Kingsman: Zlatý kruh (2017)

První Kingsman byl zjevení. Druhý sice trpí běžným syndromem dvojek (více téhož a wow efekt je pryč) a S.L.Jackson byl zábavnější záporák než Julianne Moore, ale pořád se jedná o parádní akční jízdu, která mě za celé dvě a půl hodiny nestihla nudit.

Zabít Gunthera (2017) odpad!

Nejotřesnější film v jakém se Arnie objevil (ano, Herculese v New Yorku jsem viděl). Jediná úleva je, že se zjeví až po hodině filmu a fanda tak nemusí trpět tím, že by to byla primárně Arnoldova vina (i když jeho zdejší kreace je taky děs). To Taran Killam - neschopnějšího scénáristu a především režiséra těžko pohledat.

Angustia (1987)

Příliš jsem netušil do čeho jdu a možná právě proto se dostavilo velmi příjemné překvapení. Parádní hra s divákem, kterého režisér celou dobu vodí za nos. Drsný, napínavý a neprávem opomíjený "osmdesátkový" skvost. Vidět to v kině, zážitek by byl ještě mocnější :-)

Experiment Belko (2016)

Sice jsem čekal nějakou sofistikovanější, originálnější pointu, ale jako zábavné brutální béčko s fajn herci to funguje.

Kemp hrůzy (1989)

Tábornice a psychopatka Angela 80 minut likviduje dementní teenagery a trousí hlášky. Díky stopáži snesitelné, ale do dalších dílů už se nejspíš pouštět nebudu.

The Changeling (1980)

Vynikající duchařina z dob, kdy se stavělo na kvalitním scénáři, hereckých výkonech, strašidelné hudbě - tím myslím skutečné hudbě, ne to dnešní nemelodické hučení. Z tohodle by si všechny Annabelly a spol., které se nezmůžou na víc než pár hlasitých lekaček, měly brát příklad.

Inside (2016)

Není to taková mizérie jako US remake Martyrs, ale svému francouzskému originálu to sahá řekněme... po kolena. Takovouhle soft verzi bych čekal spíš od Amíků, ze Španělska mohla dorazit větší divočina, zvlášť když je jedním ze scénáristů Jaume Balagueró (REC, Zatímco spíš). Samo za sebe je to snesitelný průměrný thriller, ale pokud už znáte vynikající originál, je to naprostá zbytečnost.

47 metrů (2017)

Mělčiny měly krásnou a inteligentní Blake Lively a pěknou lokaci. 47 metrů má tmavou hlubinu a dvě krávy (zvlášť Claire Holt jsem hned z kraje přál, aby ji něco sežralo), které dělaji všecho proto, aby je buď dostali žraloci nebo jim co nejdříve došel kyslík. Žraločí nájezdy fajn, ale málo. Od dvou hvězd to zachraňuje celkem nápaditý závěr.

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Komentář možná obsahuje pár spoilerů, ale nemyslím, že by šlo o něco, co by nebylo patrné už z trailerů. V tomhle filmu je tolik WTF momentů, že k němu nelze nemít jisté sympatie :-) Začínáme v roce 484, kdy se dozvíme, že transformeři pomohli králi Artušovi v rozhodující bitvě se Sasy a za Merlinovými magickými schopnostmi stojí samozřejmě robotí technologie! O 1600 let později se přesouváme do post-apo žánru, kde je svět zdevastován po věčných robotích bitkách. Tady zjistíme, že transformeři jsou na Zemi ilegální a jde po nich speciální vojenská jednotka. Jediný Mark Wahlberg to s roboty myslí dobře, dělá jim servis a schovává je na vrakovišti. Následně se přesouváme do Londýna, kde nám Anthony Hopkins vysvětlí, že je posledním z řádu opatrující jakési prastaré tajemství. Dá rozum, že nemůže chybět ani poslední Merlinova dědička, která jako jediná může zachránit svět před apokalypsou v podobě planety Cybertron, která se řítí na Zemi... Jo a prosim vás Merlin je pohřbený hluboko v oceánu v transformeří vesmírné lodi! 70% Toto je jen stručný výtah z toho, co všechno lze ve filmu najít. Je toho víc... A abychom si udělali jasno, tak to zní šíleně, je to šílené... ale neni to nuda :-) Při sledování jsem měl silné podezření, že scénář psal Dan Brown. Nepsal, ale daleko jsem nebyl. Námět totiž dodal Akiva Goldsman, který Brownovy romány adaptoval do filmových scénářů. Z počátku - tj. asi první hodinu (film má 151 minut) jsem byl poněkud nervózní a řikal jsem si, že už je Michael Bay touto látkou unaven a nemá už moc co nového předvést. Ovšem ve chvíli, kdy se děj přesune do Británie to chytne zběsilé tempo a Bay na nás valí jednu atrakci za druhou včetně nezbytného monstrózního finále. Musím vytáhnout svou oblíbenou alibistickou poznámku, že kdo se bude snažit v ději zorientovat a hledat logiku, těžce prohraje. Ale vadí to, když to umí režisér patřičně po bayovsku zamaskovat audiovizuálně nabušenou podívanou? Osobně mi tento díl přišel zábavnější než předchozí čtyřka. P.S. Věděli jste, že Hitlera zabil transformer měnící se v budík?

Vetřelec: Covenant (2017)

Kdyby se to nejmenovalo Vetřelec, ale Prometheus 2 a nejlépe, kdyby to s vetřelci nechtělo mít nic společného, byl bych smířlivější. Dalo by se napsat, že jde o slabší pokračování pět let starého sci-fi hororu a nazdar bazar. Ale ono si to troufá chtít být součastí vetřelecké ságy... v tom případě jsou měřítka daleko přísnější. Kde je napětí a hrůza z neznámého? Kde je adrenalin zdvihající akce? Kde jsou postavy, o které by se měl (a chtěl) divák bát? Místo toho se zde vrší nezodpovězené otázky, kterých bylo už v Prometheovi požehnaně (zodpovězených je tuším že.... jedna) a kašle se na pravidla stanovená především v prvních dvou dílech Vetřelce - např. inkubační doba a následné zrození a vývoj monstra. Pardon, ale fandu prostě tyhle detaily dráždí. Film má alespoň to štěstí, že osmdesátiletý Ridley Scott je stále dobrý řemeslník a na film se i přes dějové nedostatky pěkně kouká. Nicméně "shame on you, Ridley" za znásilnění značky, kterou si sám založil. Onen Vetřelec v názvu je především marketingová bouda na diváka. 50%