Jméno růže (1986)

Adaptace se celkem povedla, ale musí se brát v potaz rozsah knihy a možnosti převedení jejího obsahu na plátno. I kdyby měl film 3 hodiny, bude něco chybět. Ale bezesporu největším kladem snímku je prvotřídní atmosféra, vyobrazení špinavého středověku a v neposlední řadě herecké obsazení. I když to za samotnou předlohou zůstává pozadu, pochybuju že to někdy někdo natočí lépe. Osobně dávám přednost stejnojmenné rozhlasové hře vydané roku 2006, která je rozsáhlejší, taktéž s výtečnou atmosférou a nebojím se jí označit za mistrovskou.

Kanadská noc (2008) (TV film)

Pro mě mimořádně silný zážitek, jelikož vím co to znamená předčasně ztratit nejbližšího člena rodiny. Herecké výkony bez debat skvostné. Dagmar Havlová v nejlepších letech, je vidět že neztratila ani špetku ze svého neobyčejného charisma. A skutečně se není čemu divit, když jí nějaký státník (už ale nevím kdo) nazval nejkrásnější 1. dámou na světě. S Viktorem Preissem tvoří dokonalý pár pro ztvárnění takto obtížné životní zkoušky. Na televizní film hodně dobré a po herecké stránce božské. Tleskám...

Svědkem zločinu (2008)

Tak se mi zdá, že tady každý hodnotíme asi jinej film. Jak je vidět tak někomu se líbí dost a někomu spíš ne. Já bych to viděl asi na takových 65% a stejně jako "odborníci" v časopise PREMIERE dávám s přivřenýma očima 4*. Ruku na srdce, žádný megahit to není, ale princip thrilleru to myslím splnilo. Aspoň mně to napínavý přišlo. Zápletka je slušná, hlavní postava zdaleka neni tak uťápnutá, jen jí asi nebaví pořád uklízet, a manžílek je trošku výbušnější a ne zrovna milující. Partička mladých gaunerů, zřejmě posilněná alkoholem a ještě něčím lepším se začne navážet do opozdilé zákaznice z obchoďáku a... dopadne to jak to dopadne. Celkem věrohodná hra na kočku a na myš. Della neztrácí duchapřítomnost a z auta si bere jedinou věc, která by jí v případě potřeby mohla pomoct - bednu s autonářadím, převážně s francouzáky. Proč by se to tak nemohlo stát? V Americe se dějou ještě divnější věci. Sice se tam vyskytují nelogičnotsti, které by s trochou usílí nebylo těžké odstranit, ale viděl jsem daleko větší koniny, které měly hodnocení vyšší než toto, takže proto 4*. Konec je sice trošku nadsazený, ale proč ne? Zahrané je to slušně, Kim Basinger je přesvědčivá, ostaní průměr. No ono se toho za 82 minut moc nestihne. Hudba slušná. Nevim jestli mi něco extra vadilo. A ani těch sprostých slov tam nebylo tolik, jak tady někdo předesílal. Kdyby se do toho vrazilo ještě víc peněz, důvtipu a usílí, tak z toho mohl být solidní trhák. Ale i tak mi těch 400,- za DVD líto není.

Nejsem blázen (1994)

Žádný strhující příběh a děj, jen obyčejné životní úděly obyčejných lidí, avšak zahrané neobyčejnými herci. Ke kulhajícímu Paulu Newmanovi není co dodat, vždyokouzlující hlas Jessicy Tandy měl opět možnost smlsnout si na krásných větách, neobyčejně půvabná a výborná Melanie Griffith a do čtveřice lišácký Bruce Willis...Co víc si přát. Snad jen dobrou hudbu, a té nám je taky dopřáno. Stačí jen koukat, poslouchat a vychutnat si to. Závěrečné věnování filmu Jessice Tandy, která už se jeho premiéry nedožila, je moc pěkným gestem a poctou pro herečku jež do slova a do písmene hrála do posledních sil. Je zajímavý jak z obyčejného příběhu lze udělat neobyčejný film...

Slečna Marplová - Cukání v palci (2006) (epizoda)

Zajímavý mix složený ze sl. Marplové, Pentličky a Tommyho. Začátek vypadá velmi slibně, ale jakmile sl. Marpolvá s Pentličkou dorazili do vesničky, kde se chystají patrát po vrahovi, začalo to na mě působit trošku zdlouhavě a jednotvárně. Ale musím uznat že G. McEwan a krásné G. Sccachi to společně šlo jako na drátku a místy se i vtipně doplňovaly. Nejzábavnější mi přišlo komplikované startování auta a zmínka sl. Marplové o "klokanním benzinu". Zato Tommy byl nesympatický a protivný, což jeho románovému představiteli moc neodpovídá. Samotná zápletka je velmi šikovná, ale její dokonalost lépe vyzní v knižní předloze. Ale i tak jsem se bavil dobře, na TV film až dost.

Podvedená (1991)

Ničím výjimečný thriller, ale přinejmenším zajímavý byl. Obával jsem se, že když Goldie Hawn nebude ve své branži komediálních rolí, bude působit nudně a strnule, ale naopak, líbilo se mi jak si s tím dobře poradila a ukázala, že zvládne i hlavní roli v thrilleru. Lepší partnera než Johna Hearda jí taky vybrat nemohli, už jen jeho obličej vypadá tak nějak záporně. Zápletka není sice nějak extra nápaditá, ale konec je opravdu povedený a napínavý, obzvlášť ona osudná scéna u výtahu se povedla. Za povšimnutí taky stojí hudba Thomase Newmana. Nějaké další přetrvávající dojmy z filmu se ale asi nedostaví, jeho účelem je v daný moment diváka zaujmout a trochu postrašit. Alespoň u mě to tak dopadlo...

Casino (1995)

Od shlédnutí tohoto filmu mě odrazovala jeho tříhodinová stopáž. Jak se ale záhy ukázalo, na nudu nebyl čas. Precizní scénář se zabudovaným vyprávěním, výborná volba pro tak dlouhý snímek. Ale co je na delší stopáži pozitivního je to, že čas pěkně vylíčit charaktery hlavních postav, bez spěchu a ze všech úhlů. Velmi lákavý a zábavný je pohled na chod a provoz casina, ale nejen z pohledu jeho většinou netuších návštěvníků, ale hlavně z pohledu jeho obsluhy a zázemí. Nejdůležitějším motorem je ústřední herecké trio R. De Niro, Sharon Stone a J. Pesci, jimž se nedá vytknout zřejmě nic, každá z jejich postav zažívá takové změny a zvraty, že jen to by bylo na 3 filmy a i tak by se na to dalo s obdivem koukat. 3 hodinky příjemně uplynou a vytýkat se toho moc nedá, takže na hodnocení není nic moc co řešit.

Můj bratranec Vinny (1992)

Střelený film, který má asi jen jeden účel - pobavit. A celkem se to daří. Joe Pesci je neuvěřitelný, hraje tak dobře, že se mi až zdálo jestli není náhodou takhle přiblblej i ve skutečnosti. Jen taková maličkost mi u jeho osoby lezla na nervy a sice český dabing, to se skutečně nepovedlo, ale ke konci si už člověk začíný zvykat. Ale jestli máte na výběr tak doporučuju radši původní znění. Pesciho výborně ho doplňuje oprsklá Marisa Tomei, která sice podává velmi pěkný výkon, ale že by na Oscara? Ale tak asi jo, sranda s ní byla. Celý probíhající soud se musí brát s nadhledem, ale to se od komedie asi očekává. Závěrem bych to zhodnotil asi tak: dobrá zábava s dobrými hláškami a s dobrými herci.

Pád Třetí říše (2004)

Co na toto říct? Asi jen to, že se jedná o obdivuhodně dobře zpracovaný a věrohodně předložený konec jedné stvůry, která má na svědomí největší počet nevinných lidí v historii planety. Přesto jsou chvíle, ano musim to napsat, kdy mi bylo hlavního aktéra líto - tak perfektně to Bruno Ganz zahrál. Vzápětí však začne podvědomí vysílat signály jako: Bože, vždyť to je Hitler, toho ti nemůže být líto... Nejvíc na mě zapůsobilo, že se tvůrci skutečně zaměřili především na osobu vůdce a jeho posledních chvil na světě a kaluže krve omezili na minimum. Zdá se, že děj plyne tak nějak poklidně, ale ve 150 minutách je dosti silných a vypjatých scén. Ze snímku vyzařovala taková zvláštní nervózní atmosféra, která společně s ponurým podzemním prostředím, neobyčejně zapůsobila. Ostatní herecké výkony taktéž velmi zdařilé. Obzvlášť Corinna Harfouch mě přesvědčila na 100%, Magda Goebbelsová musela mít silný žaludek a zřejmě hodně pevnou vůli, když dokázala zabít svých 5 dětí. Ulrich Matthes jen svým vzhledem vypadá jako z jiného světa, takový divný obličej jsem mezi herci ještě neviděl. A. M. Lara jako Traudl Jungeová působila trošku naivně, ale zahrané to bylo výborně. A Juliane Köhler jako Eva Braunová - nedefinovatelná postava, velmi dobře zvládnutá. Málokterý německý film si u mě vyslouží plné hodnocení, ale Pád Třetí říše, si to zaslouží. Je vidět, že na celém zpracování se nešetřilo, pečlivě se skládalo vše dohromady a výsledek se dostavil.

Král rybář (1991)

Zcela výjimečný film s neokoukaným námětem, silným příběhem a skvěle zpracovaný. Jeden prvotřídní herecký výkon vedle druhého. Jeff Bridges a Robin Williams dokonalí jako málokde. Velkým překvapení pro mě byla Mercedes Ruehl, která mě namíchla tím, že vyfoukla Oscara Jessice Tandy, ale teď se jí v duchu omlouvám. Scény s ní jsem si pouštěl ještě jednou, má neobyčejný šarm a Oscara si stoprocentně zasloužila. Amanda Plummer dobře ulítlá a výstup Michaela Jeetera při předávání pozvánky a balonků Lydii neměl chybu (asi nejvtipnější část filmu). Nicméně na plné hodnocení se mi to zatím nezdá, ale to asi změní, jakmile si to pustím ještě jednou a v původním znění, i když musim uznat že se dabing docela povedl a to se na Nova Cinema často nestává.