Fantomas (1964)

Legendární zlotřilec z říše pohádek pro dospělé, v přesitosti homuru a takového až bondovského nádechu. Příběh je jednoduchý hon policejního komisaře Juvea na lupiče a kriminálníka v tajemné masce. Jenže kriminálník, skrývající se pod maskou říkající si Fantomas, je daleko nevyzpytatelnější, než běžný zlodějíček. Obcházení zákona má na denním pořádku a ve svém repertoáru má řadu vynálezů, za které by se nemusel stydět kdejaký zločinec v Bondovkàch. Právě s touhle značkou se nabízí nejlepší porovnání. Pohybujeme se zhruba v podobné době, taktéž honíme zločince, jen ve francouzském pojetí je to daleko osobitější. Každý to vnímá jinak, ale já se nebojím říct, že Fantomas je pro mě funkčnější značka. Právě kvůli univerzálnějšímu vnímání a že u něj se i přes dalekosáhlé napětí musíte pobavit. Z postav logicky tyčí dvě jména - Jean Marais a Luis de Funès. Každý tomu přidává něco ze svého umění. První kousek svého charisma a druhý dává přes svá gesta a výrazové projevy celému filmu tvar a s velkou pravděpodobností i ono samotné kouzlo. Inu ne, bez francouzského hereckého génia de Funèse by šlo o takřka poloviční zábavu i kvalitu. I přesto, že jde spíše o komediální snímek, nechybělo mi patřičné napětí a kousek dramatizace. Závěrečná poklona již jen legendárnímu hudebnímu doprovodu, jehož dramatické vsuvky dodávají správnou atmosféru. 80%

Na Hromnice o den více (1993)

Geniální nápad v podobě časové smyčky, který mám opravdu rád. Vždy se na podobné náměty těším se zvědavostí, jak si s ní tvůrci poradí. Takovéhle filmy potřebují skvělého představitele, kterého jste schopni vídat pořád a pořád, musí být schopen pobavit a perfektně zachrát ono znechucení, že je tu zas. Jak já bych si chtěl zažít svoji smyčku! Bill Murray to tady táhne tou svojí původní skepticky znechucenou pózou, která tradičně (až klišovitě) pookřeje. Líbí se mi, že oproti podobně tematickým filmům se hlavní hrdina rozhodne svůj čas nevyužít jen k zábavě, dostání přání atd., ale že se něco postupně učí. A tak je schopný se za pár minut naučit hrát na klavír atd. Navíc Vás to může naučit kreativně rozbíjet budíky, Stejně tak, že vidíme sebevraždu tísíckrát jinak. Jen škoda toho šťastně sladkého konce. Ano, takový konec jsem chtěl, ale tady jsme ho dostali úplně z ničeho. Ovšem pokud smyčku spáchal nějaký kouzelný dědeček, který je chtěl dát dohromady, tak je všechno v pořádku... 75%

Bylo nás pět (1994) (seriál)

Jedna z seriálových adaptací, která dostála předloze a hlavně je svým způsobem tak nádherná, že může (a snad i bude) bavit všechny generace, ať jste už koukáte na telenovely, westerny nebo na Marvelovky. Osobně miluji, když dílo (jedno jesli seriál nebo film, ale první jmenovaný to má snazší) dokáže vytvořit iluzi svého světa. Tedy, že si divák dokáže představit, že svět tam běží, i když to není součástí filmu, tedy že ten fikční svět je představen takovým pojetím, že by mohl fungovat i mimo zachycené osudy. A tohle je přesně ten případ! Protože já úplně vidím, jak Péťa den, co den poté, co se uzdravil z nemoci, dál jezdí s klukama na kole. Obsazení je totální trefa do černého, ať už hlavní postavy kluků, vedlejší strejda jako Vařecha, tak ale i skoro epizodní jako brácha Láďa. Jako kluk jsem neměl problém se s Péťou scítit a vidět svět jeho očima, či se dětsky zamilovat do krásné Evičky. A tak vždy. když slyším tu znělku, je mi zase 10 a všechny starosti jsou tatam. 75%

Tenkrát na Západě (1968)

Už teď se za to hodnocení na sebe nomohu podívat do zrcadla, ale... Westerny byly moje, když jsem byl ještě malý, ale všechny byly v podstatě stejné, ať byl příběh jakkýkoli v závěru se hrdinové střetli s "černobílým" záporákem a přes obrovskou přetřelku to došlo do zdárného konce. Once Upon a Time in the West je ale převyšuje v jednom klíčovém ohledu, tvůrci a vlastně každý, kdo se na tomhle filmu podílel, ho dělali s láskou pro kinematografii. Nemůžu říct, že bych se po celou dobu jen kochal, jak nádherné to je, ne to bych lhal. Ale za těch pár ikonických scén, které jsou tak moc bravurní, bych slzel při každé vzpomínce na film. Opět nelze dostatečně vzdát holt kvalitám filmu, ač už že je starší o více než 30 let a není mi tak přístupný, či že se pořád nepovažuji za takového filmového znalce. Nejsem úplně názoru, že příběhově jde o nějaký kdovíjaký skvost, ale o to více je nutno ocenit jeho ostatní stránky. Přemýšlím, co je nosnější ta magická a legendární hudba, která mě dojímá i vykouzlí úsměv, anebo ty geniální herecké výkony? Těžko posoudit, ale ani bez jednoho či druhého si to nedovedu představit! Vévodí u mě charismatický drsný záporák Henry Fonda, u něhož na co sáhnu, tak koulím oči, jaký velikán to ve své době byl. Nicméně spolu s ním (fakt o kousíček za!) božská Claudia Cardinale, na kterou je v bronzovém provedení radost pohledět. Inu není pak náhodou, že nejlepší scénou je pro mě ta jejich společná vášnivější chvilka, která je perlou celého filmu. Můžu si stěžovat, jak je to dlouhé, i jak pomalé tempo to drží, anebo se na všechno vykašlat a vychutnat si opravdu nádherný film! 90%

Návrat do Modré laguny (1991)

Roztomilost a dravost mladé Milly Jovovich znamenala, že jsem na tom jako mladší trošku ulítnul. Ale ona je opravdu jediným kladem, jinak je to holt děsný! I po letech nad ní tady vyvalím oči, ale tím to končí.. 10%

Odplata (1999)

Odplata ctí dobu, ve které je vytvořená... Náležitě si to sune ten nádech devadesátek. Mel Gibson jako Porter hraje přesně to, co mu jde nejlépe, takováta póza charizmatickýho šarmantního hajzlíka. Navíc ta póza gentlemana, který za každou cenu pomůže krásce v nesnázích, mu ještě něco navíc i přidává. Velká nálož všelijakých hlášek a toho "drsného" humoru. Jenže za každou cenu, to chce působit cool, přitom to je hrozná blbina. Cílem je totiž dostat se od různých nohsledů až k hlavounům. Netřeba se bát, jako průměrná jednohubka to funguje skvěle. 65%

Tvůj souboj s divočinou: Poprask na safari (2021) (pořad)

"No panthers in Nigeria" Ještě před tím jsem viděl novější Neprochladni!, ale tohle je ještě o level lepší. Jakože nějaké vědomosti Vám to i dá, ale otázka, zda je prostor je vůbec aplikovat. Cením hlavně tu jednu situaci, kde se to bez správného zásahu diváka neobejde. Přišlo mi to i celkem napínavý a strop je souboj tím hadem! 75%

Nelítostný souboj (1995)

Jak je z toho cítit láska k akčnímu krimi žánru, je úžasné! Ještě více než desetiletí před geniálními Veřejnými nepřáteli, dal Machael Mann stvořit film, kde spojil kdejaká herecká esa a vznikl tak tenhle impozantní thriller. Perfektní práce s psychologií postav, kdy si bez problémů přecházíme mezi stranami, které od sebe dělí "jen" zákon. Rozhodně nejsem sám, když řeknu, že jsem tak nějak držel pěsti oběma stranám. Vrcholem je pro mě loupež banky a ta geniální akční sekvence na silnici! Ach to ozvučení, ta reálnost, rychlé prostřihy, částečné záběry. Holt tahle pasáž je naprostá dokonalost! Skvělé, jak tenhle film dokázal inspirovat řadu dalších děl či režisérů. Je snadné v tom vidět podobný nádech, který si pak vzal Nolan v Temném rytíři. Ale kolikrát jsem si v tom cítil cosi ze Skryté identity. S tak masivní stopáží to musí být opravdu svižné a poutavé, což tady úplně není. Rozhodně by to sestřih přežilo. Ale přesto jde o skvělý film, který dal velký základ kriminálkám minimálně v nadcházejícím desetiletí. 85%

Tvůj souboj s divočinou: Neprochladni! (2021) (pořad)

Vyber si, jestli sníš švába nebo stonožku? Jakože bacha může Vás vypnout i nějakej yetti! Super nápad, na content na Netflixu! Ale holt ta hra s Vámi někdy vym*dá.. Ocenil bych to asi delší a nebo kratší ty rozhledy po krajině, či ty některý jeho komentáře, ale uřčitě cením nápad a v budoucnu si zkusím i něco dalšího. 70%

Černé zrcadlo - Přijdu hned (2013) (epizoda)

Pár dní nazpět jsem viděl film Ona, který je totální masterpiece v podobném žánru. Hayley Atwell je perfektní a zvládá to uhrát naprosto v pohodě a ještě s grácií.. Jenže nemá to úplně nejlepší scénář. Je to hrozně depresivní a divný! Nedá se poskládat naše kopie jen z našich příspěvků na internetu. Navíc lidi se na sítích chovají prostě jinak, buď moc opatrně nebo zase moc uvolněně.

Časové pásmo bylo změněno