Drsný Harry (1971)

Herecká ikona Clint Eastwood v nejlepší formě a navíc v roli, jenž mu tak perfektně sedí. Bez debat a jakéhokoli zaujetí je jeho Harry jedna z nejlepších policejních postav, jaké jsem za ty roky ve filmech viděl. Nekonvenční policista ozbrojen Magnumem (tu zbraň prostě nelze nemilovat) versus padouch z jednoho z mých nejoblíbenějších filmů vůbec - Scorpion - ale, kdo vidí malinko za roh pozná, že má jít o Zodiaca. Tím, že vrah Zodiac je skutečný, tedy s jistotou aspoň jeho případ, tak mám malinko problém, když se ho tvůrci pokoušejí ukázat v malinko jiném světle, a tak není věrný svému reálnému předobrazu. Nutno podotknout, že celý příběh stojí na onom lišákovi ze San Francisca. Perfektní charakterový archetyp, který pravidelně sklízí divácký úspěch, jen tady navíc podpořen ještě větší neotesaností a vzpurností. Geniální scény, jak nahání kohosi s tím obrovským kvérem a ještě k tomu stihne něco zahláškovat! Jo, Harry je skvělá postava! Jenže hážou ho do příběhu, který není originální, nemá překvapivé momenty a k mému zklamanému překvapení postrádá i opravdové detektivní napětí. 60%

Přepadení v Pacifiku (1992)

Typický devadesátkový akčňák! Za mého dětství jsem si myslel, že Steven Seagal je asi nějaká akční filmová superstar, jelikož TV NOVA mu dávala prostorový holt snad každý víkend. Ale ono to tak úplně neplatí, když pak vidíte, že je tak maximálně král béčkových filmů. Tohle je jeho jediný kousek, který to na ČSFD dotáhl k červené. A já tomu na jednu stranu rozumím, ale zase si říkám jaká škoda ta jeho kariéra je! Steven Seagal v životní formě je opravdu super týpek a ještě když je v postavě, která je zahalená tajemstvím a dávkou nadsázky - kuchař je bývalý supervoják - tak pro tyhle filmy mám přeci jen slabost. On sám funguje dobře a s přimhouřením obou očí i hlavní záporák Tommy Lee Jones, který na mě ale už působí jakoby celá tahle role byla jen příprava na konkurz na Batman navždy, jelikož ta šílenost mu tady vůbec nepomáhá a naopak mi strhává serióznost příběhu. Je to celý super a zároveň totálně škatulkový. Nakonec se ale musím smát, jaká seriózní volovinka to je! 65%

Moon Knight - Přátelský typ (2022) (epizoda)

První půle seriálu je za námi a až teprve teď to začíná působit, jakože by se mi to mohlo i líbit. A po dvou dílech, kde mi to nesedělo, hlásím spokojenost. Příběhově to válí neskutečný obrátky a až příjemně jsem překvapený jak oproti klasickému MCU to má velkou snahu odvykládat komplexní příběh, kdy pořád věřím, že mají ještě pár příběhových klíček v rukávu. Celá epizodní archa se odehrává v Egyptě, což zase krásně pomáhá příběhu a s zdejší atmosférou se daří více nasát tu mystickou schránku. Přestože úvod, kdy Steven vyřídí hrstku zlodějíčků ještě není úplně ono, tak choreografie je tam epesní s krásný příslib celé epizodě. Druhá znamenitá situace je s bohy, kde se nám dává patřičný background postavě Konsua, o němž zatím víme žalu málo. No a pak samozřejmě konfrontace na závěr, kdy se poprvé pracuje naplno s naším novým hrdinou, krásně vidíme kostým schopnosti, zkrátka standard na který jsme u MCU hrdiny zvyklí. Nepříjemný střih je minulostí, nepůsobí to chaoticky a konečně mě to celé bavilo!

Šestiraňák (2004)

Jeden Gleeson, druhý Gleeson a skvělé dialogy. Nakonec mě to i bavilo, ale necítím z toho nějaký nádech osobitého projevu McDonagha, ba naopak velkou inspiraci jinými velikány filmotvorby, z nichž kraluje Tarantino. 65%

The Den (2013)

Podobných filmů, které využívají strachu z toho, co vidíte na síti, či že sledujete celý film jakoby z chatovacího okna vyšlo v posledních 10 let několik a přijde mi, že už ani samotní tvůrci neví, jak to oživit. Každý je líný natočit něco inovativního, co by žánr opravdu posunulo, a tak jsme svědky toho, kolik hrozně podobných filmů tu máme. Ten už tradiční úvod, kdy se poprvé dostáváme s hrdinkou někam, kde jí to není příjemné a situace se pořádně ozvláštňuje a my prozkoumáváme, kdo je na "druhé straně kabelu" jsou rozhodně tím nejlepším, co projekt nabízí. Jenže jak se to rozjede, tak přijde velké ouvej, že chybí veškerá snaha o originalitu a já už jen čekám, až uvidím něco, co už jsem vlastně viděl jinde. V celé té gradaci mi chybělo napětí a nějaká nepříjemná atmosféra, co je mi po tom, že někoho na obrazu ve variaci na omegle uškrtí?! Vztah k těm postavám byl minimální! Ve finálním aktu už to sklouzne, k upřednostnění lepší efektnosti a snaze přejít si hranu, až pak k nelogickým situacím, které rozvláční celý příběh. Tenhle žánr potřebuje restart a nikoli točit další darkweb movies! 30%

Máš ji! (2018)

Hrozná volovina, že by člověk ani nevěřil, jak někdo může takhle vyplňovat život, avšak ona je to ryzí pravda! Celý ten ústřední nápad je boží a nabízí tolik možností, že bych chtěl vidět film, kde se budou celou dobu nahánět, kde budou před sebou utíkat přes celá města, převlíkat se atd. Zkrátka to, co nám nabídl úvod filmu a následně i ten samotný závěr, jehož emoční propis je nejlepší, co jsem dostal! Potenciál neuvěřitelných rozměrů, který limituje snaha dostát reálnému předobrazu. Jenže já bych dal nevím, co za to vidět to šílenější a daleko větších rozměrů! Malinko se to celý rozhodlo jít cestou otázky Kdy už je to dětinské a trapné?. Všichni herci se snaží a v čele s Rennerem odvádějí vskutku výbornou práci. Má to svůj humor, který mi úplně nesedí... Držela se ve mě myšlenka, že oni touhle hrou naprosto promrhali život, ALE pletl jsem se. Je v tom cosi více, jak říkají i v samotném filmu "keep in touch", takže můžete celý život být s pocitem, že jsou vaši nejbližší někde poblíž, tedy nikdy nejste sami. Třeba někdy někoho napadne udělat ještě odvázanější a velkolepější variaci. 60%

Kapky (2022)

Při první zmínce o "větších" filmech, které nás čekají v měsíci březnu se Netflix ani nemusel moc snažit, aby mě tohle drama zaujalo. Perfektně ujetá synopse, která slibuje tu onu příběhovou archu, kterou tahle streamovací síť měsíc, co měsíc chrlí jednu za druhou. Tedy drama, kde nechybí dávka absurdna a ve výsledku je to vlastně dosti střelená podívaná. Jenže se ukazuje, že i tahle až robotická výroba může někdy narazit. Jsem až v šoku, že je tomu v případě, kdy si roličky střihnou i docela známější jména, která si jejich fanoušci zkrátka najdou. Celá ta původní premisa se zlodějíčkem, leč ne úplně originální, je asi i fajn. Ale jak to krásně dramaticky začne, tak to jako obratem ztratí veškerou šťávu a sklouzne to k prázdnému řečnění a točení se v kruhu. Zoufale tomu chybí malinko živějších dialogů a dávka energie. Obsazení je tak komorní, že pokud to není film z covidem zasažené doby, tak proto jediná výmluva musí být malinko experimentální proud. Není, to na škodu, ale ty herecké výkony jsou pak to jediné, co máte, a proto musí být špičkové od každého. Letos Akademií nominovaný Jesse Plemons je podle mě jeden z nejdivnějších herců, které aktuálně máme. Hraje často hodně podobné charaktery a mě ten jeho styl nesedí, až začínám mít pocit, že je těm filmům spíše ku škodě. Proti němu tu je "ostřílený" Jason Segel, jehož mám i docela rád, ale viděl jsem ho jen v komediálních rolích a nutno říct, že tam patří. Inu pak do třetice Lily Collins, která je pro mě jen jako kulisa a prostoru má jednoznačně nejméně a s ním i  nejhůře nakládá (avšak po Emily in Paris jde o logický reklamní tah). Ale nechci svést vinu jen na herce, obzvláště ne v tomhle žánru, tady to ty výkony nevytrhnou. Problém je scénář, který si autoři totálně vycucali z prstu a nedokázali pochopit, jak prázdně a mdle to bude ve výsledku vypadat. Když se oprostíme od premisy a hereckého snažení, tak nemáme ale vůbec nic. Zkrátka zůstane je prázdno, které Vás unudí. I na 90 minut to působí brutálně zdlouhavě a bez špetky čehokoli poutavého. Samotné finále se pak jeví sterilně a zvraty mají takovou pointu a sílu, jako když se na konci filmu hlavní hrdina probudí v posteli, že se mu film vlastně jen zdál. Vadí mi tu toho tolik, že se mi hnusí i ten světlý filtr, z kterého jen srší, že to stálo o nějaký ten miliónek navíc. Sečtu-li to, tak příběh prostý a okoukaný, obsazení takřka jalový a projev filmu děsná podprůměrnost. Prosím vraťte se o pár kroků zpět a vraťte mi zase poctivě šílený netflixovinky, tady Kapky mi tenhle pojem pošlou k kvalitativním úrovním, jakým jsou hodna německá dramatická provedení. 20%

Hříšné noci (1997)

Moje první setkání s aktuálně hodně oblíbený režisérem PTA. Nutno říct, jakou odvahu tady měl, když si spojil několik hereckých hvězd za cílem natáčet porno. A ve výsledku jde o krásně osobitý a z hlediska audiovizuálna dokonalý film, které spolu s dobovými kostýmy, na mě krásně fouklo atmosférou 70. let. V podstatě velmi prostá dějová struktura, kterou pohání skvělé herecké výkony (v nichž spatřuji nemalý pocit hořkosti z (ne)slavné budoucnosti Heather Graham). Ono se to nezdá, ale právě ten nejtěžší krok spočívá v tom pozvednout pornofilm na velikost velkofilmu, ubrat na explicitnosti ale aby to tam přesto zůstalo. Nakonec se to téhle partě se povedlo dovést až k branám filmovým oceněním. Opět jeden z těch děl, kde velkou část toho kouzla tvoří hudební doprovod, jenž je zda zkrátka dokonalý! Celý to je sice náležitě ujetý, ale mě si to krásně získalo. Kdyby to mělo přeci jen trošku svižnější stopáž (závěrečná třetina už je holt moc vleklá), tak bych se vůbec nebál i tu pátou přiklepnout. 80%

Živí mrtví: Počátek konce - Série 1 (2015) (série)

S úspěchem TWD tomu je 5 let a máme tu první spin-off seriál! Fanoušci původní show to hodně kvitovali, protože hlavní seriál začal stagnovat a kvalita i poutavost klesala. Takže si každý rád připomněl tu úvodní depresi z nového světa. No a zatím se to na mateřský seriál ani zdaleka nechytá.. Důvodem je lenivý styl, kterým tvůrci apokalypsu tady uchopili. Všechno jde hrozně pomalu. Sice je fajn vidět ten kus příběhu, který nám v podstatě kvůli Rickově kómatu neukázali, ale jak je to vláčné tak to nemá ten správný drive. Chybí tam chodci prostě! Hlavní postavy se taky zatím neukázali v nejpoutavějším světle, ale budiž příslib jistého Victora Stranda, jehož charizma za dvě minuty zastínilo postavy i s náskokem pěti epizod ;). Ale vzestupnou tendenci to má, takže se jede dál! 40%

Černé zrcadlo - Sklapni a tancuj (2016) (epizoda)

Před pár lety nastal takový trend, hlavně tedy mezi mladší generací, že všichni měli na svém notebooku svoji webkameru běžně pořád něčím přelepenou. Dost možná příčinou byla tahle show (nebo spíš obecné haló ohledně sledování lidí přes webkameru). Příběh je výborný a táhne to chemie mezi hlavní dvojicí, kdy obzvláště mladému supertalentu Alexovi Lawtherovi věštím velkou budoucnost. Jeden z nejreálnějších příběhů, který tenhle seriál, kdy napsal..