Robin Hood (2018)

Nebylo to úplně dokonalé, na mě tam možná bylo až moc akčních scén, které však po technické stránce byly provedeny dobře, ale zase se mi líbil ten nový pohled na všemi známý a tak často točený příběh. S hereckým obsazením jsem byla spokojená, nejvíce mě samozřejmě bavila dvojka Egerton a Foxx. Nebude to můj nejoblíbenější film s Robinem Hoodem, tím doposud zůstává verze s Russellem Crowem, ale taková hrůza, jak to vypadá dle zdejšího hodnocení, to zase není. Kdo má rád akci zasazenou do doby minulé, toho bude film bavit, stejně tak jako mě.

Raubíř Ralf a internet (2018)

První Ralfův film se u mě okamžitě po prvním zhlédnutí zařadil mezi nejoblíbenější animované filmy od Disneyho. Na pokračování jsem se tedy velice těšila. Přiznám se, že ze začátku jsem z dvojky byla trochu rozpačitá, ale jakmile se Ralf a Vanilopka ocitli ve světě internetu, příběh mě hned chytnul. Rozhodně se mi líbilo prostředí, ve kterém se nový film odehrává. Myslím si, že internet byl originální nápad a tvůrcům se ho povedlo vytvořit opravdu perfektně. Plusové body dávám i za scény s princeznami. Myslím si, že pro každou z nás, co vyrůstaly právě na pohádkách jako Sněhurka, Kráska a zvíře či Mulan, je tohle okamžik, kdy naše fanouškovská srdce zaplesají radostí. Dalším plusem pro mě bylo obsazení mé oblíbené Gal Gadot - doufám, že její pěvecký um se jen tak neztratí a třeba ji zajistí i nějakou roli v muzikálu - a užívala jsem si i scény s postavičkami Billa Hadera a Taraji P. Henson. Podobně jako u předchozího dílu, i tady dojde na nějaké emotivní chvilky a hlavně na poučení o tom, jaký je vlastně skutečný význam přátelství. Zatím dávám 4*, protože pro mě Raubíř Ralf a internet už nebyl takovou dokonalostí jako jednička, ale je možné, že po druhém zhlédnutí tu poslední hvězdičku ještě přidám.

Aquaman (2018)

Tak Aquaman se opravdu stal zatím tím nejlepším a hlavně nejzábavnějším filmem, co pod záštitou DC Comics v poslední době vznikly. Wonder Woman byla taky kvalitní, ale filmu chyběla taková ta vtipná jiskra. Na rozdíl od ostatních jsem až doteď považovala za nejlepší počin Justice League, který mě fakt bavil, ale Aquaman ho prostě předčil. Opět se mi potvrdilo, že Zack Snyder a já prostě nejdeme dohromady. Tady už jde vidět, že film má odlehčenější tón, není tak depresivní jako třeba Man of Steel nebo BvS, a je patrné, že se tvůrci nechali inspirovat Marvelem. Za mě je to ale jen dobře. Doby, kdy se z komiksových předloh daly udělat veledíly (narážka na Temného rytíře), už jsou za námi, takže jsem vždy ráda, když hlavním úmyslem superhrdinského blockbusteru je pobavit. To se v tomhle případě povedlo na jedničku. Příběh byl dobrý, ačkoliv na mě možná trochu dlouhý, obsazení bylo bezchybné, překvapila mě Amber Heard a milovala jsem scény s Nicole Kidman (ta její úvodní bitka byla prostě bombová!), Jason Momoa zase dokázal, že nikdo jiný si ten zlatý trojzubec nezaslouží. Hodně se mi líbila i hudba - jak ta instrumentální, tak i ta písničková - a efekty to je kapitola sama o sobě, fakt špica, i když na můj vkus byly některé scény až moc barevné, ale v kině měl člověk opravdu pocit, že se nachází v podvodním světě bájné Atlantidy. Teď se jen uvidí, jestli Aquáče z pomyslného trůnu sesadí nadcházející Shazam nebo ne. Každopádně doufám, že úspěch v box office a víceméně kladné hodnocení ze strany kritiků a fanoušků nám zajistí minimálně ještě jednu sólovku.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Už jsem ani nedoufala, že bychom se letos dočkali něčeho lepšího než byl "Kouzelník Žito". Zmiňovaná pohádka mi sice nepřišla až tak hrozná, ale když to srovnáme s odvážným Martinem, tak je to vážně sto a jedna. V případě této československé pohádky jsme konečně dostali příběh, který měl hlavu a patu, něco se tam dělo a řekla bych, že v podstatě všechno mělo nějaký logický důvod. Hodně se mi i líbilo, že Martin byl slepý, vím, že bez toho by pak nefungoval konec, ale vážně, kolik jste viděli českých/slovenských pohádek, kde by měl hlavní hrdina nějaké postižení? Já si nevybavila ani jednu. Obsazení bylo vybrané na jedničku, stejně tak nemělo chybu ani prostředí, lesní tvorové (ať žije Ježibaba!) a krásná hudba. Jestli budou Martina dávat na Vánoce i příští rok, já si ho určitě nenechám ujít. ČT1 bych asi poradila, ať s našimi slovenskými přáteli spolupracuje častěji, rozhodně se to vyplatí.

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Vůči dvojce Mamma Mia jsem byla hodně skeptická a bohužel mé předsudky vyvráceny nebyly. Tohle bylo prostě pokračování, ke kterému nikdy nemuselo dojít, protože bylo naprosto zbytečné. Nové herecké obsazení mi zčásti moc nesedlo. Líbily se mi volby v obsazení Donniných ztřeštěných kamarádek v mladší podobě a nejvíc bodů dávám za úžasnou Cher a charismatického Andyho Garciu. Zbytek už za mě byl propadák. Lily James mi tady bohužel nesedla, ale spíš bych řekla, že to bude tím, jak byla role mladé Donny napsaná. Oproti své "starší verzi" mi přišla méně zábavná a místy i nudná. Pokud jde o písničky, tak ty největší hity už zazněly v prvním díle, takže tady víc jak z poloviny využily méně známé písně, z nichž některé jsem třeba vůbec neznala, takže jsem si nemohla pozpěvovat. Přiznám se, že první polovina filmu mi nic neříkala. Líbilo se mi asi posledních 30 minut a nejvíc jsem si užila scénu s "Dancing Queen". Jelikož ABBA patří k mým oblíbeným kapelám a sem tam mě film dokázal zabavit, dávám nakonec horší 3* s tím, že k "Here We Go Again!" se asi (pokud vůbec) dlouho nevrátím.

Zrodila se hvězda (2018)

Tak musím říct, že tohle nebyl úplně film pro mě. Nemám ráda přeslazené příběhy. Ačkoliv postava Jacka vnesla do děje trochu temnoty a Bradley podle mě skvěle a věrně ztvárnil člověka závislého na alkoholu a drogách, postava Ally pro mě naopak byla jednou z nejnaivnějších a nejhloupějších postav, co jsem kdy viděla. Vím, že tohle není skutečnost, ale stejně jsem se sama sebe musela v průběhu filmu ptát, která ženská, s aspoň kapkou rozumu, by se pouštěla do vztahu s někým tak zničeným jako je Jack. Navíc jsem se neubránila pocitu, že od cca půlky filmu, kdy si Ally obarvila vlasy a začala bodovat v hudebních příčkách, jsem koukala na Lady Gagu. Za mě tedy nejvíc bodů dostává Bradley a to nejen za svůj herecký um, ale také i za režii, protože se mi poměrně dost líbilo, jak byl film natočen. A dalším plusem pro mě byl Sam Elliott. Gaga si určitě nějaké ceny odnese, jestli to bude zaslouženě, to soudit nebudu - její postava mi sice nesedla, ale netvrdím, že by do toho nedala, co mohla. Film má taky několik opravdu silných scén, které jsem si asi užívala nejvíc, ale jak říkám, s příběhem o lásce, který z mého pohledu zase až tolik originality nepřinesl (možná až na ten konec, který mě trochu překvapil), u mě filmaři moc často nezabodují.

Mary Poppins se vrací (2018)

Na novou Mary Poppins jsem si chtěla zajít ze dvou důvodů. Tím prvním bylo, že původní film s Julie Andrews se mi moc líbil - jak po dějové, tak i hudební stránce - a považuji jej za jeden z klenotů kinematografie, který asi čeští diváci příliš neocení, vzhledem k tomu, že na dnešním představení v celém sále sedělo pouhých sedm lidí. Druhým důvodem byla má oblíbená Emily Blunt, která by mohla hrát v té sebe větší blbosti a já bych se na to stejně koukla. Má očekávání byla tedy vysoká a po zhlédnutí musím uznat, že chápu zdejší hodnocení. Ačkoliv obsazení bylo vybráno vskutku na jedničku, se samotným filmem už to trochu vázne. Největší zádrhel, aspoň pro mě, znamenalo obrovské množství hudebních čísel na úkor dějové linky. Ta mi připadala docela upozaděná a v podstatě celý film byl o tom, jak Mary Poppins trávila čas s trojicí malých Banksů (verze z roku 64 mi taky přijde o něco poučnější). Nicméně hodně se mi líbilo zpracování - tančení, sekvence v kresleném světě, kostýmy, prostředí... To je ten hlavní důvod proč dávám čtyři (horší) hvězdičky. Je možné, že své hodnocení ještě změním, až film uvidím v původním znění. Dabing se naštěstí i v tomto případě povedl, ačkoliv mně osobně vadilo, že byly nadabované i písně, kde člověk výrazněji vidí nekoordinovanost s tím, co herec ve skutečnosti říká, a jaký je český překlad. Možná i kvůli tomu mi zdejší písně nepřišly tak chytlavé jako ty z předchozí Mary Poppinsové. Byla jsem ale velmi potěšena, že Meryl Streep i tady namluvila Zlata Adamovská, která se tentokrát předvedla i se zpěvem. Závěrem asi jen řeknu, že už to prostě není ten echt Disney, ale vzhledem k tomu, že žijeme v době, kde kina válcují filmy se superhrdiny, je tohle příjemná změna s trochou kouzel.

Šíleně bohatí Asiati (2018)

Šíleně bohatí Asiati nejsou úplně bezchybní. Bylo tam pár scén, které mě osobně moc nezajímaly, navíc je film fakt hodně dlouhý. Ačkoliv dokáže zaujmout, přijde vám, že spíš trvá hodiny 3/4. Ale přeci jen můj dojem je opravdu dobrý. Myslím, že jsem ještě nikdy neviděla film z americké produkce, kde by obsazení bylo čistě mongoloidní rasy. Navíc obsazení bylo velice dobře a příjemně zvoleno - za mě největší plus za Michelle Yeoh a Awkwafinu - a prostě se na film dobře koukalo.

Mauglí - příběh džungle (2018)

Dle mého názoru Andy Serkis opět předvedl, že je nejen vynikající herec, ale také i režisér (pevně doufám, že do budoucna se dočkáme ještě hodně filmů natočených právě panem Glumem). Za mě je Mauglí 100x lepší než verze z roku 2016, která byla jen hranou verzí pohádky, kterou většina z nás viděla milionkrát ještě za doby VHS kazet. Líbí se mi, že tenhle film s sebou přinesl nový úhel pohledu na známý příběh a že byl o dost temnější, než zmíněná zpracování pro Disney. Hodně se mi líbily záběry na džungli, počítačově vytvořená zvířata (hlavně Baghíra ♥) a hlavně obsazení, které je vážně skvostné (za mě má Andy největší plus za Cate Blanchett coby Kaa). Asi to není film, který by si zasloužil 5*, ale určitě je tohle ta verze Mauglího, kterou si užijí všichni odrostlí diváci, co se v dětství pořád dokola dívali na animovanou verzi z roku 1967.

Bohemian Rhapsody (2018)

Přiznám se, že jsem musela nějakou dobu přemýšlet, jak film ohodnotit. Má očekávání, vzhledem k tomu, že jsem na film zašla až měsíc po uvedení do kin, a ke všem těm vysokým hodnocením a chvalozpěvům, byla opravdu vysoká. Přiznám se, že pocitově je u mě BR spíše na 4 hvězdičkách, protože pasáže z osobního života Freddieho, a tím samozřejmě nechci říct, že Freddie nebyl zajímavý člověk, byly poněkud nudnější. Nejvíce jsem si vychutnávala všechno, co nějak souviselo s hudbou od Queenů - vstávaly mi chlupy na rukách a kdyby kino nebylo narvané, hned bych vyskočila ze sedačky a začala si zpívat a tancovat. Ačkoliv vím, že samotný děj je hodně upravený - došlo na několik poměrně zásadních změn (mě třeba překvapilo, že ve filmu "složili" We Will Rock You až po roce 80) a některá fakta si předělali - mně to zase až tolik nevadilo. My diváci víme, že jde o vzpomínkovou záležitost, která chce uctít jednoho velikána s obrovským hlasem a jednu kapelu, kterou už nikdy nikdo nepřekoná. Myslím si, že ani není tolik důležité, aby se zde více ukazovalo, jak Freddie pařil, střídal partnery, chlastal a bral drogy, stačí, že se to tady jen naznačilo. Hodně se mi líbilo i to, jak byl film natočený, kamera si v tomhle případě určitě zaslouží nějaké nominace. Chválím i skvěle vybrané obsazení v čele s Rami Malekem, který, a to už tady psalo hodně lidí, se zde naprosto ztratil a já měla kolikrát vážně pocit, že koukám na Freddieho Mercuryho. Za mě je tedy Malek prvním front runnerem na Oscara. Bohemian Rhapsody je dělaná v odlehčenějším duchu, sem tam se od srdíčka zasmějete, sem tam pocítíte lítost - jako já např. při scéně, kdy si Freddie zašel na kliniku a při odchodu se "hudebně pozdravil" s mladým mužem trpícím stejným onemocněním. Co mě ale zasáhlo nejvíc byl finální koncert z Live Aid. Nemůžu uvěřit, že tuhle scénu, scénu, při které jsem si vážně připadala jako na koncertě a která snad trvala těch reálných 20 minut, natáčeli jako vůbec první! V téhle pasáži jsem měla co dělat, aby mi do očí nevyhrkly slzy, hlavně v okamžiku, kdy si celý stadion (a já vím, že naprostá většina byla nejspíš udělaná počítačově) zpívala "Radio Ga Ga". Za tenhle pocit, který všichni fanoušci Queenů mohou aspoň zčásti prožít, nakonec dávám těch 5 hvězdiček.