Život a doba soudce Roye Beana (1972)

Tento snímek má vskutku hodně co nabídnout. Výtečná ukázka toho, jak se divoký západ měnil a jak se k tomu stavěla jedna generace v jednom městečku. Paul Newman zde herecky exceluje, jeho partnerka nepostrádá půvab a mnohé scény jsou tu vskutku dost silné a působivé. S blížícím se koncem divokého západu přichází také více smutku a melancholie, což mi vnuklo myšlenku, zda nemám přihodit ještě jednu hvězdičku. Zůstanu ale u slušných 3* skrze dlouhou stopáž, která nabízí pár hluchých míst.

Columbo: Vražda na předpis (1968) (TV film)

...a zrodila se legenda...Úplně prvnímu snímku, ve kterém se objevil snad nejkultovnější a nejznámější detektiv moderní doby poručík LAPD Columbo, udělím po chvilce rozmyslu plný počet hvězdiček. Důvody? Strašně mě bavil. :) Čím? Především tím, že je tu poněkud jiný než v ostatních epizodách o pár let mladšího seriálu. Neskutečně mu to tu sluší díky krátkému sestřihu, baloňáku, který ještě září novotou, poručík jej nejčastěji nosí přes ruku a obléká ho pouze výjimečně. Také ale díky tomu, že zde Columbo víc projevuje svůj italský temperament a nebojí se upustit od úslužnosti a zvýšit hlas, popřípadě také poměrně drsně pohrozit ("Půjdu po vás. Ještě je tu zítřek a další den."). Samotný případ je zajímavý, vražda dobře promyšlená a vrah je velmi inteligentní a nedělající chyby. Dokonce svého vyšetřovatele odhadne se vším všudy. Jste inteligentní člověk, Columbo, ale skrýváte to. Předstíráte, že jste někým jiným. Proč? Kvůli vašemu vzhledu? Myslíte si, že se vzhledem a vystupováním nevystačíte. A tak ze slabiny děláte výhodu. Vy lidi překvapujete. Podceňují vás a na tom je nachytáte.

Columbo - Etuda v černém (1972) (epizoda)

Z celkového hodnocení ubírám tentokrát hvězdičku, protože usvědčení vraha nebylo vůbec překvapivé a navíc si nejsem jistý, jak by to u soudu obstálo...Peter Falk je tu však tradičně výborný.

Columbo - Dvojitý šok (1973) (epizoda)

Dobře promyšlená vražda, hysterická služebná paní Pecková, dvojčata a tradičně skvělý poručík Columbo.

Columbo - Sladká, leč smrtící (1973) (epizoda)

Mohl bych klidně dát 4*, protože Columbo nemá žádný díl vyloženě slabý, ale tentokrát mě poručík nedokázal ochromit ani svým vtipem ani rozřešením případu, takže jednu hvězdičku si schovám pro jiné epizody.

Columbo - Dobrá pověst nadevše (1974) (epizoda)

Spíš průměrná epizoda, která má však tradičně výborné rozuzlení a velmi kladně hodnotím také to, že poručík ke konci neváhá zvýšit hlas, což je poměrně netypické. :) Najde se tu i několik úsměvných scén, což je také velké plus. 3* však dávám skrz prostředí, ve kterém se děj odehrával. Přetechnizovanost 70. let není můj šálek čaje.

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

Když zatroubil první anděl, nastalo krupobití a oheň smíšený s krví a bylo to svrženo na zem. Shořela třetina země, shořela třetina stromů a shořela veškerá zeleň. ... Druhý pak vylil svou číši do moře. To se obrátilo jakoby v krev mrtvého a veškerá živá duše v moři zemřela. ... Čtvrtý pak vylil svou číši na slunce a bylo mu dáno pálit lidi ohněm. Lidé byli páleni velikým žárem a rouhali se jménu Boha, který má moc nad těmi ranami, avšak nečinili pokání, aby mu vzdali slávu. ... Ehm, Bible - Nový zákon, byl sepsán asi v letech 50-150 našeho letopočtu. V apokalypse je však stále aktuální a čím dál víc připomíná zbraně a hrůzy, které dnešní válečné konflikty přinášejí. .... Apokalypsa: 2. světová válka je další vynikající dokumentární cyklus o událostech, které navždy změnily svět. Mrzí mě, že jsem stihl jen málo dílů, ovšem i z nich mohu posoudit kvality celku. Zde snad ani není jiná možnost než plný počet.

Columbo - Labutí píseň (1974) (epizoda)

Tohle by byl nadprůměrný díl i bez Johnnyho Cashe. Když je ale zápornou postavou někdo tak charismatický, tak se jedná o naprostou chuťovku! Cash je můj oblíbenec už dlouho, ale teprve teď mi předvedl, že mohl být také dobrým hercem. "Někdo, kdo takhle zpívá, nemůže bejt zlej."

Columbo - Columbo na univerzitě (1990) (epizoda)

Rozhodně nadprůměrný díl a proto mu dávám plný počet hvězdiček. Dobře promyšlená vražda, až do samotného konce jsem nevěděl, jak ji vrahové vlastně provedli. Je úžasné, jak ledový klid si Columbo zachovává i v situacích, kdy z něj pachatelé a otec jednoho z nich dělají naprostého idiota a neschopného amatéra. Scéna, v níž dva zlotřilí studenti napodobují poručíkova gesta a on je vidí přes okno, je skvělá."Jen se smějte, chlapečkové." Ono se nadarmo neříká, že kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. :)

Pevnost Apačů v Bronxu (1981)

Je to v Bronxu útulné, že? Díky tomuto snímku se nám nabízí pěkně syrový pohled do ulic plných prostitutek, drog, násilí, špíny, vražd, ale také poctivých lidí. Paul Newman opět předvádí parádní představení a hraje svoji postavu neskutečně působivě, zejména na konci filmu. Trochu váhám, zda jde o snímek na 3* nebo na 4*, ale asi se přikloním k vyššímu číslu skrz konec. Takto nějak to totiž v životě, ve společnosti a v práci policistů chodí. Všude není neohrožený Cordell Walker či neomylný Columbo a ne vždy se vše vyřeší. Drsné, syrové drama s mnoha vtipnými scénami, které trochu "očišťují" onu špínu z prostředí Bronxu.