Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Jakožto Harrym nezasažený se sám sobě divím, že jsem vyrazil do kina. Musím ale říct, že jsem rozhodně neprohloupil. Film zaujal svým vtipem a imaginací. Děj je hezky zakončený, možná až příliš dokonalým happy-endem, který mi v tu chvíli ale vůbec nevadil. Hloubouček dolů si zaslouží perfektní soundtrack. Celkově mi nic vyloženě nevadilo a proto dávám slabších pět. (A kdybyste náhodou věděli o nějakém takovém kufru k mání, tak mi dejte vědět ;) )

Sherlock - Poslední přísaha (2014) (epizoda)

Na tohle nutně potřebuji šestou hvězdu. POMO? Jde asi o nejlepší eskalaci děje, jakou jsem kdy viděl.

Rebel Highway - Rychlá kola (1994) (epizoda)

Jsem tak trochu na větvi, co si o tom mám myslet. Jde o film dvojí tváře, ve kterém se pod maskou svištících kol, pomády ve vlasech a cigaretového kouře jeví mnohem hlubší otázky. Jako například: Odkud sakra bere prachy, když nic nedělá... nebo Ty vole, já ho ještě neviděl bez cigarety... a další méně podstatné, jako vzor proti konvencím či jiné problémy té doby. A proto je docela těžké nějak soudit, co vlastně? Komedii o dvou frajerech, co se nemají moc v lásce, nebo pořádné drama o týpkovi, který je proti všem, s pěkně dramatickým koncem. Musím říct, že smíšené pocity ale nemá z dojmu filmu, takže když nad tím nebudu moc přemýšlet, jsou to horší čtyři :)

Veřejní nepřátelé (2009)

Spousta mužů v dlouhých černých kabátech a kloboucích se samopalem v každé kapse. A tím idylka zajímavých dvou hodin končí. Veřejní nepřátelé je totiž jen sled neobjasněných scén, mezi kterými je velmi těžké hledat hlavní dějovou linii, natož pak nějaké podrobnosti a hlubší souvislosti. Tomu celkově nepřispívá přelétavá kamera, místy až dokumentárně roztřesená. Tento film postrádá vypravěče, který by slepil sled scén do jednolitého filmu. Jenže místo toho tady jsou jen sice skvělí, ale málomluvní hlavní hrdinové, kteří tomu moc nepomohou. Je to možná dáno profláklostí příběhu v zemi jeho původu, pro nic netušícího evropana je ale málo nastíněný a film se tím stává prázdným. Za mě jednoduše zklamání a horší tři.

Můj miláček Klementina (1946)

Když nevíte coby nebo jen chcete vyjádřit fakt, že jste učinili rozhodnutí, tak prostě hoďte klobou do davu a jděte na to po hlavě. Jinak film plný pěkných scén a na svou dobu nápaditých řešení, jenže jeho kontinuita trochu pokulhává. A dramatičnost taktéž. A tohle je docela klíčové. Být lépe odvyprávěný... nevím nevím, jestli by neútočil na pětihvězdnou elitu, ale takhle jen lepší tři.

Obvyklí podezřelí (1995)

Keiser Scheise! Bezesporu mistrovské dílo, promyšlené do posledního detailu. Jediné, co mi je trochu skazilo je moje vlastní blbost. Já nejsem kdovíjaký génius, ale od poloviny filmu jsem tušil, kdo ten všemocný vlastně je. Už teď se těším na druhé shlédnutí, abych si to mohl vzít z jiné stránky :)

Útěk ze Sibiře (2010)

Útěk ze Sibiře je filmem, který za sebou zanechá silný dojem a přitom působí, že si na city vůbec nehraje. Jde o monumentální příběh lidských osudů, které do konce života poznamenalo jediné rozhodnutí vlády mrzké lůzy. Vůbec mi nevadí to, že film v podstatě postrádá jakoukoli akci, protože ji ani obsahovat nemá. Pozoruhodné je, že si nestaví na žádných hereckých jménech, respektive staví, ale ne v hlavních rolích. Jak Collin Farrel, tak Ed Harris byli skvělí. Ale i tak je co vytknout. Největším nedopatřením bylo umístění memoranda skutečné události na začátek filmu, takže jsem celou dobu věděl, že se jim to povede, že dojdou jenom tři a že to vůbec nebude do Mongolska. Umístit jej na konec filmu, ještě před titulky by znásobilo závěrečný dojem a napětí během filmu asi o 1000%. I ti rudoši by z toho měli radost... Ve výsledku nebýt této kolosální chyby a lehce povrchního zpracování první části filmu by to bylo pět hvězd natotata.

Země zítřka (2015)

Ačkoli Clooneyovky vyloženě nemám rád, takhle je vyloženou černou ovcí potvrzující pravidlo. Nechápu to nízké hodnocení okolo. Já jsem se totiž celou dobu skvěle bavil a napjatě čekal, co se z toho vyvine. Nebudu se zamýšlet nad fyzikou, ve Sci-Fi, ale i tak byla docela přijatelná. Celkově mi přišel film vyvážený a nim mi nechybělo. Jediné, co kazí na dojmu je jakýs takýs nemastný začátek, od kterého jsem očekával návaznost na konci, což se ale nestalo. Konce mohl zanechat trochu větší dojem. I tak ale lepší čtyři.

Expendables: Postradatelní (2010)

K tomuhle filmu se hodí 5 pravidel: 1. lepících náloží není nikdy dost 2. zásobníky, které jsou za normálních okolností dlouhé až za roh, je občas potřeba měnit po každém 3. výstřelu 3. když nevíte coby, sáhněte do kapsy po nějakou tu kapesní mačetu 4. brokovnicí jde rozstřílet naprosto cokoli, od 20. chlápků v řadě po betonovou věž 5. na blbosti je vždycky času dost Jinak bych snad jen dodal, že se mi to podařilo dokoukat na třetí shlédnutí, protože jsem u toho dvakrát předtím usnul. Jo a neuškodilo by trochu zainvestovat do počítačových efektů...

V zajetí rychlosti (2005)

Další z filmů, kterým ubírá jeho základ podle skutečné události. Nechci ji ale nijak zlehčovat, ten dědula byl fakt machr. Žánrově mi spíš připínal Road movie, což není úplně můj šálek kávy. První polovina, možná 2/3, filmu mi přišly dost suché a příliš jednoduché. Za cenu mírného odklonu od reálných událostí by z této části šlo udělat opravdu drama, které mi vyloženě chybělo. Začátek byl tak nějak celkově bez velkých emocí. Film se mi opravdu začal líbit v momentě, kdy Anthony, kterému v tomto filmu opravdu komu čest, tomu čest, dorazil do Bonneville a začal závodit. A pak to bylo fakt super. Celkově filmu přilepším za skvělou výpravu (tak nějak trpím na staré auta :-) na rovné čtyři.