Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Čo dodať k Night Country? Jednou vetou: Ohromujúci začiatok, ktorý sa postupne pribúdajúcimi dielmi prepadal, až do ohromného finálneho sklamania. Škoda, lebo po prvej časti, som si myslel, že toto bude vôbec najlepšia séria. Herci, misteriózna atmosféra, miesto, prípad z kategórie Akty X, všetko tomu nasvedčovalo a po prvom diely som bol neskutočne nadšený. Bohužiaľ, stupídnemu príbehu a scénáru, ako aj WTF rozuzleniu, nepomôže ani misteriózna atmosféra, ani dobrí herci ani fakáč v každom druhom slove. Toto je ukážkový príklad toho, že aj z tých najlepších a najdrahších "surovín" sa dá "navariť" blivajz.

Bod obnovy (2023)

škoda, preškoda nevyužitého potenciálu, ktorý film bezpochyby mal. Čo sa týka myšlienky(záloha vedomia)  a vizuálu, kľudne by som mu dal 5*. Je to niečo medzi Blade Runnerom a Minority reportom. Bohužiaľ všetky tieto veľké náznaky a prednosti prudko sťahuje ku dnu priblblý scenár, nekonečné, patetické dialógy a fakt, že vo filme sa viacej hovorí, než "píše". A to je veľká škoda.

Most (2011) (seriál)

(Hodnotené globálne po vzhliadnutí všetkých 4 sérií)... a musím povedať, aspoň za mňa, najlepší kriminálny seriál, čo som za svoj 40 ročný život videl. Má úplne všetko. Takú, tú špinavú, ponurú a chladnú, severskú atmosféru, až máte pocit, že sever Európy je neustále ponorený v polárnej noci, čo musí pôsobiť na psychiku obyvateľstva a hemží sa to tam samými psychopatmi, resp. sociopatmi. Má, taký ten, autentický, európsky raw rukopis, ktorý je tak odlišný od americkej produkcie, má komplikovanú, ale pútavú zápletku, no ale čo ma najviac dostalo a čo ma najviac bavilo, bolo sledovanie osudov jednotlivých, hlavných postáv dvojice "znepokojivých" vyšetrovateľov s ktorými sa tvorcovia doslova "vymazlili" a ktoré je ešte o level lepšie, ako samotné vyšetrovanie. Meisterstück svojho žánru, ktorý sa podarí, tak raz za generáciu. Skrátka, taká severská "Nemocnica(policajná stanica) na okraji mesta". Kto tento seriál nevidel, o veľa prišiel.

Sněžné bratrstvo (2023)

Po remeselnej a formálnej stránke ide o vynikajúci film, ktorému, keby som už nevidel aj spolu s dokumentami x-tú adaptáciu, by som dal plnú palbu *****. Takže, ak ešte nepoznáte notoricky známy, tragický príbeh uruguayského ragbyového týmu, určite na to choďte, aj keď podľa mňa, pôvodná adaptácia z roku 1993 "Alive" mi prišla autentickejšia. Bohužiaľ, teraz hovorím len za seba, po obsahovej stránke, nakoľko dramatické udalosti príbehu už ovládam zhora-zdola, ma tento film už nedokázal ničím zaujať ani obohatiť a celkom som sa pri ňom už nudil. A tak 3* dávam len za skvelé filmové remeslo.

Silo (2023) (seriál)

Dávno ma tak nepohltil žiadny post-apo seriál (možno s výnimkou TWD) ako práve Silo. Škoda len, (ale to je len čisto môj subjektívny pohľad), že hlavná postava v podaní Fergusonovej mi prišla ako vrcholne nesympatická a omínala ma počas celého seriálu ako zadretá trieska v prdeli. No a to sa potom ťažko dáva *****. Viem si predstaviť x iných herečiek, ktoré by z tohoto seriálu urobili diamant. Nuž takto (aspoň pre mňa) je to len grafit za 3*.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Tak neviem, asi už stárnem, ale tieto scifi akčné scény á la Matrix mi vo filmoch, okrem práve zmieneného Matrixu, kde to dávalo význam a malo to zmysel, prídu ako jedo veľké WTF , navyše keď film s už aj tak dosť  biednym scenárom, stavia výhradne len a len na nich, takže bohužiaľ musím skonštatovať, že film som dopozeral s veľkým sebazaprením a to hovorím s plnou vážnosťou, ako nekritický fanúšik Chapter 1. Bože, kde sú tie časy vybrúsenej večnej témy pomsty za zabitého psa a ukradnuté auto? "Už nikdy se nevrátí, pohádka mládí..."

Karanténa smrti (2022)

Bohužiaľ problém týchto filmov je, že akonáhle sa nám predstavia ústredné postavy, už dopredu vieme, ako sa to celé skončí, a tak zbytok filmu sledujeme len neúspešné a stupídne snahy zabijaka versus šťastné a úspešné úniky hlavnej postavy. Jedinou neznámou bolo, či prežije aj druhá ženská postava, alebo nie... A otvorene, mňa už takéto stupídne šablóny dosť nebavia. Ku covidovej zápletke sa radšej nebudem vyjadrovať a taktne ju vynehám. Na druhej strane, aby sme boli objektívni, remeselne dobre zvládnutý slasher, ktorý priaznivcov žánru neurazí, ale ani neohúri a o ktorom na druhý deň, nebudete vedieť, že ste ho videli.

Jan Žižka (2022)

Uznávam, že v stredoveku žilo cca 100x menej ľudí než dnes, ale hlavne v bojových scénach, kde parta 12-tich bojovníkov honí po lese partu 10-tich bojovníkov, ktorí sa aj s náčinním zmestili na jednu vozovú hradbu, mi prišlo, že človek bol v tých časoch celkom vzácny a ojedinelý druh. Takže tieto veľmi komorné súboje na samote u lesa, nevyvážila ani ich brutalita. Tých pár sekúnd náznaku skutočnej, epickej bitky v záverečných titulkoch, len ukazuje, ako by to malo vyzerať a čo sme nedostali. Inak dobrý film, s dobrým hereckým obsadením, trocha infantilnou zápletkou, ale mohla ju vyvážiť aspoň epická stredoveká řezba, ktorá sa však bohužiaľ nekonala. Dobrý je za 3. Škoda, najväčšiu časť rozpočtu asi zhltli honoráre a na komparz kulisy, výpravu a CGI už asi nevyšlo. Inak by som dal o hviezdu viac.

Horizont události (1997)

Obrovská škoda, preškoda, že scenáristicky aj režisérsky, filmu po necelej hodine došiel dych aj všetko ostatné vrátane atmosféry. A tak namiesto sci-fi kultu, ktorým sa tento film mohol stať a ktorý sa mohol ocitnúť v sieni slávy naj hororových sci-fi filmov, ostala len akási horká pachuť béčkovej, krvavej srágory. Večná škoda, lebo také budovanie atmosféry nemal hádam ani prvý Votrelec. Ale o to väčším sklamaním je potom ten patologický ostatok filmu. Ešte raz, ŠKODA!

Sladké starosti (1984)

... už len za scénu Hryc-Černý a debušééé, (píše sa to deBouche), ktorú si na zlepšenie nálady púšťam niekoľko-krát do roka, musím dať nekriticky plnú nálož. Keď ale mám byť úprimný a zodpovedný, bez nej by to bolo tak za ***.