Columbo - Nebezpečná hra (1973) (epizoda)

Přestože má mistrovsky rozehraná partie šachu všechny přednosti Columbovy hry, nějak mě za srdce nechytla. Možná to bylo rozestavěním figur na šachovnici, možná byl tentokrát šach mat poněkud krkolomný.

Columbo - Rozhodující zápas (1972) (epizoda)

Pokud vrah udělá chybu, nemá šanci uniknout. Vlastně ani kdyby chybu neudělal nemá šanci, protože Columbo vždy nějakou najde. Výborný díl se solidním protivníkem a vydařenou pointou, která rozmetá vrahovo dokonalé alibi. Výborně poručíku!

Láska po anglicku (2014)

Romantická komedie, která není moc romantická a už vůbec ne zábavná. Jen je, navzdory obsazení, plná protivných a nesympatických postav, které se v situacích šustících papírem chovají jako skuteční lidé - tedy hloupě. A stejně jako skuteční lidé se bezradně plácající v bezcílné marnosti odnikud nikam, aby byli nakonec tou nečekaně nudnou podívanou doslova dostrkáni k povinnému happyendu.

Old Surehand (1965)

Surehande Surehande, panák jako ty by na Divokém Západě nepřežil ani hodinu. A to dokonce ani v jeho alternativní mayovské verzi. Naštěstí máš kolem sebe obětavé hrdiny i padouchy, kteří udělají cokoli, třeba se i nechají zabít, jen abys ty přežil do závěrečných titulků. Dokonce i ten Vinnetou se snaží vypadat jako by tu vůbec nebyl a neměl s tím vším nic společného.

Petrolejový princ (1965)

Koukatelná mayovka se solidním padouchem, který trapně ztratí glanc až v samotném závěru, Vinnetouem, který konečně nevypadá, že jen tak náhodou projíždí kolem, a i toho Grangera nejspíš konečně někdo srovnal, takže už není v každém záběru na přesdržku. Byť mimo plac byl údajně nesnesitelný dál a v plném rozsahu. Kupodivu ani příběh, ač je i tentokrát naivně prostoduchý, už nepůsobí tak amatérsky, přestože křečovitost se ani tentokrát nepovedlo zamaskovat a dokonce i průměrného stopaře dovede rovnou do tábora scénáristy. Celkem vzato je to i přes kritická slova pohodová jednohubka z mayovského univerza, která je lepší než ostatní Fire– i Sure– handovky.

Columbo - S dýkou v mysli (1972) (epizoda)

Columbo jako mírně zřeštěná komedie? Proč ne. Jen toho bláznivého pobíhání s foťákem je tolik, že už to přestává být vtipné.Dvojice "vrahů" tentokrát detektiva převálcuje energií i vynalézavostí, naštěstí si čacký americký polda jakž takž napraví reputaci závěřečnou fintou. Jinak spíš takový columbovský průměr.

Columbo - Rekviem pro padající hvězdu (1973) (epizoda)

Spíš lehce podprůměrný díl, kde se Columbo neprokousává k pravdě desítkami otravných otázek a tuctem zábavně jiskřivých dialogů, ale spíš vytáhne řešení z klobouku jako kouzelník. Nepříliš logická je i vražda a motivace vraha. A tak jediné co tentokrát pobaví, jsou Columbovy telefonáty manželce, když se chce pochlubit odkud volá.

Columbo - Past (1972) (epizoda)

Nedáte si doutník? Nikdo nedokáže bohatým smradům setřít žoviální úsměv z tváře tak dokonale, a tentokrát i pouťouchle, jako Columbo. Konec dobrý, všechno dobré, dalo by se nejspíše říci o kvalitě této epizody. Možná je slabší, ale závěr vše vynahrazuje.

Columbo - Vražda podle plánu (1972) (epizoda)

Když chybí mrtvola i důkazy je třeba vystavět past. K tomu tentokrát místo otravných otázek architekt pasti Columbo s chutí sehraje dokonalé divadýlko a nenechá se zmást ani falešnými stopami. Opět zajímavé, zábavné a tentokrát i vtipné, zejména ve scénách, kdy Columbo stojí frontu na úřadech.

Columbo - Etuda v černém (1972) (epizoda)

"Víte, na to jsem dobrej, na vraždy," ujištěje Columbo a opravdu je. Výborný díl, kde jako policejní Paganini rozehrává velkolepý koncert na téma odbíhání od tématu tak ďábělským způsobem, že nestíhá ani dirigent tak sebevědomý, že si troufal udirigovat i vraždu. Libilo i přesto, že tentokrát filmaři trousí stopy tak okatě, že jsem byl jako divák o tři kroky nejen před vrahem, ale dokonmce i před Columbem. Alespoň jsem si mohl vychutnát Columbovo smrtící Tempo Furioso, se kterým svými odtázkami, informacemi a všudypřítomností deptá rádoby chladnokrevného vraha.