REC (2007)

Čtyřicet minut se tu neděje téměř nic, krom toho, že mi bylo blbě z neustále se hýbající kamery. V druhé půlce začíná film nabírat na obrátkách, ale... leknete se dvakrát, třikrát a konec (a to připomínám, že jsem se díval v noci, sám a bez světla). Rec je snímek, který dokazuje, jak důležitá součást hororu jsou hudba a zvuky. Tady nebylo krom výkřiků ani jedno ani druhé a tím pádem se nedostavil ani pořádný strach. Díky závěru na půdě si ovšem film alespoň ty tři hvězdy zaslouží.

Pes Baskervillský (1959)

Rozhodoval jsem se mezi trojkou a čtyřkou. Jo, je to klasika, která nenudí, Sherlock v podání Petera Cushinga je charismatická postava a film příjemně utíká. Jenže celé je to natočené vlastně jenom na třech místech (lépe řečeno mezi třemi kulisami - zámek, močály, staré opatství + jako bonus jeskyně - které si mohou podat ruku svým ztvárněním s těmi z našich Krakonošských pohádek). Chápu, že je to film z roku 1959 a nemůžu po něm chtít zázraky, ale když Psa Baskervillského porovnám s Werichovým Císařovým pekařem, který je ještě o 8 let starší a mnohem mnohem rozmanitější, tak se chtě nechtě musím přiklonit ke třem hvězdičkám.

Vyhnání z ráje (2001)

Chytilová se dočista zbláznila! Jestli si myslela, že stačí českému divákovi jakákoliv kravina, ve které budou 90 procent času pobíhat nazí "herci" včetně trochu těch známějších, tak se šeredně mýlila. Ani podobný styl točení a osvědčená jména, se kterými zvítězila v Dědictví, jí tady nepomohly (a co si budem povídat, když si odmyslíme Polívkův životní výkon, díky kterému Dědictví za něco stálo, tak je její divácky nejúspěšnějí film vlastně taky pěknej brak). Jediné, za co dávám tu jednu jedinou hvězdičku, je full frontal obnažená herečka Zita Morávková, pro kterou mám slabost už od shlédnutí Špačkovy Etikety a díky které jsem se opravdu vyloženě proslintal (je fakt nádherná) až na úplný konec.

Tohle je Sparta! (2008)

Nebudu dávat odpad! a psát, jak to je trapné, když jsem se smál. Dyť tohle je přece parodie a ne dílo pro filmové akademiky! Je fakt, že první půlka je mnohem lepší, než ta druhá a že spoustu vtípků tu je spíš jen pro čistokrevné američany a ti ostatní moc netuší, o co zrovna jako jde. Ale prostě jsem se smál, takže tři si to zaslouží a hotovo.

Ďáblova dílna (2007)

Je vždycky zajímavé se dozvědět, že válka se rozhodovala i na jiných polích, než jen na těch bitevních. Ďáblova dílna je přesně o tom. Je fakt, že nás režisér Ruzowitzky šetřil s děsivou koncentrační atmosférou (někteří dozorci mi připomínali spíš příbuzné vojáka Švejka než bezcitné příslušníky SS) a nebýt úplného závěru, skoro by vás ani nenapadlo, že vězni jsou opravdu ve vyhlazovacím táboře. Ale jak jsem řekl, tenhle film chtěl ukázat především to, že válka se vyhrávala i jinde. A to se mu povedlo.

Sexy Pistols (2006)

Ani dvě krásky s mohutnými vnady nemohou zachránit tenhle film. Teda, ty dvě hvězdy dávám především kvůli nim, takže tak trochu záchrana to je. Ale zbytek hrůza děs. Doprovodná hudba hraje snad v každé sebeblbější scéně, až je spíš otravná, než příjemně dokreslující atmosféru. Vtipy jsou otřepané, stokrát viděné už v jiných filmech. Zápletka narychlo splácaná a a a... no aspoň že ty vnady to zachránily - viděl jsem trojky, ale dávám dvojku.

Shutter (2004)

Horor má nového krále (a amíci ho můžou opět zprznit svým re-makem)! Ten, kdo dal tři hvězdičky a méně se buď díval ve dne nebo s někým při rozsvícené lampičce a nebo je chladnokrevný zabiják bez citu, protože u tohodle se musí bát každý.

23 (2007)

Hned na začátku musím říct, že nejlepší na celém filmu jsou úvodní titulky. A to myslím vážně a nechci tím nijak zesměšňovat zbytek filmu. Jsou prostě skvěle udělané - na film jsem se díval ve vlaku a jedna slečna když zbystřila tyhle titulky, zeptala se, jestli se může dívat se mnou. Co říkala na film po skončení, to už bohužel nevím. Natočené je to pěkně, vyhrávky s popsanými zdmi, výlety do příběhu z knihy, občas nějaký ten smrťák... Po vizuální stránce nemám co vytknout, takovéhle thrillery můžu. S příběhem je to pak o něco horší. když film skončí, řeknete si, že to bylo vlastně o ničem. Ale vsadím se s vámi o co chcete, že jste se aspoň chvilku zamysleli nad tím, jestli s tou dvacet trojkou nemáte společné alespoň datum narození :)

10 000 př. n. l. (2008)

Tak jak to tady máme? Příběh: rozhodně nechápu místní stěžovatele, že příběh byl děsný. Pro mě nebyl o nic horší než 70 procent dalších hollywoodských "trháků". Prostě klasická linka - láska, pomsta, happyend (***); Efekty a animace: Na těch je film postavený především. Animace zvířat je celkem povedená a nebýt toho, že mamuti už dávno vyhynuli, určitě bych chvilkami přemýšlel, jestli je to reál nebo pouze počítačová animace (****); Nejapnosti a zbytečnosi: Scéna se šavlozubím tygrem je sice efektní, ale pro film vcelku zbytečná (skoro až trapná a celý snímek zbytečně zesměšňuje - a to hned 2x za sebou!), tvůrci si mohli poradit jinak. O úplném závěru ani nemluvím. (*); Japnosti a nezbytečnosti: Scény, ve kterých se bojuje (ať už s velkými ptáky (opeřenými), mamuty či lidmi) jsou hlavním držákem filmu. Škoda jen, že víc než v traileru se jich tu neobjeví (****); Hudba: Scénická hudba a vůbec zvukový doprovod pěkně celý tenhle snímek dopňuje. První tóny ústřední melodie sice hódně připomínají písničku: "Lásko Bože Lásko, kde tě luďa berů", ale zbytek jde. (***); Suma sumárum: Pěkné tři hvězdy

Manželské etudy po dvaceti letech (2006) (seriál)

Život je nejlepší scénárista a Helena Třeštíková dokázala tenhle "scénář" přetavit v jeden nejlepší dokumentární seriál české televizní tvorby. Už jen to, že se jí podařilo přemluvit téměř všechny účastníky první série pro natáčení po dvaceti letech je uctyhodný výkon. Po shlédnutí všech dílů vám přijdou některé problémy vyloženě směšné oproti těm, co zažili a zažívají hrdinové z dalších epizod (například mladý pár z prvního dílu, který si věčně stěžuje na nízké příspěvky pro maminku na mateřské a přitom žije v baráku, před kterým manžel umývá nové fáro versus snad již celou republikou známý příběh paní Marcely). A to je právě život.