavím pouze 3 vojáky z celého týmu. Nepomohlo mi ani obsazení "skorodvojčat", protože na konci jsem chvíli tápal, kdo to vůbec skapal...

Želvy Ninja 2 (2016)

Avengers meet Transformers. Je potřeba položit si otázku, co člověk vlastně očekává od filmu, kde se zmutovaný želvy snaží zastavit Japončíka s traumatem, který se spolčí v Dimenzi X s mluvícím mozkem, aby ovládli svět a k tomu si přizve dva bezmozky, ze kterých udělá prase a nosorožce. Je to stejně praštěné jako seriál, ale ten měl alespoň své kouzlo. To kouzlo nepostrádal ani první díl, ten druhý je ale infantilní až hanba, navíc plný strašně nepotřebných a natahovaných scén. Alespoň akce není mdlá (ale ninjutsu tam moc není).

Triple 9 (2016)

Parádní akční scény a syrovost jsou klady Hillcoatova zatím posledního počinu. Bohužel je ten počin narvaný černobílými postavami, předvídavostí a na konci vyšumí do ztracena.

Captain America: Občanská válka (2016)

Jednoznačně kvalitnější týmovka, než druzí Avengers. Russové jsou šikovní a mají to v hlavě srovnané. Vzali si zřejmě i příklad v Georgi Millerovi a kde to šlo, nasadili kaskadéry místo CGI. Navíc mají velký cit pro akci, takže vše (kromě bitky na letišti, ale k tomu se dostanu) má koule a člověk se těší na vyvrcholení. Škoda ovšem toho střihu. V rámci vytvoření syrových bitek Opaloch vystřihuje políčka na filmovém pásu a close-combat bitky se trhají, jako kdybyste chtěli hrát Crysis na Pentium 4. Páni režiséri mají naštěstí k dispozici i celkem ucházející scénář, který tomu dá správné grády hlavně na konci u twistu s minulostí. Dokonce zde ani nevadí (opět) nijaký no-name záporák, protože... dosáhl svého? Co je naopak nepovedené, je napětí mezi postavami IM a CA. U konkurenčního BvS stačilo vyrvání dveří a pár prohozených slov na kapotě Batmobilu a člověku běhala husí kůže. Tady si kvůli rozdílnému názoru na dohlížitelský orgán a Capova kamaráda vjedou na letišti do vlasů, ale v tu chvíli zaúřaduje neduh MCU, a tak místo třeba smrti jedné z postav se všichni mezi jednotlivými údery poplácají po zádech, že jsou vlastně furt kamarádi, prohodí pár vtípků, do toho se přidá komediální výstup Ant-Mana, který se pro tentokrát radši zvětší, aby se pohyboval jako největší slimák (proč!?!?!?). Vhoďte do guláše ještě absolutně směšného kočičího muže a dílo je dokonáno. Vlastně ne. Ještě mají k dispozici Boha (čti Visiona), ale toho nechají dvakrát přicmrndnout a radši ho vyklidí z plátna. Tahle scéna (navíc zde ani neplatí to, co jsem napsal výše o citu pro akci) film dost podkopává. Škodí mu i přehnaná délka - 2,5 hodiny se zde táhne jako 3 hodiny. Zkrátka je tu moc rádobyuvědomělých keců. Koule tomu chybí i na konci, kdy si mají dát přes hubu samotní IM a CA s lehkou pomocí WS, ale ani tady se neumírá. Zachraňuje to opravdu pouze ten twist a pocit, že Daniel Brühl na všechny vyzrál. I přesto však Russové udělali z nejhoršího reprezentanta MCU (první Cap je opravdu hrůza) zřejmě to nejlepší, co teď MCU může nabídnout a dělají mu správnou reklamu. Příště snad ale nenechají Capa stahovat vrtulník (to měl jako gravitační topánky, že ho dokázal táhnout při vzlítání k zemi?).