Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Rodinný
  • Komedie
  • Dobrodružný
  • Krátkometrážní

Poslední recenze (225)

plakát

Malchishki (1970) 

Dvě novely o dospívajících chlapcích a jejich radostech i starostech, – Byl osvobozen Leningrad a třináctiletý Boris se s matkou vrací domů z Ufy, kde přečkal válku. Otec padl na frontě a Borja po něm zděfil fotoaparát a dalekohled. Chlapec se seznamuje s místními hochy a nalezne mezi nimi i svého přítele, o rok staršího Volkova. Borja je nadšen novým přátelstvím, ale Volkov je tajně zamilován do dívky z jejich domu a jednou, a i když má domluvenu schůzku s Borjou, dá přednost děvčeti, které navštěvuje dětskou knihovnu. Borja se urazí, chtěl mu dát dalekohled oo otci na důkaz, jak ho má rád a teď je hluboce raněn. Záhy na to přepadnou dívku výrostci a Borja jí dopomůže k útěku, sám je ale zbit. Dívka přivede jeho druha a s pomocí vlčáka výrostky zaženou a všichni se spřátelí a Borja má zase svého přítele, teď už navždy. Krásný film s vizuálně propracovanou stránkou, jako většina starších sovětských filmů,. - Druhý příběh vypráví epizodu ze života patnáctiletého Alexandra, jehož si vyhlédne nový učitel tělocviku jako talent na box a chce z něj vytrénovat šampióna, ale Saša časem pozná, že box není to, čemu by chtěl obětovat kamarády, svoji školu i své koníčky. Vždyt i ten tělocvikář jako chlapec snil o tom, že bude entomologem! V tom druhém příběhu mne také mimo jiné zaujal svátek ptactva, kdy děti šly městem s transparenty vítajícími navrátivší se ptactvo z jihu a nesly nové budky, které vyvěsí v parcích. A cestu Sašovi ukázal i jeho spolužák, který bydlel v jeho domě a z něž chtěl otec mít inženýra, leč chlapec miloval dřevo a práci s ním. Alexandrova babička mu poskytla azyl a jeho otec po čase zjistil, že brát synovi to co má rád, je nedobré a tak mohl jít za svou touhou stát se truhlářem. Kameru vedl pozdější slavný ruský režisér Vladimir Grammatikov, Film mne zaujal natolik, že mu dávám plný počet bodů.

plakát

Chlapci z Pavelské ulice (1969) 

Film, který jsem kdysi dostal od kamaráda Řešetláka ležel více než rok na poličce, a předevčírem na něj došla zcela náhodou řada. A byl jsem věru velmi nadšen velkým filmovým zážitkem! Krásné herecké výkony, velká lítost nad koncem Němečka a memento, že válka byla nakonec zcela zbytečná, když vybojovaná parcela nakonec padla za účel výstavby nového domu. Film z doby, kdy klukovská čest platila, kdy slovo bylo nad papírovou smlouvu. Doporučil bych film dnešním tlučhubům politikům. Jako povinné video. Dávám jednoznačně pět hvězdiček.

plakát

Skazka o Malčiše-Kibalčiše (1964) 

„Jaké je tajemství Rudé armády?“ to je otázka která trápí buržuje celé Evropy po velké válce. Nebýt toho, neodehrál by se náš příběh. --- Skončila válka, nastal mír, kluci si hráli, dobře se žilo. Ale brzy se objevil buržujský agent a hledal mezi chlapci toho, jež by mohl prozradit tajemství úspěchu Rudé armády. Nalezl Malčiše-Plochiše, pohostil ho dobrotami a sliboval hory doly. Brzy byl odhalen a na čas zneškodněn. Ale to už se valily hordy cizích vojsk na mladou sovětskou republiku. Všichni muži odešli na frontu, pak i jinoši a zbyli jen chlapci, kterých uznávaným vůdcem byl Malčiš-Kibalčiš. A ten, když viděl, že je zle, svolal všechny chlapce a vydal se s nimi vstříc nepříteli. To je rámec příběhu-pohádky o síle ruského lidu, který se nikdy nevzdal a jehož mohl zničit pouze vnitřní nepřítel. A ten se objevil v osobě Malčiše-Plochiše, který později přeběhl k buržujům, byl veleben a udělili mu nejvyšší vyznamenání. Chlapci nepřítele zahnali, ale Malčiš-Kibalčiš byl zajat. Zkoušeli to s ním napřed po dobrém, on však mlčel a nic neprozradil. A tehdy do sídla kapitálu přicházely zvěsti že Rudá armáda postupuje na všech frontách – na sever, jihu i ve středu. Kibalčiše uvrhli do nejhlubšího vězení. Důstojníci a buržujové pobrali kufry s penězi a zlatem a prchli na Západ. Malčiš-Plochiš prosil ať ho vezmou s sebou, ale každému byl lhostejný, zůstal v paláci sám a ten se na něj po zásahu Rudých zřítil. Zahynul ale i hrdinný Malčiš-Kibalčiš. Jeho památka však bude navždy všem ruským chlapcům zářným vzorem lásky k vlasti, kterou nikdy nezradí. --- Emotivní, výpravný a obrazově velice působivý snímek podle příběhu slavného spisovatele pro mládež Arkadije Gajdara, který mne uchvátil. Hlavní roli charismatického Kibalčiše stvárnil Serjoža Ostapenko, Plochiše pak Serjoža Tichonov. Dále hráli hlavní chlapecké role Rafek Sabirov, Šurik Charitonov, Voloďa Kvjatko, Vasja Galko, Kojla Kostěnko a Jura Kuzněcov. Působivý film, kterému nemohu dát než plný počet hvězdiček a rád se k němu znovu budu vracet.

Poslední hodnocení (1 625)

Malchishki (1970)

04.06.2024

Zelený Jindřich (1994)

17.05.2024

Ostajus s vami (1981)

17.05.2024

Abbasso tutti, viva noi (1974)

17.05.2024

Trojka z mravů (1933)

17.05.2024

SpaceBoy (2021)

17.05.2024

Igual si llueve (2012)

17.05.2024

The Current (2014)

17.05.2024

The Fix It Boys (2017)

17.05.2024

Reklama

Poslední deníček (21)

Teenagers (2009)

Tento film jsem sháněl již od doby co jsem se o něm dozvěděl, tedy asi od roku 2015. Je to pozoruhodný povídkový film, pojednávající o dospívajících chlapcích a jejich problémech, ať je to osamění, nemoc, vyčlenění z kolektivu. Zvláště v druhém příběhu je ukázáno kam až může zajít chlapec, na kterého rodiče nemají příliš času a raději uspokojují své vlastní potřeby. Musí dojít málem až k tragédii, aby si Erwan uvědomil, kde jsou hranice a že největším štěstím je, když ho má někdo rád. Toto poznání přichází bohužel pozdě, Lucas mu odpouští, ale nezapomene, co mu prováděl a necítí potřebu se k němu na prázdniny už nikdy vracet, snad jen ta pohlednice k vánocům... Ve třetím příběhu je vyzvednuta idea - pokud máte možnost někoho mít rádi, nikdy ji nepropásněte. Divím se, že tento film, který získal několik ocenění v několika zemích světa, není zařazen ve filmografii známého režiséra Paula Verhoevena. Já dávám plný počet hvězdiček.

Teenagers (2009)

Časové pásmo bylo změněno