Zmizelá (2014)

|| Scenár: Gillian Flynn / Predloha: Gillian Flynn - Gone Girl | Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Regency Enterprises, Pacific Standard | Rozpočet: 61 miliónov $ | Tržby: 368,000,000 $ | Ocenenia: - || Pokud bych chtěl popsat všechny aspekty, z kterých se dá tenhle film vnímat, trávil bych nad tímto komentem několik hodin. A nakolik nemám takovou trpělivost jako "Matty" nebo "Shadwell", zhrnu to do pár řádků. Gone Girl byl pro mně mnohem víc fungujícím filmem ze stránky scenáře, který vykresluje dopad mediálního smogu na životy lidí, než ze stránky thrillerové. Ta základní linka o zmizení a následné zvraty jsou působením na diváka tak rozporuplné, že člověk si musí vybýrat, zda to chce vidět přes vážné, nebo satiristické bríle. Tenhle pocit během celé metráže zadupává do země jakoukoliv možnost vývoje emocí diváka vůči postavám. Navíc, proměna postav v naprosto jinou náturu je tak rychlá, že i napříč geniálním hereckým výkonům působí skratkovitě a nevysvětlitelně. Dalo by se říct, že pokud bych hodnotil Gone girl jako thriller, byl bych z něj vážně sklamaný. Naopak, umění vykreslit moc justice a médií dramatem po Fincherovsku, je to bezesporu delikatesa. Nechci kradnout strukturu komentařů uživateli "Fr", ale jsou určitě dva důvody, proč se musí "Zmizelá" aspoň jednou vidět: 1.: Ben Affleck bude svou jednotvárností dokonale chladným ale žel i "prázdním" Batmanem. 2.: Neil Patrick Harris se může snažit sebevíc, (a byl fakt jinej) ale stejně vněm budu vidět ješte minimálně 5 let Barneyho Stinsna... 80% | CineStar Anděl Praha, 15.10.2014 |

Divoké historky (2014)

|| Scenár: Damián Szifrón | Hudba: Gustavo Santaolalla | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Kramer & Sigman Films, El Deseo, Corner | Rozpočet: 3,3 miliónov $ | Tržby: 12,300,000 $ | Ocenenia: Cannes FF - Nominácia - Palma d'Or - Damián Szifrón; San Sebastián International FF - Audience Award - Damián Szifrón || Presne takto by to v našich každodenných životoch vyzeralo, keby sme mali viac, než jednu strelu. Nakoľko by podobné činy ovplyvnili natrvalo ten náš "jediný" život, musí nám stačiť podobné razantné konanie si len predstavovať, alebo v lepšiom prípade, si pozrieť Relatos Salvajes od geniálneho Damiána Szifróna, a baviť sa bez hraníc justície a morálky, aspoň na tých 122 minút. Svoju "poviedku" si tu nájde asi úplne každý, podobne ako tomu bolo v Love Actually, s jediným rozdielom: pekne po argentínsku ;) 85% | Světozor Praha, 8.10.2014 |

Trabantem napříč Afrikou (2011)

2. prírastok do kultu trabantích dobrodružstiev a zároveň diel, ktorým sa vlastne autor naozaj preslávil. Celovečerné, 96 minútové spracovanie robí výstavbu dokumentu nedokumentovým, skratkovytím pokusom o cestopis. Ale je to natočené lepšie, než cesta z Hedvábnej stezky, a samotný fakt, že sa Dan Přibáň neuspokojil s jedným dobrodružstvom, a zvýšil dialku i riziko, je chválihodné a obdivuhodné. Teraz, keď už vieme, že sa nakoniec vybrali aj do Južnej Ameriky, robí tento film ešte inšpiratívnejším v zmysle toho, že možné je všetko, len treba chcieť. 80% | HD, THX, CZ |

Cesta (2009)

|| Scenár: Joe Penhall / Predloha: Cormac McCarthy - The Road (kniha) | Hudba: Nick Cave, Warren Ellis | Distribúcia: Dimension Films, The Weinstein Comapny (US), FilmNation Entertainment (Intern.), Icon Productions (UK, AUS) | Štúdio: 2929 Productions | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 27,635,305 $ | Ocenenia: Amazon Film Festival (Best Film), CinEuphoria Awards (2), SDFCS (Best Cinematography), UFCA (Best Actor - Viggo Mortensen) || Komorné dobrodružstvo, ktoré by nikto z nás nechcel zažiť na vlastnej koži. Napriek tomu (a hlavne pre to) už sa určite každí z nás zamyslel nad tým, aké by to bolo - byť na mieste hlavných predstaviteľov. Ak tomu tak je, a už ste sa nad tým niekedy zamýšlali, zistíte, že ten film je natočený presne tak, jak by to mohlo vyzerať v skutočnosti. The Road - Nekompromisný realizmus, naturalizmus a emócie. A k tomu navrch skvelý Mortensen. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Vyvolený (2000)

|| Scenár: M. Night Shyamalan | Hudba: Jamaes Newton Howard | Distribúcia: Buena Vista Pictures | Štúdio: Touchstone Pictures, Blinding Edge Pictures, Barry Mendel Productions, Limited Edition Productions Inc. | Rozpočet: 75 miliónov $ | Tržby: 248,118,121 $ | Ocenenia: Bogey Award Germany, Golden Trailer Awards (for the Teaser #1) || Film sa snaží byť trošku niečim viac, než čím je. Nemať Willisa a S.L.Jacksona, dnes si na tento pakomix nikto ani nevzpomenie. Je ale dobré, že sa to nakoniec dočkalo takéhoto spracovania, pretože príbeh má čo povedať a psychika postáv funguje na výbornú. --- Shyamalan vedome pracuje s komixovými prvkami, ako sú selektovanie farebných odtieňov k jednotlivým postavám (fialová - zelená), alebo s odkazmy na iné komixové príbehy (Fantastic Four). Ďalej sa mu hodila spolupráca s Willisom z 6. zmyslu, pretože celú jeho postavu mu napísal na telo, vediac, že Bruce bude s účinkovaním súhlasiť. Nakoľko sa oba filmy Shymalana natáčali vo Philadelphií, a medzi časom vzniku neuplynul ani rok, nemusel snáď riešiť ani sťahovanie štábu a techniky :D --- Ps: Unbreakable je podareným filozofickým bádaním nad vznikom určitých archetypov komixových postáv, a tak sa dá považovať za subpriekopnícky titul, ktorý komixový svet určite potreboval. 78% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

22 Jump Street (2014)

|| Scenár: Michael Bacall, Oren Uziel, Rodney Rotham | Hudba: Mark Mothersbaugh | Distribúcia: Columbia Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer | Štúdio: Media Rights Capital, Original Film, Lord Miller Productions | Rozpočet: 65 miliónov $ | Tržby: 324,400,000 $ || Väčšinou sa podobným žánrovkám vyhýbam, pretože ich obvykle pretrpím od začiatku do konca. A i keď toto nie je o nič inteligentnejšie, tie fóry jednoducho fungujú ako v prvom diely, a vzhľadom k tomu, že som už veľmi dávno nevidel naozaj smiešny film v tom dobrom slova zmysle, zdvýham hodnotenie z pôvodných 3 na 4, a to hlavne kôli najlepším záverečným titulkám od nepamäti. 76% | 720p, THX, EN DTS |

Gotham (2014) (seriál)

|| Scenár: Bruno Heller / Postavy: DC Comics | Hudba: Graeme Revell, David E. Russo | Distribúcia: Warner Bros. Television Distribution | Štúdio: DC Entertainment, Primrose Hill Productions, Warner Bros. Television || V tomto prípade budem hodnotit už po pilotnom diely, lebo vlastne prečo nie? Že ucelený dojem z celej série? Preto dávam percentuálne hodnotenia po jednotlivých fázach, buď po epizódach alebo sériách... 42 minút stačí hádam k objektívnemu hodnoteniu úrovne základnej formálnej stránky a obsahu. To by na čsfd nemalo byť 100 stránok pre jednotlivé diely Pat&Mat (A je to), tam je to asi inak že? :D --- Takže. Nový Gotham sa úspešne vyhol kopírovaniu niektorých zásadných scén z všetkých predošlíých Batmanoviek (Burton, Schumacher, Nolan), a tým dal hneď na začiatku najavo, že si bude raziť vlastnú cestu. Mnoho fanušíkov hlavne Nolanovej ságy určite tajne dúfalo, že to bude naopak čo najbližšie k trilógii z doby 2005-2012, a že sa vymenia len tváre hercov. O to viac by ale boli sklamaný v priebehu vyvýjania sa deja seriálu, kde sa už nový počin nebude schopný držať zákonitostí a pevne určených charakterov z Nolanovho sveta. Takže vlastnú cestu Gothamu považujem za pozitívne pojatie, i keď je silne možné, že tvorca Bruno Heller bol DC arzenálom nariadený k vytvoreniu prequel scén k nadchádzajúcemu Batmanovi so Supermanom, čo ale zistíme až po jeho premiére 24.3.2016. --- Casting je naozaj podarený, je až neuveriteľné, jak charakteristické postavy vedeli autori do projektu nájsť. O to slabšie je obrazové prevedenie, z ktorého kôli komixovým scenériám v pozadiach často cítiť na dnešnú dobu lacnejšie digitálne plátno, čo je dosť prekvapujúce, nakoľko interiéry sú bravúrne a naozaj dobové. Dej zatial trpel introdukčnou horúčkou postáv, ale 2. epizóda nám prezradí o schopnosti staronového Gothamu rozpávať príbeh v oveľa intenzívnejšej miere. Najväčšia miera spokojnosti prúdi určite u všetkých fanušíkov z faktu, že môžu vidieť svoje obľúbené postavy v novom, pravdepodobne obsiahlom počine, a tak je úspech nie zaručený, ale silne podporený. Pilot: 75% | 25.9.2014, 1080p, THX, EN DTS | Update: Po niekoľkých ďaľších epizódach seriál opúšťam, nakoľko mi nechutí jeho stavba a dosť často nevysvetliteľný vývoj postáv. Možno sa to vysvetlí časom, ale ja na to čakať nebudem. S01-05: 55%

Hra (1997)

|| Scenár: John Brancato, Michael Ferris | Hudba: Howars Shore | Distribúcia: PolyGram Filmed Entertainment | Štúdio: Propaganda Films | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržby: 109,423,648 $ || Sakramentsky ponurý, atmosferický film, ktorý diváka nešetrí ani na chvíľu. Typický prípad pikantného scenára, ktorý vám vlezie pod kožu, a spôsobí intenzívne nepríjemné pocity. Aj pre to nie za 5... 82% | Blu-Ray, THX, HU DTS |

Sledování (1998)

|| Scenár: Christopher Nolan | Hudba: David Julyan | Distribúcia: Zeitgeist Films (US), Momentum Pictures (UK) | Štúdio: Next Wave Films, Overseas Filmgroup | Rozpočet: 6000 $ | Tržby: 240,000 $ || Víkendovka, ktorá kvalitou prehluší stovky vysokorozpočtových, viacmesačných áčok. Komerčne neuveriteľne úspešný film, ktorý je podivne dodnes najúspešnejším filmom Nolana v pomeru rozpočet/tržba :) Každopádne v špektre jeho tvorby sa to nedá považovať za plnohodnotný film zo stránky metráže, ani hereckého obsadenia. A i keď je ten scenár nápaditý, kôli remeselným možnostiam bol Nolan nútený rozuzlenie príbehu zchematizovať, a tak sa pointa dá predpokladať už od pólky filmu. I tak by som si prial, aby bol každý mnou zhliadnutý film aspoň takto dobrý, a už by som bol šťastný :) 80% | HD, THX, EN DTS |

Gándhí (1982)

|| Scenár: John Briley | Hudba: Ravi Shankar, George Fenton | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Goldcrest Films | Rozpočet: 13 miliónov £ | Tržby: 80,700,000 $ || Nie náhodou bol Attenboroughov Gandhi aj komerčne úspešným filmom. Nie je totiž len jednoduchým popisným snímkom o živote nevšedného človeka, ale i umelecky prepracovaným filmom. Attenboroughovi sa podarilo priniesť atmosféru krajín autentickými davovými scénami a pri tom všetkom dbať nato, aby film odzrkadlil i posolstvo, za ktoré Gandhi bojoval. Jediná maličkosť, ktorá ma odradila od plného hodnotenia, bola trošku dlhá metráž. 84% | Blu-Ray, THX, EN DTS |