• Rodinný

Hallo, soudruzi! (2006)

Film Rudý Kakadu mě svým pestrým a přitom obyčejným příběhem příjemně překvapil. Už dávno neplatí, že německá kinematografie je špatná. V porovnání s komerčnějším Good Bye Lenin mi přijde děj uvěřitelnější a lepší. Hudební i výtvarná kulisa je výborná. Ke zpříjemnění všedního večera mohu vřele doporučit.

Jak jíst smažené žížaly (2006)

Neskutečná zábava pro celou rodinu. Příběh si zvlášť asi vychutnají kluci prvního stupně základní školy. Žížalky jsou obzvláště vypečené a děti hrají dost přesvědčivě. Převedení knižní předlohy do filmu považuji za dobrý nápad a protože ve filmu více než o dešťovky samotné jde o hledání svého místa a přátel v novém prostředí, hodnotím tak vysoko, jak hodnotím.

Růžový panter (2006) odpad!

Co je mi na americkém filmovém průmyslu nejvíce proti srsti, že se totiž vždy chopí nějakého světového klasického nebo kultovního filmu a předělají jej k obrazu svému, po americku, se v tomto díle projevuje naplno. Zde na rozdíl od originálu chybí nápady i humor, vtipy působí křečovitě až trapně. Herecké výkony jsou mizerné, snaha udělat z Francouzů pitomce je typická, ještě že to Peter Sellers nevidí. Škoda filmového materiálu, škoda času, škoda byť jediné hvězdičky, škoda slov.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Kdo by čekal bláznivou italskou komedii plnou nebožtíků, je na omylu. Naopak uvidí romantický příběh dvou zcela odlišných lidí, jež okolnosti svedou dohromady v jednom přepychovém hotelu na ostrově ve slunné Itálii. Film je z dob, kdy ještě uměli natočit slušnou, solidní a poctivou romantickou komedii. Poněkud delší stopáž mi v tomto případě vůbec nevadila. Do těchto nádherných míst se nechám kdykoliv zlákat znovu.

Šakalí léta (1993)

Chápu, někomu se písničky nebo samotný příběh může líbit, mne ale tento film nikdy k srdci nepřirostl. Je příliš povrchní a prvoplánový na to, aby mě oslovil. Pokud bych si mohl vybrat z Hřebejkovy tvorby co si znovu pustit, dám přednost jednoznačně Pelíškům.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Kdysi celkem dobrý režisér Jiří Menzel už zřejmě stárne nebo dětinští. Jinak si nedovedu vysvětlit úbytek tvůrčích sil, jež předvedl v tomto paskvilu. Film možná ze setrvačnosti ocení kritika, cestu k obyčejnému divákovi jako jsem já, si ovšem nikdy nenajde. Stálo těch několik ran proutkem vůbec za to utrpení.

Láska nebeská (2003)

Z tohoto veskrze pozitivního dílka prostupuje skly televizních obrazovek tolik lásky do lidských domovů, že se to snad nikde jinde nevidí. Takových počinů je lidstvu v dnešní době zapotřebí jako soli.

Návštěvníci (1983) (seriál)

Seriál, který hravě strčí do kapsy všechny rádoby sci-fi pecky dosud vzešlé z Hollywoodu. Pokud si uvědomíme dobu jeho vzniku a v té době dostupné technologie triků, v nichž se neutápí vlastní děj, nezbývá než před tvůrci seriálu smeknout. Jedna moje výtka se týká násilného přejmenování potřeštěného hlavního hrdiny akademika Filipa na akademika Richarda. Druhá výtka zůstává obestřena tajemstvím. Když jsem se coby dítě ptal na besedě Otty Hoffmana, co znamená humidovat, nedostalo se mi uspokojivé odpovědi... To ovšem nic nemění na nesporných kvalitách tohoto seriálu.

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Já jsem pro Evropu, ale proti Bruselu :-). Už tolik let, a stále tak aktuální.