Armáda temnot (1992)

Jakoby Raimi postavil na scéně s vzepřením vlastní ruky celé pokračování.. Když pustíte původní Evil Dead, a pak tohle tak holt ani nevěříte... Naprosto totožný Raimiho režisérský styl, kterým držel předchozí dva snímky, jenž je navlečen do poněkud fantazijnějšího hávu. Asi kdyby mi tohle někdo po shlédnutí prvního Evil Dead vyprávěl, budu vehementně přesvědčený, že si ze mě střílí.. Ale ono ne.. Nápad zasadit cele tohle nahánění se s příšerkami do doby středověku je tak ulítlý, až to prostě musí fungovat. Jak jednička je čirý horor, dvojka to střídá s komedií, tohle už jede na vlně fantasy komedie a ambici vyděsit to nemá snad žádnou.. Jak celá značka působila lehce amatérsky a nízkorozpočtově, tady je po celou dobu znát, že se pohybujeme v podstatně jiných číslech. Tohle je alternativní realita značky, kde něco jako žánrová pravidla neexistují a limity jsou od toho, aby se překročili. Ash tentokrát poprvé v sérii není za chudáka, ale jiná doba mu dala sebevědomí, že vedle sebe sype samou arogantní hlášku. Vyvážená směsice žánrových prvků, kde se jde proti meči poloautomatickou puškou.. A tohle završuje bitevní scénou jak z Návratu krále, což jen potvrzuje uvěřitelnost cestování časem.. Čirá zábava, která se pokouší pomrknout po Artušovské Anglii.. Poctivá devadesátková komedie a naprosto unikátní přístup s filmovou značkou. P.S. Ash vs. Ash! 75%

Mank (2020)

Normálně bych to tomu Fincherovi i bez keců vzal, ale tímhle typickým výplodkem od Netflixu si jeden z nejlepších režisérů svojí doby přetrhl prakticky "čistou hru".. Chápu, že jde o něco více, že by si to asi ten Fincher nakonec stejně natočil, ale tohle přišlo ještě dříve než mělo.. Mám rád pocty starému Hollywoodu, kdy tohle dýchá autenticitou. Jenže si nemůžu pomoc a uznávám, že je to nuda. Fincherovi chybí někdo nad ním, kdo by mu celý scénář omlátil o hlavu a upravil do daleko stravitelnější podoby, a co především viděl postupně vznikající dílo a řekl něco ve stylu "To nemůžeš, na tohle lidi nejsou připravení.", ale jak víme, to se nestalo. Proto je Mank naprosto fantasticky natočená a zahraná (Gary Oldman možná v životní roli) óda filmovému světu a snímku, o kterém má každý správný Američan jasno, že tím nejlepším, ale ve výsledku jsem neviděl o moc více divácky vzdálených filmů.. Mank je věc, jaká tak nějak nikoho nezajímá a tady v Evropě po ní ani neštěknou.. Takže ano, je to bravurní, akorát cokoli jen ne poutavé. Ale představa, že si Fincher jen splnil povinný sen a zase se už brzy vrátí ve své standardní kvalitě, mě udržuje v nějakém pochopení.. Nicméně v té background osobní rovině mě to dojímá. 50%

Smrtelné zlo 2 (1987)

Nijak zvlášť nechápu fascinaci prvním Evil Dead a naopak dost věřím potenciálně novým zpracováním. Nicméně tohle pokračování je v tolika ohledech hodně podobné, co přišlo o šest let dříve. Raimi si udržuje svůj osobitý přístup, který jde spatřovat především v pojetí kamery, která je pro mě nejvýraznějším prvkem obou dvou filmů.. Drží se to prvního filmu, kdy pořád ctí takovou tvůrčí hravost a zvrácenost, ale co tady eskaluje je trhlost. Bruce Campbell v roli Ashe dostává už zase pořádně zabrat a v situaci, kdy se proti vám obrátí i vlastní ruka už možná nemůže být hůř. Jinak tohle křížení ambivalentních emocí, kdy se kříží horor s komedií je sice super, ale ani úplně se nedaří najít ten správný balanc.. Pokud je jednička kultovka, tohle je vesměs totéž jen ulítlejší.. Akorát, že pár dní po zhlédnutí ve mě vesměs nic nezůstává. 60%

Rango (2011)

Kdysi jsem už Ranga viděl, ale bohužel v době, kdy Shrek 3 byl dobrej film a aktuální řada Simpsonových byla vrcholem seriálové tvorby (hříchy mládí), a tehdy se mi příběh o chameleonovi nelíbil... Ale asi jsem na to musel pořád myslet, že jsem možná Rangovi ukřivdil a dal jsem mu druhou šanci. A vyplatilo se!.. Gore Verbinski potvrzuje, že má štěstí, že toho Johnnyho Deppa dokáže uvrtat pomalu do všeho. A přestože tohle není nic, na co bych musel v jejich životopisem poukazovat, tak Johnnyho první animovaná štace je pozoruhodná. Smyslem úspěchu je ta neuvěřitelně ikonická Deppova herecká figura, kterou si tvůrci přenesli i do samotného Rangova vystupování.. A teda i když si myslím, že příběhově nepřichází snímek s ničím novým a v závěru je zase šablonovitý až hanba, tak mám tyhle žánrový ódy rád. Až nakonec místy připomíná takřka existenční výjevy, kdy si postava uvědomuje, že "nikdo nemůže opustit svůj příběh" je tak moc meta až to v podstatě meta vůbec není. Přestože několikrát slintám blahem, jakou poklonu to kultovním westernovkám skládá (i třeba tím jak skvělý hudební doprovod Zimmer vymyslel), tak vcelku tomu chybí ještě něco navíc. Reference a dávka dospělejších témat mě sice potěšily, ale pořád je to smutně upjaté. A teda takovýto styl animace mi taktéž není dvakrát po chuti. Inu, je to mnohonásobně zajímavější než si pamatuji, ale v každém žánrovém poohlédnutí radši sáhnu po klasice. 70%

Scary Movie 5 (2013)

Tehdy to pro někoho byla událost, když se po 7 letech měla vracet největší filmová parodická značka. Ale zase pro jiného už nebylo pochopení, proč se něco podobného točí a současně byla znát nespokojenost s posledním dílem... Já byl někde mezi, značku jsem měl rád a dokonce jsem zvažoval návštěvu kina. Nakonec vzhledem k jiným okolnostem jsem tak neučinil. A udělal jsem dobře! Jelikož Scary Movie 5 není jen nejhorší díl ze série, ale především definicí toho jak prázdně se komedie v současnosti točí.. Malcolm D. Lee má nějaké zvláštní nadání na to točit sračky a ničit kulty, čehož je příkladem třeba nedávný Space Jam, který kromě poutavého vizuálu zanevřel na to, co dělalo jeho předchůdce tak peckovním.. Je vlastně úžasný, že tradiční neduhy sequelů se sešly až nyní.. Scary Movie po čtyřikrát žilo z toho, že se přiživilo na nějakém kultovním hororu a obzvláště jeho variace na Vřískot nebo Kruh vyvolaly docela pozdvižení.. A přestože podobných hororových značek by se pár ještě v klidu našlo, tvůrci Scary Movie už tudy nešli. Můžete mi oponovat s jasnou vizí přiživit se na Paranormal Activity, ale je to tu až tak nosné, a co především je to jednoznačně všeobecně přijatá kultovka?... Soustředění se na kadenci vtipů a odkazů zapříčinilo absenci sebemenší příběhové linie.. Až nakonec v pátém díle už ani to první nefunguje. Tradiční postavy série jsou pryč a bez Aničky Ferris to nemá smysl. Takže ani angažování kontroverznějších herců nemůže fungovat.. Přestože Scary Movie 5 bylo již od počátku odsouzeno k neúspěchu, výsledek je pořád zdrcujícím zklamáním.. 10%

Kokain (2001)

Pomalu tomu je už 21 let, co nás opustil jeden talentovaný filmař, režisér Ted Demme. Začalo to fantastickými Hráči, kteří dávají nejpopulárnější hazardní hře lesk adrenalinové kriminálky, a přes jednu další lacinější kriminální jednohubku došel Ted Demme svého profesního vrcholu.. Johnny Depp byl právě na přelomu tisíciletí tou obrovskou vycházející hvězdou, která čekala dokud mu nepřistane nějaká další ikonická role a než se tak stalo vyzkoušel si dva takové kriminálněji laděné snímky, jedním je Z pekla, které už je jeden z jeho kousků, který na něm naprosto stojí... A právě druhým je Kokain, kde se zhostil role - jednoho z největších amerických drogových pašeráků - George Junga.. A pro všechny milovníky Netflixovských Narcos, tohle je zatraceně cool, jako předtím než si to zjednodušilo špinavé Mexiko.. Úvodní rozjezd, kde ze z ničeho buduje impérium je fantastický a nabízí v krásně vypadajícím pozlátku, žánrové schéma, které pokaždé ještě pozdvihne špičkový Johnny Depp. Epická podívaní, která využívá jak kokou prolezlou Kolumbií, tak nejnasvítěnější odbytiště na světě - Las Vegas. Pokud vám příběhy jihoamerických kartelů přijdou poutavé, tohle je naprosto stejné, jen o 15 let mladší... Skvělý životopis dealera, který začal na jointech a skončil u jehel.. Ale proč nakonec je Kokain tak úžasný? Především pro to, jak si hraje s vnímáním samotného hlavního hrdiny, jak se zas a znova musí vypořádat se zklamáním rodiny.. Proto zůstává v paměti především starostlivý a citlivý otec Ray Liotta, pro něž je tohle jedna z těch přehlížených ale ikonických rolí.. Je to napěchované tím, co by podobně tematicky laděný snímek měl mít a k tomu všemu dojíždí na srdceryvných emocích, které potvrzují, kde máme slabá místa.. Vrcholem pak budiž ten dojemně smutný závěr.. A i když tu George Jung mezi námi už dva roky není, tak ve spojení s Johnny Deppem tu bude tahle ikonická role navždy. Hrozně mě to bavilo a překvapivě to bylo nakonec i dosti silné.. Bravurní životopisný příběh, který vyjma srdíčka prodává i poutavé osudy. 90%

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Příběh, který otřásl světem.. Ale ne proto, že by prozíravě říkal nějaké téma, které rezonuje světem, anebo že předává nějakou událost, nýbrž že ukazuje sílu médií a různé pohledy lidí na ně. Napadlo vás to?... Poměrně tuhé zpracování, kde divák je od začátku ponořený do deprese a beznaději, jaká přistála na hlavních postavách. Od Martina McDonagha jsem zatím viděl jen skromného Šestiraňáka, který je více než originální kraťas spíše pocta velkým filmovým ikonám.. A nevím co si myslet. Vize převést tak hutné téma způsobem, kdy depresi vybalancuje humorem, je malinko kontraproduktivní.. Herecké obsazení tomuhle ambivalentnímu pojetí vyloženě nadbíhá.. Divák soucítí s fantastickou Frances McDormand, které se vlivem vnějších vlivů převrátil svět. A současně si užívá tradičně vtipnějšího Woodyho Harrelsona a Sama Rockwella.. Pomalý doutnající emoce, které díky zadostiučiňujícímu závěru zanechávají nakonec spíše uspokojující pocity. Bizarní postavičky, osobitý humor, který mě sice tolik nesedl a téma bych chtěl vidět jinak, ale pořád dost dobré... Je vidět, ke komu McDonagh vzhlíží a využívání až takových Tarantinovských dialogů je jen špičkou ledovce.. Asi bych ty ceny nedával, ale zrovna tenhle rok byl od AA tak trapný a politický, že tyhle ocenění mě serou nejméně. 75%

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Prakticky letos nebyl očekávanější seriálový návrat než Mandalorian.. Předchozí série mě hodně bavily a teda přestože si myslím, že první byla o něco lepší, tak rozhodně tohle byl projekt, kde jsem vyhlížel každou další epizodu.. Možná malinko kopanec, že téhle sérii ještě předcházel příběhový oblouk v rámci Book of Bobba Fett, jenž usoudil, že bez Grogua to asi nepůjde (škoda)... Takhle, vnímám problémy, které Mandalorian v produkci měl. Že mu v rozepři odcházeli herci, že jde o vlajkovou loď celého Star Wars univerza. Nicméně tohle všechno jsou spíše komplikace, které se pořád daly nějak přejít. Jenže nakonec ten výsledek není takový, jaký bych očekával... A důvodem je vize tvůrců.. Ti se totiž rozhodli, že Mandalorian už nebude jen antologie zakázek, jaké hlavní hrdina odkroutí a jde se dál.. Nýbrž tvůrci se rozhodli okolo naší hlavní postavy začít budovat nějaký svět. Jenže Mando není žádný výjimečný bojovník, o kterém se dají pět hrdinské eposy, takže jeho zapletení do něčeho tak velkého malinko nefunguje. A protože se navíc rozhodli, že podpoří celý universe, tak hodně prostoru dostávají i další postavy - Bo Katan. Akorát, že pak už to není ta westernově laděná pecka, kde charizmatický týpek jde od jednoho kšeftu ke druhému. Celé se to převtěluje do záchrany Mandaloru, což už je zkrátka příběh, kde náš hlavní hrdina spíš nemá co dělat... Uznávám, že z toho dýchají Star Wars, že to je nejvelkolepější série, akorát že já to měl rád pro jiné věci.. Takže nejlepší mi logicky připadá úvodní linka s vykoupením, a pak epický dojezd. Jenže ono se to nějak musí pospojovat, no a právě tohle propojení je to, co třetí sérii podráží... Ve skutečnosti jsme tak dostali třeba epizodu, kde prim hrají postavy maximálně třetího ranku, která je podle mě prostě pro příběh série zbytečná a bez pay-offu.. Přijde mi, že i tvůrci mají zájem ukázat, že jsou schopní napsat něco většího, akorát, že se jim to nepovedlo napasovat do tohoto epizodního formátu... Je to pořád dobré, akorát už nerozumím, co po nás někdy tvůrci chtějí a párkrát mám pocit, že někomu dávají vytrestat, že jim neodklepli další spin-offy, na což pak stejně doplatí divák.. Někdy se to točí v kruhu, někdy to zbytečně sebevědomě zkouší něco nového. Jen je už pomalu jisté, že Din Djarin si tu masku už asi nikdy nesundá, jelikož by nás to čekalo znova... Abych měl na začátku takový hype a v průběhu na nové epizody málem zapomínal, to už jsem dlouho nezažil.. 75%

Dobrý ročník (2006)

S Ridley Scottem to máte tak.. Ve svých historických eposech nemá konkurenci a je schopen spojit tisíce lidí pro dobro jednoho monumentálního zážitku. Jenže není všechno na co sáhne taková pecka.. Vždycky čeká, co mu kdo přinese, že by to tak mohlo být hodno jeho velikosti, že aby si někdy vykázal nějakou práci je schopen se upsat vlastně pod cokoli. A přestože si Ridleyho pořád připomínáme jako toho, kdo píše ty megafilmy, tak v jeho kariéře najdeme několik good-feel snímků, které by možná zvládl natočit kdekdo.. A to je nakonec docela případ Dobrého ročníku.. Nemám proti tomu filmu nic, jen super, akorát že by to zvládl natočit podobným způsobem někdo daleko méně "důležitý".. Sice možná by spolupráce s Russellem Crowem nebyla tak přirozená, anebo by se ani vůbec neřešila, ale to bych za jedno dalšího gladiátora oželel.. Naprosto spotřební snímek, který neurazí a vedle nádherné krajiny a působivé skladby barev skrývá docela všední letní románek.. Přestože smekám, jak si to Crowe dokáže užít, ale zkrátka tohle nestačí. Není dne ani nálady, pro níž by Dobrý ročník nebyl vhodný. Snaží se diváka donutit zavzpomínat na dětství na prarodiče a k tomu všemu si loknout dobrého vína a zajíst do sýrem.. Už jsem ledaco viděl, tohle je fajn, ale nic víc. Bylo by snadné to odsoudit, za jak nevkusný kousek to je.. Ale pořád to zvládá vytyčené cíle z lehkostí a vtipem, který bych ve filmu podobného ražení čekal.. Překvapivě daleko zajímavější mi přišla Abbie Cornish.. Přimhouřím oči a uznám, že za deště a za vybrané společnosti je to paráda. Nicméně taky to funguje jako jedna katalogová pouť na francouzský venkov. Ovšem, kdo tohle točil uměl si to přebrat, a je pravda že Ridley z toho vykřesal maximum. 75%

Párty Hárder: Summer Massacre (2022)

Přestože nechápu, jak se mohl Párty Hárd tak uchytit a ani zdaleka se v mých očích nedotahuje na jiné české teen komedie, které po letech opravdu zkultovněly. Nicméně Párty Hárder, tedy sequel, je nakonec vlastně dobrej. A Řezník to nějak zvládl celé povznést. Díky tvůrčím neshodám se musela původní parta překopat, a tak více prostoru dostává Adam Ernest, jenž v téhle roli skřehotavého debílka opravdu baví. Letní atmosféra docela vtahuje, ale co se hlavně tvůrcům daří je přivést nějaký pokus o příběh. Větší kadence vtipů, v jejichž záplavě je docela snadné si najít něco svého. Jakoby to opravdu působilo jako nějaká párty, která má potenciál i pobavit.. A i když je to pořád malinko amatérské, tak tu iluzi velikosti nějak nejde odignorovat. Daleko filmovější snímek, kde sice pořád nešetří fekálním humorem, ale tentokrát je to docela navoněné.. Jinak hudební finále bylo už vyloženě dobré, škoda že se musí Řezník skoro tři hodiny rozkoukávat než představí nějakou epickou scénu.. Co se aspoň nějak podařilo na jedničce je tady zúročeno.. Tahle česká podoba Jackass si ale pořád musí povolit mantinely! 55%