13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Bay´s Hawk Down. Asi je nakonec dobře, že Míša ztrácí čas s další a další tranformeří dojírnou dukátů, protože odměna, o kterou si řekne, stojí za to. A tím myslím jak jednohubku z posilovny, tak i tuhle laskominu. Stopáž sice vypadá hrozivě, ale opravdu je ku prospěchu. Z filmu sálá nejistota každého kroku, nejistota ze spojenců (jsou s námi nebo ne?), atmosféra rozpadlého státu a samozřejmě adrenalin hnaný (opět) perfektní akcí (u mě asi vyhrál úprk v neprůstřelném merglu). Ta je naprosto intenzivní a nedává dopřát odpočinku (byť se nějaký mezi vlnami nepřátel samozřejmě najde na pár keců o rodině apod.). Chytrým tahem je i nevyužití žádné známé tváře v castingu, takže člověk nemůže s klidem prohlásit, že by někdo na 100 % přežil. Film nemá žádný přesah, nicméně tu není ani žádný kompromis. Jedinou výtkou má Bay ode mě za nuznou práci s postavami. Alespoň nějaké charakterizování by neuškodilo. Defacto si vybavím pouze 3 vojáky z celého týmu. Nepomohlo mi ani obsazení "skorodvojčat", protože na konci jsem chvíli tápal, kdo to vůbec skapal...

Želvy Ninja 2 (2016)

Avengers meet Transformers. Je potřeba položit si otázku, co člověk vlastně očekává od filmu, kde se zmutovaný želvy snaží zastavit Japončíka s traumatem, který se spolčí v Dimenzi X s mluvícím mozkem, aby ovládli svět a k tomu si přizve dva bezmozky, ze kterých udělá prase a nosorožce. Je to stejně praštěné jako seriál, ale ten měl alespoň své kouzlo. To kouzlo nepostrádal ani první díl, ten druhý je ale infantilní až hanba, navíc plný strašně nepotřebných a natahovaných scén. Alespoň akce není mdlá (ale ninjutsu tam moc není).

Triple 9 (2016)

Parádní akční scény a syrovost jsou klady Hillcoatova zatím posledního počinu. Bohužel je ten počin narvaný černobílými postavami, předvídavostí a na konci vyšumí do ztracena.

Captain America: Občanská válka (2016)

Jednoznačně kvalitnější týmovka, než druzí Avengers. Russové jsou šikovní a mají to v hlavě srovnané. Vzali si zřejmě i příklad v Georgi Millerovi a kde to šlo, nasadili kaskadéry místo CGI. Navíc mají velký cit pro akci, takže vše (kromě bitky na letišti, ale k tomu se dostanu) má koule a člověk se těší na vyvrcholení. Škoda ovšem toho střihu. V rámci vytvoření syrových bitek Opaloch vystřihuje políčka na filmovém pásu a close-combat bitky se trhají, jako kdybyste chtěli hrát Crysis na Pentium 4. Páni režiséri mají naštěstí k dispozici i celkem ucházející scénář, který tomu dá správné grády hlavně na konci u twistu s minulostí. Dokonce zde ani nevadí (opět) nijaký no-name záporák, protože... dosáhl svého? Co je naopak nepovedené, je napětí mezi postavami IM a CA. U konkurenčního BvS stačilo vyrvání dveří a pár prohozených slov na kapotě Batmobilu a člověku běhala husí kůže. Tady si kvůli rozdílnému názoru na dohlížitelský orgán a Capova kamaráda vjedou na letišti do vlasů, ale v tu chvíli zaúřaduje neduh MCU, a tak místo třeba smrti jedné z postav se všichni mezi jednotlivými údery poplácají po zádech, že jsou vlastně furt kamarádi, prohodí pár vtípků, do toho se přidá komediální výstup Ant-Mana, který se pro tentokrát radši zvětší, aby se pohyboval jako největší slimák (proč!?!?!?). Vhoďte do guláše ještě absolutně směšného kočičího muže a dílo je dokonáno. Vlastně ne. Ještě mají k dispozici Boha (čti Visiona), ale toho nechají dvakrát přicmrndnout a radši ho vyklidí z plátna. Tahle scéna (navíc zde ani neplatí to, co jsem napsal výše o citu pro akci) film dost podkopává. Škodí mu i přehnaná délka - 2,5 hodiny se zde táhne jako 3 hodiny. Zkrátka je tu moc rádobyuvědomělých keců. Koule tomu chybí i na konci, kdy si mají dát přes hubu samotní IM a CA s lehkou pomocí WS, ale ani tady se neumírá. Zachraňuje to opravdu pouze ten twist a pocit, že Daniel Brühl na všechny vyzrál. I přesto však Russové udělali z nejhoršího reprezentanta MCU (první Cap je opravdu hrůza) zřejmě to nejlepší, co teď MCU může nabídnout a dělají mu správnou reklamu. Příště snad ale nenechají Capa stahovat vrtulník (to měl jako gravitační topánky, že ho dokázal táhnout při vzlítání k zemi?).

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Ani horor, ani komedie. Něco přesně mezi tím. Ale má to atmosféru a je to příjemná změna v porovnání s každoročními rychlokvaškami o rodinných hodnotách. Perníčci a méďa FTW.

Konzultant (2013)

Excelentní obsazení, spousta keců o ničem, nudný děj, pár zajímavých chvilek. Nevěřím, že to točil Ridley.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Působivá atmosféra, svižně natočené,parádní obsazení. Tedy kromě Sturgesse, který bohužel má hlavní roli. Pokaždé, když se objevil v záběru (což je skoro furt), připomínal mi film céčkový pokus režiséra, který do této doby natočil dvouminutovou reklamu na slipy. Jinak se na to kouká dobře a díky tomu filmu odpustíte i předvídatelný konec.

Liga spravedlivých vs Mladí Titáni (2016)

Díky magii velice originální kousek. Ani chvíli nenudí, je i vcelku nepředvídatelný. TT ale neberu nijak vážně, je to opravdu cíleno pro teenagery (čti "pro dolování peněz"), takže je tento počin vyloženě pro odreagování.

Orel Eddie (2016)

Vtipný tam, kde má být vtipný. Dojemný, kde má být dojemný. Napínavý, kde má být napínavý. A samozřejmě i předvídatelný. Milá jednohubka, která nemá žádný vyložený kaz.

Biting Elbows: Bad Motherfucker (2013) (hudební videoklip)

Hudba je hodně mimo můj rank zájmu, ale ta je tady vedlejší. Hlavní zdroj zábavy je pohled z první osoby hlavního hrdiny a jeho přestřelky, close-combat souboje a teleportace. Hodně solidní nářez a rejža umí.