Alenka v říši divů (2010)

Mám rád Alenku i Tima Burtona, ale netušil jsem, že by toto spojení mohlo vyjít, naštěstí vyšlo a snový svět malé velké Alenky mi učaroval a nechal jsem se jím unášet až k závěrečnému finále. Co víc si přát? Bylo to tak, jak má být. Tim Burton je geniální a tímto dílem to znovu potvrdil. Co na tom, že to nebylo dokonalé, ale stálo to za shlédnutí a spoluprožívání. Díky.

Otec na služební cestě (1985)

Proč jsou filmy Emira Kusturici vždy smutně pravdivé? Kde se v nich bere všechen ten (ne)skutečně realistický svět plný tužeb, neuskutečněných snů a upřímného nazírání lidských osudů? Musím potvrdit a podtrhnout, že právě v tom je největší devíza absolventa FAMU Kusturici: silné lidské příběhy. Fascinuje mě každý dotyk, který kamera věnuje protagonistům příběhu, každý záchvěv vzduchu v osudech postav, každý tón báječné hudby a v neposlední řadě podmanivě radostné vyznění celého filmu. Je to paradox: smutně pravdivý i radostně podmanivý film, kterým nás malý chlapec Malik provedl.

Boj o oheň (1981)

Poutavé, poučné a překrásné, aneb jak skrze lásku a cit Naoha a Iky vstoupil do kmene pravěkých lidí život (oheň). Bojovat o oheň je vskutku nelehké a kruté, leč je potřebné být u toho, tzn. vidět toto zajímavé dílo J. J. Annauda.

Pýcha a předsudek (2005)

Co naplat, je to Jane Austen, je to stará dobrá Anglie a je předem dána jistá zaujatost tímto žánrem, která mě vede k nejvyššímu hodnocení. Vše se pojí se vším, vše do sebe krásně zapadá, zaposloucháte se do hudby Daria Marianelliho a jste v pasti: herecké výkony (zvláště Keira Knightley a Judi Dench), úchvatné scenérie Velké Británie, práce kameramana a střihače bravurní a nakonec pan Darcy v podání Matthewa MacFadyena je nejlépe vybraným členem hereckého ansáblu. Klasika.

Highlander (1986)

Highlander, Lambert, Connery, Kamen a Queen. Film, herci, filmová hudba a rocková legenda. To všechno v unikátně namíchaném koktejlu filmové klasiky, která nestárne. Musím uznat, že jsem se bavil a trnul v některých scénách zvláštním strachem z napětí, měl radost z toho, že zůstal jen jeden... Vše, co mám na filmu rád, se spojilo v tomto vytříbeném nápoji scén, zvuků, hudby, hereckých kreací a dobrého konce a tak to má být. "Who Wants To Live Forever?" Everyone?

Svět zítřka (2004)

Velmi zajímavé pojetí, které Vás vtáhne do příběhu, který bohužel chybí, pěkně se na to kouká, ale obsah notně pokulhává. Zrození Laurence Oliviera je také zvláštním způsobem podivné a krásné zároveň. 4* jsou za vizuální stránku, hudbu a herecké výkony, scénář si zaslouží pouhé 3*. Člověk, který má rád filmový svět, musí ocenit snahu o znovuvytvoření odlesku Zlatého věku Hollywoodu, ale jen to nestačí, film musí mít duši a ta v tomto díle chybí... Pocta starým filmům je ve 21. století velmi důležitá, duše také. Není to zklamání, je to jen povzdech nad tím, co už se do starého dobrého Hollywoodu nevrátí.

Hellraiser III: Peklo na Zemi (1992)

Nic proti ničemu, jen béčkový film, který se bere moc vážně, neurazí, nenadchne, někdy nudí anebo je dost k smíchu. Člověk ani neví, zda filmaři některé scény myslí vážně a vzpomene si na slova Petera Jacksona: "Viděl jsem v Cannes Hellraisera III. Bylo to ok, dobrý film. Neviděl jsem na něm nic zlé. Neseděla mi ta jeho vážnost, nějaký chlápek pobíhající s hřebíky v hlavě, nemohl jsem si říct: To je fakt strašidelné..."

Pán velryb (2002)

Musím uznat, že tento film byl obrovským naplněním mých snů o smutném filmu, které tak miluji. Dílo přináší poselství o komunitě lidí, kteří hledají sami sebe a najdou nový impuls k nalezení vlastní identity, kterou málem ztratili. Je neuvěřitelné sledovat každý pohyb kamery, každý záchvěv větru, ve kterém zní skvostná hudba a lidé (herci) v příběhu skutečně žijí, vše se ve filmu odehrává velmi nenuceně a jakoby samozřejmě. Postavy jsou plastické a jejich osudy nás zajímají do příchodu poslední vlny jejich žití. To je film, který má být oslavován! Režiséři mají pokládat za výzvu zachycení života lidí, kteří nejsou středem pozornosti komerčních filmů, a proto musím věřit, že další podobné filmy budou následovat. Děkuji za Pána velryb.

Kouř (1990)

Skvělé retro a báječný vstup Tomáše Vorla do světa filmu. Neubráním se pocitu, že film bylo těžké natočit a protlačit k výrobě, ale stálo to za to. Nechal jsem se unášet chytlavými písničkami a zajímavým přístupem k příběhu, není to pro každého, ale je potřebné předkládat chytrá a osvěžující díla, jakkoli jsou těžká pro mnoho diváku, aby se dalo vyniknout umu slibných režisérů a realizačních týmů... Je to fajn, fajn, fajn, fajnový!

Kult hákového kříže (1998)

Film mne hluboce zasáhl a musím vzdát hold výkonu Edwarda Nortona, jeho postava je propracovaná a životná. Rasismus a pozitivní diskriminace jsou velmi diskutovaná témata a pohled Tonyho Kaye je neuvěřitelně realistický, proto jsem byl přesvědčen a stále jsem, že film je nutné vidět a nechat působit, být otevřený k těžkému sociálnímu tématu a zaujmout své vlastní stanovisko, které před nás film nepřímo předkládá, i když to nečiní jednoznačnou formou. "Nenávist je přítěž, život je moc krátkej na to, abyste byl pořád naštvenej. Prostě to nestojí za to."