The Green Inferno (2013)

Dobrému režisérovi stačí scéna, alebo len dobre natočená póza, či gesto herca aby navodil správnu atmosféru a divák sa okamžite ztotožnil s charakterom jeho postavy. Bohužiaľ, tu sa o to Eli Roth márne snaží presne pol filmu. Napriek tomu je to všetko strašne ploché, povrchné a bez emócií, takže jeho hrdinovia sú mi vcelku ľahostajní. A tak keď v druhej polke jeden po druhom umierajú, porcovaní zhulenými indiánmi v béčkovom gore, je mi to vcelku jedno. Priateľské, miestami až komické, vráskavé tváre indiánov-nehercov, ponatierané červenou paprikou, nemôžu už z princípu navodiť hororovú atmosféru. A tak sa celá pozornosť diváka zužuje len na gore scény, ktoré zase ale degraduje akýsi Rothov čierny humor. Takže ani horor, ani komédia, ani zdesenie, či zhnusenie. Skrátka film vo mne nezanechal vôbec žiadnu emóciu. A to je asi to najhoršie čo sa vám po vzhliadnutí filmu môže stať...

Země policajtů (1997)

Akonáhle spoločnosť dovolí aby sa kdekoľvek v jej strede vytvorila uzavretá skupina so svojimi vlastnými pravidlami a je jedno či ide o moslimov, kresťanov, jehovistov, či hoc policajtov, má na poriadny prieser už dopredu zarobené... Zaujímavé, stále aktuálne téma o korupcii v polícii s hviezdnym obsadením. Síce Sly ma zo začiatku v jeho stvárnení šerifa Freddyho Heflina "omínal" jak zadretá trieska v prdeli, ale nakoniec som si na neho zvykol. Trochu nevýrazný, mierne prispatý scenár je asi najväčšou slabinou tejto inak nadpriemernej krimi drámy. Preto 4*.

Sejmi prezidenta (2014)

Videl som už všeličo... Slovami klasika: "Viděl jsem věci, kterým byste vy, lidé, nevěřili. Zapálené válečné lodě v dráze Orionu. Viděl jsem C paprsky zářit ve tmě poblíž Tannhäuserovy brány. Všechny ty chvíle se ztratí v čase, jako slzy v dešti."...ale "totok" som ešte naozaj nevidel! Rafting v chladiarenskom boxe, po predchádzajúcom parasailingu a zorbingu v tom istom zariadení... Takto, keby išlo o komédiu, resp. paródiu, čo mi tak v niektorých momentoch celkom pripadalo, dal by som tomu možno aj 4*, takto tú jednu * dávam za pekné prírodné scenérie, inak čistý, bezduchý odpad, ktorý mi drzo vzal 90min. môjho vzácneho života a nezaslúži si už ani písmeno!

Ant-Man (2015)

Teória zmenšovania objektov v dôsledku skrátenia vzdialeností medzi atómami, nie je vo vesmíre zase až také sci-fi. Príkladom môže neutrónová hviezda, ktorá vznikne po gravitačnom kolapse hviezdy len o niečo väčšej ako naše slnko, kedy ešte nie je dostatočne veľká na to aby skolabovala do čiernej diery. Potom hmota pôvodnej hviezdy s polomerom niekoľko miliónov kilometrov je stlačená do neutrónovej hviezdy s polomerom rádovo niekoľko desiatok kilometrov. Problémom však je, že hmotnosť ostáva zachovaná, tá sa nezmenší. V úvode to myslím Hank Pym Scottovi Langovi aj pekne vysvetlí, dokonca keď vyskočí malý 80kg Ant-man z vane na dlaždicu v kúpelni, ktorú rozbije, som sa potešil, že autori vytvorili logicky fungujúce Ant-man microuniversum. Zbytok filmu už však na tento fakt úplne prdia a malý Ant-man sa vozí na okrídlenom mravcovi, ktorý síce ako najsilnejší hmyz unesie 400 násobok svojej hmotnosti, ale s 80kg bremenom by mal aj on zjavne "problém". Nehľadiac na to, že keby vám na pleci sedel 80kg Ant-man veľkosti špendlíkovej hlavičky, určite by ste si to všimli, lebo by vám s najväčšou pravdepodobnosťou urobil dieru do trupu a vyšiel pätou na nohe... Remeselne a po vizuálnej stránke dobre odvedená chu..vinka, ktorá popiera vlastné zákony, ktoré si autori sami na začiatku vytvorili. Najväčšiu radosť z tohoto filmu mali moje 6-ročné deti, ktoré v závere uvideli svojho hrdinu mašinku Tomáša, jak v životnej veľkosti gúľa na záhrade očami. Už len pre ich rozžiarené očká dávam 2*

Osm hrozných (2015)

Podtitul k filmu by mohol tiež znieť (tak aby som nespojleroval): "Erkil Poirot" odhaľuje desivé skutočnosti v prostredí opustenej usadlosti, počas mrazivej, snehovej búrky divokého západu. Stopáž by sa kľudne dala skrátiť na polovicu a nikto by o nič neprišiel... sledovať totiž 10 minút dostavník ako ide zasneženou, prázdnou krajinou, aj keď za hudby pána majstra Ennia Morriconeho, mi už príde dosť otravné, navyše množstvo dialógov, ktoré sú ako z kurzu angličtiny pre začiatočníkov, je tiež úplne zbytočných a otravných. Skrátka Tarantino vo svojej tradičnej póze aj s neodmysliteľnými krvavými špliechancami a pukajúcimi hlavičkami. Nič však, čo by ma nejak nadmieru osobitne nadchlo, alebo zaujalo, snáď len scenár, ktorý vďaka svojmu detektívnemu obsahu, dokáže diváka držať v napätí až do konca a prinúti ho tak zhliadnuť túto monštróznu 3-hodinovú stopáž. Tarantina mám celkom rád, a keď sa trochu "ukontroluje" má aj skvelé filmy, ktorým som tiež dal 5*, bohužiaľ dnes je to za mňa taká poctivá troječka.

Špinavý prachy (2014)

Dobre, že som nedal na niektoré zdrcujúce hodnotenia a film som si pozrel.... no a jedným slovom: VYNIKAJÚCE! Nádherná, pomalá a ponurá oldschoolová kriminálna dráma s detailným fokusom predovšetkým na jednotlivé charaktery postáv, pri ktorej som sa ani chvíľu nenudil. Tom Hardy v roli osamelého a introverného(priam až autistického) barmana je tu skrátka výborný a skvele mu asistujú Gandolfini s Rapaceovou. Samozrejme ten čo čaká potoky krvi, tony nábojov a prepálenú akciu bude sklamaný, toto je naozaj len pre fajnšmekrov žánru. Konečne po dlhom čase film, kde po 10 min. už nemáte jasno, kto je "dobrý" a kto "zlý" a už dopredu viete ako sa to celé skončí. S čistým svedomím 5*!

Doupě (2014)

Neviem čím to je, ale akčné filmy Luca Bessona a vôbec francúzskych režisérov a scenáristov posledného obdobia mi niečím nesedia... vnášajú do nich ťažko popísateľný pocit nevierohodnosti a neautentičnosti akčných scén, hoc sú natočené veľkolepo a častokrát aj s dostatočným rozpočtom... ide často o nepatrné drobnosti, ktoré je aj ťažké opísať, lebo sú len v rovine pocitu (hrdina sa pred paľbou z automatických zbraní ukryje za plastový sud, alebo dvere auta... prípadne do scén kde ide o život implantujú akýsi francúzsky humor a často prekračujú tenkú hranicu, ktorá delí kvalitnú akciu od prepáleného komiksu). Toto celé v konečnom dôsledku zráža dojem až kdesi za hranicu nechcenej paródie, pritom staršie francúzske vypalovačky v podaní Delona, alebo Belmonda (Poviedka o policajtovi, Samotár...) si rád pozriem ešte aj dnes, takže francúzska škola by mala z čoho čerpať. Bohužiaľ Bessonovým filmom či už Kuriér, Brutálna Nikita, Leon, Taxi alebo aj Piaty element chýba práve ten potrebný feeling uveriteľnosti, ktorý vás vtiahne do deja, kde by ste sa dokázali z niekým, alebo niečím stotožniť, hoc ich spracovanie je výborné. A presne v tomto duchu sa nesie aj Brick Mansions. Odhliadnuc od toho, že ide o remake a hĺbka deja s dialógmi dosahuje asi tak úroveň kurzu cudzieho jazyka pre začiatočníkov, dá sa to pozrieť až dokonca, ale na druhý deň som už ani nevedel o čom to poriadne bolo a teraz keď píšem tento komentár, už len viem, že to bol posledný Walkerov film..

Kůže, kterou nosím (2011)

Drama / Thriller / Mysteriózní / Horor - kto preboha toto píše??? Toto má k misterióznemu a k hororu tak ďaleko, jak báger k opere... Film ani nezaujal ani nešokoval, len vyšumel do prázdna jak celaskon... Keby tam dali inú hudbu a na konci sa to skončilo svadbou, mohlo ísť pokojne aj o romantickú komédiu. 1 hviezda za krásnu Elenu Anaya, len kvôly nej som to dopozeral až do konca...

Patrola (2012)

Do kancelárie režiséra a scénáristu Davida Ayera vchádza šéf L.A.P.D.: - "Počuj, ty jeden chlapec filmový, potreboval by som od teba pomoc priatelskú, významnú. Máme veľký podstav, lebo rodičia už roky strašia svoje detváky, že ak nebudú chodiť do školy a budú fetovať a kradnúť, môžu ísť robiť akorát tak blbých policajtov." David Ayer: -??? šéf L.A.P.D.: - "No tak, nebuď kurva a natoč mi nejaký ten "náborák" do zboru, lebo ťa nechám zatknúť za užívanie a prechovávanie drog, ty jedna zasratá smažka!!!" David Ayer (..poťahujúc ďalšiu lajnu): - "ok, ok, mier, hlavne pokoj chlape.... A ako by si si to celé predstavoval? O čom by tá sračka mala akože byť?" šéf L.A.P.D.: - "Nech je to taký polodokument o policajnej hliadke, chápeš? Dvaja parťáci..."brothers in arms"...najlepšie keď jeden bude akože mexičan a druhý biely, aby sa tam objavil aj ten oný, jak sa to volá... no ten onen... antiragbistický motýľ. Nech je to moc, moc, siľný príbeh o dvoch mladých, rozumných a čestných policajtoch, ktorí milujú svoju prácu a dali by jeden za druhého život, chápeš né? Jako to silné heslo tých štyroch oných...nó tých štyroch maškrtníkov: Jeden do všeckých, všetci do jedného... chápeš né? A nech je to točené....no tou fandovou, takou tou roztrasenou kamerou nech to vyzerá akože silno autisticky... jakože sú chlapci jakože stále v pohybe a v práci všetko vyrieša a všetkým pomôžu a všade jakože nájdu moc, moc, fetu a zbraní a potom ich odmeňujú a tak, že jako hrdinovia chápeš né? No na konci možeš jakože nechať jedného dať dole, aby tam bolo vidieť aj ten oný....nó ten zákerný pól práce našej nebezpečnej ale pritom dobrodružnej...." David Ayer (práve sa mu z nosa celého bieleho od kokaínu pustila krv...): - "kámo, kurva, ja sci-fi netočím, to si mal ísť za Georgeom Lucasom!" šéf L.A.P.D.: (bez slova vykladá z cestovnej tašky igelitový sáčok, prelepený páskami s asi 1kg toho najkvalitnejšieho kokaínu) David Ayer: (široký úsmev...(alebo Širokého úsmev? fakt už neviem))

Na návštěvě (2015)

Popravde som od Shyamalana očakával viac a popravde found footage štýl, tak ako som ho mal rád, mi už začína pomaly liezť krkom. Ale zase na druhej strane, ako jednorázová žánrovka o ktorej na druhý deň už neviete, že ste ju videli sa to dá pozrieť. Z lacných vyskakovacích ľakačiek (ktoré sú vo filme asi 4) som už vyrástol, takže jediné čo ako-tak dokáže držať atmosféru je stupňovanie napätia, ktoré je však od začiatku predvídateľné a po objavení sa niekoľkých vedľajších, "vysvetľujúcich" postáv sa dá vytušiť aj pointa, ktorej rozuzlenie v závere ma už následne ničím neprekvapilo. Takže ako horor slabučké, scénar, námet výber hercov, najmä detských - výborné, ale určite sa to dalo natočiť lepšie a určite sa dalo z tohoto dobrého námetu vyťažiť viac. No a už vôbec by som to neporovnával so Záhada Blair Witch, kde bola atmosféra o niekoľko levelov inde...