Agatha Christie's Poirot - Záhada modrého expresu (2005) (epizoda)

Další ze série filmů o geniálním belgickém detektivovi Herculu Poirotovi. Téměř po roce úplně měním své hodnocení. A zjistil jsem, že jak člověk u sledování filmu nemá klid nebo ho pořád něco vyrušuje, tak se vynikající filmová adaptace může zdát nepovedená. Po premiérovém uvedení Záhady modrého expresu na ČT jsem nevěřil komentáři, který jsem napsal v době, kdy tento film vysílala TV Prima. Tu eleganci, božskou hudbu a povedenou zápletku jsem si užíval celou dobu. Knižní předlohu jsem nečetl, takže srovnávat děj nemůžu. Ale jestli se Agathě jevila Záhada modrého expresu jako její nejméně povedená detektivka, tak o filmu se to tedy rozhodně tvrdit nedá.

S Pydlou v zádech (1985) (divadelní záznam)

To se nedá komentovat, to se musí vidět! A nyní máte možnost, od podzimu 2008 byla hra obnovena a mj. zde hraje Markéta Hrubešová ad. A Josef Dvořák jede na plné obrátky, jeho výkon je maximální! Je to hra o ničem a přesto o všem! Hlavně se nasmějete, až vás bude břicho bolet!

Babicovy dobroty (2008) (pořad)

1 * pouze za to jídlo. Pan Babica je mi tak šíleně nesympatický, že jsem viděl půl dílu a měl jsem ho dost. A navíc z některých jeho rad a technologických postupů by vyučujícím technologie přípravy pokrmů vstávaly vlasy hrůzou na hlavě, to mi teda věřte.

Severní polární záře (2005)

Na sobotní odpoledne nadstandartní film, jehož kvality se zakládají na výborných hereckých výkonech. Obzvlášť Donald Sutherland hraje mistrovsky. Joshua Jackson a Juliette Lewis tvoří správně ujetý pár. A fascinovala mě stále úžasná Louise Fletcher, jejíhož mistrovského herectví nebylo od Přeletu nad kukaččím hnízdem nikdy více plně využito, což ju obrovská škoda. Film má dost silných okamžiků, které stojí zato vidět a jsem rád, že jsem si ho nenechal ujít.

Jih proti Severu (1939)

Nádherné po všech stránkách! Filmová perla! Vůbec to není kýčovité, ani přeslazené, ani nevím jaké. Je to takové jaké jsem čekal, prostě AKORÁT. Takové filmy kdyby se točily dnes... Ano, to je moje přání, vidět film z 3. tisíciletí, který by se alespoň vzdáleně přiblížil tomuto.

Agatha Christie's Poirot - Schůzka se smrtí (2008) (epizoda)

Nedá se říct, že by mě Schůzka se smrtí zklamala, ale rozhodně se ze všech čtyř nových dílů drží nejméně knižní předlohy. Původního zde je jen velmi málo. Předloha disponuje "jen" jedním zločinem, což je pro filmové zpracování asi málo, takže si tvůrci domysleli vedlejší linie a postavy. Nedá se ale říct, že by to filmu přímo uškodilo, ale mně ty mistrovsky napsané dialogy prostě chyběly. Ten kdo knihu nečetl byl zřejmě nadšený, ale kdo ano, postřehl oproti knize mnoho změn v umístění příběhu, zápletce, přibyly nové postavy a i noví pachatelé. Např. původně trávila rodina Boyntonových dovolenou v Jordánsku a rozhodně nepřijela za lordem Boyntonem (jenž v knize vůbec není) kvůli vykopávkám, rodina měla docela jiné složení i jiné charaktery atd. No zkrátka dalo by se toho dost co vytýkat, ale na druhou stranu je úplně něco jiného kniha než film a v tomto případě byly úpravy určitě nezbytné, ale nezdá se mi, že by jich bylo potřeba tolik. Jinak po herecké stránce se nedá nic vytýkat, výprava a kamera nabízí plno zajímavých míst a orientální hudba je působivá. Musím uznat, že závěrečné rozuzlení je působivé, ale pochybuji, že samotná Agatha by jím byla nadšena. Doporučení pro ty, kteří knihu četli: na film se podívejte tehdy, až nebudete mít knihu v živé paměti, více tak oceníte jeho kvality... Na závěr asi takhle: filmařsky zpracované to bylo výborně, ale s předlohou to mělo společného pramálo...nu což, dějí se horší věci. Z nové série mě asi nejvíc zaujala Smrt staré posluhovačky a za nejslabší se mi bohužel jeví Schůzka se smrtí.

Agatha Christie's Poirot - Třetí dívka (2008) (epizoda)

Jak já jsem ČT vděčný, že aspoň jedenkrát v týdnu nechá člověka upřímně se na něco těšit. Už i mojí tetě se začala Ordinace eklovat a dala na mojí radu ať zkusí Poirota a uvidí. O půl 10 se nestačila divit, co dokáže jedno tlačítko na ovladači. Celá nadšená se radovala, že jí televize donutila svým pořadem taky trochu přemýšlet a nejen tupě a nudně zírat na něco, o čemž sice ví že je kravina, ale když oni jsou kraviny všude. Nevěřila, že ve čtvrtek od 20:00 hodin můžou vysílat smysluplný film. A já jsem zas upřímně rád, že Poirot si získal srdce dalšího diváka. Ano to vše dokázala Třetí dívka... Knižní předlohu jsem sice nečetl, ale rád jsem uvěřil tomu, že ji film překonal. Je opravdu velmi povedený. Poirot a Oliverová pohromadě, z toho se musí vymáčknout něco navíc... a taky že jo. Zoë Wanamaker mě utvrdila v tom, že pro paní Oliverovou se narodila stejně tak jako David Suchet pro Poirota. Děj sice není tak napínavý jako obvykle, ale nemusí být každý den posvícení že ano... obzvlášť když se tu nachází plno další věcí, které si žádají pozornost: hudba, kostýmy, interiéry, exteriéry atd. A poslední scéna je opravdu nevídaná, kdypak se nám znovu naskytne možnost vidět, jak se z bystrého oka samotného Hercula Poirota valí slza?

Jak řeknete, pane (2002)

Přiblbější a srandovnější drama jsem ještě neviděl!

Agatha Christie's Poirot - Kočka mezi holuby (2008) (epizoda)

Smrt staré posluhovačky mi přišla o něco lepší, ale i tak jsem si i tento díl užil. Obdivuju jak se tvůrcům podařilo najít vhodné herce, které by se i zevnějškem podobaly charakterům, jenž tak dobře autorka vykreslila. Nenašel se jediný herec, který by se nějak extra rozcházel s mými představy, jenž vznikly při čtení knížky. Předloha mě překvapila hodně, protože nápad umístit zločiny do dívčí školy, je skutečně originální. Také mě překvapilo jak dobře si tvůrci poradili se samotným Poirotem, který v knize nastupuje na scénu až téměř ke konci. Velmi kvalitně zahrané a s výborným dabingem, což se také cení, obzvlášť když není možnost původního znění. Jsem velmi rád, že kvalita filmových přepisů díla Agatha Christie neklesá a stále divákovi nabízí něco zajímavého. Jen tak dál!