• Pohádka

O pokladech (2012) (TV film)

Konečně pohádka, která má výpravu (ten steampunk jde cítit) a propracovanost. Pořád jsem čekala, kdy se také bude režie věnovat tomu hodnému Dykovi a jeho dámě. Tuhle linku dost odbyli. Přestože bych kvůli vizuální stránce a snaze o "filmovost" dala ráda víc *, zoufale chybí lepší scénář. Raději přežiju kulisové pohádky, pokud bude silný příběh, než pastva pro oko a kde nic, tu nic. Přemýšlím, zda se Pavlu Liškovi a Janu Vondráčku nedostávají dobré role ve filmech. Tady, ani v jiných pohádkách se mi nelíbí. Škoda, že pana Heřmánka neobsadili do jiné role (ta berla z Pána Prstenů byla vtipná).

Láska na vlásku (2014)

Hodně natahovaná pohádka. Hlavní hrdina nebyl špatný, ale na to že hrál dvojroli to chtělo asi vybrat nějakou výraznější postavu (někoho jako Oldřicha Kaisera za mlada), a prince hrát jinak než kováře. Krásná byla výprava. To mě Slováci vždy potěší. Dokonce tu nebyly ani nijak trapné postavy. Ten konec je neudržitelný... Vzhledem k tomu, že příběh nebyl humorný (to úmrtí už se dlouho nevidělo) tak na závěr ta vtipnost je poněkud rozpačitá.

Šípková Růženka (2001) (seriál)

Ze začátku jsem se dost bavila. Překvapilo mě, že herci nehrají tak špatně na tak naivní scénář. 2/3 byla horší a horší. Ale protože tam je krásná úvodní melodie..

Křesadlo (2004) (TV film)

Nejzajímavější je vztah víly k Martinu Stropnickému. To se moc v pohádkách nevidí. Jinak úplně "obyč" pohádka, snažící se zmodernizovat slavné Křesadlo. Nutno říct, že se to moc nepovedlo.

Mořská brána (1999) (TV film)

S takovým hereckým obsazením a námětem to skutečně mohl být podařenější snímek. Pohádka trvá jen půl hodiny, a stejně se hodně vleče.

Duhová panna (2000) (TV film)

Jedna * za Pavlu Ptáčkovou-Vitázkovou, která se mi tu moc líbila, druhá * za nápad.

Johančino tajemství (2015) (TV film)

Za prvé: je nutné se dívat v originále. Čeština pohádce opravdu ubližuje. Jinak velké překvapení! Motivy si pohádka vypůjčila z jiných (hlavně Tři oříšky pro Popelku a Královský slib). Ale zdá se jako by tvůrci alespoň pochopili co v nich funguje. Mezi hlavním párem to jiskří. Sudička je osvěžující. A konečně tu není tolik trapnosti. Trochu to kazí až ten turnaj a v některých chvílích hudba. Jinak velmi dobře! Musela jsem se podívat ještě i na scény v češtině s Vetchým. Byl výborný!

Jehlice Sluneční paní (1990) (TV film)

Ačkoliv mám Dádu v pohádkám ráda, tady hrála dost špatně. Klára Jandová mi nevadila. Potěšil už jen Jiří Zahájský. Jinak kulisy a velká nuda. Škoda, že nevyužili myšlenku ožívajícího krejčovství.

Kašpárkovy rolničky (1999) (TV film)

Pamatuji se, že ten nápad s divadlem se mi zdál trapný už v roce vzniku. Jinak pohádka podprůměrná. Jen proto, že v ní hrála Stašová a Nárožný dávám **.

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Poněkud zbytečná pohádka. Mám dojem, že je to tu moc překombinované: Jirka Mádl chce být plavcem, zatím je kuchtíkem (spoiler: zdá se, že mu to nějak nevyšlo, když se stane králem). Liška je tu bohužel trapný a nepůsobí nijak originálně a také je někým jiným než chce. Bolek Polívka má roli jak z Kouzelného měšce, ale je hodně civilní. Banda nápadníků byl nepovedený nápad. Do toho Morena, služka, Vondráček jako komoří (mám na něj od Tajemství lesní země alergii)... Příliš nedotažené. Jen Eliška Jansová potěšila. Škoda, že neměla více prostoru. Byla milá, hezká a hrála opravdu dobře. Zatím jsem nezjistila, proč je Jirka Mádl tolik obsazován do hlavních rolí pohádek, tady jeho neherectví příliš nefungovalo. Pokud máte rádi Ivana Trojana stojí za shlédnutí. Pohádka by se měla jmenovat: Aneb jak si v Čechách představujem Talíána.