Skuteční lidé (2012) (seriál)

Škoda, že "Skuteční lidé" skončili někde na půli cesty. Téma práv androidů, kopírující věčný boj za práva lidských menšin, je asi tím nejzajímavějším, co nabízí. Je dobré jaxi dopředu počítat s tím, že jde o seriál evropský (čili zoufale neakční a poněkud rozvleklý). Ubráníte se tak frustrujícímu pocitu zklamání, který často následuje po pocitu přehnaného očekávání, před kterým ostatně varoval již multifunkční česko-rakouský vědec Jára Cimrman. Místy mě tohle ambiciózní televizní sci-fi drama připomínalo spíš Rychmanovu taškařici "Babičky dobíjejte přesně" (pojďme se všichni vesele zastrčit do sítě), než všelijaké ty burcující sondy do podstaty náckovství a rasismu. Jeden z hlavních hrdinů a jakýsi spojující článek mezi světy androšů a lidí vlastně všemi deseti díly proběhne v předklonu, protože je mu fakt blbě - no a v lehkém předklonu kolem mě prospurtoval i tenhle seriál. Místy je dokonce i poměrně působivý, ovšem především nedotažený a nedovařený, bez chuti a bez zápachu. Nemastné neslané.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Někdo něco zkazil a film to není - možná nějaký kreativec špatně vykalkuloval datum premiéry a zrovna se nehodila do momentální nálady konzumentů nebo někdo Zaoral reklamní kampaň.... čert ví. Každopádně R.I.P.D. je krutě nedoceněná akční sci-fi komedie, která je na rozdíl od většiny letošní produkce opravdu zábavná a vtipná. To, že mírně parazituje na M.I.B., mně neuráží, není zase až tak strašně epigonská, aby to působilo trapně. Hlavní figury jsou skvěle zahrané a celé to má šmrnc. Byla to příjemná změna zase si jednou u celovečeráku neokusovat nehty nudou. A na imdb opět někdo udeřil hřebík - dovolím si citovat: "Not nearly as bad as a lot of people like to say it is." Sou sou. :o)

Vikingové (2013) (seriál)

Ehm ehm... Byl jsem nalákán na zaručeně pravé prehistorické smrduté Vikingy, ultrarealistický hraný dokument, ve kterém se téměř nemluví a který je drsně věrohodný. Muhehe... :o) Dostal jsem další americký pseudohistorický seroš se spoustou vyvoněných a esteticky zohavených samců ve stylu Spartaka. Jako dobrý, no... Jen mám obavy, že takhle si za chvíli bude česká většina myslet o kněžně Libuši, že používala tampóny, měla prsní implantáty a poslouchala Justýna Bobra. Trapné je, že takovou guilty pleasure vysílá relativně respektovaný History Channel. Přitom je to spíš matroš na SyFy. :oD

Defiance (2013) (seriál)

KONEČNĚ zase dobrý sci-fi seriál, nabízející pravověrnému fandovi žánru to, po čem touží. Solidní postkatastrofickou story z transformované Země po válce s mimozemskými okupanty Votany si musí užít snad každý, komu učarovaly původní Star Treky nebo StarGate a další dnes už legendární televizní (placama i filmové) příběhy s různými mimozemskými rasami. I když...... vzhledem k tomu, že je rok 2013 a doba si žádá emočně až přepí*ený postmoderní žánrový mišmaš (první Star Trek coby TV show vznikl už před téměř padesáti lety a dnešnímu rozmazlenému televiznímu divákovi by asi pózování mluvících hlav u bakelitových rekvizit nestačilo), dochází tu na rozdíl od jmenované klasiky k celkem častému souložení (dojde i na mezidruhové prasárničky), k intrikám a svinstvům, která se směle vyrovnají "Hrám o trůny" a bohužel taky k vycpávkám v podobě popových sranců, které občas doprovázejí citově vyhrocenější pasáže. Ale i tak - díky za každou dobrou sci-fi! A Defiance dobrá sci-fi bezpochyby je.

Grimm (2011) (seriál)

Pokud vás zajímá, jak to dopadne, když Wieder Blutbad vezme Fuchsbau do lesa na piknik a v nejlepším je vyruší dezorientovaný a značně podrážděný Stangebär s doopravdy hnusnou vyrážkou, rozhodně si Grimma nenechte ujít. Svět Wesenů je podobně pestrý jako Fae World ze série Lost Girl a minimálně i stejně zábavný. Nic světoborného, ale pořád "Better than most Hollywood movies". A Monroe coby hláškující vlk vegetarián je boží. :o)

Hannibal (2013) (seriál)

Silně psychedelický psychothriller s několika psychopaty, z nichž někteří pracují jako psychiatři. Dokonale zahraná zvrhlá dekadentní nádhera, plná inteligentní konverzace, bizarních krvavých obrazů, mrazivého šílenství a dokonale připravených jídel z lidského masa, zakončená v první sérii magickou árií, kterou podle sonetu Dante Alighieriho pro původní Scottův film Hannibal z roku 2001 složil Patrick Cassidy v koprodukci s Hansem Zimmerem. Dokonalé.

Sága: Prokletí stínů (2013)

Jeden inteligentní ork, jedna poznamenaná elfice a jeden homo jakž takž erectus - klerik s poněkud neujasněnou vírou - putují hezkou krajinkou se žlutým nebem a průběžně bojují se zlem. Celkem milá televizní dobrodružná fantasy, evidentně nízkorozpočtová, takže se v ní často mečuje a výhružně plive do obličeje. Docela bych uvítal, kdyby to byl pilot k seriálu, ta veselá trojice je mi skoro až sympatická. :o) P. S.: Z jedné uživatelské recenze na imdb: "Better than most Hollywood movies". A to je fuckt.

Nádherné bytosti (2013)

Beautiful Creatures se bohužel nevyhnou srovnání s Twilight Sagou už jen proto, že reprezentují navlas stejný žánr - obojí je totiž typická ukázka romantické fantasy se zacílením na teenagery. Ale to je asi tak to jediné, v čem jsou oba příběhy stejné. Zatímco Meyerové uslintaná srágora s třpytícími se upíry a podobnou krasohavětí je především kožená, tupá a fakt prudce nevkusná, Nádherné bytosti jsou jejím přesným opakem. Už jen inteligentní výběr popkulturních odkazů (Vonnegut, Bukowski atd.) je úplně jiná planeta, stejně tak i výborný casting (žádný vyprsený polonahý hovada z posilovny typu rádobyvlkodlaka Lautnera), scénář bez hluchých míst i suverénní odlehčená režie. 123 minuty mě utekly jako voda a to už se mi u celovečeráku dlouho nestalo. Přestože mě filmy, označené jako romantické, většinou zvedají kufr a už dávno se mnou nemlátí puberta, jsem v tomhle případě nucený pokorně konstatovat, že Nádherné bytosti patří k tomu nejlepšímu, co jsem letos viděl - včetně lehce nejednoznačného happy-endu.

Hostitel (2013)

Romantický blábol pro adolescentky o milostném mezidruhovém čtyřúhelníku, který smrdí Stmívaním na kilometry. Dost mě zklamalo, že alienům třpytkujou jenom oči. V příštím díle té paní spisovatelky to (doufám) budou pohlavní orgány. Těžký útok na srdce a zřejmě i mezinoží dospívajících dívek, orgasmicky vrcholící v titulcích veselou pop-metalovou peachovinou, která brzy bude (pokud už není, o čemž zaplaťpámbu nevím, jelikož nemám žaludek na to, abych to sledoval) radio-aktivní i v zas*ačkovaném českém éteru. Ohoho ho hou ohoho ho I´m radioactiiive, radioactiiive.... Au au.