• Rodinný

Jmenuji se Oliver Tate (2010)

Inu, taková nezávislá až filozofická komedie pro náročné publikum. Já coby divák Cinemaxu jsem velmi rád, že se konečně podobné filmečky pomalu a jistě dostávají i do naší distribuce. Osudy zoufalců nebo outsiderů jsou mi osobně velmi blízké a podobnou hořkosladkou kombinaci hodnotím obvykle velmi vysoko. Ani tady nebudu šetřit chválou, protože Oliver Tate je sakra dobře civilizovaně natočený i zahraný. Nechci se zde vyjadřovat k ději, z toho si musí odnést své každý sám, ale pokud budete mít příležitost, neváhejte. Třeba v sobě onoho náročného diváka objevíte, třeba se dokonce ve filmu poznáte, je to tak nějak celé o obyčejných lidech jako jste právě vy.

Potraviny, a.s. (2008)

No, asi je to k něčemu užitečný. Ale že jíme větší sračky než za komančů víme i bez toho.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Rob Reiner je génius vyprávění. Nejdřív Stand By Me, a teď tohle. Nádherný příběh plný emocí, nevinné dětské lásky a citů z pohledu holky a kluka, jejichž odlišné vnímání okolního světa jim brání ve vzájemném pochopení toho druhého. Filmů snažících se o posouvání děje z pohledu více párů očí jsem už pár viděl, troufám si ale tvrdit, že výsledný efekt nebyl nikdy tak dobrý, jako právě dnes. Bravo, Pane Režisére.

To nejdůležitější (2009)

Úžasný! Kombinace dramatu a komedie ve své největší dokonalosti. Námět je tak vážný, že už snad ani nemůže být vážnější, ale vše je podáno tak citlivě a s humorem, takže člověk si vážnost tématu připouští až v druhém plánu. Svým vyzněním mi film velmi připomněl Lék z roku 1995, ovšem díky vyššímu věku hlavních protagonistů jsou ty nejdůležitější přání a problémy poněkud odlišné. Asi nejlepší, co jsem letos viděl. Díky Cinemaxu za snahu nekomerční dílka uvádět.

Lymelife (2008)

Jo. Pěknej kousek. Herecky naprosto bravurně zvládnutý. Opravdu příjemné pokoukání. Lehký film s hlubokým dopadem.

Nezapomeň na mě (2010)

Svou obyčejností dost možná nejlepší ztvárnění amerického černého úterka, co jsem zatím viděl. Mé hodnocení lavíruje kdesi u 70%, přesto má moje doporučení ke shlédnutí a celkově zamyšlení. Pokud se u filmu odreagujete, tak taky dobře.

Čarodějův učeň (2010)

Od klasického příběhu bych tedy očekával s daným rozpočtem daleko lepší zpracování, než jen působivé efekty. Opět to však bohužel sklouzlo jen k soudobému obyčejnému americkému hrdinovi, jenž má před jakýmsi nehmatatelným a neurčitým zlem spasit Svět. To, že se mu to nakonec za pomoci čar a všeobjímající lásky podaří, na to můžete vzít jed. Pardón, ale příště radši vsadím na jistotu a podívám se na klasického Krabata, ať už českého z roku 1977 nebo německého z roku 2008, čili filmy, jež jsou minimálně o 3 třídy výše, příběhy, jež mají své osobité kouzlo. Tato fantasy taková bohužel není.

Přicházím s deštěm (2009) odpad!

Jsou případy, a toto je právě ten, kdy cítím potřebu postavit se proti lacinému explicitně zobrazovanému násilí se vší rozhodností.

Miluj mě, prosím (2004)

Miluju tyhle filmy, co dokážou gradovat a svou zápletkou překvapit.

Přiznání (2001)

Americký nezávislý film, jaký to rozpor. Přiznání působí křečovitě a nepřirozeně, dva ze tří herců selhávají, což mě celkem mrzí. Režisérův amatérismus zde omlouvám jen díky novějšímu dílku Před soumrakem, jinak to bylo pro mne utrpení, jež jsem měl potíž i dokoukat. Snad jsem vkládal do Ethana Hawka příliš velké naděje, sorry, leč nemohu jinak.