Scary Movie 4 (2006)

Kdysi dávno jsem si myslel, že to trojkou končilo, až jsem jednoho dne uzřel, že do toho šel Craig Mazin ještě jednou... Nepřijde mi to tak dobře poskládaná koláž jako v minulých případech, ale v některých dílčích částech to určitě ujde.. Problém je, že už to není ani tolik parodie, jako jen vykrádací nápad za druhým. Opět je sice výhodou, že spoustu těch věcí jsem viděl a docela se ještě orientuji na co se tvůrci zrovna snaží odkazovat, ale v momentě, kdy si budeme z Vesnice dělat legraci, tak by si někdo mohl začít myslet, že je dobrá... Ten hlavní příběh je slabota a nový hrdinové jsou příšerní, takže tradičně táhne hlavně Leslie Neeson.. Nevím, ale už třeba nová Válka světů mě spíš vadí, ale v tomhle ohozu to je ještě horší. Střídají se slabší momenty s těmi lepšími, ale nedal bych už dohromady kam hrdinové od začátku filmu ušli a to jsem to viděl třeba třikrát.. Pasáž se SAW je nakonec pořád super, ale toť tak nějak vše. Nemůžu říct, že by mě to nějak pohoršovalo, ale je to dlouhé.. No zkrátka, mělo to skončit tou trojkou. 40%

Scary Movie 3 (2003)

Třetí Scary Movie jsem tehdy viděl jako první a vlastně bylo neuvěřitelný, jaké povědomí i v mých školáckých okruzích bylo o tajemné kazetě a dívence, co vylézá z televize. Na originál jsem ale tehdy ještě neměl odvahu, nicméně tuhle parodii jsem znal snad dialog od dialogu.. Je děsně vidět ten Mazinův styl, který si pak přenáší i do novějšího Superhrdiny. Z hlediska humoru mi přijde možná vůbec nejlepší ze všech dílů série, ale drhne v příběhu, který na rozdíl od prvního filmu nijak neposouvá. Nicméně třeba oživení Charlie Sheenem a Leslie Nielsenem je prostě super.. Wayansové byly okey, ale tenhle styl je mi více po chuti. Tvl, ale horšího floutka než Simona Rexe, aby divák pohledal. 65%

Scary Movie 2 (2001)

Scary Movie jsou super série, která ale má svoje vzestupy a pády... A bohužel první pokus o sequel není tak dobrý jako v prvním případě. Nápad s domem je natolik svazující, že nejlepší částí zůstává úvodní vymítač ďábla, pak už to jen klesá.. Ale Chris Elliott si to tak užíval, že nemám problém si to dát znovu a znovu.. Nefunguje všechno, ale snaží se to zachránit třeba dobrým hudebním mixem. Takže pytlík si klidně nechám na hlavě, ale otvory bych prosil na oči.. 50%

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Jestli mi něco chybí v dnešním Hollywoodu, jsou to bezpochyby parodie... I součástí mého dětství bylo neustálé rewatchování Žhavých výstřelů, Bláznivé střely anebo právě Scary Movie... Přestože plnohodnotně si to užijete, pokud znáte díla a původ těch referenčních vtipů a narážek, funguje to skvěle. Mám dokonce pořád pocit, že rozuzlení okolo linky s vrahem v masce je o kus lepší než v jeho originální předloze.. Není mi trapně a Anna Faris za tohle asi pořád děkuje celému Wayans klanu.. 70%

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Před třema rokama to byl zázrak, který Princezna zakletá v čase dokázala.. Kombinace časové smyčky a na české poměry zajímavého vizuálu bylo něco, co bych tu nečekal... Bohužel už chápu, že filmy jsou jen byznys a pokud první film vydělá tak druhý být musí, i kdyby měl celou značku nakonec pohřbít... A tohle je jen další případ naprosto zbytečného sequelu, který nejen že ani nemá ambici kopírovat první film, nýbrž on se pokouší o něco nového, co už jde proti značce samotné a ten název už nedává smysl.. Více prostoru pro Křenkovou je tvůrčí hloupost, která dělá z původních hlavních postav jen účelné křoví.. Vypadá to divně, že se stydím, jak jsem tomu loni věřil.. 40%

Párty Hárd (2019)

Když jsem byl tak o dekádu a půl mladší, tak jsem se neustále vracel k teen komediím svojí doby a pár českých komedií jsem viděl vícekrát než by asi bylo zdrávo, ale aspoň si Karla Janáka pamatuji pořád v dobrém... Jakýsi pokus o oživení žánru teen komedií... Můžete mít na Řezníka jakýkoli názor, ale že zkusil ve českému filmu dát něco, co tu aktuální není mu nemůžu upřít. Akorát, že ta dnešní mládež je tak dementní, že pokud nejste Adam Sedlák, tak natočíte asi úplnou volovinu... Děcka, kteří hledají zdroj vědění v kalhotách nemůžou být tak opěvování, že ne? Úplně mimo a nejsem kapacitně schopen se na to naladit.. Definice nevkusu a něčeho tak amatérského, že i ta hodina je asi moc.. 20%

Hra (1997)

Kde jinde říkají jak jde o další Sedm, ale nedaří se, já se tiše chychotám... David Fincher je génius, který od dráždivých hudebních videoklipů přesedlal na filmovou tvorbu a tehdy dostal svět filmu muže, jehož perfekcionismus se patrně dá přirovnávat k Cameronovi, akorát že tady se asi tolik neřve.. Naprosto výkladní thrilleroidní drama z devadesátkového portfolia. Typická postava Michaela Douglase jako Nicholase je klikař, když dostane od brášky dárek k narozeninám, jaký bych si přál po každým vánočním stromečkem - zážitek, kde nevíte jestli je to ještě realita nebo fikce. Přes svoji všední skepsi a paranoiu je Nicholas zkoušen v svojí vlastní představě. Jediné, co víte, je že jste ve hře, v níž může být zapojený naprosto kdokoli z těch, které znáte ale současně i z "křoví" okolo. Ale je to ještě hra, když jste existenčně znemožněn a nahánět kdekým? A komu si máte stěžovat, když nemáte žádná pravidla, žádný únikový manuál? Na prolínání detektivního a takového postapokalyptického rázu si tvůrci ulítávají na kritice kapitalismu.. Příběh není sice zpětně asi tak geniální, když už vidíte, co všechno byly jakési checkpointy, kterých se Nicholas byl nucen držet, ale pořád platí, že jde o naprosto epický zážitek. Paranoidní série záhad a tajemství, kde nutně potřebuji vědět, o co komu jde. Nejlepší dar je zážitek! A jedním z těch pamětných v rámci filmu je i Hra! 100%

Vedlejší účinky (2013)

Pokud Soderbergh netočí money-heisty, tak mě se to asi líbit nebude. V jeho podání nemám šanci pochopit to jeho prokreslování postav a tady navíc ukazuje, že to je packal. V očekávání nějakých vztahových rozborů, nějaké dekonstrukce postav dostávám pokusy lidí žít v normálním životě jako lidi. Že je láska svině, že lidi dělají divný věci, to už vím dávno... Tak to ale aspoň ukaž! Úplně nenávidím chytrý filmy, který si neustále volají o pozornost, jak jsou chytré, ale přitom nejsou. Psychologové jsou paraziti společnosti a je jedno jestli mají teda ten doktorský titul a jsou doktoři, jelikož v americkým filmu tvůrci očividně spoléhají na to, že to divák nerozeznává.. Může být scénář (a film) dobrý, pokud o jeho kvalitách rozhoduje jen rozuzlení nebo twist? Pokud ano, je mi vás líto a tohle je asi nejlepší film desetiletí, ale jinak filmová šeď a nuda k přemýšlení... Když ani blázni neumějí magořit, tak už nevím. 40%

Noční můra v Elm Street (2010) odpad!

Původní Noční můra z Elm Street z osmdesátek je bezpochyby kultovní film. A i přesto, že není dokonalý, tak zase díky svému námětu a atmosférické době, kdy horory byly totální trhák, se k tomuhle kousku milerád vracím... Nechápu potřebu točit remake, takhle jednoduše by se to celé dalo vnímat. Avšak před lety jsem došel prozření, že je vlastně chápu a docela respektuji pro spoustu důvodů. Kdo řekl, že se to nedá udělat lépe? Kdo řekl, že to nemůže vypadat lépe? Ale především s každým remakem se dá více přiblížit filmové době, ve které film vzniká a tedy navázat i silnější vztah s divákem. Je několik případů, kdy remake je lepší než originál anebo, kdy novější kousek dokáže s podobným tématem pracoval po letech lépe. Ostatně i takové případy vlastně držím ve svojí osobní topce.. Takže jak? Utrpení to sledovat! Úplně to postrádá Freddyho kouzlo a charizma. Jako ten námět útoků ze snů je pořád dobrý, ale co k tomu. Kopie, která nechápe kouzlo originálu.. Vést to cestou moderních hororů, kde vévodí především jumpscare je u téhle značky tak dementní nápad, který vucucává i ty poslední snahy o budování jakékoli atmosféry. Nesympatičtí mladí fakani, mezi nimiž sice svítí Rooney Mara, ale v téhle dávivé mlze se hrát nedá. Nejhorší je, že to prostě ani nevypadá dobře! Působí to tak trapně, tak neamericky jak kdyby to točili v Rakousku ještě v kulisách Doktora z hor. Ne, už nikdy. Nenávidím to! 0%

Poprava (1998)

Občas mám chuť na nějaký hutný kousek, který ukazuje, v jak nespravedlivém světě žijeme a jak i když všichni chceme být dobří a štědří, tak stejně jsme sobci... Poprava je takové první pokývání, že Joaquin Phoenix umí zatraceně dobře hrát, a že se na něj rád podívám pomalu ve všem.. Začíná to poněkud suše, když se nám příběh musí pokusit představit tu nevinnost a absurditu celého problému, který má příběh řešit. A nevím, jestli to muselo být zrovna takové, ano sice se prodávají vzájemné vztahy postav a divák si může po zbytek stopáže říkat, že do Malajsie nepojede.. Skvělý námět, silné téma, které ale v takovéhle podobě nemá ani šanci uspět a nejen si obhájit svoji stopáž, ale v tomhle případě i existenci. A jak to napravit? No paradoxně říkám prodloužit to. Jenže ne o naprosto povrchní a zvířecí vztah, nýbrž o to, na co jsem se u filmu naivně těšil, tedy o vězeňské drama. Sice tím pádem vejde celý film do klasické žánrové šablony, ale pořád to bude o tolik lepší než tenhle výsledek.. A jako, že ten závěr překvapí? No, jasně, jelikož s ním je ten film nefér a především zbytečný. Fakt nechápu, kdo z těch čtyř pisálků udělal takový kiksy, ale vlastně by mě zajímala původní podoba, ale taky se dost možná v téhle verzi ještě mírnili a příšerně hrající duo Vaughn a Heche nenechali tolik rozvinout. Do televize možná fajn.. 55%