• Pohádka

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Nejen, že zase není zcela jisté, kdo pracuje s kým, kdo je proti komu a kdo je na straně dobra, jak už je to v této sérii zvykem, ale teď hrozí i zkáza světa. Po výborném Ghost Protocol a Národ grázlů přichází zase trochu slabší díl, alespoň z mého pohledu. Ačkoli mezi epické scény zcela jistě bude patřit Tom Cruise na skalní stěně, souboj helikoptér či jiného dopravního prostředku - motorek. Také nahánění nepřítele po budově působí skvěle. Jinak mi ale přijde, že se tvůrci zase opakují a to už poněkolikáté. V minulých dílech to zvládli vynahradit skvělým vizuálem. Tentokrát dosáhli "jen" na svůj standart v sérii. Vždycky to bude vypadat dobře a působit dobře a proto je tak složité/jednoduché oddělit ty díly v celém Mission: Impossible, které jsou působivější od těch  méně působivých.

My se nehněváme (1966)

Podobných mafiánských komedií vzniklo vícero, třeba scénárista Marcel Julian napsal film Velký šéf. Nejvtipnější je vůbec samotný fakt, že trojice působí nesourodě a každý je jiný: Lino Ventura, Jean Lefebvre a Michel Constantin. Všem ale vévodí druhý jmenovaný. Hodně povedeně jsou napsány dialogy. Omáčka kolem trochu nedává smysl, včetně chování některých postav, jenže je to provedeno tak, aby to celé bylo vtipné za každou cenu, což je asi trochu škoda. Na druhé straně krásné prostředí, tři skvělí herci, film působí akčně a děj odsýpá... Tvůrci kladou důraz na odvěkou rivalitu mezi Francií a Anglií...

Konec rozkvětu (1972)

Zajímavé poměry v dané krajině. Takto brutální způsoby zůstávají bez povšimnutí úřadů. Ani popis ohledně války není tak zcela pravdivý. Nick Devlin a Mary Ann se do sebe pustí, ale to až v závěru. Do té doby se jen tak pošťuchují. V této rovině je zvláště úsměvná scénka na poli, kde žací stroj ne a ne dostihnout Nicka a holku, přestože musel být jednoznačně rychlejší. Z celého filmu mi pak zajímavý přišel až konec. Možná, že právě v tomto snímku čerpali inspiraci filmaři snímku Kingsman: Zlatý kruh, v němž se taktéž mleli lidé, zde ovšem do hamburgerů.

Wendy (2017)

Záchrana koně alias německý film, který neurazí. Obsahuje klasickou záchranu zvířete, kdy hlavní hrdinka stojí prakticky proti všem. Kůň pak ale zachrání i intrikánskou nepřítelkyni a vše se v dobré obrátí. Snímek nemá moc čím překvapit ba právě naopak. Přináší vše, co lze u podobných filmů čekat, takže se ničím neodlišuje. Sourozenci jsou typické městské děti, které na přírodu okolo sebe a zvířata v ní žijící mění názor teprve postupně. Co určitě vypíchnout lze je krásný kus krajiny, kde se natáčelo.

Z pekla (2001)

Na základě DNA testů se vědci domnívají, že pachatele údajně odhalili. Je těžké považovat takový výzkum za věrohodný, ale údajný pachatel byl prý mezi podezřelými už tehdy. O Jacku Rozparovači toho bylo natočeno dost a určitě ještě bude. Mě se asi líbilo nejvíc zpracování Jack Rozparovač s Michaelem Cainem. Přestože je samotný případ temný už jen provedenými skutky, a přestože v tehdejším Londýně by rozhodně nikdo soudný žít nechtěl, připadá mi film temný až moc. Přece jen sblížení inspektora s prostitutkou mi přijde trochu prvoplánové a jeho obliba v opiu je též zvláštní. Pak tu máme závěrečnou teorii, která mi také přijde trochu zvláštní stejně jako konec. Nečetl jsem sice předlohu, ale zajímalo by mě, co nebo proč tak rozlítilo Alana M.

Všechna jitra světa (1991)

Samotný film, na to, že má dvě hodiny diváka může dost utahat, tím spíš, pokud se vysílá ve večerních hodinách. Když to vezmu kolem a kolem, tak nám snímek o životě geniálního skladatele moc neřekl. Po smrti ženy se uzavřel do sebe a možná trochu zcvokl. S ohledem na jeho názory o produkci hudby třeba i pro krále by bylo zajímavější se věnovat jeho mládí a dál. To hlavní je ale barokní hudba. Jako laik jsem si samozřejmě musel přečíst, že šlo o nadaného skladatele, protože bych nikdy nepoznal, zda hraje skvěle nebo už tam zazněl nějaký falešný tón. Ale právě ta hudba rezonuje celým snímkem a je to nejhlavnější, co mě dostává. A výkon Jeana-Pierra Mariella. Pravda je, že jsem alespoň viděl, kterak mohl někdo v tehdejší době poslat krále do oněch míst a nesplnit mu jeho přání (nařízení).

Stařeček vavříny vídeňské slávy ověnčený aneb Zpronevěra (1988) (TV film)

Satira na rakouské mocnářství by se teoreticky mohla odehrávat dnes. Leckterá politická strana nebo nějaká skupina lidí si sem tam vezmou slavnou nebo jinak zasloužilou osobnost a na ni vystaví své know-how, hlavně tedy před volbami nebo když nějaké nové hnutí/strana vzniká. A nevidíme to jen u nás, ale i ve světě. Jenže tehdy nebyly sociální sítě a internet, tak to holt museli dělat takto lokálně. A pravdivost toho či onoho příběhu se těžko dokazovala. Ten příběh svým vývojem nějakou pointu sliboval a v podstatě se dá říct, že je očekávaná. A kdyby Jaromír Hanzlík nemusel tak přehrávat, tak by se dalo říct, že se na tu plejádu legend opravdu dobře kouká. A nostalgicky vzpomíná, jak se dneska už takové krátké historické povídky už netočí.

Zlatý transport (2022)

Jak ta událost celá skutečně probíhala by možná stálo za nějaký opravdu uvěřitelný dokument. Film jako takový mě nadchl bojovými scénámi a to i za použití letadel či scény zničení přístavního města, ty byly úžasné. Naopak vojenský velitel trochu působil, jako by vypadl ze Švejka. Stejně tak chápu nutnost evidence, ale ve chvíli, kdy na mě útočí mi to přijde naprostý nesmysl. Máte-li dát na váhu fakt, že zlato nepřevezete vůbec (ať už evidované nebo ne) či ho převezete celé a doevidujete do na lodi, myslím, že to je jasná volba. To celé je ale nic ve srovnání s tím, že se milostivě zachránil král a měl si z čeho platit drinky, ale nikdo ani jednomu člověku, který se na tom podílel nepoděkoval, nedostalo se nikomu vyznamenání apod.

Hup a Hop (1968) (seriál)

Pohádkové seriály, v němž hrají loutky se dneska už moc nedělají. Samozřejmostí je Hurvínek, jinak ale tohle umění trochu zaniká a podléhá digitálním filmům a seriálům. Hup a Hop je jeden z těch, na něž se prakticky zapomnělo. My měli doma knížku Hupa a Hopa. Faktem je, že na dabingu dělali mistři svého řemesla a ty dvě opice byly předzvěstí Pata a Mata. Jen by mě zajímalo, kde se ztratil, či zda vůbec někdy existoval 13. díl, který je zde uveden.

Plavba za ledem (2024) (TV film)

Je smutné, že tato část světa za "pár" desítek let už nebude. Rozhodně nebude vypadat takto. Najdeme zde jen a pouze oceán. A o to neuvěřitelnější je naše chování, oč jasnější je, že zvednutá hladina moří a oceánů zasáhne člověka velmi citelně. Tragičtější dopad to bude mít na lední medvědy. Ovšem ta krása je velká a neskutečná.